f

پوليپ‌های کيسه صفرا عمدتاً بافت‌های بی‌خطری هستند که در اثر تجمع کلسترول به وجود می‌آيند و سرطانی نيستند. اين پوليپ‌ها در اصل تومورهای کوچکی هستند که بعضي از آنها می‌توانند سرطانی باشند و بعضی ديگر فقط زائده‌های خوش‌خيم غيرسرطانی هستند. اين زائده‌های کوچک از سمت داخلي جداره کيسه صفرا بيرون مي‌زنند و در فضای داخل اين کيسه رشد مي‌کنند.

اندازه پوليپ‌های کيسه صفرا، يکي از مهم‌ترين مشخصات آنها از نظر خطر سرطاني شدن است. هر چقدر پوليپ بزرگتر باشد، خطر بروز سرطان کيسه صفرا بيشتر خواهد بود. پوليپ‌ کيسه صفرا ممکن است هيچ گونه علائمی نداشته باشد، اما در بعضی موارد هم می‌تواند باعث “قولنج صفراوی” (درد شکم که از سمت کيسه صفرا منشأ می‌گيرد) شود. اين نوع درد اغلب به خاطر سنگ کيسه صفرا ايجاد می‌شود، اما در صورتی که سنگی در کيسه صفرا مشاهده نشود، احتمالاً ناشی از پوليپ می‌باشد.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#b8cafc”]

پوليپ‌های کيسه صفرا در صورتی که به موقع درمان نشوند و بيمار نسبت به آن بی‌اهميت باشد، می‌توانند به سرطان کيسه صفرا تبديل شوند که ثابت شده است تقريبا هميشه براي بيمار کُشنده است. پوليپ کيسه صفرا می‌تواند در هر نقطه‌ای در جداره داخلی اين کيسه که لکه يا جراحتی وجود داشته باشد، ايجاد شود و به شکل يک زائده در داخل فضای کيسه صفرا رشد کند. اين پوليپ‌ها ممکن است هنگامی که بيمار جراحی اولتراسوند شکم يا کيسه صفرا انجام می‌دهد مشخص شوند و بيمار برای اولين بار از وجود آن اطلاع پيدا کند. دکتر صدرالدینی متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی به شما کمک می‌کند تا بدانيد پوليپ کيسه صفرای شما از نوع خوش‌خيم است يا سرطانی، و در صورت خطرناک بودن پوليپ، برنامه درمانی مناسب با پيشرفت پوليپ‌ها و ساير علائم بيمارا ارائه می‌دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس گرفته و یا از مشاوره‌ی رایگان با دستیاران دکتر در تلگرام بهره‌مند شوید.[/alert]

انواع پوليپ‌های کيسه صفرا


پوليپ‌های خوش‌خيم

 • پوليپ‌های شبه‌تومور که شامل پوليپ‌های کلسترول، پوليپ‌های التهابی، کلستروليزيس (رسوب چربی در کيسه صفرا) و پوليپ‌های هيپرپلاستيک می‌باشد.
 • پوليپ‌های اپی‌تليال (آدنوما)
 • تومورهای مزانشيمی که شامل فيبروم، ليپوم (غده چربي)، همانژيوم و ليوميوم می‌باشد.

 پوليپ‌هاي بدخيم (سرطان کيسه صفرا)

اغلب پوليپ‌های کيسه صفرا از نوع خوش‌خيم بوده و تقريباً 90 درصد آنها پوليپ‌های کلسترول می‌باشند.

پوليپ‌های کلسترول

اين‌ها پوليپ‌هايی هستند که به علت انباشته شدن کلسترول در ماکروفاژهای واقع در ديواره کيسه صفرا به وجود می‌آيند. اين پوليپ‌ها به وسيله بافت اپيتليوم ستونی کيسه صفرا پوشيده شده‌اند و از طريق يک ساقه باريک و ظريف به جداره اين کيسه متصل هستند. اندازه اين پوليپ‌ها غالباً کوچک و تعداد آنها بيشتر از يک (معمولاً بيشتر از 3 عدد) است. پوليپ‌های کلسترول خطر سرطانی شدن ندارند.

