فیبرواسکن-کبد-min

آیا به دنبال راهی مطمئن برای تشخیص بیماری های کبدی هستید؟، در مورد فیبرواسکن کبد چیزی شنیده اید؟، اگر می خواهید همه چیز را در مورد فیبرواسکن کبد بدانید، با ما در این مقاله همراه باشید.

امروزه آزمایش‌های غیرتهاجمی برای تعیین شدت بیماری‌های کبد، یا به عبارت دیگر بافت همبند و زخم کبدی، به روش پذیرفته شده‌ای جهت مدیریت بیماری‌های مزمن کبد تبدیل شده است.

بررسی میزان بافت همبند کبد اطلاعات مفیدی را درباره نتیجه درمان‌های احتمالی در اختیار پزشک قرار می‌دهد و بهترین طرح درمان براساس این اطلاعات تهیه می‌شود. فیبرواسکن پرکاربردترین دستگاه غیرتهاجمی است که برای اندازه‌گیری سختی (یا سفتی) کبد به کار برده می‌شود.

چنانچه دستگاه در شرایط بالینی صحیحی به کار برده شود، روش قابل اتکایی برای تعیین سیروز کبدی و رد احتمال فیبروز کبدی محسوب می‌شود، به ویژه اگر داده‌های آزمایشگاهی و بالینی نتایج تست فیبرواسکن را تایید کند.

فیبرواسکن بدون درد است، کمتر از ده دقیقه زمان می‌برد و نتایج آن آنی می باشد. این دستگاه ضرورت نمونه‌برداری از کبد را به نحو قابل توجهی کاهش داده است. دستگاه فیبرواسکن سرعت عبور امواج ارتعاشی از کبد را اندازه‌گیری می‌کند. هر چه کبد آسیب دیده‌تر یا سفت‌تر شود، امواج سریع‌تر از آن عبور می‌کند.

فیبرواسکن چیست؟

فیبرواسکن دستگاهی غیرتهاجمی است که سفتی یا سختی کبد را با استفاده از امواج اولتراسوند تعیین می‌کند. سختی کبد با اندازه‌گیری سرعت تولید موج روی پوست اندازه‌گیری می‌شود.

از آنجایی که بافت همبند (فیبروز) سخت‌تر از بافت سالم کبد است، درجه فیبروز کبدی را می‌توان با توجه به سختی کبد مشخص کرد. برای افزایش قابلیت اطمینان آزمایش حداقل ده نمونه قابل اطمینان با میزان موفقیت 60 درصد و دامنه میان چارکی ≤30% از داده میانه گرفته می‌شود که نتایج آن برحسب کیلوپاسکال (kPa) بیان می‌شود.

روش انجام تست فیبرواسکن

بیمار به پشت می‌خوابد، پزشک متخصص کبد پروب اولتراسوند را روی پوست بالای کبد قرار می‌دهد. هر بار که پروب موج ارتعاشی تولید می‌کند، بیمار ضربه ملایمی را حس می‌کند.

تست فیبرواسکن حدود ده دقیقه طول می‌کشد و کمترین ناراحتی برای بیمار ایجاد نمی‌کند. عموماً از بیمار خواسته می‌شود تا از حداقل دو ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورد، متخصص دستورات دقیق‌تر را قبل از آزمایش به بیمار اعلام می‌کند.

مزایای فیبرو اسکن کبد

از مهم ترین مزایایی که می توان برای این روش تشخیصی یعنی فیبرواسکن نام برد موارد زیر هستند:

 • غیر تهاجمی بودن فیبرو اسکن در روند تشخیص
 • انجام فیبرو اسکن بدون نیاز به بی حسی
 • برای انجام فیبرواسکن نیاز نیست که انواع آمادگی ها و مراقبت های پیش از انجام را داشته باشید صرفاً رعایت چند نکته از جمله تغذیه و پوشیدن لباس های مناسب می تواند شما را جهت انجام فیبرو اسکن آماده کند.
 • روشی سرپایی و بدون نیاز به بستری شدن: بعد از انجام می توانید به منزل باز گردید و زندگی عادی را از سر گیرید.
 • با این روش بخش های گسترده و مهمی از کبد را می توان مورد بررسی قرار داد: فیبرواسکن روش تشخیصی دقیق و مهمی است که برای تشخیص مشکلاتی عدیده می توان از آن کمک گرفت.
 • در کوتاه ترین زمان این روند تشخیصی انجام می شود و زمان زیادی از شما نخواهد گرفت.
 • امکان تکرار تست در صورت نیاز
 • هزینه ای که برای انجام این روش تشخیصی دریافت می شود مقرون به صرفه است. در نتیجه طیف گسترده ای از افراد می توانند هزینه های آن را پرداخت کنند و از نتایج این روش بهره مند شوند.

