خونریزی از مقعد

خونریزی از مقعد

راست روده یا رکتوم که چندین سانتی متر بوده که در انتهای روده بزرگ قرار گرفته است، هر نوع خونریزی از مقعد مشمول خونریزی از رکتوم می باشد. به طور معمول خونریزی از رکتوم به صورت خون در مدفوع، خون بر روی دستمال های کاغذی هنگام خشک کردن مقعد یا خون در کاسه توالت نشان می دهد. خونریزی های مقعدی طیف رنگی متفاوتی داشته و از قرمز روشن تا قرمز تیره و یا سیاه و قیری رنگ باشد.

خونریزی از مقعد ممکن است بدون درد باشد. به همین دلیل دکتر مسعود صدرالدینی، متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی به افرادی که سابقه بیماری گوارشی داشته‌اند و علائم خونریزی را حتی برای یکبار مشاهده کرده‌اند توصیه می‌کنند تا حتماً به پزشک مراجعه کنند. تشخیص به ‌موقع و درمان مناسب این بیماری می‌تواند از عوارض و بیماری‌های وخیم‌تر جلوگیری کند. دکتر مسعود صدرالدینی با انجام آزمایش‌های متعدد و تشخیص وجود خون، علت خونریزی را مشخص کرده و درمان مناسب را با بیمار در میان می‌گذارد. در مورد روش‌های درمان مناسب می‌توانید با ما تماس گرفته و یا از مشاوره‌ی رایگان با دستیاران دکتر در تلگرام بهره‌مند شوید.

خونریزی از مقعد

خونریزی از مقعد

تعریف و توصیف خونریزی از مقعد

خونریزی از مقعد یا هماتوشزی به خروج خون از مقعد گفته می شود، گاها خون همراه با مدفوع یا به صورت لخته ای می باشد. وجود خون در مدفوع به دلایل مختلفی ایجاد می شود که گاهی خونریزی های مقعدی می تواند به دلیل خونریزی از رکتوم و یا بخش های از دستگاه گوارش صورت گیرد، به همین منظور برای تشخیص دقیق و قطعی نیازی به بررسی و ارزیابی خواهد بود.

رنگ خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع ناشی از دستگاه گوارش فوقانی، تحتانی و حتی در مواردی می تواند ناشی از روده کوچک باشد. اما قابل توجه است که علت خونریزی از روده کوچک به نسبت دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی بسیار کمتر خواهد بود.

دستگاه گوارش فوقانی شامل معده، دوازدهه و گاهی مری و دستگاه گوارش تحتانی شامل روده بزرگ، راست روده و مقعد می باشد.

رنگ خون بسته به علت و منشا خونریزی متفاوت می باشد. اما در حالت کلی، هر چقدر خونریزی به مقعد نزدیک تر باشد یا اینکه منشا خونریزی مرتبط با دستگاه گوارش تحتانی باشد، رنگ خون قرمز و روشن خواهد بود. ولی خونریزی های مقعدی که منشا آن از دستگاه گوارش فوقانی بسته به مدت زمانی که خون در آن نواحی باقی مانده باشد رنگ خون تیره خواهد بود و مایل به بنفش تیره یا سیاه و قرمز – قهوه ای خواهد بود.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی یا با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل نمایید.

خونریزی مخفی دستگاه گوارش

نوعی از خونریزی های دستگاه گوارش خونریزی مخفی است. زمانی که خونریزی به آهستگی به داخل دستگاه گوارش فوقانی و تحتانی اتفاق افتد، رنگ مدفوع تغییر نکرده و همین امر موجب می شود تا از وجود خون در مدفوع مطلع نشویم خونریزی پنهان باقی بماند.

خونریزی های مخفی به دلایل مختلفی اتفاق می افتد، که برخی این دلایل اعم از خونریزی آهسته از زخم ها، پولیپ یا سرطان روده بزرگ و … باشد. نکته ای که در این بین می توان متذکر شد این است تشخیص خونریزی های مقعدی تنها از طریق آزمایش مدفوع و بررسی سلول های خونی امکان پذیر خواهد بود و تشخیص خونریزی به دلیل پنهان بودن کمی سخت می باشد. همچنین این نوع از خونریزی به صورتی است که همراه با دفع آهن می باشد و همین امر اغلب موجب کم خونی می گردد.

علائم خونریزی از مقعد

2x

خونریزی های مقعدی بدون درد خواهند بود، اما دارای علائم و نشانه های می باشند که عبارت است از:

  • اسهال و گرفتگی های شکم
  • وجود خون در مدفوع
  • کم خونی به دلیل دفع خون که به طبع کم خونی با نشانه های همچون ضعف، سرگیجه، حالت های غش، افت فشار خون، شوک ناشی از کم خونی همراه خواهد بود.