پوليپ‌های التهابي

پوليپ‌های التهابی چندان شايع نيستند. اين پوليپ‌ها به صورت يک زائده اپی‌تليال همراه با التهاب و ترشح هستند و اغلب منجر به کُله‌سيستيت مزمن (التهاب مزمن کيسه صفرا) می‌شوند.

آدنوما

آدنوم‌ها پوليپ‌های خوش‌خيمی هستند که رفتار پيش‌سرطانی دارند. اين پوليپ‌ها هم به شکل زائده‌های ساقه‌داری هستند که اغلب با بروز سنگ کيسه صفرا يا التهاب مزمن کيسه صفرا ارتباط دارند. اخيرا شواهد علمی جديدی به دست آمده است که نشان می‌دهد بسياری از موارد سرطان کيسه صفرا به صورت يک پوليپ خوش‌خيم شروع می‌شود که به تدريج پيشرفت کرده و به بافت سرطای تبديل می‌شود.

به طور کلی اميد به بهبودی و درمان سرطان کيسه صفرا بسيار ضعيف است. بنابراين تشخيص تفاوت‌های بين پوليپ‌های خوش‌خيم و پوليپ‌های بدخيم يا پيش‌سرطانی از اهميت بسيار زيادی در درمان بيمار برخوردار است.

عوامل خطرزا برای سرطانی بودن يک پوليپ


 1. اندازه بزرگتر از 10 ميلی‌متر
 2. سن بالاتر از 50 سال
 3. منفرد يا تکی بودن پوليپ
 4. سرعت بالای رشد پوليپ
 5. بی‌ساقه بودن پوليپ (چسبيده بودن به جداره کيسه صفرا)
 6. همراهی با سنگ کيسه صفرا
 7. وجود علائم مشخص در بيمار

علل ايجاد پوليپ‌های کيسه صفرا


پوليپ‌های کيسه صفرا معمولاً علائم مشخصی را به دنبال ندارند و ممکن است به صورت کاملاً اتفاقی در زمان يک آزمايش سونوگرافی معمولی از شکم، تشخيص داده شوند. گاهی اوقات بيمار مبتلا به پوليپ کيسه صفرا به صورت دوره‌ای دچار قولنج صفراوی (درد شکم که از سمت کيسه صفرا منشأ می‌گيرد) می‌شود، اما اين عارضه بيشتر به علت وجود همزمان سنگ کيسه صفرا است و از خود پوليپ ناشی نمی‌شود.

تشخيص پوليپ کيسه صفرا


برای مشاهده دقيق‌تر وضعيت پوليپ کيسه صفرا معمولاً يک آزمايش اولتراسوند (سونوگرافي) بر روی بيمار انجام می‌شود. پوليپ‌های کيسه صفرا معمولاً در آزمايش اولتراسوند به خوبی ديده می‌شوند و می‌توان اندازه (و ميزان خطر سرطانی بودن) آنها را از اين طريق تعيين کرد.

به منظور ارزيابی احتمال وجود سلول‌های سرطانی در پوليپ‌های بزرگ کيسه صفرا میتوان از آزمايش PET (توموگرافی انتشار پوزيترون) يا سی تی اسکن استفاده کرد. همچنين از همين آزمايش‌ها می‌توان برای نظارت بر نحوه رشد پوليپ‌های کيسه صفرا با گذشت زمان و شناسايی تغييراتی که مشکوک به علائم سرطان کيسه صفرا باشند، استفاده کرد.

درمان پوليپ‌های کيسه صفرا


حال اگر پوليپ کيسه صفرای شما از نوع خوش‌خيم و بی‌خطر بود، برای آن چه کار بايد بکنيد؟ اين پرسشی است که به موضوع اصلی بسياری از تحقيقات و مطالعات علمی تبديل شده است.

