لوگو دکتر مسعود صدرالدینی
Search
Close this search box.
آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده؛ صفر تا 100 هر آنچه باید بدانید!

آندوسکوپی معده از جمله روش‌های موفق در پزشکی است که هم جنبه تشخیصی و هم جنبه درمانی دارد. در واقع نام این روش درمانی به ابزاری اشاره دارد که در روند تشخیص و درمان طیف گسترده‌ای از مشکلات جسمی افراد بکار گرفته می‌شود.

آندوسکوپ ابزاری است که با دوربین و سایر امکانات جانبی می‌تواند از بخش‌های داخلی بدن افراد تصاویری را به‌مانیتور ارسال کند تا پزشکان بتوانند با مشاهده نواحی داخلی تشخیص دقیق‌تر و بهتری را ارائه کنند. طبعاً تشخیص دقیق به درمان موفق‌تری خواهد انجامید. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره این روش، مزایا و نحوه انجام آن صحبت کنیم.

01:20
truncate dir-rtl

آندوسكوپى تشخيص برای چه بيمارى هايى كاربرد دارد؟

آندوسکوپی معده چیست؟

آندوسکوپی معده یک روش درمانی و تشخیصی است که به کمک ابزاری به نام آندوسکوپ انجام می‌شود. به طور معمول پزشک با کمک یک ابزار آندوسکوپ وارد بدن شده و به مشاهده ناحیه مورد نظر می‌پردازد. در برخی موارد جهت انجام جراحی از ابزار آندوسکوپ استفاده می‌شود.

آندوسکوپ دارای انواع مختلفی است که اکثر آن‌ها از لوله‌های توخالی و باریک تشکیل شده است که بر روی این لوله‌ها دوربین‌های کوچکی تعبیه شده است که تصاویر را بر روی‌مانیتور به نمایش می‌گذارد. در واقع با کمک این ابزار می‌توان با دقت به بررسی داخل بدن پرداخت و معمولاً آندوسکوپ‌ها منبع نوری هستند که زمان مشاهده نور لازم را تأمین می‌نماید.

بهترین فوق تخصص گوارش خدمات آندوسکوپی را با بالاترین کیفیت، هزینه کمتر و راحتی بیشتر به بیماران ارائه می‌دهند. او خدمات آندوسکوپی تشخیصی و درمانی را در قسمت فوقانی دستگاه گوارش (اوسوفاژوگاسترودوداندوسکوپی یا EGD) و یا قسمت تحتانی دستگاه گوارش (کولونوسکوپی) برای بیماران فراهم می‌کنند.

از این روش تشخیصی می‌توان برای تشخیص بیماری‌هایی مانند رفلاکس و سوزش معده، مشکلات و اختلالات در بلع، زخم معده، بیماری سلیاک و سرطان روده بزرگ استفاده نمود. با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به‌روز دیجیتال و تصویربرداری، ‌ایشان بر بهبود مستمر کیفیت فرایند آندوسکوپی تمرکز دارند.

بیشتر بخوانید: درمان انگل روده

مهم ترین علل انجام آندوسکوپی معده چیست؟

دلایل انجام آندوسکوپی معده

زمانی که فردی علائمی همچون موارد زیر را داشته باشد متخصص گوارش انجام آندوسکوپی فوقانی را توصیه می نماید که این موارد عبارت است از:

✔ سوزش معده

✔ خونریزی

✔ حالت تهوع و استفراغ

✔ درد

✔ اختلال در بلع و کاهش وزن بدون علت

از دیگر علت‌های که آندوسکوپی معده توصیه می‌شود، تشخیص بیماری‌های همچون کم خونی، بیماری رفلاکس معده، زخم معده، سرطان، التهاب، اختلالات پیش سرطانی و بیماری سلیاک می‌باشد. در برخی موارد همزمان با انجام آندوسکوپی ممکن است متخصص گوارش اقدام به نمونه‌برداری کند.

در طول نمونه‌برداری بخش کوچکی از بافت به عنوان نمونه برداشته می‌شود. معمولاً زمان‌های که بیماری‌های نظیر سرطان، بیماری سلیاک و ورم معده تشخیص داده می‌شود؛ نمونه‌برداری از بافت دستگاه گوارش صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: فیبرواسکن کبد

اقدامات قبل از انجام آندوسکوپی معده

قبل از انجام آندوسکوپی معده تعدادی اقدامات وجود دارند که در صورت انجام، پروسه آندوسکوپی معده خود را به خوبی می‌گذرانید.

1. برنامه ریزی برای رفتن به خانه

پس از انجام آندوسکوپی بهتر است به مدت ۲۴ ساعت رانندگی نکنید زیرا اثرات آرام بخش ها تا مدتی با بیمار همراه خواهد بود. لذا بهتر است زمانی که قصد انجام آندوسکوپی را دارید فردی شما را همراهی نماید.

