درمان پولیپ کیسه صفرا

پولیپ کیسه صفرا در اثر تجمع کلسترول ایجاد می گردد و این گونه بافت ها بی خطر و غیر سرطانی هستند. در واقع پولیپ های کیسه صفرا جز تومورهای کوچک اند که گاهی می توانند سرطانی باشند و برخی دیگر تنها زائده های خوش خیم غیرسرطانی باشند.

به طور معمول پولیپ های کیسه صفرا از جداره کیسه صفرا بیرون زده و در فضای داخلی این کیسه رشد می کند. آنچه اهمیت بسیار زیادی دارد اندازه پولیپ های کیسه صفرا می باشد که نشان دهنده سرطانی بودن و غیرسرطانی بودن آن خواهد بود. در حقیقت زمانی که اندازه پولیپ های کیسه صفرا بزرگ باشد احتمال خطر بروز سرطان کیسه صفرا وجود خواهد داشت.

اما نکته ای که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، درمان و تشخیص به موقع بیماری می باشد. در صورتی که بیماری پولیپ کیسه صفرا به موقع درمان نگردد، می توانند عوارض جبران ناپذیری همچون سرطان کیسه صفرا را به همراه داشته باشد که این بیماری بسیار کشنده و خطرناک خواهد بود. پولیپ های کیسه صفرا یه صورت یک زائده فضای داخلی کیسه صفرا را اشغال می کند و گاهی احتمال دارد فرد از بیماری خود مطلع نباشد و در زمان جراحی های شکم متوجه بیماری خود شود.

درمان پولیپ کیسه صفرا

درمان پولیپ کیسه صفرا

علائم پولیپ های کیسه صفرا

پولیپ های کیسه صفرا ممکن است علائم و نشانه های داشته باشد که در برخی موارد بدون علامت است اما در مواردی این پولپ ها می تواند سبب قولنج صفراوی شود در واقع قولنج صفراوی به معنای درد های شکمی که از سمت کیسه صفرا منشا می گیرد. اغلب این گونه درد ها به دلیل سنگ کیسه صفرا می باشد که در صورت عدم وجود سنگ های کیسه صفرا می تواند نشان دهنده پولیپ های کیسه صفرا باشد.

انواع پولیپ‌های کیسه صفرا

پولیپ های کیسه صفرا دو دسته خوش خیم و بدخیم تقسیم بندی می شود که هر کدام از آن خود دارای چند بخش می باشد که عبارت است از:

پولیپ‌های خوش‌خیم

پولیپ های خوش خیم خود به چند دسته تقسیم بندی می شوند. در واقع این گونه پولیپ ها شبه تومور بوده و شامل پولیپ های کلسترول، پولیپ های التهابی، پولیپ های کلسترولیزیس و پولیپ های هیپرپلاستیک می باشد.

علاوه براین موارد پولیپ های خوش خیم شامل آدنوما و تومورهای مزانشیمی که شامل فیبروم و لیپوم، همانژیوم و لیومیوم می باشد

پولیپ‌های کلسترول

پولیپ های کلسترول جز پولیپ های خوش خیم بوده که خطر سرطانی شدن را نخواهد داشت و به دلیل تجمع کلسترول در ماکروفاژهای دیواره کیسه صفرا ایجاد می شود که این نوع پولیپ ها به وسیله بافت اپیتلیوم ستونی کیسه صفرا پوشانده می شود و از طریق ساقه هاب باریک به کیسه صفرا متصل می شوند. در واقع این نوع از پولیپ های کیسه صفرا کوچک بوده و تعداد آن به طور معمول از یک تا سه عدد خواهد بود.

پولیپ‌های التهابی

پولیپ های التهابی جز پولیپ های غیر شایع هستند که به صورت زائده های اپی تلیان همراه با التهاب و ترشح می باشد و اغلب سبب ابتلا به التهاب مزمن کیسه صفرا می شود.

آدنوما

آدنوم ها پولیپ های خوش خیمی هستند که می توانند گاهی سرطانی شوند. این نوع از پولیپ ها به صورت زائده های ساقه داری هستند که اغلب به بروز سنگ کیسه صفرا یا التهاب مزمن کیسه صفرا ارتباط دارد.

در حالت کلی افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند درصد احتمال بهبودی کامل و درمان بسیار ضعیف خواهد بود. لذا تشخیص تفاوت‌های بین پولیپ‌های خوش‌خیم و پولیپ‌های بدخیم یا پیش‌سرطانی از اهمیت بسیار زیادی در درمان بیمار برخوردار است.