پاسخ اين پرسش تا حد زيادی به اندازه پوليپ و ميزان احتمال سرطانی شدن آن بستگی دارد. اصولاً دو گزينه مختلف برای نحوه برخورد با يک پوليپ کيسه صفرا وجود دارد، يکي اينکه آن را زير نظر داشته باشيد و منتظر بمانيد و دوم آنکه کيسه صفرا را از طريق يک عمل جراحی (به نام کوله‌سيستکتومی) برداريد. براي پوليپ‌های خیلی کوچک که اندازه آنها کوچکتر از 1 سانتی‌متر (و يا بر اساس برخي از تحقيقات، 1/5 سانتی‌متر) باشد، ممکن است نيازی به برداشتن کيسه صفرا نباشد. بلکه به جای برداشتن کيسه صفرا می‌توان آن را به طور مرتب از طريق آزمايش‌هايی که در بالا به آنها اشاره شد و انجام معاينات دقيق، تحت نظر داشت تا هر تغيير مشکوکی که می‌تواند نشانه‌ای از سرطان باشد به ‌موقع تشخيص داده و نسبت به درمان آن اقدام شود.

پوليپ‌هايی که اندازه آنها بزرگتر از 1 سانتی‌متر است، بيشتر خطر سرطانی شدن دارند. مخصوصاً پوليپ‌هايی که قطری برابر با 1/5 سانتی‌متر يا بزرگتر دارند، به احتمال 46 تا 70 درصد حامل سلول‌های سرطانی هستند.

آزمايش‌هايی که برای تحت نظر داشتن پوليپ‌های کوچکتر از 1/5 سانتی‌متر انجام می‌شود، بايد هر سه تا شش ماه يک بار و به مدت دو سال به طور منظم تکرار شود. اگر بعد از اين مدت تغييری در وضعيت پوليپ‌ها مشاهده نشود، می‌توان گفت که رشد آنها متوقف شده و ديگر خطری نخواهد داشت. عمل جراحي برداشتن کيسه صفرا اصولاً برای پوليپ‌هايی که قطر آنها کمتر از 0/5 سانتی‌متر است، اصلاً توصيه نمی‌شود. زيرا خطر سرطانی شدن پوليپ‌هايی که تا اين حد کوچک هستند، بسيار کم و موارد آن بسيار نادر است.

براي درمان پوليپ‌هايی که سرطانی و خطرناک به نظر می‌رسند، می‌توان کيسه صفرا را از طريق عمل جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا برداشت. برای پوليپ‌های غيرسرطانی که اندازه بزرگی دارند هم ممکن است عمل کوله‌سيستکتومی (برداشتن کيسه صفرا) به منظور پيشگيری از بروز سرطان در آينده، به بيمار توصيه شود.

تصميم‌گيری در مورد نحوه درمان پوليپ‌های کيسه صفرا مستلزم آن است که خطرات و عوارض احتمالی ناشی از جراحی کوله‌سيستکتومی در برابر خطرات احتمالی بروز سرطان کيسه صفرا به دقت سنجيده شود. توجه به نشانه‌ها و خطرات کلی بيماری سرطان در کنار نظارت دقيق و مستمر بر پوليپ‌های کيسه صفرا می‌تواند راهکار مؤثری جهت حفظ سلامتی شما باشد.به این پست امتیاز دهید.
درمان پولیپ کیسه صفرا
4.13 از 16 رای
29 پاسخ
 1. محمداديب گرامى
  محمداديب گرامى گفته:

  سلام من سى وپنج ساله هستم ودركيسه صفراپليپ ١٢ميلى مشاهده شده به نظرشمابايدعمل شودباباتوجه بسنم نيازى نيست آيااحتمال سرطانى شدن هست؟

  پاسخ
 2. کبری اکبری
  کبری اکبری گفته:

  سلام خانمی ۶۴ ساله مبتلا به کیست کیسه صفرا ایا با دارو د رمان میشود یا نیاز به عمل جراحی دارم ک

  پاسخ
 3. مرتضى
  مرتضى گفته:

  با سلام همسر من پليپ كيسه صفرا داره با انجام سونوگرافى معلوم شد كه نوع خوش خيم ولى تعداد خيلى زياد و كوچك و پزشك گفته كه نياز به جراحى نيست اما ايشون مدام گاز داره از ناحيه گلو بيشتر شب هنگام خواب هم همين طور هر موقع كه حالش بد ميشه زير چشماش گوده همه ازمايشارو انجام داده انداسكوپى همين طور گفتن معده متورم قرمزى ديده شده فقط انتى أسيد تجويز كرد ميخواستم بدونم چيكار بايد بكنه