2. خوردن و آشامیدن قبل از آندوسکوپی معده اجتناب ورزید

خوردن و آشامیدن سبب می شود تا دیوار پوششی دستگاه گوارش به طور واضح دیده نشود و معاینه دقیقی صورت نگیرد، لذا قبل از انجام آندوسکوپی بهتر است به مدت هشت ساعت از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

3. مراجعه به پزشک

قبل از آنکه اقدام به انجام آندوسکوپی نمایید باید شرایط وضعیت جسمی خود را به پزشک اطلاع دهید و در صورت مصرف هر گونه دارویی از داروهای تجویز شده، غیر نسخه ای و ویتامین ها باید متخصص گوارش را مطلع سازید.

نحوه انجام آندوسکوپی معده

انجام آندوسکوپی معده فوقانی دستگاه گوارش توسط متخصص گوارش انجام می‌شود. در ابتدا دارو‌های آرام بخش به بیمار تزریق می‌گردد، اما در برخی از موارد ممکن است که آندوسکوپی با بیهوشی انجام شود.

انجام آندوسکوپی معده

به طور معمول بی‌حسی موضعی می‌تواند از تحریک گلو و از ایجاد انعکاس‌های واکنشی پیشگیری نماید. در این زمان از بیمار خواسته می‌شود تا بر روی پهلو بخوابد پزشک با دقت زیادی، به آرامی لوله آندوسکوپی را وارد مری و معده دوازهه می‌نماید، سپس به مقداری هوا وارد معده می‌شود که همین امر سبب می‌شود تا پزشک بتواند با دقت بیشتری به بررسی دستگاه گوارش بپردازد.

مدت زمان انجام آندوسکوپی حداکثر سی دقیقه خواهد بود و زمان انجام این روش ممانعتی با تنفس فرد نخواهد داشت و اغلب افراد در زمان آندوسکوپی به خواب فرو ‌می‌روند.

آندوسکوپی معده برای چه کسانی باید انجام شود؟

آندوسکوپی معده معمولاً برای افرادی که شکایاتی مانند درد معده مزمن، خونریزی معده، سوء هاضمه مزمن، تهوع و استفراغ مکرر دارند یا جهت ارزیابی زخم‌ها، التهابات، تومورها و یا علائم دیگری که ممکن است با مشکلات معده مرتبط باشد، توصیه می‌شود.

همچنین برای افرادی که در خانواده تاریخچهٔ بیماری‌های مرتبط با معده دارند، مثل سرطان معده، این فرآیند جهت غربالگری و ارزیابی وضعیت معده انجام می‌شود.

در ادامه ویدئویی از دکتر صدرالدینی را در خصوص افراد مناسب برای انجام آندوسکوپی معده را می‌توانید مشاهده کنید:

01:31
truncate dir-rtl

چه کسانی باید آندوسکوپی شوند؟

بهترین زمان برای انجام آندوسکوپی معده

در بسیاری از موارد زمانی که افراد با مشکلاتی روبرو هستند برای این که روند تشخیص بیماری و نیز روند درمان انجام شود اولین اقدامی که از سوی پزشکان متخصص تجویز می شود انجام اندوسکوپی می باشد.

از جمله دلایلی که باعث می شود یک فرد به روش آندوسکوپی نیازمند شود موارد زیر می باشد:

 • وضعیت تهوع و استفراغ که غیر طبیعی است و حاکی از بروز مشکلی جدی می باشد
 • خونریزی از دستگاه گوارشی
 • التهابات مختلف
 • اسهال و استفراغ (درمان اسهال استفراغ)
 • سرطان سیستم گوارشی نیز از دیگر عواملی است که فرد را به انجام آندوسکوپی نیازمند می کند
 • دردهایی که در نواحی شکمی تجربه می شود
 • بلع دردناک

در چه حالتی بعد از آندوسکوپی معده باید به پزشک مراجعه کنیم؟

پس از انجام آندوسکوپی در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایید که این علائم عبارت است از:

 • درد در ناحیه قفسه سینه و شکم
 • بروز مشکلات تنفسی
 • اختلال در بلع یا گلو درد
 • استفراغ خونی یا قهوه ای رنگ
 • تغییر رنگ مدفوع
 • تب

۵ نکته ضروری در خصوص آندوسکوپی معده که نمی دانید!!!