پولیپ‌های بدخیم

پولیپ های بدخیم کیسه صفرا از نوع خوش خیم بوده و تقریبا ۹۰ درصد آن ها پولیپ های کلسترول می باشد.

f

عوامل خطرزا برای سرطانی بودن یک پولیپ

عوامل مختلفی می توند زمینه خطرزا برای سرطانی بودن پولیپ ها می باشد، که عبارت است از:

اندازه بزرگتر ده میلی متر، افراد بالای ۵۰ سال، تک بودن پولیپ های کیسه صفرا، بالا بودن سرعت رشد پولیپ ها، متصل بودن پولیپ ها به کیسه صفرا، همراه بودن پولیپ ها به سنگ های کیسه صفرا و وجود علائم مشخص در بیمار که تمامی این موارد جز عوامل خطرزا برای سرطانی شدن پولیپ های کیسه صفرا می باشد.

علل ایجاد پولیپ‌های کیسه صفرا

به طور معمول پولیپ های کیسه صفرا علائم و نشانه های مشخص را به همراه نداشته باشد و احتمال دارد که این بیماری به صورت اتفاقی در جراحی های شکم یا آژمایش و سونوگرافی مشخص می شود.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص گوارش ( معده و روده ) و داخلی، فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل فرمایید یا به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید .

تشخیص پولیپ کیسه صفرا

روش های تشخیصی بسیاری برای بیماری پولیپ کیسه صفرا وجود دارد که برای مشاهده دقیق از وضعیت پولیپ کیسه صفرا انجام آزمایش و سونوگرافی کمک کننده خواهد بود که می توان از این طریق میزان خطر سرطانی بودن این نوع پولیپ ها را تشخیص داد.

روش های دیکر تشخیصی آزمایش PET و سی تی اسکن کمک کننده نیز می باشد. همچنین از این آزمایش ها می توان برای نظارت بر نحوه رشد پولیپ های کیسه صفرا و تغییرات مشکوک نیز استفاده نمود.

درمان پولیپ‌های کیسه صفرا

درمان با توجه به برخی عوامل همچون اندازه، احتمال سرطانی بودن آن ها و نوع پولیپ های کیسه صفرا مشخص می شود، به طور معمول پولیپ های کیسه صفرا در صورتی که نیاز به جراحی داشته باشند، جراحی به نام کوله سیستکتومی انجام می دهند و در غیر این صورت تنها تحت کنترل خواهند بود.

به طور معمول پولیپ های کیسه صفرا که اندازه کوچکتر از یک سانتی متر داشته باشند نیازی به برداشتن نخواهند داشت و تنها کافیست تا تحت کنترل و چکاپ های دوره ای باشند تا در صورتی که تغییراتی در زمینه های سرطانی بودن مشخص نگردید اقدامات درمانی صورت گیرد.

اما پولیپ های کیسه های صفرا که بیش از یک سانتی متر می باشند، احتمال خطر سرطانی بودن آن ها وجود خواهد داشت به ویژه زمانی که قطر پولیپ ها بیش از ۱/۵ سانتی متر باشد احتمال وجود سرطان بودن پولیپ ها وجود خواهد داشت.

زمانی که پولیپ های کیسه صفرا کوچک باشند تنها کافیست، تحت آزمایش های دوره ای هر سه تا شش ماه یکبار به مدت دوسال به صورت منظم انجام شود و در صورتی که در طول این مدت تغییری در وضعیت پولیپ های کیسه صفرا ایجاد نگردد و رشد آن ها متوقف شده باشد خطری وجود نخواهد داشت و احتمال سرطانی شدن آن ها بسیار کم خواهد بود.

به طور معمول پولیپ های کیسه صفرا که سرطانی و خطرناک هستند را می توان از طریق برداشتن یا جراحی لاپاراسکوپی کیسه صفرا برداشت. اما پولیپ های غیرسرطانی را که اندازه بزرگی دارند را می توان با کمک جراحی کوله سیستکتومی یا برداشتن کیسه صفرا جهت پیشگیری از بروز سرطان در آینده اقدام نمود.

نکته آخر

در نهایت بگوییم که تصمیم گیری در خصوص نحوه درمان پولیپ های کیسه صفرا مستلزم آن است که خطرات و عوارض احتمالی ناشی از جراحی در برابر خطرات بروز سرطان بررسی شود. نشانه ها و علائم بیماری یکی از عواملی است که می تواند در نظارت دقیق و مستمر این بیماری موثر باشد و کمک بسزایی در راستای درمان و حفظ سلامتی فرد نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.29 پاسخ
 1. محمداديب گرامى
  محمداديب گرامى گفته:

  سلام من سى وپنج ساله هستم ودركيسه صفراپليپ ١٢ميلى مشاهده شده به نظرشمابايدعمل شودباباتوجه بسنم نيازى نيست آيااحتمال سرطانى شدن هست؟

