درمان-دل-درد-و-دل-پیچه

درمان دل درد و دل پیچه

دردهای شکمی به دردهایی اطلاق می‌شود که مابین قفسه سینه و لگن رخ می‌دهند. درد در ناحیه شکم می‌تواند همراه با گرفتگی عضلات باشد، همچنین درد می‌تواند مبهم، متناوب یا تیز باشد. به این درد “دل‌درد” نیز گفته می‌شود. علت‌های اصلی درد در ناحیه شکم می‌تواند مواردی همچون: عفونت، رشد غیرطبیعی بافت‌ها، التهاب، انسداد و بیماری‌های روده‌ای باشد.

درمان-دل-درد-و-دل-پیچه

درد خفیف شکم ممکن است بدون نیاز به درمان برطرف شود. اما اگر درد شدید باشد، باید علت آن را تشخیص داده و برای جلوگیری از مشکلات بیشتر تحت درمان قرار داد. در این مورد متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی می‌توانند با استفاده از کولونوسکوپی و یا انجام آندوسکوپی برای روشن شدن علت ایجاد درد، بیماران را کمک نمایند. متخصصین ما درک می‌کنند، تشخیص و تسکین درد شکم چقدر می‌تواند ضروری و مهم باشد. اگر درد شما به‌طور کامل از بین نرفته است، ما با ارائه انواعی از درمان‌ها و استفاده آن‌ها در ترکیبی منحصربه‌فرد، به بیماران کمک خواهیم کرد تا به کنترل علائم خود بپردازند.

داروها که برای درمان درد شکم مورداستفاده قرار می‌گیرند به‌صورت انتخابی باید بر اساس علت زمینه درد شکم انتخاب شوند. به‌عنوان‌مثال، ممکن است برای شرایطی مانند گاستروآنتریت (التهاب معده، روده) ویروسی ساده نیاز به‌به مصرف داروی خاصی نباشد، درحالی‌که برای درمان برخی از سرطان‌ها به عمل جراحی و یا شیمی‌درمانی نیاز باشد.
عوامل زمینه‌ای دیگر دل‌ درد ممکن است به داروهای ضد اسپاسم، ضد میکروبی، مسدودکننده‌های H2 و یا حتی نیترات یا مورفین نیازمند باشند.
اگر علت زمینه‌ای درد تشخیص داده شود، داروها دقیق‌تر به‌صورت اختصاصی انتخاب می‌شوند.

برای درمان درد شکم در برخی از موارد خاص نیاز به درمان جراحی است (برای مثال آپاندیسیت، فتق و برخی از آسیب‌های شکمی)، اگرچه در مدت‌ زمان انتظار برای جراحی ممکن است برای بیمار برخی از داروها (برای مثال، مورفین) تجویز شود.

درد شکم با توجه به ناحیه درگیر، می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیافتد و درمان های متفاوتی نیز داشته باشد. دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با اینستاگرام و یا شماره تلفن های 22683818_09901414248_77839463 تماس حاصل نمایید.

درد شکم چیست؟

“درد شکم” به‌طورکلی برای توصیف دردی بکار می‌رود که از اندام‌های درون حفره شکمی نشاءت گرفته است. شکم یک ناحیه آناتومیک است که در بالا به قسمت تحتانی دنده‌ها و دیافراگم و در پایین به استخوان لگن (راموس ﭘﻮﺑﯿﺲ) ختم می‌شود و در نهایت توسط پهلوها در دو طرف محصور می‌شود.

ارگان‌های داخل شکم عبارت‌اند از: معده، روده کوچک، روده بزرگ، کبد، کیسه صفرا، طحال و پانکراس.

علل درد شکم و محل درد

درد شکم ممکن است توسط موارد زیر ایجاد شود. محل درد در شکم می‌تواند علت درد را برای ما مشخص کند.

درد در ناحیه بالای شکم می‌تواند در اثر عوامل زیر ایجاد شود:

درد در بالا سمت چپ:

 • بزرگ شدن طحال
 • انسداد مدفوعی (سخت شدن مدفوع به‌نحوی‌که نمی‌تواند دفع شود)
 • آسیب‌ها و ضربه‌ها
 • عفونت کلیه‌ها
 • حمله قلبی
 • سرطان

درد در بالا سمت راست:

 • هپاتیت
 • آسیب‌ها و ضربه‌ها
 • پنومونی (التهاب ریه)
 • آپاندیسیت

درد در مرکز:

 • آپاندیسیت
 • گاستروآنتریت یا بیماری التهاب معده‌ای روده‌ای
 • آسیب‌ها و ضربه‌ها
 • اورمی (تجمع مواد زائد در خون)

دردی که در قسمت تحتانی شکم متمرکز باشد می‌تواند نشانه‌ای از موارد زیر باشد:

درد در پایین سمت چپ:

درد در پایین سمت راست:

 • آپاندیسیت
 • فتق (زمانی که یک عضو به علت وجود ضعف در دیواره شکم بیرون بزند.)
 • عفونت کلیه‌ها
 • سرطان

انواع درد شکم

4

دردهای شکمی را می‌توان تحت عنوان “دردهای موضعی”، “دردهای کرامپی” و “دردهای کولیکی” تقسیم‌بندی کرد.
“درد موضعی” به یک ناحیه از شکم محدود می‌شود. این نوع از درد اغلب در اثر ایجاد اختلال در یک عضو خاص ایجاد می‌شود. شایع‌ترین علت درد موضعی زخم معده (زخم‌های باز که بر روی پوشش داخلی معده وجود دارند) است.
“دردهای کرامپی” می‌توانند در اثر عواملی همچون: اسهال، یبوست، نفخ یا باد معده ایجاد شوند. در زنان، این‌گونه دردها می‌تواند با عواملی همچون: قاعدگی، سقط‌جنین و یا اختلال در اندام‌های تناسلی مرتبط باشد. ممکن است این درد به‌صورت متناوب برطرف شده و بازگردد، و ممکن است به‌طور کامل بدون نیاز به درمان فروکش نماید.
“درد کولیکی” می‌تواند نشانه‌ای از شرایط شدیدتر، مانند سنگ کیسه صفرا و یا سنگ کلیه باشد. این درد به‌طور ناگهانی رخ می‌دهد و ممکن است بیمار ان را به‌صورت یک اسپاسم شدید عضلانی توصیف کند.

چگونه علت درد شکم تشخیص داده می‌شود؟

علت درد شکم می‌تواند از طریق یک سری ازمایشات تشخیص داده شود. قبل از انجام ازمایشات، پزشک شما را یک معاینه فیزیکی کامل می‌کند. او به‌آرامی نواحی مختلف شکم شما را فشار داده تا حساسیت به لمس و تورم را در شکم شما ارزیابی نماید. این اطلاعات، همراه با شدت و محل درد در شکم، به پزشک در تجویز نوع ازمایشات کمک می‌کند. آزمایشات تصویربرداری مانند اسکن MRI، سونوگرافی و اشعه X، برای مشاهده جزئیات اندام‌ها، بافت‌ها و سایر ارگان‌ها در شکم استفاده می‌شوند. این آزمایشات می‌توانند به تشخیص تومور، شکستگی، پارگی و التهاب اندام‌ها کمک نمایند.

آزمایش‌های دیگر عبارت‌اند از:

 • کولونوسکوپی
 • آندوسکوپی
 • ارزیابی دستگاه گوارش فوقانی (آزمایش تصویربرداری به کمک اشعه ایکس که با استفاده از ماده حاجب، حضور رشد غیرطبیعی بافت‌ها، زخم معده، التهاب، انسدادها و ناهنجاری‌های دیگر معده مورد ارزیابی قرار می‌گیرد).

ممکن است به جهت بررسی عفونت‌های باکتریایی، ویروسی و انگلی، نمونه خون، ادرار، مدفوع نیز مورد آزمایش قرار بگیرد.

چگونه می‌توان از درد شکم جلوگیری نمود؟

همه اشکال درد شکم قابل‌پیشگیری نیستند. بااین‌حال، شما می‌توانید با انجام اقدامات زیر، خطر ابتلا به دردهای شکمی را به حداقل ممکن برسانید:

 • داشتن رژیم غذایی سالم
 • نوشیدن کافی آب
 • انجام فعالیت‌های ورزشی به‌طور منظم
 • خوردن وعده‌های غذایی کوچک‌تر

اگر شما دچار یک اختلال روده‌ای، مانند بیماری کرون می‌باشید، پیروی از رژیم غذایی‌ای که پزشک به شما داده است، می‌تواند ناراحتی شما را به حداقل میزان ممکن برساند. اگر شما به رفلاکس اسید معده مبتلا هستید،، دو ساعت قبل از خواب غذا مصرف نکنید. دراز کشیدن بعد از غذا خوردن می‌تواند باعث سوزش سر دل و درد شکم شود. سعی کنید حداقل تا دو ساعت بعد از خوردن غذا از دراز کشیدن پرهیز نمایید.

نتیجه گیری

درد شکم با توجه به ناحیه درگیر، می تواند به دلایل مختلف اتفاق بیافتد و درمان های متفاوتی نیز داشته باشد. لذا به جهت تشخیص درست و درمان دل درد و دل پیچه به پزشک فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید.7 پاسخ
 1. محمدجواد
  محمدجواد گفته:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  من حدود چند ماهیست که دچار درد در قسمت بالای شکم درست زیر استخوان جناغ و دقیقا وسط میشوم. که معمولا بلافاصله بعد از خوردن غذا شروع میشود و معمولا دچار خستگی و خواب الودگی میشوم.این درد به روی قفسه سینه هم منتشر میشود.احساس سنگینی در بالای شکم هم دارم. ممنون میشم راهنمایی کنین

  پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   مسعود صدرالدینی:
   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره 1-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک 153 طبقه 2 واحد5- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (16-20) 22683919- 22683818 نوبت دهي:09901414248
   مطب شماره 2-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک 120 يکشنبه وسه شنبه عصر (16-20) 77839463 نوبت دهي:09901414248
   http://www.govaresh-zanan.ir

   پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:

   پاسخ
  • msadri
   msadri گفته:

   سلام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
   مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
   مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

   پاسخ
 2. مژگان
  مژگان گفته:

  سلام وقتتون بخیر ۲۳ سالمه هستم و همیشه از بچگی مشکل دل درد و دل پیچه و یبوست داشتم که میگفتن به خاطر استرس زیادیه هست که دارم هنوز هم این مشکل رو دارم اما چند وقتی هست احساس میکنم رنگ مدفوع تیره شده ولی هیچ علائم دیکه مثل بی اشتهایی یا …رو ندارم فقط وزنم رو یه وزن ثابت مونده و گاهی یکم میاد پایین روی ۴۹ _۵۰ این وزن نگرفتن من نسبت به غذایی که میخورم خیلی نگرانم کرده ممکنه مشکل جدی باشه؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نوزده + بیست =