علل خونریزی از مقعد

علل متعددی می تواند منجر به خونریزی های مقعدی گردد که در ادامه به برخی از علت وجود خون در مدفوع می پردازیم.

بیماری دیورتیکولار

دیورتیکول کیسه های کوچکی هستند که در دیواره کولون قرار گرفته و بیرون می زند و این ها خود مشکلی ندارند اما در برخی موارد خونریزی کرده و عفونی می شود.

شقاق مقعدی

 یکی از علت های شایع خونریزی های مقعدی شقاق مقعدی است. پارگی در قسمت لبه های مقعد می تواند موجب خونریزی شود. معمولا بیماری فیشر دردناک است و این بیماری به دلیل مدفوع سخت اتفاق می افتد.

زخم و خونریزی معده

هر نوع زخم در دستگاه گوارش یا در قسمت بالایی روده می تواند منجر به خونریزی شود . بسیاری از زخم های معده به دلیل عفونت باکتریایی اتفاق می افتد. در برخی موارد استفاده طولانی مدت داروهای ضد التهابی می تواند موجب خونریزی شود.

سرطان

یکی از سرطان های شایع، سرطان روده بزرگ می باشد، وجود توده های خوش خیم می تواند موجب خونریزی شود.

التهاب کولیت کولون

یکی از بیماری های شایع روده، التهاب کولیت کولون می باشد، که در مواردی می تواند موجب عفونت و التهاب شود.

53800110-hombre-era-el-dolor-de-est-mago-y-mantenga-su-mano-sobre-el-est-mago-de-dibujos-animados-foto-de-archivoمراجعه به پزشک

به طور معمول افرادی که در سنین زیر چهل سال دچار خونریزی های مقعدی می باشند یکی از دلایل شیوع این بیماری در سنین جوانی ابتلا به یبوست خواهد بود که این عامل نیازی به بررسی خاصی نخواهد داشت. اما توصیه متخصین گوارش بر این است که در صورت ابتلا به چنین بیماری در هر دوره سنی به منظور تشخیص دقیق تر و علت یابی بیماری انجام کولونوسکوپی بهتر است، انجام گیرد.

چه زمانی به پزشک مراجعه نماییم؟

بهترین زمان مراجعه به متخصص گوارش در صورت ابتلا به این بیماری با مشاهده اولین نشانه های این عارضه خواهد بود. افراد بهتر است به این نکته دقت نمایند که مراجعه دیرهنگام می تواند موجب شدت بیماری و بروز عوارض جبران ناپذیری برای فرد شود، لذا با مشاهده علائم بدون اتلاف وقت به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

چگونگی درمان و پیشگیری ازخونریزی از مقعد

4x

دکتر مسعود صدرالدینی، متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی معتقد است: ” منشأ خونریزی از مقعد از طریق کسب شرح ‌حال بیمار و معاینه فیزیکی و کولونوسکوپی مشخص خواهد شد”. لذا انجام آندوسکوپی،سیگموئیدوسکوپی انعطاف‌پذیر، کولونوسکوپی اسکن رادیونوکلئید، آنژیوگرافی احشایی، آندوسکوپی انعطاف‌پذیر و یا آندوسکوپی از طریق کپسول از روده کوچک و آزمایشات خون، از سلامتی شما در مورد این بیماری اطمینان حاصل می‌کند.

همچنین اگر در اثر خونریزی از مقعد، شما دچار کاهش حجم خون شده باشید، در ابتدا در صورت نیاز از طریق تزریق خون حجم خون و یا کم‌خونی شما اصلاح می‌شود، سپس محل و علت خونریزی مشخص شده و خونریزی متوقف می‌گردد. همچنین اقدامات لازم برای جلوگیری از خون‌ریزی مجدد در آینده نیز صورت خواهد پذیرفت. خونریزی از مقعد حتی برای یکبار می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به سرطان روده باشد.در صورتی‌ که این امر باعث نگرانی شما شده است، با تماس با شماره ۲۲۶۸۳۸۱۸۲۲۶۸۳۹۱۹ برای مراجعه و اطمینان حاصل کردن از سلامتی خود اقدام کنید.

درمان خونریزی های مقعدی به صورت زمینه ای است، بدین معنا که در ابتدا علت وجود خون در مدفوع بررسی می گردد و با رفع و درمان عوامل ایجاد کننده این بیماری می توان به درمان قطعی پرداخت. به طور مثال در صورتی که علت خونریزی از مقعد وجود پولیپ باشد، پزشک می تواند با حذف و درمان پولیپ به درمان این بیماری بپردازد.

