آندوسکوپی معده و دستگاه گوارش

آندوسکوپی معده و دستگاه گوارش

آندوسکوپی یک روش درمانی و تشخیصی است که به کمک ابزاری به نام آندوسکوپ انجام می شود . به طور معمول پزشک با کمک یک ابزار آندوسکوپ وارد بدن شده و به مشاهده ناحیه مورد نظر می پردازد . در برخی موارد جهت انجام جراحی از ابزار آندوسکوپ استفاده می شود .

آندوسکوپ دارای انواع مختلفی است که اکثر آن ها از لوله های توخالی و باریک تشکیل شده است که بر روی این لوله ها دوربین های کوچکی تعبیه شده است که تصاویر را بر روی مانیتور به نمایش می گذارد . در واقع با کمک این ابزار می توان با دقت به بررسی داخل بدن پرداخت و معمولا آندوسکوپ ها منبع نوری هستند که زمان مشاهده نور لازم را تامین می نماید .

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی، خدمات آندوسکوپی را با بالاترین کیفیت، هزینه کمتر و راحتی بیشتر به بیماران ارائه می‌دهند. ایشان خدمات آندوسکوپی تشخیصی و درمانی را در قسمت فوقانی دستگاه گوارش (اوسوفاژوگاسترودوداندوسکوپی یا EGD)  و یا قسمت تحتانی دستگاه گوارش (کولونوسکوپی) برای بیماران فراهم می‌کنند، از این روش تشخیصی می‌توان برای تشخیص بیماری‌هایی مانند رفلاکس و سوزش معده، مشکلات و اختلالات در بلع، زخم معده، بیماری سلیاک و سرطان روده بزرگ استفاده نمود. با استفاده از تجهیزات پیشرفته و به‌روز دیجیتال و تصویربرداری، ایشان بر بهبود مستمر کیفیت فرایند آندوسکوپی تمرکز دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس گرفته و یا از مشاوره‌ی رایگان با دستیاران دکتر در تلگرام بهره‌مند شوید .

آندوسکوپی معده و دستگاه گوارش

علت انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش چیست ؟

زمانی که فردی علائمی همچون موارد زیر را داشته باشد متخصص گوارش انجام آندوسکوپی فوقانی را توصیه می نماید که این موارد عبارت است از: سوزش معده، خونریزی، حالت تهوع و استفراغ، درد، اختلال در بلع و کاهش وزن بدون علت می باشد .

از دیگر علت های که آندوسکوپی معده توصیه می شود، تشخیص بیماری های همچون کم خونی، بیماری رفلاکس معده، زخم معده، سرطان، التهاب، اختلالات پیش سرطانی و بیماری سلیاک می باشد .

در برخی موارد همزمان با انجام آندوسکوپی ممکن است متخصص گوارش اقدام به نمونه برداری نماید در طول نمونه برداری بخش کوچکی از بافت به عنوان نمونه برداشته می شود . معمولا زمان های که بیماری های نظیر سرطان، بیماری سلیاک و ورم معده تشخیص داده می شود؛ نمونه برداری از بافت دستگاه گوارش صورت می گیرد .

اقدامات قبل از انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش

مشورت با پزشک

قبل از آنکه اقدام به انجام آندوسکوپی نمایید بایستی شرایط وضعیت جسمی خود را به پزشک اطلاع دهید و در صورت مصرف هر گونه دارویی از داروهای تجویز شده، غیر نسخه ای و ویتامین ها باید متخصص گوارش را مطلع سازید .

برنامه ریزی برای رفتن به خانه

پس از انجام آندوسکوپی بهتر است به مدت 24 ساعت رانندگی نکنید زیرا اثرات آرام بخش ها تا مدتی با بیمار همراه خواهد بود . لذا بهتر است زمانی که قصد انجام آندوسکوپی را دارید فردی شما را همراهی نماید .

از خوردن و آشامیدن قبل از آندوسکوپی اجتناب ورزید

خوردن و آشامیدن سبب می شود تا دیوار پوششی دستگاه گوارش به طور واضح دیده نشود و معاینه دقیقی صورت نگیرد، لذا قبل از انجام آندوسکوپی بهتر است به مدت هشت ساعت از خوردن و آشامیدن بپرهیزید .

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در شمال تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید .

نحوه انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش

انجام آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش توسط متخصص گوارش انجام می شود . در ابتدا داروهای آرام بخش به بیمار تزریق می گردد، اما در برخی از موارد ممکن است که انجام آندوسکوپی بدون آرام بخش انجام می شود .

به طور معمول بی حسی موضعی می تواند از تحریک گلوی شما گرفته و از ایجاد انعکاس های واکنشی پیشگیری می نماید . در این زمان از بیمار خواسته می شود تا بر روی پهلو بخوابد پزشک با دقت زیادی، به آرامی لوله آندوسکوپی را دارد مری و معده دوازهه می نماید .

تصاویر داخل معده از طریق دوربین لوله آندوسکوپی بر روی مانیتور نمایش داده می شود . متخصص گوارشی به دقت به بررسی لایه پوششی دستگاه گوارش می پردازد . دستگاه آندوسکوپ مقداری هوا به معده وارد می نماید و همین امر موجب می شود تا پزشک دید دقیق تری داشته باشد .

مدت زمان انجام آندوسکوپی حداکثر سی دقیقه خواهد بود و در زمان انجام این روش ممانعتی با تنفس فرد نخواهد داشت و اغلب افراد در زمان آندوسکوپی به خواب فرو می روند .

پس از انجام آندوسکوپی دستگاه گوارش، چه مواردی را باید انتظار داشته باشیم ؟

پس از انجام آندوسکوپی فرد به مدت یک تا دو ساعت در مرکز درمانی باقی می ماند تا اثرات آرام بخش کاملا برطرف شود .

پس از انجام آندوسکوپی ممکن است فرد برای مدتی نفخ یا تهوع داشته باشد .

پس از آندوسکوپی به مدت یک تا دو روز داشتن گلو درد طبیعی است و پس از این زمان می توانید به رژیم غذایی عادی خود بازگردید .

در نهایت پس از انجام آندوسکوپی تمامی توصیه های لازم به بیمار یا همراه او داده می شود .

آندوسکوپی معده

خطرات ناشی از آندوسکوپی چیست ؟

آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش ممکن است با خطراتی همچون خونریزی از ناحیه نمونه برداری یا محلی که پولیپ از آن خارج می شود، همچنین سوراخ شدن دیواره دستگاه گوارش و بروز حساسیت در زمان مصرف داروهای آرام بخش ممکن است رخ دهد .

لازم به ذکر است، تمامی موارد ذکر شده توسط افراد غیر متخصص رخ می دهد، لذا زمانی که می بایست این روش تشخیصی و درمانی را انجام دهید در انتخاب متخصص گوارش خود دقت لازم و کافی را داشته باشید تا از بروز چنین عوارض و خطراتی پیشگیری نمایید .

نیاز به فوریت های پزشکی

پس از انجام آندوسکوپی در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایید که این علائم عبارت است از:

 • درد در ناحیه قفسه سینه و شکم
 • بروز مشکلات تنفسی
 • اختلال در بلع یا گلو درد
 • استفراغ خونی یا قهوه ای رنگ
 • تغییر رنگ مدفوع
 • تب

هزینه آندوسکوپی معده

هزینه آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش به عوامل مختلفی بستگی دارد . به طور معمول میزان هزینه آندوسکوپی معده با توجه به مرکز درمانی، روش های که حین آندوسکوپی انجام می شود و مواد آرام بخش و بیحسی های موضعی متفاوت می باشد . لذا هزینه دقیقی را مشخص نمود، برای کسب اطلاعات بیشتر در این خصوص بهتر است با شماره های 22683818_09901414248_77839463 تماس حاصل فرمایید .

کلام آخر

آندوسکوپی فوقانی دستگاه گوارش یک فرآیند تشخیص و درمانی بسیار دقیق است اما بروز برخی از عوارض ممکن است توسط افراد غیر متخصص رخ دهد که به منظور پیشگیری از چنین عوارضی بهتر است به متخصص گوارش خبره در این زمینه مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.به این پست امتیاز دهید.
آندوسکوپی معده و دستگاه گوارش: روش انجام،عوارض و قیمت
4.3 از 20 رای
7 پاسخ
 1. ندا
  ندا گفته:

  سلام ببخشید اگر کسی مشکل تنفسی در ناحیه گلو و درد در زیر زبان و احساس کشیدگی زبان ودردزیر زبان در ناحیه سمت چپ و درد دنده ی سمت قلب و تنفس بزور و احساس خلط چسبیده در گلو داشته باشه ولی با آروغ زدن ی ذره بهتربشه و البته تپش قلب و 5 ماه پیش اکو و نوار قلب گرفته که قلبش سالمه آیا این نشانه درد قلبه یا معده در تلگرام کاملا تشریح دادم

  پاسخ
 2. هانیه شادی
  هانیه شادی گفته:

  سلام عرض میکنم من حدودا ۳ ماه پیش با دردی در قسمت راست شکم یا کبد مواجه شدم البته یکی دو روز زیاد شدید نبود اما بعد از شدت درد به چندین دکتر مراجعه کردم در طول هفت روز چندین آزمایش مختلف سی تی اسکن سونوگرافی رو انجام دادم اما تشخیص ندادن فقط دکتری که سو تی اسکن رو مشاهده کرد گفت که به نظر میرسه که ابتدای روده ی بزرگ زخیم شده تو اون مدت کم کم درد این ناحیه کم شد و من هم بیخیالش شدم اما تقریبا هر روز این درد رو احساس میکنم اما شدید نیست یه وقتهایی هم تیر می کشه البته میدونم که اصلا درد عادی نیست در ضمن خیلی هم کم اشتها شدم و خیلی موارد دیگه که دکتر گفته باید اندسکوپی انجام بدم میشه لطفا راهنمایی کنید که این درد واقعا میتونه در آینده واسم خطری داشته باشه یا نه با تشکر

  پاسخ
 3. محمد
  محمد گفته:

  با سلام و احترام
  آیا در آندوسکوپی تشخیصی احتمال آلودگی و انتقال بیماریی وجود دارد؟
  و از کجا میتوان از استریل بودن دستگاه اطمینان پیدا کرد؟
  و اینکه بنده فقط تهوع و احساس سنگینی در معده دارم و هیچ علامت دیگری ندارم و آزمایشات خون هم انجام دادم و هیچ مشکلی نداشته و آزمایش اچ پیلوری هم منفی بوده است ؛با این حال بهه نظر شما ریسک انجام آندوسکوپی را بپذیرم انجام دهم یا نیازی نیست؟؟
  در ضمن از شیراز پیام میدهم و در مراکز دولتی میخواهم این کار را انجام دهم.
  با سپاس

  پاسخ
 4. رضا اسفندیاری
  رضا اسفندیاری گفته:

  با عرض سلام‌ وخسته نباشید
  من دیروز بدون اطلاع از عوارض آندوسکوپی انجام دادم و خودم از پزشکم خواستم انجام بده و‌نمونه برداری کردن ک تشخیص پزشکم هلیکوباکتر در حد زیادبود
  حالا ک عوارض آندوسکوپی رو فهمیدم مثله ورود عفونت.ایدز‌.هپاتیت.زخمی و سوراخ شدن جداره معده و درد معده
  نگرانم کرده ک کاش انجام نمیدادم و‌معدمو زخمی نمیکردم تو‌رو خدا راهنمایم‌ کنین
  با تشکر

  پاسخ
 5. سهراب
  سهراب گفته:

  باسلام
  چند روزى هست زير قفسه سينه يا بهتر بگم روى معده من گرفتگى دست ميده مثل اين ميمونه كه رگ پا ميگيره درد وحشتناكى داره بعد ول ميكنه نه حالت استفراغ دارم نه اسهال ونه سوزش ميخواستم بدونم ايا بايد اندسكوپى بايد بكنم سنم چهل وپنج ساله

  پاسخ
 6. رسول
  رسول گفته:

  سلام اقای دکتر من حدود4 سال رفلکس معده و حالت تهوع و در بعضی مواقع تهوع داشته که پیش دو تا دکتر رفتم که عکس از روده و معده گرفتن و گفن اعصاب معده هستش و قرص کلوفک و یه قرص برای اسید معده دادن که تا زمان مصرف خوب شدم ولی بعد ان دوباره حالم بعد شد لطفا راهنماایی فرماییی

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   سلام.
   بدون معاینه و دیدن بیمار امکان پاسخ دهی صحیح نمی باشد. لطفا برای هماهنگی و درمان بیماری بهتر است به صورت حضوری مراجعه نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + 7 =