مزایای-دستگاه-فیبرواسکن-کبد

آمادگی های قبل از انجام فیبرواسکن

 • به فرد گفته می شود که از انواع لباس های گشاد و راحت استفاده کنند تا روند فیبرو اسکن بهتر انجام شود.
 • به مدت سه ساعت پیش از انجام فیبرو اسکن از فرد خواسته می شود که هیچگونه ماده غذایی را مصرف نکند و از خوردن و آشامیدن پرهیز کند.
 • بهتر است که پیش از انجام تست تمامی اطلاعات خود را در زمینه بیماری و دارو های مصرفی خود در اختیار پزشک تان قرار دهید.

کاربردهای فیبرواسکن

فیبرواسکن در اصل برای ارزیابی شدت زخم کبد، یا به بیان دیگر مرحله بیماری، کاربرد دارد. تست فیبرواسکن برای ارزیابی وضعیت بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبد، برای مثال هپاتیت سی مزمن، هپاتیت بی مزمن، کبد چرب الکلی و کبد چرب به کار برده می‌شود. مفهوم اصلی که تفسیر نتایج اسکن بر آن مبتنی است این است که هر چه بافت همبند و فاسد شده بیشتر باشد، کبد سفت‌تر می‌شود. نتایج اسکن در موارد زیر کاربرد دارد:

 • ارزیابی شدت آسیب کبدی
 • نظارت بر پیشرفت یا پسرفت بیماری با استفاده از اندازه‌گیری‌های دوره‌ای
 • اطلاع از پیش‌آگهی و مدیریت آتی بیماری، برای مثال تعیین روش درمان مناسب

فیبرواسکن برای چه کسانی انجام می شود؟

برخی از افراد با توجه به شرایط جسمانی ویژه ای که تجربه می کنند باید تحت این روش تشخیصی قرار گیرند مثلاً:

 • افرادی که به بیماری هپاتیت از نوع حاد آن مبتلا هستند
 • افرادی که نارسایی قلبی دارند
 • افرادی که افزایش وزن آن ها بسیار زیاد است
 • کسانی که در ناحیه شکمی با مایعات تجمع یافته روبرو هستند یعنی آسیت یا خونریزی واریس

تفاوت میان سونوگرافی با فیبرواسکن چیست؟

مهم ترین مواردی که از جمله تفاوت های فیبرواسکن با سونوگرافی محسوب می شوند موارد زیر هستند:

 • در سونوگرافی تصاویری که ایجاد می شود بسیار تار است اما در فیبرواسکن وضوح و شفافیت تصاویر بسیار بالا است. در نتیجه اطلاعاتی که از سونوگرافی حاصل می شود بسیار کمتر از روش فیبرو اسکن است. در تصاویری که حاصل فیبرواسکن است تصاویر دقیق تر هستند و حتی می توان اسکارهای خفیف را با این روش تشخیص داد.
 • به دلیل دقت بالای فیبرواسکن تصاویری که حاصل می شود کمک می کند که اسکار های کبدی در همان مراحل ابتدایی تشخیص داده شود و روند درمان زودتر آغاز شود.
 • برای تشخیص و ارزیابی کبد چرب بهترین گزینه فیبرواسکن است زیرا که حساسیت بالای فیبرواسکن این امکان را فراهم می کند که تشخیص با دقت بالایی انجام شود.

بنابراین در مواردی فیبرو اسکن بهترین راه تشخیصی در زمینه انواع مشکلاتی است که برای افراد ایجاد شده است و توصیه می شود که افراد از این روش تشخیصی استفاده کنند.

فیبرواسکن-کبد-min

تشخیص بیماری های کبد

روش‌های غیرتهاجمی دیگری از جمله تکانه نیروی تشعشعی آکوستیک (ARFI)، الاستوگرافی زمان واقعی (RT-E)، الاستوگرافی رزونانس مغناطیسی (MRE) و الاستوگرافی موج برشی (SWE) به همراه فیبرواسکن برای ارزیابی سختی کبد به کار برده می‌شوند.

این دستگاه‌ها نیز از خصوصیات فیزیکی کبد برای ارائه اطلاعاتی درباره بافت همبند کبد استفاده می‌کنند. در هر کلینیک به تناسب امکانات و تخصص‌ها یکی از این دستگاه‌ها به کار برده می‌شود.