کلام آخر

وجود خون در مدفوع را دست کم نگیرد و این می تواند نشانه دهنده بیماری های خطرناک باشد و در صورتی که به موقع تشخیص داده شود، درمان خونریزی از مقعد قطعی خواهد بود. لذا با مراجعه به موقع از پیشرفت بیماری و بروز عوارض جبران ناپذیر بکاهید. در صورت داشتن هر گونه سوال در این زمینه می توانید به قسمت انتهایی صفحه مورد نظر مراجعه نموده و سوالات خود را مطرح نمایید یا از طریق راه های ارتباطی مذکور با ما در ارتباط باشید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.10 پاسخ
 1. نینا رییسی
  نینا رییسی گفته:

  سلام .خانمی 29 ساله هستم مدتی هست که از قسمت مقعد هنگام اجابت مزاج کمی خون میاد همراه مدفوع. یبوست زیاد میگیرم .ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  پاسخ
 2. نیلوفر طباطبایی
  نیلوفر طباطبایی گفته:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  همسر من خیلی وقت که از معده درد رنج میبره و همیشه اسهال داره و دفع مدفوع همراه با خونریزی است که الان میگه اب خون شده خیلی نگرانشم ولی به حرف نمیکنه بیاد دکتر.میشه گفت خون ریزی معده ست یا جای دیگه؟

  پاسخ
 3. بهار
  بهار گفته:

  با سلام
  من چند وقته که از ناحیه مقعد خونریزی شدید و غیر قابل کنترل دارم . توی این ماه دوبار اتفاق افتاده برام.ولی هیچگونه یبوستی ندارم….حجم مدفعم هم خیلی کمه…دلیل چی میتونه باشه؟ باید چیکار کنم؟

  پاسخ
 4. محبوبه
  محبوبه گفته:

  باسلام و خسته نباشید پدر من 3سالی هست که الزایمر پیشرفته دارند و قبلا هم عمل بواسیر انجام دادن چن روزی هست که مدفوع دفع نمیکنن و هربار فقط خون تیره دفع میشود خیلی نگرانم و باتوجه به اینکه چون ایشون زمین گیر هستن و توانایی بردن به بیمارستان نیس چه اقدامی میتونم انجام بدم

  پاسخ
 5. مصطفی . دارایی
  مصطفی . دارایی گفته:

  سلام . آقای دکتر من 56 سالمه و خیلی وقته فیستول آنال دارم و اخیرا تقریبا مابین چهاروپنج روز موقع صبح هنگام دستشویی با مدفوع خونریزی میکنم .خواهشآ راهنمایی بفرمایید.

  پاسخ
  • مصطفی .عاشقی
   مصطفی .عاشقی گفته:

   سلام آقای دکتر من 56 سالمه و خیلی وقته فیستول دارم واخیرا موقع
   صبح که دستشویی میرم ازهر 5و 6 روز خونریزی ازناحیه مقعد دارم .خواهشا منو راهنمایی فرمایید.

   پاسخ
 6. Esmaeil Azadi
  Esmaeil Azadi گفته:

  سلام وخسته نباشيد من 25سال دارم البته ايران زندگي نميكنم و يه سه ماه پيش ازمقعد وقتي تميز ميكردم خون مشاهده كردم و ناديده گرفتم ولي تا اين كه بعد از گذشته چند ماه مجددا خون موقع تميز كردن مشاهده كردم خون كاملا قرمز البته بيست قطر ميشود حالا ميخواستم بدونم بنظر شما مشكل من چي ميتونه باشه ممنون ميشم پاسخ بديد ??????????

  پاسخ
 7. امین
  امین گفته:

  سلام اقای دکتروقت بخیر من از کرمانشاه مزاحم میشم من پشتک وارو زدم ده سال پیش. خون ریزی کردم الان کاهش وزن شدید دارم گاهگاهی خون در مدفوع و جذب بدنم کلا از دست رفته

  پاسخ
 8. اسدی
  اسدی گفته:

  با سلام
  پسر نه ساله ای دارم که در طول دو هفته سه بار بعد از دفع خونریزی از مقعد داشت.خون تازه و روشن بود.
  مدفوع کمی سفت بود اما یبوست شدید ندارد و هر روز اجابت مزاج دارد.
  لطفا راهنمایی بفرمایید.
  ممنونم

  پاسخ
 9. مریم
  مریم گفته:

  سلام وقت بخیر. بنده چند سال پیش رژیم غذایی گرفتم و دچار یبوست شدید شدم. وقتی یبوست دارم دچار خونریزی مقعد میشم و خون زیادی دفع میشه. و درد در ناحیه مقعد دارم.گاهی بعد از یبوست هم از مقعد دچار خونریزی میشم. باید چکار کنم.ممنون میشم از پاسخ تون

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 × 5 =