1. آندوسکوپی معده در مواردی انجام می شود که پزشکان برای روند تشخیص انواع بیماری ها و علت یابی بسیاری از مشکلاتی که برای افراد ایجاد می شود نیاز داشته باشد نواحی داخلی را به طور دقیق بررسی کرده و تصاویری را به صورت مستقیم بدست بیاورند. از این رو آندوسکوپی بهترین ابزاری است که می تواند به صورت دقیق تصاویر مورد نیاز پزشکان را در اختیارشان قرار دهد.

2. آندوسکوپی ابزاری است که شامل یک لوله بلند و نیز منعطف است. بر سر این لوله یک دوربین قرار گرفته است و زمانی که وارد بدن می شود می تواند تصاویر را روی مانیتور مخابره کند. انعطاف لوله باعث می شود که درد و یا بروز هرگونه مشکل به کمترین میزان احتمال برسد و بتوان به روند تشخیص و درمان موفق امیدوار بود.

3. پزشکان متخصص داخلی و گوارش و کبد برای انجام اندوسکوپی بهترین گزینه هستند و همچنین در اکثر موارد این پزشکان برای انجام اندوسکوپی به ارائه خدمات درمانی می پردازند. از این رو توصیه می کنیم که برای انجام این اقدام تشخیصی و درمانی به بهترین متخصصین گوارشی مراجعه کنید.

4. آندوسکوپی معده علی رغم این که دارای عوارض و پیامد هایی می باشد اما به هر روی این روز ها از بهترین و نتیجه بخش ترین روش های و تشخیصی و درمانی است که باید نسبت به انجام آن نگرانی و استرسی به دل راه ندهید. تمامی روش های درمانی می توانند با عوارضی همراه باشند که آندوسکوپی همچون تمامی روش های دیگر است. اما مزایای آن می تواند بر عوارض آن پیشی بگیرد.

4. در صورتی که با بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون بالا و یا به بیماری های قلبی خاصی مبتلا هستید حتما در همان جلسات اولیه با پزشک خود در میان بگذارید. زیرا که این شرایط موجب اتخاذ تصمیمات برنامه ریزی شده ای پیش از انجام آندوسکوپی معده می شود.

نقش متخصص در انجام آندوسکوپی معده


به جهت این که نیاز است برای انجام آندوسکوپی معده به بهترین متخصصی داخلی گوارش و کبد مراجعه کنید لازم است که این نکته را در خاطر داشته باشید که مهارت و تجربه پزشک تا حد زیادی می‌تواند بر موفقیت روند آندوسکوپی و کاهش خطرات ناشی از آندوسکوپی تأثیر بگذارد. بنابراین مهم‌ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که انتخابی هوشمندانه در ابتدای مسیر درمانی داشته باشد. یک متخصص گوارش خوب بیماری شما را به درستی تشخیص می‌دهد و سپس به درمان آن می‌پردازد. تشخیص صحیح بیماری نقش بسیار مهمی در روند بهبود و سلامت شما دارد.

مهم ترین معیارهایی که در باید در انتخاب بهترین متخصص داخلی گوارش و کبد مد نظر داشته باشید موارد زیر می باشد:

 • توانایی و دانش علمی و کسب اطلاعات به روز و نوین در زمینه تخصص خود
 • مهارت های عملی و برخورداری از بالاترین مهارت در بکار گیری انواع تکنیک های درمانی
 • دارای کارنامه کاری موفق و برخوردار از بهترین سابقه درمانی
 • رعایت اصول اخلاقی و حرفه ای در طول درمان
 • رعایت صداقت و داشتن روابط صمیمی به منظور بهبود هر چه بیشتر روند درمان

نتیجه‌گیری

آندوسکوپی معده از جمله اقداماتی است که این روزها برای طیف گسترده ای از افراد در سنین مختلف انجام می شود اما اطلاعاتی که افراد در زمینه این روش درمانی دارند بسیار محدود است.

از این رو امیدواریم که اطلاعاتی که در این نوشتار آمد توانسته باشد تا حد قابل توجهی نگاه شما را نسبت به این روش درمانی و تشخیصی روشن تر کند. آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش یک فرآیند تشخیص و درمانی بسیار دقیق است اما بروز برخی از عوارض ممکن است توسط افراد غیر متخصص رخ دهد که به منظور پیشگیری از چنین عوارضی بهتر است به متخصص گوارش خبره در این زمینه مراجعه نمایید.

در حقیقت به میزانی که اطلاعات افراد در زمینه مساله خاصی بیشتر باشد از میزان نگرانی ها و استرس افراد کاسته شده و به طبع روند درمان با موفقیت بیشتری طی می شود.