علاوه بر این دستگاه‌ها که قابلیت اندازه‌گیری ویژگی‌های فیزیکی کبد را دارند، از گونه‌های متفاوتی از نشانگرهای زیستی یا بیومارکرها برای تعیین سیروز یا فیبروز پیشرفته استفاده می‌شود. شاخص نسبت آسپارات آمینوتراتسفراز به آلانین آمینوترانسفراز (AST/ALT) یا شاخص نسبت AST به پلاکت (APRI) ارائه می‌شود و با توجه به نتایج آزمایش خون نیز قابل محاسبه است. الگوریتم‌هایی نیز مانند فیبروتست وجود دارد که کاربرد گسترده‌ای ندارند. استفاده از ترکیبی از این آزمایش‌ها، به ویژه در صورت جامع نبودن یک آزمایش به تنهایی، نتایج متقنی را به دست می‌دهد.

جواب آزمایش فیبرواسکن

نتایج فیبرواسکن در دامنه 2.5 تا 75 کیلوپاسکال قرار می‌گیرد. حدود 90 تا 95 درصد از افراد سالم بدون ناراحتی‌های کبدی سفتی کبدی کمتر از 7.0 کیلوپاسکال (میانگین  kPa 5.3 ) دارند.

پژوهش‌های معتبر (برای مثال بررسی‌های جامع سیستماتیک از مطالعاتی که از نمونه‌برداری از کبد به عنوان “استاندارد طلایی” ارزیابی بافت همبند کبد استفاده کرده‌اند) نشان داده است که حد تشخیص سیروز حدود kPa 14 است.

بیماران مبتلا به هپاتیت سی مزمن و سفتی کبدی بالاتر از kPa 7 به احتمال 85 درصد دچار فیبروز هستند. البته حساسیت و دقت نتایج بزرگتر از  kPa 7 برای ابتلا بیماران دچار بیماری‌های مزمن کبد به فیبروز به ترتیب فقط 79 و 78 درصد است.

بنابراین فیبرواسکن نمی‌تواند به طور صددرصد احتمال ابتلا به بیماری‌های کبدی شدید را رد کند، حتی اگر سختی کبد کمتر از 7 کیلوپاسکال باشد. تفسیر نتایج تا حدی به علت بروز بیماری کبدی بستگی دارد. بنابراین بهتر است نتایج در کنار دیگر پارامترهای بالینی و یا زیست شیمیایی توسط متخصص درمان بیماری‌های مزمن کبدی تفسیر شود.

تشخیص بیماری های کبد با فیبرواسکن

با استفاده از فیبرواسکن می توان کبد را مورد بررسی قرار داده و بیش تر بیماری های کبدی را به وسیله آن تشخیص داد. در ذیل به مواردی اشاره می نماییم که ممکن است موجب نشان دادن سطح بالای سختی کبد باشند:

 • التهاب کبد (برای مثال هپاتیت فعال)
 • کلستاز (برای مثال انسداد مجاری صفراوی)
 •  وجود توده‌های زخم داخل کبد (برای مثال تومور)
 • گرفتگی کبد (ازکارافتادن قلب)

دقت فیبرواسکن

فیبرواسکن دقیق ترین روش تشخیص بیماری های کبدی می باشد. اما در این بین عواملی وجود دارند که می تواند تشخیص این بیماری ها را مشکل نماین. در ذیل به برخی از این عوامل به اختصار اشاره می نماییم:

 • چاقی (BMI >30–35 kg/m2)
 • سن بالا
 • آسیت یا آب آوردن شکم
 • ابتلا به سندرم‌ها متابولیک (دیابت نوع 2، فشار خون بالا، پهن شدن دور کمر)

موارد فوق به این دلیل صحت فیبرواسکن را کاهش می‌دهند که روش‌های مبتنی بر اولتراسوند برای ارائه نتایجی مطمئن به تصویرسازی مناسبی از کبد نیاز دارند. اما تمامی اشکالات ذکر شده در دستگاه جدید فیبرواسکن حذف گردیده و این عوامل روی عملکرد روش‌های جدید تاثیر منفی ندارند.

دستگاه فیبرواسکن هیچ منع استفاده قطعی ندارد، البته آب آوردن شکم از انتشار امواج ارتعاشی جلوگیری می‌کند و دقت آزمایش را کاهش می‌دهد. پزشک متخصص کبد توصیه می‌کند که این آزمایش در دوران بارداری و بر روی بیماران دارای ضربان‌ساز قلب (پیس میکر) انجام نشود.

فیبرواسکن-کبد

فیبرواسکن چقدر طول می کشد؟

طول مدتی که برای انجام فیبرو اسکن مورد نیاز است ده دقیقه می باشد از این رو افرادی که برای بازگشت به محل کار یا منزل عجله دارند می توانند در کوتاه ترین زمان این اقدام را انجام دهند سپس برای انجام سایر فعالیت روزمره باز گردند.

بهترین مرکز برای انجام فیبرو اسکن

توصیه می شود که برای انجام فیبرو اسکن حتما نزد بهترین متخصصین و نیز به بهترین مرکز مراجعه کنید. به دلیل این که این اقدام کاملاً تخصصی و حساس است توصیه می شود که روند انجام آن توسط بهترین متخصصین پیش برود.

قیمت فیبرواسکن

فیبرواسکن همانند هر نوع عملیات پزشکی دیگری نیازمند دقت و مهارت بالایی می باشد. لذا شایسته است به منظور تشخیص و درمان بیماری های کبد به متخصص گوارش و کبد مراجعه نمایید.

هزینه فیبرواسکن به دستمزد پزشک، دستگاه و تجهیزات مورد استفاده، محل انجام پذیری اسکن و … بستگی دارد.  در نهایت برآورد هزینه فیبرواسکن بر عهده پزشک متخصص بوده و در جلسات درمانی اعلام می شود. هزینه این روش‌ جدا از هزینه درمان دریافت می‌شود و تحت پوشش بیمه‌های تکمیلی می باشد.

نتیجه گیری

فیبرواسکن یکی از روش های بسیار دقیق برای تشخیص بیماری های کبد می باشد. این روش تشخیصی توسط پزشک متخصص کبد و در کلینیک های معتبر انجام می پذیرد. در مقاله ای که مورد مطالعه قرار دادید تلاش مان بر این بود که بتوانیم ضروری ترین اطلاعات را در زمینه فیبرو اسکن در اختیار شما قرار دهیم.

در صورت وجود پرسش و ابهام در ذهن تان از طریق بخش کامنت ها با ما مرتبط شوید و پرسش های خود را با ما در میان بگذارید.4 پاسخ
 1. افسانه
  افسانه گفته:

  سلام خسته نباشید بلخشید مادر من۱عدرصد از وبدش شده فیبروز باید چه کار کنم ایا خوب میشه التن در چه مرحله ای هست امیدی ب خوب شدنش هست تو رو خدا راهنمایی کنید،

  پاسخ
 2. افسانه
  افسانه گفته:

  سلام ببخشید مادر من دکتر گفته ک ۱۵درصد از کبدش دو از دیت داده وفیبروز شده ایا امیدی هست ک خوب بشه باید چه کارکنم تو رو خدا کمک کنید.

  پاسخ
 3. زهره
  زهره گفته:

  با سلام
  بنده از سال 85 تا الان هپاتیت اتوایمیون گرفتم و تحت نظر دکتر هستم. سال اول بیومسی کبد دادم که خوب بود و از اول به بهگعد هر ف سال یکبار فیبرواسکن.انجام.دادم و دوبار اول نتیجه بین F0_F1 بود ولی متاسفانه امروز نتیجه ی فیبروسکن F2 بود و من بشدت نگران شدم. تا الان دو بار هم دکتر داروی ازاتیوپرین را بعد از فیبرواسکن قطع کرده ولی عود بیماری داشتم. الان از اینکه نتیجه فیبرواسکن F2 شده نگرانم . دکترم گفت داروهات رو ادامه بده و هیچ داروی جدیدی ننوشت. ایا نیازبه درمان دیگه ایی دارم یا خیر. ممنون می شم راهنماییم کنید

  پاسخ
  • دکتر مسعود صدرالدینی
   دکتر مسعود صدرالدینی گفته:

   سلام دوست عزیز
   تشخیص و مشخص نمودن نوع درمان لازمه بررسی و معاینات لازم می باشد شما می توانید برای بررسی های دقیق تر حضورا به پزشک مراجعه نمایید و در صورت تمایل می توانید به صورت آنلاین آزمایشات خود را ارسال نموده و با پزشک در این خصوص مشورت نمایید. برای دریافت و انجام مشاوره آنلاین جهت ویزیت غیر حضوری از طریق واتس اپ با شماره ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸اقدام نمایید.

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفده − 10 =