اسپاسم مری یک شرایط انقباضی دردناک در لوله متصل کننده دهان به معده است که در اصطلاح به آن مری گفته می‌شود. اسپاسم مری را می‌توان به صورت درد ناگهانی و شدید در ناحیه سینه احساس کرد که در عمل می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشد. اسپاسم مری معمولاً فقط به صورت گاه و بی‌گاه ایجاد شده و در بسیاری از مواقع نیازی به درمان ندارد. به هر حال گاهی اوقات گرفتگی عضلات مری به‌طور مکرر در افراد مشاهده شده و می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در حرکت مواد غذایی و مایعات در مری شود. به این ترتیب در صورتی که اسپاسم مری باعث ایجاد اختلال در توانایی غذا خوردن یا مصرف نوشیدنی شود، بیمار می‌تواند از روش‌های درمان مناسب برای رفع این مشکل استفاده کند.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#b8cafc”]

دکتر صدرالدینی، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی دارای تخصص و تجربه خاص برای ارائه روش‌های درمان مناسب به افراد با استفاده از آخرین دستگاه‌ها و تکنولوژی‌های روز برای درمان بیماری‌های مرتبط با مری می‌باشد. اسپاسم مری اغلب یک مشکل مهم در دستگاه گوارش نبوده و با برطرف شدن علت ایجاد آن با گذشت مدت زمان کوتاه درمان می‌شود. با این حال، اگر فرد با این مشکل به صورت طولانی‌مدت مواجه شود، دکتر صدرالدینی آماده ارائه خدمات درمانی مورد نیاز به وی می‌باشد. دکتر صدرالدینی با ارزیابی دقیق علت ایجاد مشکل از مناسب‌ترین داروها و برنامه‌های درمانی برای بیمار استفاده می‌کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس گرفته و یا از مشاوره رایگان با دستیاران ما در تلگرام بهره‌مند شوید.[/alert]

اسپاسم مری چیست؟


به‌طور معمول، حرکت‌های انقباضی مری (لوله متصل کننده دهان به معده) باعث حرکت مواد غذایی از دهان به معده با استفاده از یک الگوی منظم و هماهنگی می‌شود. به این ترتیب اسپاسم مری به معنی انقباض نامنظم مری، عدم هماهنگی در بین عضلات، و گاهی اوقات حرکت‌های قوی عضلات در این ناحیه از بدن است. به این شرایط گاهی اوقات اسپاسم منتشر مری (DES) گفته می‌شود. این اسپاسم می‌تواند باعث ایجاد محدودیت در حرکت مواد غذایی از دهان به سمت معده شود. هنگامی که این شرایط در فرد مشاهده شود، مواد غذایی در نواحی خاص مری گیر می‌افتند. گاهی اوقات فرآیند بلع غذا با فشار بیش از حد وارد شده از طرف عضلات مری همراه بوده و این شرایط باعث ایجاد درد برای فرد در هنگام بلع می‌شود. در اصطلاح به این حالت خاص گرفتگی عضلات مری فندق شکن گفته می‌شود. انقباض عضلات مری در این حالت باعث حرکت مواد غذایی در طول مری می‌شود، اما می‌تواند درد شدید برای فرد به همراه داشته باشد.

گرفتگی عضلات مری یک مشکل عادی و معمول در بین افراد نیست. گاهی اوقات، علائمی که نشان دهنده اسپاسم مری است می‌تواند در نتیجه سایر شرایط همچون رفلاکس اسیدی معده (GERD) یا آشالازی (achalasia) ایجاد شود. آشالازی یک مشکل عصبی است که به خاطر آن عضلات مری و ماهیچه اسفنگتر تحتانی مری (LES) عملکرد نامناسب از خود نشان می‌دهند. تشویش یا حمله‌های اضطرابی نیز می‌توانند در برخی موارد علائم مشابه برای فرد در این حوزه به همراه داشته باشند.

چه عواملی باعث اسپاسم مری می‌شود؟


علت اسپاسم مری هنوز به‌طور دقیق شناخته شده نیست. این مشکل می‌تواند با عملکرد اعصاب کنترل کننده حرکت عضلات مری در هنگام بلع غذا ارتباط داشته باشد. گرفتگی عضلات مری می‌تواند به صورت یک مشکل عادی در بین اعضای خانواده مشاهده شود. همچنین مصرف مواد غذایی بسیار گرم یا بسیار سرد نیز می‌تواند خطر ایجاد اسپاسم مری را افزایش دهد. علاوه بر این همواره ممکن است اسپاسم مری بدون دلیل مشخص ایجاد شود.

علائم اسپاسم مری چیست؟


اسپاسم مری به دو نوع اصلی تقسیم می‌شود. هر دوی این شرایط می‌تواند با وارد شدن آسیب به خاطر رفلکس اسیدی معده ایجاد شده و باعث اختلال در عملکرد اعصاب و عضلات مری در نواحی مشخصی می‌شود که در معرض اسید معده قرار گرفته‌اند. انواع اصلی گرفتگی عضلات مری به شرح زیر هستند:

 • اسپاسم منتشر مری شامل انقباض با یک الگوی غیر هماهنگ است که از حرکت مواد غذایی در مری جلوگیری می‌کند.
 • مری فندق شکن زمانی ایجاد می‌شود که عضلات مری بیش از حد در هنگام عمل بلع منقبض شوند. تقریباً در بیش از نیمی از موارد این مشکل در نتیجه رفلکس اسیدی معده ایجاد می‌شود.

علائم گرفتگی عضلات مری در هر دو مورد تقریباً مشابه بوده و شامل موارد زیر است:

 • درد در ناحیه سینه مشابه درد ناشی از حمله قلبی. این شرایط در بین 80 تا 90 درصد افراد دچار اسپاسم مری مشاهده می‌شود.
 • مشکلات بلع یا احساس گیر افتادن غذا در گلو.
 • سوزش سر دل مشابه آنچه در هنگام رفلکس اسیدی معده مشاهده می‌شود.

رفلکس اسیدی معده (GERD) معمولاً علت ایجاد اسپاسم مری است. این اسپاسم همچنین می‌تواند با نوشیدن مایعات بسیار گرم یا سرد یا فشار ناشی از استرس ایجاد شده یا دلایل نامشخص داشته باشد.

چه زمان لازم است به متخصص گوارش در ارتباط با اسپاسم مری مراجعه شود؟


 • هنگامی که علائم علیرغم استفاده از روش‌های درمان مناسب بهبود پیدا نکند.
 • هنگامی درد بیمار در هنگام بلع شدید باشد.
 • هنگامی که بی‌دلیل وزن بدن بیمار کم شود.
 • هنگامی که درباره مشکل ایجاد شده یا مراقبت‌های لازم برای آن ابهام وجود داشته باشد.

چه زمان لازم است در ارتباط با اسپاسم مری از خدمات درمان اورژانسی استفاده شود؟


 • هنگامی که از دهان آب تراوش شده یا مشکلات بلع شدید باشد.
 • هنگامی که بیمار احساس خفگی، گیر کردن مواد غذایی، یا استفراغ داشته باشد.
 • هنگامی که بیمار در هنگام بلع درد داشته باشد.
 • هنگامی که درد سینه جدید بوده یا همراه با تشدید آن مشکلات تنفسی برای فرد ایجاد شود.

چگونه می‌توان اسپاسم مری را تشخیص داد؟


به این منظور از آزمایش‌های زیر می‌توان استفاده کرد:

 • فشار سنجی: متخصص گوارش به آرامی یک لوله را به گلو وارد کرده و به سمت معده هدایت می‌کند. این لوله دارای حسگرهای مناسب است که می‌تواند فشار موجود در ناحیه مری را اندازه‌گیری کند. این فشار نشان دهنده قدرت گرفتگی عضلات مری در هنگام بلع است. این آزمایش همچنین نشان می‌دهد نحوه حرکت مواد غذایی و مایعات در هنگام بلع در طول مری چگونه است.
 • آندوسکوپی: متخصص گوارش به آرامی یک اسکوپ (لوله بلندی که یک دوربین کوچک به انتهای آن متصل است) به گلو وارد کرده و از این طریق مشکلات ایجاد شده در دیواره مری را بررسی می‌نماید. متخصص گوارش همچنین ممکن است ضخامت دیواره مری شما را بررسی نماید. علاوه بر این همواره امکان دارد نمونه‌های تهیه شده از بافت مری برای آزمایشگاه جهت انجام بررسی‌های اضافی ارسال شود.
 • عکس‌برداری رادیولوژی با بلع باریم: عکس رادیولوژی از ناحیه شکم یک تصویر از معده و مری است. به این منظور از بیمار خواسته می‌شود یک مایع به نام باریم را نوشیده و از این طریق به تصویربرداری رادیولوژی بهتر از ناحیه مری و معده کمک می‌شود. در هنگام استفاده از این روش لازم است توصیه‌های متخصص گوارش قبل و بعد از تهیه عکس رادیولوژی به دقت رعایت شود.

چگونه می‌توان اسپاسم مری را درمان کرد؟


با استفاده از روش‌های درمان مناسب، امکان بهبود اسپاسم، درد، و مشکلات بلع ایجاد شده برای بیمار وجود خواهد داشت. به این منظور لازم است از متخصص گوارش درباره اطلاعات مربوط به روش‌های درمان گرفتگی عضلات مری سوال شود. برخی از روش‌های درمان قابل استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

مصرف دارو

 • داروهای مسکن: این داروها به کاهش درد ایجاد شده به خاطر اسپاسم مری و رفع آن کمک می‌کند.
 • داروهای شل کننده عضلات مری: این عضلات می‌توانند به شل شدن عضلات مری کمک کرده و به این ترتیب فرآیند بلع فرد را ساده‌تر نمایند. استفاده از این داروها می‌تواند درد بیمار و مشکلات بلع وی را به‌طور مشخص کاهش دهد.
 • مهارکننده‌های پمپ پروتون: این داروها می‌توانند به کاهش اسید معده و پیشگیری از سوزش سر دل کمک کنند.
 • تزریق بوتاکس: این دارو به عضلات مری تزریق شده و این عضلات را ریلکس می‌کند. به این منظور معمولاً متخصص گوارش از یک اسکوپ برای هدایت تزریق‌ها استفاده می‌نماید.

عمل جراحی

در مواردی که با استفاده از سایر روش‌های درمان شرایط بیمار بهبود پیدا نکند، احتمالاً لازم است از عمل جراحی برای وی استفاده شود. انواع روش‌های جراحی قابل استفاده به این منظور به شرح زیر هستند:

 • عمل جراحی انبساط مری: از این عمل جراحی برای باز کردن مسیر مری و وارد کردن آرام یک آندوسکوپ به آن استفاده می‌شود.
 • عمل جراحی مایوتومی (myotomy): در این جراحی عضلات مری بریده شده و ناحیه داخل آن باز می‌شود. به این ترتیب حرکت ساده مواد غذایی و مایعات به معده امکان‌پذیر خواهد شد.

سایر روش‌های پیشنهادی متخصص گوارش برای رفع مشکل اسپاسم مری چیست؟

 • بیوفیدبک: بیوفیدبک یک نوع روش درمانی است که به کنترل واکنش‌های بدن به استرس یا درد کمک می‌کند. به این منظور متخصص گوارش از الکترودها (سیم‌ها) در نواحی مختلف بدن همچون سینه برای مشاهده واکنش بدن در هنگام بلع استفاده می‌کند. به این ترتیب بیمار می‌تواند با روش‌های مناسب برای کاهش درد یا اسپاسم عضلات آشنا شود.
 • ریلکس کردن: گاهی اوقات استرس می‌تواند احساس درد ایجاد کرده، باعث بیمار شدن فرد شده، و فرآیند بهبود بیماری را آهسته و طولانی کند. به این ترتیب این درمان به بیمار کمک می‌کند با استرس فیزیکی و احساسی خود مواجه شود. برای این درمان از تنفس عمیق، ریلکس کردن عضلات، گوش کردن به موزیک، و سایر فعالیت‌های مانند آن استفاده می‌شود.


9 پاسخ
 1. تنظیفی
  تنظیفی گفته:

  باسلام. چند روز پیش رفلاکس شدید داشتم و طی آن اسید معده باعث گلودرد شدید در بنده شد. در حال حاضر احساس گرفتگی در مری و سرمعده دارم و احساس میکنم غذا در قسمتی از مری گیر میکند. از شربت معده، جوشانده نعناع و شربت عسل و آب لیمو ترش استفاده کردم تاثیری نداشت. لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید. باتشکر

  پاسخ
 2. اتبین
  اتبین گفته:

  سلام و خسته نباشید . من فشار استرس و عصبی روم خیلی زیاده. به حد خیلی زیادی.سیگار هم میکشم.اخیرا احساس میکنم در قسمت پایین گلوم البته این بعد از مصرف سیگار پیش میاد. احساس ورم دارم انگار اون ناحیه ملتهب میشه. خواستم بپرسم باید چکار بکنم.البته سوزش معده هم دارم گاهی تا حدی که دردش قفسه سینه ام هم بزنه.

  پاسخ
 3. فلاح
  فلاح گفته:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر از دیروز دچار اسپاسم مری و معده شدم با درد زیاد زمانی هم که چیزی میخورم تشدید میشه الان یه مسکن خوردم چه داروی دیگه ای میتونم استفاده کنم ممنون

  پاسخ
 4. ویدا وحید
  ویدا وحید گفته:

  باسلام وقت بخیر،من مدتی هست نمی‌توانم غذا بخورم،دربلع مشکلی ندارم (یعنی بلع دردناک ندارم)اما بعد از خوردن یکی دوقاشق غذا بخصوص جامدات احساس میکنم چیزی در گلویم گیرکرده وتنگی نفس میگیرم،تازگی حتی اگر غذا هم نخورم تنگی نفس شدید شبیه حمله های آسم روزی یکبار یا دوبار دچارمیشوم دکتراهمه می گویند رفلکس شدید معده است،اما من احساس سوزش ویا معده در ندارم فقط گاهی دچاردرد درقفسه سینه میشوم لطفاً راهنمایی کنید متشکرم

  پاسخ
 5. دنیا خوشباف
  دنیا خوشباف گفته:

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید همسر من این مشکل داره و اخیرا هرچه غذا میخوره استفراغ میکند ,حتی مایعات,معدش هم درد میکنه,چیکار میتونیم بکنیم,چ دارویی پیشنهاد میکنید?

  پاسخ
 6. سید جلیل مدنی
  سید جلیل مدنی گفته:

  به بیماری آپنه مبتلا هستم با مراجعه مکرر به پزشک (خاصه گوش و حلق وبینی) اعلام نمودند که عضلات کام من در هنگام خواب شل شده و جلوی نای را گرفته و ایجاد خفگی میشود. سوال من این است برای رفع این معضل چکار باید کرد؟

  پاسخ
 7. زکیه صادقیان
  زکیه صادقیان گفته:

  سلام علیکم. مدت دو سال است که احساس می کنم مری من از مواد زاید پر شده و از ناحیه گلو تا معده را پوشانده. هنگام خوابیدن خیلی اذیت می شوم چون به گلویم فشار وارد می آید و حالت خفگی پیدا می کنم. به دکتر مراجعه کردم، داروی اعصاب تجویز کرد که برای مدت کوتاهی گرفتگی برطرف شد.ولی دوباره ادامه پیدا کرد. گاهی انقباضات مری را به صورت زدن نبض در مری احساس می کنم که بسیار ناخوشایند است.

  پاسخ
 8. علي يعقوب نژاد
  علي يعقوب نژاد گفته:

  جناب دكترصدرالديني باسلام وخسته نباشيداينجانب ازاسپاسم مري رنج ميبرم ودرحال حاضرداروي اعصاب
  مصرف مي كنم وبيشتر گرفتگي
  دراول صبح كه ازخواب بيدار مى شوم
  اتفاق مي افتد كه به جرات ميتوان گفت غيرقابل تامل است ازحضورشما
  استاد گرامي عاجزانه تقاضا دارم دارويي برايم معرفي فرمايند ضمناشايدبين ٦٠تا٧٠دكتر متخصص وغيرمتخصص مراجعه كردم كرده ام
  ولي نتيجه دلخواه نگرفته ام

  پاسخ
 9. نجمه فقيه
  نجمه فقيه گفته:

  با سلام وقتتون بخير
  من حدود ٢٥ روز دچار مشكل در بلع شدم و هيچ گونه غذاي جامدي استفاده نميتونم بكنم ، اندوسكوپي انجام دادم ١٠ روز پيش تشهيص اسپاسم و گرفتگي مري و زخم معده بود
  دارو استفاده ميكنم براي ضد اسپاسم ولي هنوز تغييري در خوردن برام پيش نيومده و همچنان نمي تونم غذا بخورم
  به شدت دارم دچار كاهش وزن و افت قند ميشم
  همچنان به دارو ادامه بدم ؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + چهارده =