null

زخم مری، حفره‌ای است که یا دقیقاً در غشای مخاطی مری به وجود می‌آید و یا لایه‌های عمیق‌تر مری را نیز درگیر می‌نماید. زخم مری در اثر ورود اسید معده به داخل مری و تحریک غشای مخاطی آن توسط مواد اسیدی اتفاق می‌افتد. این زخم‌ها معمولاً در افرادی ایجاد می‌شود که از بیماری رفلاکس معده رنج می‌برند، اما با وجود آنکه رفلاکس معده مهم‌ترین علت ایجاد زخم مری به شمار می‌رود، تنها عاملی نیست که باعث این عارضه می‌شود. مری بارت یک زخم مزمن است که در اثر تغییر ساختار قسمت‌هایی از غشای مخاطی مری اتفاق می‌افتد.مری بارت شایعترین علت سرطان مری است که به علت ریفلاکس بوجود می اید. این عارضه باعث می‌شود که بخشی از ساختار اپیتلیوم مری در اثر تماس مکرر با اسید معده، به حالتی شبیه به ساختاری که در دیواره معده دیده می‌شود، تبدیل گردد. سایر عواملی که باعث زخم مری می‌شود شامل مصرف طولانی مدت داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و سیگار کشیدن می‌باشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#b8cafc”]

اگر از مشکل وجود زخم مری رنج می‌برید و نگران تبدیل شدن آن به سرطان کشنده مری هستید، دکتر صدرالدینی متخصص گوارش آماده‌ی کمک به شما می‌باشند. دکتر صدرالدینی با داشتن سابقه‌ی چند ساله در انجام روش‌های تشخیصی و به ویژه آندوسکوپی، به تشخیص دقیق وجود زخم مری در شما می‌پردازند که تنها راه اطمینان از این موضوع، تشخیص و درمان موثر آن با آندوسکوپی می‌باشد. پس از تشخیص دقیق و یافتن علت آن، بهترین و مناسب‌ترین برنامه‌ی درمانی و رژیم غذایی برای مقابله با این بیماری به شما ارائه می‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌‌های 09901414248 و 77839463-021 تماس گرفته و یا از مشاوره‌ی رایگان با دستیاران دکتر در تلگرام بهره‌مند شوید.[/alert]

زخم مری چیست؟


مری که اصطلاحاً با عنوان لوله غذایی نیز شناخته می‌شود، یکی از اندام‌های گوارشی انسان است که غذا را از حلق به معده منتقل می‌کند. غشای مخاطی که جداره‌های مری را پوشانده است، ماده لزجی به نام مخاط را تولید می‌کند که به نرم شدن سطح مری و عبور راحت‌تر غذا از آن کمک می‌نماید. این غشای مخاطی ممکن است در اثر تماس با یک سری مواد اسیدی که توسط دیواره‌های معده ترشح می‌شود، دچار حساسیت یا فرسایش شود. اسید معده تحت شرایط خاصی می‌تواند از سمت پایین مری به داخل آن وارد شود به دیواره‌های این قسمت از مری آسیب وارد کند. منقبض شدن سریع معده در اثر ضربه یا نیروی شدید هم می‌تواند محتوای اسیدی معده را به داخل مری براند. این عوامل منجر به ایجاد زخم مری خواهد شد. اگر شرایط التهاب بافت دیواره مری ادامه پیدا کند، می‌تواند منجر به تشکیل فیبروز و بافت زخمی در کانال مری شود. این بافت‌ها در ادامه باعث تنگ شدن مری می‌شوند و حرکت غذا در داخل آن را با مشکلات شدیدی مواجه می‌سازد. التهاب و آسیب‌های وارد شده به بافت مری بسته به نوع عامل به وجود آورنده آن در صورت تداوم، قابلیت تبدیل شدن به سرطان مری را دارد.

علت‌ها و دلایل زخم مری


در انتهای مری و در محل اتصال آن به معده، دریچه‌ای به نام اسفنکتر تحتانی مری وجود دارد. این دریچه در حالت عادی بسته است و از ورود اسید معده به داخل مری جلوگیری می‌کند. هنگامی که غذا از لوله گوارش عبور می‌کند و به معده می‌رسد، این دریچه باز می‌شود تا غذا به معده وارد شود. اسفنکتر مری ممکن است در اثر التهاب مکرر دیواره‌های مخاطی آن، ضعیف و ناتوان شود. در نتیجه، اسید معده می‌تواند به داخل مری نشت کند و باعث احساس سوزش در ناحیه قفسه سینه شود. این عارضه در اصطلاح پزشکی به عنوان رفلاکس معده (GERD) شناخته می‌شود. سیگار کشیدن نیز باعث آسیب رسیدن به اسفنکتر تحتانی مری و وارد شدن مقدار بیشتری از اسید به داخل آن و تشدید آسیب‌دیدگی دیواره‌های مری می‌شود.