  پاسخ
 2. کبری اکبری
  کبری اکبری گفته:

  سلام خانمی ۶۴ ساله مبتلا به کیست کیسه صفرا ایا با دارو د رمان میشود یا نیاز به عمل جراحی دارم ک

  پاسخ
 3. مرتضى
  مرتضى گفته:

  با سلام همسر من پليپ كيسه صفرا داره با انجام سونوگرافى معلوم شد كه نوع خوش خيم ولى تعداد خيلى زياد و كوچك و پزشك گفته كه نياز به جراحى نيست اما ايشون مدام گاز داره از ناحيه گلو بيشتر شب هنگام خواب هم همين طور هر موقع كه حالش بد ميشه زير چشماش گوده همه ازمايشارو انجام داده انداسكوپى همين طور گفتن معده متورم قرمزى ديده شده فقط انتى أسيد تجويز كرد ميخواستم بدونم چيكار بايد بكنه

  پاسخ
 4. عليرضا حجازي
  عليرضا حجازي گفته:

  سلام
  من مرد ٥٣ ساله اخيرا در. سونو كيسه صفرا پليپ. ٤ تا. ٥. ميليمتري مشاهده شده دكتر. خانواده مي فرمايد بايد عمل كرد. و. دكتر غدد اشاره دارند. كه. تا. ٤ ماه ديگر. صبر كن تا. رشد. ان. را. كنترل كنيم
  حالا. نمي دانم. چه بايد كرد ممنون ميشوم. اگر. راهنمايي بفرماييد

  پاسخ
 5. فریبا رزمی
  فریبا رزمی گفته:

  چه نوع غذاهایی و چه نوع ویتامینهایی برای از بین بردن پولیپ یا کلسترولیس نیاز هست؟

  پاسخ
 6. محمدی
  محمدی گفته:

  سلام دکتر تو سونوگرافی از کیسه صفرا گفته شده یه چیز مشکوک ۲ میلی متری وجود داره چکار باید انجام بدم

  پاسخ
 7. ليلا شيرنژاد
  ليلا شيرنژاد گفته:

  سلام اقاي دكتر صدرالديني من برا سونو كليه رفتم كه متوجه شدم صفراي من سه تا پوليپ زير يك سانت داره و دكتر سونو گفتن هر شش ماه جك شود ولي دكتر جراح داخلي گفتن بايد برداشته بشه با ديدن سونو معمولي و بعد هم سونو نوشتن من به نظر شما چكار كنم

  پاسخ
 8. مرضیه کشکویی نسب
  مرضیه کشکویی نسب گفته:

  سلام و خسته نباشید جناب دکتر صدرالدینی….من سه تا پولیپ تو کیسه صفرام هست به اندازه های۰/۵سانت و۰/۶سانتیمتر….خیلی هم در طول روز درد دارم…پشت کمرم درد میگیره دقیقا بین مهره های کمرم بالا…واینکه شکمم هم همنیجور…وزنم هم خیلی داره پایین میاد آقای دکتر …بطوری ک در طول دوروز و سه روز ۲کیلو کم کردم…میخام بپرسم برم عمل جراحیو انجام بدم یانه…اشتهام خیلی کم شده.

  پاسخ
 9. سهیلا صفری
  سهیلا صفری گفته:

  سلام من خانمی 44 ساله هستم که توی سونوگرافی صفراچندین پولیپ دیده شده که بزرگترین آنها9.5 است، اما طی 8 ماه گذشته اندازه آن تغییری نکرده، نظرشمادرمورداین چیه؟ باید جراحی بشه؟

  پاسخ
 10. الهام
  الهام گفته:

  سلام اقای دکتر
  من 29 ساله هستم و سو نو انجام دادم و در سونو متوجه شدم که کیسه صفرام ی پولیپ داره ک اندازه اش پنج میلیمتر است الان خیلی نگرانم
  به متخصص داخلی نشون دادم ایشون گفتن یکماه دیگه سونو تکرار بشه و چیزی تجویز نکردن
  اگه میشه منو راهنمایی کنید
  نگرانم

  پاسخ
 11. پرنیان
  پرنیان گفته:

  سلام وقتتان بخیر من پولیپی به اندازه شش و نیم میلیمتر دارم از نظر تغذیه چه باید بخورم

  پاسخ
 12. رويا
  رويا گفته:

  سلام من تو سونوگرافي فهميدم دوتا پليپ ٤ميلي دارم توي صفرا.ايا بايد جراحي كنم؟به نظر شما خطرناكه؟

  پاسخ
 13. نسرین
  نسرین گفته:

  من یک پولیپ4/9در کیسه صفرا دارم بعداز عمل اپاندیس ودر پی درد سمت راست بعداز عمل متوجه شدم چکارکنم درد دارم اما نمیدانم ازپولیپ است تا زخم .سونوگرافی جای زخم را توده چربی به نفع تغییرات بعداز عمل عنوان کرد

  پاسخ
 14. پونه کاشی
  پونه کاشی گفته:

  سلام در سونوگرافی اخیر که انجام دادم 4 عدد پولیپ کیسه صفرا مشاهده شده که فعلااندازه آنها کوچک هستند. با متخصص جراحی عمومی که مشورت کردم، نظر ایشان مبنی بر جراحی و برداشتن کیسه صفرا بود.
  می خواستم نظر جنابعالی را در این زمینه بدانم.
  با تشکر

  پاسخ
 15. مهدیه احمدی
  مهدیه احمدی گفته:

  سلام خسته نباشید من دو روزه فهمیدم یک پلیپ در کیسه صفرام دارم به اندازه 7میلیمتر اگه اشتباه نکنم و اینکه جداره صفرام هم ضخیم شده ایا احتمال داره این پولیپ سرطانی باشه؟ من باید برای ررمانش چیکار کنم؟

  پاسخ
 16. زینب احمدی فرد
  زینب احمدی فرد گفته:

  سلام
  من سه روزی درد به شدت زیادی در سمت راست شکمم زیر دنده داشتم و این درد در ابتدا بعد از خوردن دو تا فیله استریپس ش وع شد و سه شب هر شب به مدت 5_6 ساعت درد داشتم و صبح اروم میشد . بعد سه روز درد ازبین رفت ولی هنوزم اون قسمت رو فشار میدم یه کم درد داره. سونو دادم گفتن یه توده 2.2 میلی تو صفرا داری
  یعنی سنگ هست؟
  چه باید کرد؟

  پاسخ
 17. مهرنوش باقری
  مهرنوش باقری گفته:

  سلام
  من ۳۳ ساله هستم و پولیپ کیسه صفرا به اندازه 4.5 میلیمتر دارم میخواستم بدانم که چه درمانی باید انجام بدم که این مشکل برطرف بشه و هیچ گونه درد یا چیزی نبود به صورت اتفاقی در آزمایش ویزای کار خارج از کشور متوجه شدم ممنون میشم من را راهنمایی کنید با تشکر .

  پاسخ
 18. بهاره
  بهاره گفته:

  با سلام، آیا پولیپ کیسه صفرای ۴ میلی متر خطر سرطانی شدن دارد؟
  متشکرم

  پاسخ
 19. سمیه
  سمیه گفته:

  اقای دکتر سلام ایا امکان دارد پولیپ رحم ریشه بدهد به صفرا.خواهر من پولیپ رحم اورده و صراش 3 پولیپ 3 میل .5 و7 میا دارد و کبدش کمی چرب است.با تشکر

  پاسخ
 20. مهران
  مهران گفته:

  باعرض سلام وخسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  اندازه پولیپ کیسه صفرای اینجانب 5ونیم م م است.سوال این است که ایا این نوع سایز خطرناک است و باید جراحی شود.بعد دوماه هم بازم ازمایش دادم و درهمون سایز مانده .ممنون

  پاسخ
 21. محمود حسيني
  محمود حسيني گفته:

  دكتر سلام، پوليپ كيسه صفرابه اندازه ٤ ميليمتر نياز به عمل داره يا نه؟

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ
 22. سمیه معتمد
  سمیه معتمد گفته:

  با عرض سلام وخسته نباشید پولیپی در جداره خلفی صفرا بنده در سال پیش مشاهده سده که خوشبختانه اندازه تغییری نکرده اما gpt alt در آزمایش خون ۷۳ بوده و اندازه پولیپ ۳ میلی متر گزارش شده . آیا امکان از بین رفتن پولیپ وجود داره در مرتبه اول ۴.۵ میلی و در مرتبه دوم ۵ میلی و در مرتبه سوم حدودا نه ماه پس از آخرین سونو گرافی ۳ میلی گزارش شده.
  باتشکر

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ
 23. ترنم
  ترنم گفته:

  من سونوگرافی دادم نوشته پولیپ کلسترولی 7mm آیا مشکوک به سرطان هست یا خیر

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   مسعود صدرالدینی:
   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره 1-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک 153 طبقه 2 واحد5- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (16-20) 22683919- 22683818 نوبت دهي:09901414248
   مطب شماره 2-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک 120 يکشنبه وسه شنبه عصر (16-20) 77839463 نوبت دهي:09901414248
   http://www.govaresh-zanan.ir

   پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   سلام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − سیزده =