  پاسخ
 4. عليرضا حجازي
  عليرضا حجازي گفته:

  سلام
  من مرد ٥٣ ساله اخيرا در. سونو كيسه صفرا پليپ. ٤ تا. ٥. ميليمتري مشاهده شده دكتر. خانواده مي فرمايد بايد عمل كرد. و. دكتر غدد اشاره دارند. كه. تا. ٤ ماه ديگر. صبر كن تا. رشد. ان. را. كنترل كنيم
  حالا. نمي دانم. چه بايد كرد ممنون ميشوم. اگر. راهنمايي بفرماييد

  پاسخ
 5. فریبا رزمی
  فریبا رزمی گفته:

  چه نوع غذاهایی و چه نوع ویتامینهایی برای از بین بردن پولیپ یا کلسترولیس نیاز هست؟

  پاسخ
 6. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام دکتر تو سونوگرافی از کیسه صفرا گفته شده یه چیز مشکوک ۲ میلی متری وجود داره چکار باید انجام بدم

  پاسخ
 7. ليلا شيرنژاد
  ليلا شيرنژاد گفته:

  سلام اقاي دكتر صدرالديني من برا سونو كليه رفتم كه متوجه شدم صفراي من سه تا پوليپ زير يك سانت داره و دكتر سونو گفتن هر شش ماه جك شود ولي دكتر جراح داخلي گفتن بايد برداشته بشه با ديدن سونو معمولي و بعد هم سونو نوشتن من به نظر شما چكار كنم

  پاسخ
 8. مرضیه کشکویی نسب
  مرضیه کشکویی نسب گفته:

  سلام و خسته نباشید جناب دکتر صدرالدینی….من سه تا پولیپ تو کیسه صفرام هست به اندازه های۰/۵سانت و۰/۶سانتیمتر….خیلی هم در طول روز درد دارم…پشت کمرم درد میگیره دقیقا بین مهره های کمرم بالا…واینکه شکمم هم همنیجور…وزنم هم خیلی داره پایین میاد آقای دکتر …بطوری ک در طول دوروز و سه روز ۲کیلو کم کردم…میخام بپرسم برم عمل جراحیو انجام بدم یانه…اشتهام خیلی کم شده.

  پاسخ
 9. سهیلا صفری
  سهیلا صفری گفته:

  سلام من خانمی 44 ساله هستم که توی سونوگرافی صفراچندین پولیپ دیده شده که بزرگترین آنها9.5 است، اما طی 8 ماه گذشته اندازه آن تغییری نکرده، نظرشمادرمورداین چیه؟ باید جراحی بشه؟

  پاسخ
 10. الهام
  الهام گفته:

  سلام اقای دکتر
  من 29 ساله هستم و سو نو انجام دادم و در سونو متوجه شدم که کیسه صفرام ی پولیپ داره ک اندازه اش پنج میلیمتر است الان خیلی نگرانم
  به متخصص داخلی نشون دادم ایشون گفتن یکماه دیگه سونو تکرار بشه و چیزی تجویز نکردن
  اگه میشه منو راهنمایی کنید
  نگرانم

  پاسخ
 11. پرنیان
  پرنیان گفته:

  سلام وقتتان بخیر من پولیپی به اندازه شش و نیم میلیمتر دارم از نظر تغذیه چه باید بخورم

  پاسخ
 12. رويا
  رويا گفته:

  سلام من تو سونوگرافي فهميدم دوتا پليپ ٤ميلي دارم توي صفرا.ايا بايد جراحي كنم؟به نظر شما خطرناكه؟

  پاسخ
 13. نسرین
  نسرین گفته:

  من یک پولیپ4/9در کیسه صفرا دارم بعداز عمل اپاندیس ودر پی درد سمت راست بعداز عمل متوجه شدم چکارکنم درد دارم اما نمیدانم ازپولیپ است تا زخم .سونوگرافی جای زخم را توده چربی به نفع تغییرات بعداز عمل عنوان کرد

  پاسخ
 14. پونه کاشی
  پونه کاشی گفته:

  سلام در سونوگرافی اخیر که انجام دادم 4 عدد پولیپ کیسه صفرا مشاهده شده که فعلااندازه آنها کوچک هستند. با متخصص جراحی عمومی که مشورت کردم، نظر ایشان مبنی بر جراحی و برداشتن کیسه صفرا بود.
  می خواستم نظر جنابعالی را در این زمینه بدانم.
  با تشکر

  پاسخ
 15. مهدیه احمدی
  مهدیه احمدی گفته:

  سلام خسته نباشید من دو روزه فهمیدم یک پلیپ در کیسه صفرام دارم به اندازه 7میلیمتر اگه اشتباه نکنم و اینکه جداره صفرام هم ضخیم شده ایا احتمال داره این پولیپ سرطانی باشه؟ من باید برای ررمانش چیکار کنم؟

  پاسخ
 16. زینب احمدی فرد
  زینب احمدی فرد گفته:

  سلام
  من سه روزی درد به شدت زیادی در سمت راست شکمم زیر دنده داشتم و این درد در ابتدا بعد از خوردن دو تا فیله استریپس ش وع شد و سه شب هر شب به مدت 5_6 ساعت درد داشتم و صبح اروم میشد . بعد سه روز درد ازبین رفت ولی هنوزم اون قسمت رو فشار میدم یه کم درد داره. سونو دادم گفتن یه توده 2.2 میلی تو صفرا داری
  یعنی سنگ هست؟
  چه باید کرد؟

  پاسخ
 17. مهرنوش باقری
  مهرنوش باقری گفته:

  سلام
  من ۳۳ ساله هستم و پولیپ کیسه صفرا به اندازه 4.5 میلیمتر دارم میخواستم بدانم که چه درمانی باید انجام بدم که این مشکل برطرف بشه و هیچ گونه درد یا چیزی نبود به صورت اتفاقی در آزمایش ویزای کار خارج از کشور متوجه شدم ممنون میشم من را راهنمایی کنید با تشکر .

  پاسخ
 18. بهاره
  بهاره گفته:

  با سلام، آیا پولیپ کیسه صفرای ۴ میلی متر خطر سرطانی شدن دارد؟
  متشکرم

  پاسخ
 19. سمیه
  سمیه گفته:

  اقای دکتر سلام ایا امکان دارد پولیپ رحم ریشه بدهد به صفرا.خواهر من پولیپ رحم اورده و صراش 3 پولیپ 3 میل .5 و7 میا دارد و کبدش کمی چرب است.با تشکر

  پاسخ
 20. مهران
  مهران گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  اندازه پولیپ کیسه صفرای اینجانب 5ونیم م م است.سوال این است که ایا این نوع سایز خطرناک است و باید جراحی شود.بعد دوماه هم بازم ازمایش دادم و درهمون سایز مانده .ممنون

  پاسخ
 21. محمود حسيني
  محمود حسيني گفته:

  دكتر سلام، پوليپ كيسه صفرابه اندازه ٤ ميليمتر نياز به عمل داره يا نه؟

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ
 22. سمیه معتمد
  سمیه معتمد گفته:

  با عرض سلام وخسته نباشید پولیپی در جداره خلفی صفرا بنده در سال پیش مشاهده سده که خوشبختانه اندازه تغییری نکرده اما gpt alt در آزمایش خون ۷۳ بوده و اندازه پولیپ ۳ میلی متر گزارش شده . آیا امکان از بین رفتن پولیپ وجود داره در مرتبه اول ۴.۵ میلی و در مرتبه دوم ۵ میلی و در مرتبه سوم حدودا نه ماه پس از آخرین سونو گرافی ۳ میلی گزارش شده.
  باتشکر

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ
 23. ترنم
  ترنم گفته:

  من سونوگرافی دادم نوشته پولیپ کلسترولی 7mm آیا مشکوک به سرطان هست یا خیر

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   مسعود صدرالدینی:
   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره 1-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک 153 طبقه 2 واحد5- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (16-20) 22683919- 22683818 نوبت دهي:09901414248
   مطب شماره 2-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک 120 يکشنبه وسه شنبه عصر (16-20) 77839463 نوبت دهي:09901414248
   http://www.govaresh-zanan.ir

   پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   سلام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 17 =