رفلاکس معده به عنوان شایع‌ترین علت زخم مری شناخته می‌شود، اما سایر عفونت‌های باکتریایی یا قارچی در ناحیه مری که موجب استفراغ کردن بیمار می‌شود نیز می‌تواند یکی از علل ایجاد زخم مری باشد. علاوه بر آن، مصرف الکل نیز می‌تواند باعث زخم شدن دیواره مری یا بدتر شدن جراحت‌های موجود در آن شود. مواد غذایی و نوشیدنی‌های زیر هم از جمله عواملی هستند که باعث سوزش سر معده و التهاب دیواره‌های مری می‌شوند:

 • نوشیدنی‌های الکلی
 • فلفل سیاه
 • شکلات‌ها
 • قهوه
 • غذاهای سرخ شده و پُرادویه
 • سس گوجه‌فرنگی
 • نعناع فلفلی
 • نوشابه‌های گازدار
 • سرکه

نشانه‌ها و علائم زخم مری


هرگاه فردی در بلعیدن غذا مشکل داشته باشد، می‌توان آن را یکی از اولین علائم زخم مری دانست. به موازات آن ممکن است بیمار علائم دیگری شامل موارد زیر را نیز تجربه کند:

 • سرگیجه و حالت تهوع
 • کم‌اشتهایی
 • استفراغ که ممکن است همراه با خون باشد.
 • احساس سوزش در قفسه سینه
 • مشکل در بلعیدن غذا (دیسفاژی)
 • کاهش ناگهانی وزن
 • سرفه مداوم
 • درد شکم و معده
 • سوزش گلو
 • تنگی نفس
 • تب شدید، سر درد و دردهای عضلانی

تشخیص زخم مری


آندوسکوپی بهترین راه تشخیص زخم مری به خصوص در مواردی است که زخم تبدیل به بافت سرطانی شده است.در حین آندوسکوپی، دکتر یک لوله میان تهی را که مجهز به یک دوربین است (اسکوپ) از گلوی شما پایین می‌فرستد و وارد مری می‌کند. با استفاده از آندوسکوپی پزشک وضعیت بافت مری شما را بررسی کرده و به جست و جوی نواحی ای میپردازد که سرطانی شده یا دچار التهاب می‌باشند.

درمان زخم مری


به طور کلی درمان زخم مری تفاوت زیادی با درمان زخم معده ندارد. بیمار مشکوک به زخم مری باید در اسرع وقت به یک متخصص گوارش مراجعه کند. روند درمان این عارضه معمولاً با تشخیص قطعی آن از طریق آزمایش عکسبرداری باریوم یا اندوسکوپی آغاز می‌شود. اگر وضعیت زخم مری به قدری شدید باشد که باعث سوراخ شدن و خونریزی از مری شود، بیمار با داروهای آنتی‌بیوتیک تحت درمان قرار می‌گیرد تا از بروز عفونت میکروبی معده جلوگیری و عوامل خطرزای بعدی برطرف شود.

درمان دارویی

برای درمان زخم مری ممکن است از داروهای آنتی‌بیوتیک همراه با داروهای سرکوب‌کننده اسید معده مانند اومپرازول (پریلوسک)، لانزوپرازول (پرواسید)، رابپرازول (اسیفکس)، ازومپرازول (نکسیوم) و پنتوپرازول (پروتونیکس) جهت کاهش تولید اسید توسط دیواره‌های معده استفاده شود. از داروهای ضداسید مانند بازدارنده‌های هیستامین (H-2) نیز برای خنثی کردن اسید معده که به داخل مجاری گوارشی آزاد می‌شود، استفاده می‌گردد تا درد ناشی از زخم مری را کاهش دهد و موجب بهبودی سریع‌تر آن شود.

داروهایی که در بالا به آنها اشاره شد، به بهبودی زخم مری کمک می‌کنند، اما رفلاکس مزمن اسيد معده را شايد نتوان به راحتي درمان کرد. در نتيجه، ترشح مداوم اسيد معده به داخل مري باعث اختلال در روند بهبودي زخم‌هاي آن می‌شود. در چنین شرایطی به منظور جلوگیری از تماس بیشتر زخم مری با اسید معده می‌توان از داروهای دیگری مانند سوکرالفیت استفاده کرد که به محل زخم مری متصل می‌شود و آن را در برابر مواد اسیدی محافظت می‌کند. به این ترتیب شرایط برای بهبودی سریع‌تر و مؤثرتر زخم مری فراهم می‌شود.

تغییر سبک زندگی

در کنار درمان‌های دارویی که در بالا به آنها اشاره شد، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی نیز می‌تواند در درمان سریع‌تر و مؤثرتر زخم مری تأثیر داشته باشد. اقدامات زیر می‌تواند باعث تسکین سوزش سر معده در اثر بازگشت اسید به داخل مری شود:

 • تحت کنترل داشتن وزن بدن به طور مداوم
 • پوشیدن لباس‌های گشاد و راحت
 • خودداری از مصرف غذاهایی که باعث تحریک دیواره‌های معده و تولید اسید بیشتر در آن می‌شود.
 • وعده‌های غذایی با حجم کمتر و به تعداد بیشتر در طول روز
 • خودداری از خوابیدن یا دراز کشیدن بلافاصله بعد از خوردن غذا
 • سیگار نکشیدن

رژیم غذایی برای درمان زخم مری

اگرچه هیچ رژیم غذایی خاصی برای درمان زخم مری معرفی نشده است، اما به طور کلی بیمار باید بیشتر غذاهایی را مصرف کند که احتمال بروز رفلاکس معده را به حداقل برساند تا علائم زخم مری سریع‌تر تسکین پیدا کند. همچنین در صورتی که بیمار از زخم مری رنج می‌برد، باید به طور مستمر با پزشک متخصص گوارش در مورد نوع رژیم غذایی مناسب برای خود مشورت نماید. تحقیقات نشان داده است که مصرف مقادیر بالایی از فیبر در رژیم غذایی می‌تواند در پیشگیری از بروز زخم مری مؤثر واقع شود. زیرا رژیم‌های غذایی حاوی مقادیر بالایی از فیبر باعث کاهش احتمال عفونی شدن زخم مری می‌شود. از مهم‌ترین غذاهایی که مقدار زیادی از فیبرهای محلول در ترکیب خود دارند می‌توان به جو دوسر، حبوبات، جو، دانه‌های بزرک، مغزها و بعضی از میوه‌ها و سبزیجات از قبیل سیب، پرتقال و هویج اشاره کرد که همگی در پیشگیری از التهاب زخم‌های دستگاه گوارش تأثیر دارند.

تحقیقات نشان داده است که ویتامین A باعث افزایش ترشح مخاط در مجرای معده‌ای – روده‌ای می‌شود. نقص‌های موضعی کوچک در داخل غشای مخاطی مری باعث فراهم شدن شرایط برای ایجاد زخم مری یا رشد آن می‌شود. بنابراین ویتامین A می‌تواند به محافظت از مری در برابر تشکیل زخم کمک کند. بهترین منابع تأمین ویتامین A شامل هویج، سیب‌زمینی شیرین، جگر، کلم بروکلی، اسفناج، کلم کالی و کولارد سبز می‌باشد.17 پاسخ
 1. مهدی نوروزی
  مهدی نوروزی گفته:

  باسلام وخسته نباشید ..من الان ۳۴ سن دارم که از سن ۳۰سالگی دچار زخم مری شدم که طی این ۴ سال انواع روشهای درمان از جمله دوبار آندوسکوپی دادم و دو بارهم سولفات باریم مصرف کردم برای عکس رنگی وانواع داروها را مصرف کردم انواع رژیم ها رو گرفتم ولی تا به امروز هیچ نتیجه نگرفتم ودر ضمن این رو هم بگم که متخصص قلب هم رفتم که قلبم هیچ مشکلی نداشت ولی تا به امروز به مدت ۴ سال به صورت مداوم سوزش سمت قلبم رو دارم …سیگار و مشروب هم مصرف نمیکنم …لطف عاجزانه ازتون میخوام راهنمایی کنید واقعا خسته شدم ….

  پاسخ
 2. سید امید شرفی
  سید امید شرفی گفته:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من چندین ماه هست که درد قفسه سینه دارم
  ÷س از مراجعه به دکتر متوجه شدم که مشکل قلبی ندارم ولی همچنان درد ادامه داشت تا قرص ÷نتو÷رازول مصرف کردم و مدتی خوب بودم. ولی الان چند روزه با درد شدید قفسه سینه و بلع غذا با مشکل روبرو هستم. شب ÷یش هم بعد از بیدار شدن از خواب از دهنم خون میومد. الان باید چیکار کنم؟

  پاسخ
 3. حمیدرضا ترکاشوند
  حمیدرضا ترکاشوند گفته:

  با عرض ادب واحترام
  مدت سه روز است که سوزش گلو ومری با خوردن مایعات از جمله اب آزارم میدهد لطفا در صورت امکان راهنمایی فرمایید

  پاسخ
 4. سورنا
  سورنا گفته:

  درود وارزوی بهروزی:من چندسالی است دچارنفخ ازاردهنده ای هستم که باعث فشاربه معده ورفلاکس میگردد وچندین باربه دکترمراجعه کردم مدتی خوب بوده ولی دوباره شروع میشود درضمن زمانی که ازامپرازول ناشتا استفاده میکنم خیلی راحتم وهرگزرفلاکس ندارم ولی باقطع ان دوباره رفلاکس عودمینماید .به نظرشما مصرف امپرازول دائم مشکل سازاست ودرمان چیست ؟

  پاسخ
 5. الهه
  الهه گفته:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.من مدتی است ک ب شدت از ناراحتی رنج میبرم.میکروب معدم بالاست. و بارها ب پزشک گوارش مراجعه کردم.ولی اندوسکپی انجام ندادم. مشکل من سوزش درمعده هست.و وقتی هم گوجه یا لبنیات مصرف میکنم وسط سینم تا معده سوزش بدی دارم.الان هم دارم پنتو پرازول و میترینیدازول استفاده میکنم. ولی بهترنشده مشکل.لطفا ب من بگید چی مصرف کنم ک مشکلم برطرف بشه

  پاسخ
 6. قاسم
  قاسم گفته:

  سلام خدمت دکتر عرض کنم گه نزدیک به یکماه هست که هنگام بلعیدن غذا یه احساس درد کوچکی در ناحیه مری احساس میکنم و معدمم عفونیرمیکروبی شده اندوسکوپی نکردم روش درمانی بدین

  پاسخ
 7. مهدی
  مهدی گفته:

  درود بر شما
  من بعد از خوردو لیموترش یا خوردن غذای داغ و تند در قسمت چپ درست زیر قفسه سینه احساس سوزش میکنم این سوزش خیلی زود برطرف میشه و ریفلاکس هم ندارم . آیا این سوزش از مری است ?

  پاسخ
 8. شایسته
  شایسته گفته:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  یک هفته ای هست که من دچار درد در قسمت راست قفسه سینه شدم و این درد به فک و گوش و شانه سمت راستمم رسیده و واقعا داره اذیتم میکنه البته تقریبا یک ماه پیشم این مسئله برام پیش اومد و فقط در قسمت فک و شانه و گوشم بود و خودش رفع شد..
  اینم بگم که من مشکل رفلاکس دارم و رژیم غذاییم رو رعایت میکنم به همین دلیل در طول ۹ ماه اخیر ۱۰ کیلو وزن کم کردم
  ممنون میشم اگه راهنماییم کنید باتشکر

  پاسخ
 9. علی اسدی
  علی اسدی گفته:

  با عرض سلام وادب دکتر جان
  درمان التهاب مری چی هست مشکل در بلع ندارم ولی التهاب مری دارم اسپاسم مری دارم

  پاسخ
 10. انسیه شاهچراغ
  انسیه شاهچراغ گفته:

  سلام اقای دکتر فوق تخصص گوارش رفتم گفتند زخم کوچکی در مری دارم اما فقط تنگی نفس دارم و علایم دیگر را ندارم طرف چپ پشتم درد دارد.پشت قلبم. و هر وقت نفسم تنگ میشود اب میخورم بهتر میشم. و علایم دیگه ای ندارم. لطفا راهنمایی کنید این چی میتونه باشه؟

  پاسخ
 11. Razi
  Razi گفته:

  با عرض سلام و وقت بخیر
  مادر من ۵۵ سال دارند و مبتلا به آشالازی مری هستند. در سال ۸۹ و بار دیگر در سال ۹۴ تحت درمان با بالون قرار گرفتند. اخیرا احساس سوزش شدید در ناحیه ی مری و درد در ناحیه ی مری و معده و پشت دارند و تمایل به مصرف غذا نیز ندارند. و علایمی که ذکر میکنند اینکه مشکلی در بلع غذا ندارند و احساس گیر کردن نیز همین طور. علایم شبیه زمانی که بالون می زنند و مخاط آزرده می شود است. لطفا راهنمایی بفرمایید.
  از اینکه وقت گذاشته و پاسخگو هستید نهایت تشکر را دارم

  پاسخ
 12. الهام تاجيك
  الهام تاجيك گفته:

  سلام من مدت دو ماه كه سرفه هاى شديد مى كنم دكتر ريه هم رفتم دارو گرفتم استفاده كردم ولى با اين كه كورتون بود هيچ تاثيرى نداشت، مى خواستم بدونم ممكنه اين مشكل از سر نأى باشه چون تو اون قسمت همش احساس سوزش و خارش دارم كه باعث سرفه مى شه

  پاسخ
 13. حمید بلوچ
  حمید بلوچ گفته:

  س . من چند وقته با خوردن نوشیدنی اسیدی و پریدنش تو گلوم دچار مسدودشدن تنفس شدم.بطوری که هفت تا هشت بار دم داشتم ولی بازدم نداشتم چند برابر حجم ریه هام هوا واردش شد بزور بعد سی ثانیه راه تنفسم باز سد. الانچند وقته درد سینه وریه داشتم . بعضی موقع ها تپش قلب و سرگیجه و تنگی نفس حتی حین حرف زدن دارم . الانم دردوسوزش گلو و گوش درد خفیف و تنگی نفس دارم . تست ریه دادم میگه ریه هات کوچیک شدن . در ضمن من دود مصرف میکنم . ومحیط کاریم الودگی هوازی داره . با مصرف دارو اوون.مشکل ریه ام تا حدودی کنترل شده . ولی این علایم گلو درد و سوزش و گوش درد خفیف تنگی نفس لعضی مواقع تپش قلب دارم . به نظر شما منم زخم مری دارم. چون علایم م به سرماخودگی میمونه . ترو خدا راهنمای کنید . تو شهر ما امکانات و دکتر نبو بعد یه ماه زجر کشیدن بزور تونستم تا یزد برم . تو شهرمون هر دکتری رفتم گفت سالمی . توهم و استرس داری. اینم اوضاع شهرا و دکترای ما .

  پاسخ
 14. اسما
  اسما گفته:

  سلام من دوماه است دهانم تلخ است و تازگی ها قفسه سینه ام درد میکنه شدید تو رو خدا راهنمایی کنید

  پاسخ
 15. جمشید اسماعیلی فرد
  جمشید اسماعیلی فرد گفته:

  با سلام
  احتراماً یک هفته است نیمه شب از سوزش شدید مری بیدار میشوم که با خوردن کمی اب ولرم یا شیر یا شربت ام جی 4تا5دقیقه بعد ارام شده و می‌خوابم.با توجه به سابقه ریفلاکس معده ایا نیازی به اندوسکوپی هست یا درمان با داروهای انتی اسید ویا شما چه توصیه ای دارید.
  با تشکر وتجدید احترام

  پاسخ
 16. سعید
  سعید گفته:

  مری ام سوراخ شده است نزد متخصص هم مراجعه نمودم برایم دارو داده دو هفته میشود که دارو ها را استفاده میکنم
  درد و سوزش زیاد را در قفسه سینه ام احساس میکنم برای بهبود از این حالت باید چیکار کنم لطفا برایم مشوره بدهید ممنون

  پاسخ
 17. اکبر خدمتی
  اکبر خدمتی گفته:

  با سلام و خسته نباشید.من رفلاکس معده داشتم وبه اون زیاد اهمیت ندادم تا این که به زخم مری دچار شدم وقتی بعد از غذا آب بخورم درد شدیدی در پشتم و قفسه سینه ام احساس میکنم آقای دکتر صدرالدینی درمان بنده چی میتونه باشه.

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت − 5 =