پاسخ به سوالات متداول درباره آندوسکوپی معده

مطالب مرتبط
18 پاسخ
 1. hormon analysis
  anti ttg(lga) : 2.1 negative18

  immunology
  anti endomysial aga (Ifa)
  1/10* negative:=1:10
  این ازمایش سلیاک بنده هست که دکتر مشکوک شده و کفته حتما اندوسکپی انجام بشه .ایا ضرورتی داره؟

 2. سلام اقای دکتر
  من ازمایش سلیاک دادم دودفعه و هردوبار لب مرز بوده
  یعنی اگه مرز ازمایشگاه ۱۰ بود جواب من دقیقا روی ده بوده.دکتر مشکوک ب سلیاک شده و گفته باید اندوسکپی انحام بدم.میخواستم نظرتونو بدونم .

 3. سلام اقای دکتر من حدود4 سال رفلکس معده و حالت تهوع و در بعضی مواقع تهوع داشته که پیش دو تا دکتر رفتم که عکس از روده و معده گرفتن و گفن اعصاب معده هستش و قرص کلوفک و یه قرص برای اسید معده دادن که تا زمان مصرف خوب شدم ولی بعد ان دوباره حالم بعد شد لطفا راهنماایی فرماییی

  1. سلام.
   بدون معاینه و دیدن بیمار امکان پاسخ دهی صحیح نمی باشد. لطفا برای هماهنگی و درمان بیماری بهتر است به صورت حضوری مراجعه نمایید.

 4. باسلام
  چند روزى هست زير قفسه سينه يا بهتر بگم روى معده من گرفتگى دست ميده مثل اين ميمونه كه رگ پا ميگيره درد وحشتناكى داره بعد ول ميكنه نه حالت استفراغ دارم نه اسهال ونه سوزش ميخواستم بدونم ايا بايد اندسكوپى بايد بكنم سنم چهل وپنج ساله

 5. با عرض سلام‌ وخسته نباشید
  من دیروز بدون اطلاع از عوارض آندوسکوپی انجام دادم و خودم از پزشکم خواستم انجام بده و‌نمونه برداری کردن ک تشخیص پزشکم هلیکوباکتر در حد زیادبود
  حالا ک عوارض آندوسکوپی رو فهمیدم مثله ورود عفونت.ایدز‌.هپاتیت.زخمی و سوراخ شدن جداره معده و درد معده
  نگرانم کرده ک کاش انجام نمیدادم و‌معدمو زخمی نمیکردم تو‌رو خدا راهنمایم‌ کنین
  با تشکر

 6. با سلام و احترام
  آیا در آندوسکوپی تشخیصی احتمال آلودگی و انتقال بیماریی وجود دارد؟
  و از کجا میتوان از استریل بودن دستگاه اطمینان پیدا کرد؟
  و اینکه بنده فقط تهوع و احساس سنگینی در معده دارم و هیچ علامت دیگری ندارم و آزمایشات خون هم انجام دادم و هیچ مشکلی نداشته و آزمایش اچ پیلوری هم منفی بوده است ؛با این حال بهه نظر شما ریسک انجام آندوسکوپی را بپذیرم انجام دهم یا نیازی نیست؟؟
  در ضمن از شیراز پیام میدهم و در مراکز دولتی میخواهم این کار را انجام دهم.
  با سپاس

 7. سلام عرض میکنم من حدودا ۳ ماه پیش با دردی در قسمت راست شکم یا کبد مواجه شدم البته یکی دو روز زیاد شدید نبود اما بعد از شدت درد به چندین دکتر مراجعه کردم در طول هفت روز چندین آزمایش مختلف سی تی اسکن سونوگرافی رو انجام دادم اما تشخیص ندادن فقط دکتری که سو تی اسکن رو مشاهده کرد گفت که به نظر میرسه که ابتدای روده ی بزرگ زخیم شده تو اون مدت کم کم درد این ناحیه کم شد و من هم بیخیالش شدم اما تقریبا هر روز این درد رو احساس میکنم اما شدید نیست یه وقتهایی هم تیر می کشه البته میدونم که اصلا درد عادی نیست در ضمن خیلی هم کم اشتها شدم و خیلی موارد دیگه که دکتر گفته باید اندسکوپی انجام بدم میشه لطفا راهنمایی کنید که این درد واقعا میتونه در آینده واسم خطری داشته باشه یا نه با تشکر

 8. سلام ببخشید اگر کسی مشکل تنفسی در ناحیه گلو و درد در زیر زبان و احساس کشیدگی زبان ودردزیر زبان در ناحیه سمت چپ و درد دنده ی سمت قلب و تنفس بزور و احساس خلط چسبیده در گلو داشته باشه ولی با آروغ زدن ی ذره بهتربشه و البته تپش قلب و 5 ماه پیش اکو و نوار قلب گرفته که قلبش سالمه آیا این نشانه درد قلبه یا معده در تلگرام کاملا تشریح دادم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =