آندوسکوپی معده و دستگاه گوارش

آندوسکوپی معده از جمله روش های موفق در پزشکی است که هم جنبه تشخیصی دارد و هم جنبه درمانی. در واقع نام این روش درمانی به ابزاری اشاره دارد که در روند تشخیص و درمان طیف گسترده ای از مشکلات جسمی افراد بکار گرفته می شود.

آندوسکوپ ابزاری است که با دوربین و سایر امکانات جانبی می تواند از بخش های داخلی بدن افراد تصاویری را به مانیتور ارسال کند و پزشکان بتوانند با مشاهده نواحی داخلی تشخیص دقیق تر و بهتری را ارائه کنند. طبعاً تشخیص دقیق به درمان موفق تری خواهد انجامید.

روش آندوسکوپی چیست؟

آندوسکوپی یک روش درمانی و تشخیصی است که به کمک ابزاری به نام آندوسکوپ انجام می شود. به طور معمول پزشک با کمک یک ابزار آندوسکوپ وارد بدن شده و به مشاهده ناحیه مورد نظر می پردازد. در برخی موارد جهت انجام جراحی از ابزار آندوسکوپ استفاده می شود.

آندوسکوپ دارای انواع مختلفی است که اکثر آن ها از لوله های توخالی و باریک تشکیل شده است که بر روی این لوله ها دوربین های کوچکی تعبیه شده است که تصاویر را بر روی مانیتور به نمایش می گذارد. در واقع با کمک این ابزار می توان با دقت به بررسی داخل بدن پرداخت و معمولا آندوسکوپ ها منبع نوری هستند که زمان مشاهده نور لازم را تامین می نماید.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی، خدمات آندوسکوپی را با بالاترین کیفیت، هزینه کمتر و راحتی بیشتر به بیماران ارائه می‌دهند. ایشان خدمات آندوسکوپی تشخیصی و درمانی را در قسمت فوقانی دستگاه گوارش (اوسوفاژوگاسترودوداندوسکوپی یا EGD) و یا قسمت تحتانی دستگاه گوارش (کولونوسکوپی) برای بیماران فراهم می‌کنند، از این روش تشخیصی می‌توان برای تشخیص بیماری‌هایی مانند رفلاکس و سوزش معده، مشکلات و اختلالات در بلع، زخم معده، بیماری سلیاک و سرطان روده بزرگ استفاده نمود. با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به‌روز دیجیتال و تصویربرداری، ایشان بر بهبود مستمر کیفیت فرایند آندوسکوپی تمرکز دارند.

آندوسکوپی معده و دستگاه گوارش

آیا آندوسکوپی فقط برای معده انجام می شود؟

آندوسکوپی از جمله روش هایی است که در نواحی مختلفی از بدن قابل بکار گیری است و کارایی تشخیصی و درمانی ای که دارد در بخش های متعددی قابل انجام است.

برای مثال مهم ترین بخش هایی که آندوسکوپی انجام می شود و به عنوان انواع آندوسکوپی شناخته می شود موارد زیر می باشد:

 • آندوسکوپی حنجره
 • آندوسکوپی نواحی ریه ها
 • آندوسکوپی بینی
 • آندوسکوپی رحم و بخش های واژینال
 • آندوسکوپی در نواحی انواع مفاصل در بخش های مختلف بدن
 • آندوسکوپی روده
 • آندوسکوپی شکمی و نواحی لگنی
تمامی مواردی که اشاره شد با استفاد از تکنیک های خاصی انجام می شود که محل انجام آندوسکوپی تعیین می کند چه تکنیکی باید بکار گرفته شود. برای مثال در مواردی آندوسکوپی از نواحی مقعدی انجام می شود، که بدان کولونوسکوپی گفته می شود. در موارد دیگر از مجرای دهان این اقدام قابل انجام است. اما گاها برای آندوسکوپی بخش هایی خاص باید برش هایی بسیار کوچک در سطح پوست ایجاد شود.

علت انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش چیست؟

زمانی که فردی علائمی همچون موارد زیر را داشته باشد متخصص گوارش انجام آندوسکوپی فوقانی را توصیه می نماید که این موارد عبارت است از: سوزش معده، خونریزی، حالت تهوع و استفراغ، درد، اختلال در بلع و کاهش وزن بدون علت می باشد.

از دیگر علت های که آندوسکوپی معده توصیه می شود، تشخیص بیماری های همچون کم خونی، بیماری رفلاکس معده، زخم معده، سرطان، التهاب، اختلالات پیش سرطانی و بیماری سلیاک می باشد.

در برخی موارد همزمان با انجام آندوسکوپی ممکن است متخصص گوارش اقدام به نمونه برداری نماید در طول نمونه برداری بخش کوچکی از بافت به عنوان نمونه برداشته می شود. معمولا زمان های که بیماری های نظیر سرطان، بیماری سلیاک و ورم معده تشخیص داده می شود؛ نمونه برداری از بافت دستگاه گوارش صورت می گیرد.

اقدامات قبل از انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش

مشورت با پزشک

قبل از آنکه اقدام به انجام آندوسکوپی نمایید بایستی شرایط وضعیت جسمی خود را به پزشک اطلاع دهید و در صورت مصرف هر گونه دارویی از داروهای تجویز شده، غیر نسخه ای و ویتامین ها باید متخصص گوارش را مطلع سازید.

برنامه ریزی برای رفتن به خانه

پس از انجام آندوسکوپی بهتر است به مدت ۲۴ ساعت رانندگی نکنید زیرا اثرات آرام بخش ها تا مدتی با بیمار همراه خواهد بود. لذا بهتر است زمانی که قصد انجام آندوسکوپی را دارید فردی شما را همراهی نماید.

از خوردن و آشامیدن قبل از آندوسکوپی اجتناب ورزید

خوردن و آشامیدن سبب می شود تا دیوار پوششی دستگاه گوارش به طور واضح دیده نشود و معاینه دقیقی صورت نگیرد، لذا قبل از انجام آندوسکوپی بهتر است به مدت هشت ساعت از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.

نحوه انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش

انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش توسط متخصص گوارش انجام می شود. در ابتدا داروهای آرام بخش به بیمار تزریق می گردد، اما در برخی از موارد ممکن است که آندوسکوپی با بیهوشی انجام شود.

به طور معمول بی حسی موضعی می تواند از تحریک گلوی و از ایجاد انعکاس های واکنشی پیشگیری نماید. در این زمان از بیمار خواسته می شود تا بر روی پهلو بخوابد پزشک با دقت زیادی، به آرامی لوله آندوسکوپی را وارد مری و معده دوازهه می نماید، سپس به مقداری هوا وارد معده می شود که همین امر سبب می شود تا پزشک بتواند با دقت بیشتری به بررسی دستگاه گوارش بپردازد.

مدت زمان انجام آندوسکوپی حداکثر سی دقیقه خواهد بود و زمان انجام این روش ممانعتی با تنفس فرد نخواهد داشت و اغلب افراد در زمان آندوسکوپی به خواب فرو می روند.

پس از انجام آندوسکوپی دستگاه گوارش، چه مواردی را باید انتظار داشته باشیم؟

پس از انجام آندوسکوپی فرد به مدت یک تا دو ساعت در مرکز درمانی باقی می ماند تا اثرات آرام بخش کاملا برطرف شود.

پس از انجام آندوسکوپی ممکن است فرد برای مدتی نفخ یا تهوع داشته باشد.

پس از آندوسکوپی به مدت یک تا دو روز داشتن گلو درد طبیعی است و پس از این زمان می توانید به رژیم غذایی عادی خود بازگردید.

در نهایت پس از انجام آندوسکوپی تمامی توصیه های لازم به بیمار یا همراه او داده می شود.

مراقبت-های-بعداز-آندوسکوپی

چه زمانی به آندوسکوپی نیاز دارید؟

در بسیاری از موارد زمانی که افراد با مشکلاتی روبرو هستند برای این که روند تشخیص بیماری و نیز روند درمان انجام شود اولین اقدامی که از سوی پزشکان متخصص تجویز می شود انجام اندوسکوپی می باشد.

از جمله دلایلی که باعث می شود یک فرد به روش آندوسکوپی نیازمند شود موارد زیر می باشد:

 • وضعیت تهوع و استفراغ که غیر طبیعی است و حاکی از بروز مشکلی جدی می باشد
 • خونریزی از دستگاه گوارشی
 • التهابات مختلف
 • اسهال شدن هایی که باید ریشه اصلی آن را تشخیص داد
 • سرطان سیستم گوارشی نیز از دیگر عواملی است که فرد را به انجام آندوسکوپی نیازمند می کند
 • دردهایی که در نواحی شکمی تجربه می شود
 • اختلال در روند بلع و غذا خوردن

آیا آندوسکوپی معده با روش بیهوشی انجام می شود؟

آندوسکوپی معده از جمله اقداماتی است که گاها در وضعیت بیهوشی عمومی و در مواردی با بیحسی موضعی انجام می شود. در واقع بسته به شرایط مختلف پزشکان تشخیص می دهند که کدام روش در ابتدای انجام آندوسکوپی معده انجام شود.

بنابراین نیازی به نگرانی وجود ندارد اگر به هر دلیلی از این روش می ترسید می توانید با پزشک خود در میان بگذارید و از بهترین روش برای انجام آندوسکوپی بهره مند شوید.

ماده ای که به عنوان بیهوش کننده استفاده می شود در واقع نوعی بی حس کننده و آرامش بخش است که به فرد تزریق می شود و همین امر باعث می شود افراد در اثر درد یا ترس تحرک نداشته باشند که روند تشخیص پزشک با خلل روبرو شود.

آندوسکوپی معده

عوارض و خطرات آندوسکوپی معده

آندوسکوپی معده علیرغم این که روشی کاملا کارآمد در زمینه تشخیص و درمان بیماری ها می باشد اما باید توجه داشته باشید که در مواردی می تواند با عوارض و پیامدهایی همراه باشد که منفی است و می تواند موجب آزار افراد باشد.

مهم ترین عوارضی که در پی انجام آندوسکوپی معده خواهد آمد از این قرار است:

 • پاره شدن دستگاه گوارشی

گاها مشاهده می شود که عارضه پارگی دستگاه گوارش در حین انجام آندوسکوپی معده رخ می دهد. البته این اتفاق در موارد بسیار استثنایی رخ می دهد و در صورتی که این مشکل برای افراد ایجاد شود به تشخیص پزشک فرد باید بستری شود و سایر اقدامات درمانی برای وی انجام شود.

 • خونریزی

خونریزی معده نیز از جمله عارضه هایی است که در مواردی رخ خواهد داد که در حین انجام آندوسکوپی پولیپ فرد برداشته شود. در واقع این اقدام زمینه ساز بروز مشکلاتی از جمله خونریزی در فرد می شود.

 • عفونت

بعد از آندوسکوپی عفونت نیز احتمال دارد ایجاد شود که در این موارد پزشکان توصیه می کنند نگران نباشید و تجویز ها لازم را به دقت انجام دهید. مهم ترین اقدام استفاده از انواع آنتی بیوتیک ها است که می تواند در کوتاه ترین زمان به بهبود وضعیت عفونت در افراد بپردازد.

 • واکنش به ماده بیهوش کننده

همانطور که گفته شد پزشکان پیش از انجام آندوسکوپی از ماده ای استفاده می کنند که فرد در یک وضعیت شبه بیهوشی و یا بیهوشی خفیف قرار می گیرد. در مواردی مشاهده شده است که فرد واکنش خاصی را نسبت به این ماده بیهوشی نشان می دهد. البته این واکنش در افراد در موارد بسیار اندکی رخ می دهد و با اقدامات بسیار ساده ای قابل رفع می باشد.

لازم به ذکر است، تمامی موارد ذکر شده توسط افراد غیر متخصص رخ می دهد، لذا زمانی که می بایست این روش تشخیصی و درمانی را انجام دهید در انتخاب متخصص گوارش خود دقت لازم و کافی را داشته باشید تا از بروز چنین عوارض و خطراتی پیشگیری نمایید.

نیاز به فوریت های پزشکی

پس از انجام آندوسکوپی در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایید که این علائم عبارت است از:

 • درد در ناحیه قفسه سینه و شکم
 • بروز مشکلات تنفسی
 • اختلال در بلع یا گلو درد
 • استفراغ خونی یا قهوه ای رنگ
 • تغییر رنگ مدفوع
 • تب

پیامد های خطرناک بعد از انجام آندوسکوپی معده

 • تب کردن
 • مشاهده خون در مدفوع و یا تغییر رنگ مدفوع بعد از آندوسکوپی معده
 • تنگ شدن مجرای تنفس و اختلال در روند طبیعی تنفس
 • بروز مشکلات در بلع
 • وجود خون در استفراغ و یا تغییررنگ استفراغ به شکل قهوه ای مانند
 • درد های غیر طبیعی و شدید در نواحی شکمی که این دردها پایدار هستند
 • تجربه درد در نواحی قفسه سینه

تمامی مواردی که نام برده شد می تواند تا حد زیادی نشانگر بروز یک مشکل جدی در نواحی داخلی بدنی باشد. از این رو مهم ترین توصیه ای که داریم این است که در صورت بروز این مشکلات بعد از انجام آندوسکوپی در اولین فرصت به بهترین فوق تخصص گوارش مراجعه کرده و این مساله را با وی در میان بگذارید.

آندوسکوپی-معده

۵ نکته ضروری در خصوص آندوسکوپی معده که نمی دانید!!!

 1. آندوسکوپی معده در مواردی انجام می شود که پزشکان برای روند تشخیص انواع بیماری ها و علت یابی بسیاری از مشکلاتی که برای افراد ایجاد می شود نیاز داشته باشد نواحی داخلی را به طور دقیق بررسی کرده و تصاویری را به صورت مستقیم بدست بیاورند. از این رو آندوسکوپی بهترین ابزاری است که می تواند به صورت دقیق تصاویر مورد نیاز پزشکان را در اختیارشان قرار دهد.
 2. آندوسکوپی ابزاری است که شامل یک لوله بلند و نیز منعطف است. بر سر این لوله یک دوربین قرار گرفته است و زمانی که وارد بدن می شود می تواند تصاویر را روی مانیتور مخابره کند. انعطاف لوله باعث می شود که درد و یا بروز هرگونه مشکل به کمترین میزان احتمال برسد و بتوان به روند تشخیص و درمان موفق امیدوار بود.
 3. پزشکان متخصص داخلی و گوارش و کبد برای انجام اندوسکوپی بهترین گزینه هستند و همچنین در اکثر موارد این پزشکان برای انجام اندوسکوپی به ارائه خدمات درمانی می پردازند. از این رو توصیه می کنیم که برای انجام این اقدام تشخیصی و درمانی به بهترین متخصصین گوارشی مراجعه کنید.
 4. آندوسکوپی معده علیرغم این که دارای عوارض و پیامد هایی می باشد اما به هر روی این روز ها از بهترین و نتیجه بخش ترین روش های و تشخیصی و درمانی است که باید نسبت به انجام ان نگرانی و استرسی به دل راه ندهید. تمامی روش های درمانی می توانند با عوارضی همراه باشند که آندوسکوپی همچون تمامی روش های دیگر است. اما مزایای آن می تواند بر عوارض آن پیشی بگیرد.
 5. در صورتی که با بیماری هایی مثل دیابت، فشار خون بالا و یا به بیماری های قلبی خاصی مبتلا هستید حتما در همان جلسات اولیه با پزشک خود در میان بگذارید. زیرا که این شرایط موجب اتخاذ تصمیمات برنامه ریزی شده ای پیش از انجام آندوسکوپی معده می شود.

نقش متخصص گوارش در انجام آندوسکوپی معده

به جهت این که نیاز است برای انجام آندوسکوپی معده به بهترین متخصصی داخلی گوارش و کبد مراجعه کنید لازم است که این نکته را در خاطر داشته باشید که مهارت و تجربه پزشک تا حد زیادی می تواند بر موفقیت روند آندوسکوپی و کاهش خطرات ناشی از آندوسکوپی تاثیر بگذارد. بنابراین مهم ترین اقدامی که باید انجام دهید این است که انتخابی هوشمندانه در ابتدای مسیر درمانی داشته باشد.

مهم ترین معیارهایی که در باید در انتخاب بهترین متخصص داخلی گوارش و کبد مد نظر داشته باشید موارد زیر می باشد:

 • توانایی و دانش علمی و کسب اطلاعات به روز و نوین در زمینه تخصص خود
 • مهارت های عملی و برخورداری از بالاترین مهارت در بکار گیری انواع تکنیک های درمانی
 • دارای کارنامه کاری موفق و برخوردار از بهترین سابقه درمانی
 • رعایت اصول اخلاقی و حرفه ای در طول درمان
 • رعایت صداقت و داشتن روابط صمیمی به منظور بهبود هر چه بیشتر روند درمان

هزینه آندوسکوپی معده

هزینه آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش به عوامل مختلفی بستگی دارد. به طور معمول میزان هزینه آندوسکوپی معده با توجه به مرکز درمانی، روش های که حین آندوسکوپی انجام می شود و مواد آرام بخش و بیحسی های موضعی متفاوت می باشد. لذا هزینه دقیقی را مشخص نمود، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص بهتر است با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر

آندوسکوپی معده از جمله اقداماتی است که این روزها برای طیف گسترده ای از افراد در سنین مختلف انجام می شود اما به هر روی اطلاعاتی که افراد در زمینه این روش درمانی دارند بسیار محدود است. از این رو امیدواریم که اطلاعاتی که در این نوشتار امد توانسته باشد تا حد قابل توجهی نگاه شما را نسبت به این روش درمانی و تشخیصی روشن تر کند.

در حقیقت به میزانی که اطلاعات افراد در زمینه مساله خاصی بیشتر باشد از میزان نگرانی ها و استرس افراد کاسته شده و به طبع روند درمان با موفقیت بیشتری طی می شود.

آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش یک فرآیند تشخیص و درمانی بسیار دقیق است اما بروز برخی از عوارض ممکن است توسط افراد غیر متخصص رخ دهد که به منظور پیشگیری از چنین عوارضی بهتر است به متخصص گوارش خبره در این زمینه مراجعه نمایید.9 پاسخ
 1. ندا
  ندا گفته:

  سلام ببخشید اگر کسی مشکل تنفسی در ناحیه گلو و درد در زیر زبان و احساس کشیدگی زبان ودردزیر زبان در ناحیه سمت چپ و درد دنده ی سمت قلب و تنفس بزور و احساس خلط چسبیده در گلو داشته باشه ولی با آروغ زدن ی ذره بهتربشه و البته تپش قلب و 5 ماه پیش اکو و نوار قلب گرفته که قلبش سالمه آیا این نشانه درد قلبه یا معده در تلگرام کاملا تشریح دادم

  پاسخ
 2. هانیه شادی
  هانیه شادی گفته:

  سلام عرض میکنم من حدودا ۳ ماه پیش با دردی در قسمت راست شکم یا کبد مواجه شدم البته یکی دو روز زیاد شدید نبود اما بعد از شدت درد به چندین دکتر مراجعه کردم در طول هفت روز چندین آزمایش مختلف سی تی اسکن سونوگرافی رو انجام دادم اما تشخیص ندادن فقط دکتری که سو تی اسکن رو مشاهده کرد گفت که به نظر میرسه که ابتدای روده ی بزرگ زخیم شده تو اون مدت کم کم درد این ناحیه کم شد و من هم بیخیالش شدم اما تقریبا هر روز این درد رو احساس میکنم اما شدید نیست یه وقتهایی هم تیر می کشه البته میدونم که اصلا درد عادی نیست در ضمن خیلی هم کم اشتها شدم و خیلی موارد دیگه که دکتر گفته باید اندسکوپی انجام بدم میشه لطفا راهنمایی کنید که این درد واقعا میتونه در آینده واسم خطری داشته باشه یا نه با تشکر

  پاسخ
 3. محمد
  محمد گفته:

  با سلام و احترام
  آیا در آندوسکوپی تشخیصی احتمال آلودگی و انتقال بیماریی وجود دارد؟
  و از کجا میتوان از استریل بودن دستگاه اطمینان پیدا کرد؟
  و اینکه بنده فقط تهوع و احساس سنگینی در معده دارم و هیچ علامت دیگری ندارم و آزمایشات خون هم انجام دادم و هیچ مشکلی نداشته و آزمایش اچ پیلوری هم منفی بوده است ؛با این حال بهه نظر شما ریسک انجام آندوسکوپی را بپذیرم انجام دهم یا نیازی نیست؟؟
  در ضمن از شیراز پیام میدهم و در مراکز دولتی میخواهم این کار را انجام دهم.
  با سپاس

  پاسخ
 4. رضا اسفندیاری
  رضا اسفندیاری گفته:

  با عرض سلام‌ وخسته نباشید
  من دیروز بدون اطلاع از عوارض آندوسکوپی انجام دادم و خودم از پزشکم خواستم انجام بده و‌نمونه برداری کردن ک تشخیص پزشکم هلیکوباکتر در حد زیادبود
  حالا ک عوارض آندوسکوپی رو فهمیدم مثله ورود عفونت.ایدز‌.هپاتیت.زخمی و سوراخ شدن جداره معده و درد معده
  نگرانم کرده ک کاش انجام نمیدادم و‌معدمو زخمی نمیکردم تو‌رو خدا راهنمایم‌ کنین
  با تشکر

  پاسخ
 5. سهراب
  سهراب گفته:

  باسلام
  چند روزى هست زير قفسه سينه يا بهتر بگم روى معده من گرفتگى دست ميده مثل اين ميمونه كه رگ پا ميگيره درد وحشتناكى داره بعد ول ميكنه نه حالت استفراغ دارم نه اسهال ونه سوزش ميخواستم بدونم ايا بايد اندسكوپى بايد بكنم سنم چهل وپنج ساله

  پاسخ
 6. رسول
  رسول گفته:

  سلام اقای دکتر من حدود4 سال رفلکس معده و حالت تهوع و در بعضی مواقع تهوع داشته که پیش دو تا دکتر رفتم که عکس از روده و معده گرفتن و گفن اعصاب معده هستش و قرص کلوفک و یه قرص برای اسید معده دادن که تا زمان مصرف خوب شدم ولی بعد ان دوباره حالم بعد شد لطفا راهنماایی فرماییی

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   سلام.
   بدون معاینه و دیدن بیمار امکان پاسخ دهی صحیح نمی باشد. لطفا برای هماهنگی و درمان بیماری بهتر است به صورت حضوری مراجعه نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + 10 =