کولونوسکوپی چیست: روش انجام، عوارض و هزینه

کولونوسکوپی

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی است که به کمک آن می توان به بررسی و تشخیص بیماری های دستگاه گوارش پرداخت. در این روش تشخیصی متخصص گوارش با کمک یک لوله بسیار باریک و نرم که انعطاف پذیری بالایی دارد، داخل روده را بررسی و مشاهده می نماید. بر سر این لوله یک دوربین تعبیه شده است که به کمک آن می توان به مشاهده دقیق تر پرداخت.

لازم است بدانید که به این لوله کولونوسکوپی، کولونوسکوپ یا اسکوپ گفته می شود. در حقیقت بیماری های دستگاه گوارش همچون سرطان کولون یا روده بزرگ، پولیپ روده بزرگ، تحریک روده، تورم بافت روده و زخم ها قابل تشخیص می باشد.

سرطان روده بزرگ یا سرطان کولون از شایعترین نوع سرطان بوده که معمولا بدون علامت می باشد. با انجام کولونوسکوپی می توان با تشخیص به موقع به درمان این بیماری پرداخت.

به طور معمول انجام کولونوسکوپی برای افرادی که بالای ۵۰ سال هستند و سابقه بیماری سرطان روده بزرگ و پولیپ روده را در خانواده خود دارند، ضروری خواهد بود.

کولونوسکوپی چیست: روش انجام، عوارض و هزینه

کولونوسکوپی چیست؟

کولونوسکوپی یک لوله بسیار باریک و نرم است که قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد، این لوله از طریق مقعد وارد روده ها شده و با دوربینی که بر سر آن تعبیه شده است، می توان به بررسی و مشاهده داخل روده پرداخت. کولونوسکوپ علاوه بر اینکه به تشیص بیماری ها کمک می کند این امکان را برای متخصص گوارش فراهم می کند تا داخل روده ها را شست و شو، مکش، تزریق هوا انجام دهد و با کمک ابزارهای جراحی به روده دسترسی پیدا کرده و مشکلات را برطرف نمایید.

در طول انجام کولونوسکوپی به منظور تشخیص و انجام بررسی های بیشتر آزمایشگاهی ممکن است نمونه برداری انجام شود تا به درمان مشکلات احتمالی بپردازیم.

چرا از کولونوسکوپی استفاده می شود؟

دلیل انجام و ضرورت کولونوسکوپی در حقیقت بررسی و تشخیص بیماری های همچون موارد ذیل است که عبارت است از:

  • وجود خون در مدفوع
  • سرطان روده بزرگ
  • درد معده و شکم
  • اسهال
  • تغییر در اجابت مزاج

لازم است بدانید برخی از افراد با داشتن شرایطی همچون سابقه خانوادگی ابتلا به سرطان ها به ویژه سرطان روده بزرگ و پولیپ روده می بایست هر چند وقت یکبار کولونوسکوپی انجام شود.

انجام فاصله های زمانی بین کولونوسکوپی بسته به شدت عارضه و مشکلات متفاوت خواهد بود. طبق تحقیقات انجام شده تمامی افرادی که سالم هستند و حتی عوامل خطر ابتلا به سرطان روده در آن ها دیده نشده است، می بایست در سن ۵۰ سالگی یکبار و پس از آن هر ده سال یکبار کولونوسکوپی را انجام دهند. زیرا امر موجب می شود تا با تشخیص بموقع قبل از سرطانی شدن پولیپ های روده ای درمان صورت گیرد.

آمادگی قبل از انجام کولونوسکوپی

مشورت با متخصص گوارش

برای آماده شدن بایستی حتما با متخصص گوارش در این زمینه مشورت نمایید. مطلع کردن پزشک از وضعیت جسمی خود، همچنین مصرف داروها و ویتامین هایی که دارید را بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

پاکسازی روده و تغییر رژیم غذایی

قبل از آنکه بخواهید کولونوسکوپی انجام دهید پزشک یک دستورالعمل را در اختیار شما قرار می دهد تا با رعایت آن دستورالعمل ها بتوانید روده های خود را پاکسازی نمایید. زیرا وجود مواد غذایی و مدفوع در روده ها موجب می شود تا تشخیص به درستی صورت نگیرد.

اغلب رژیم غذایی مایعات یک تا سه روز قبل از انجام کولونوسکوپی به بیمار داده می شود. به طور معمول پزشک فرد را از اینکه می بایست چه مدت کلا از خوردن اجتناب ورزد را گوش زد خواهد کرد. قبل از انجام کولونوسکوپی مصرف مسهل با تجویز متخصص گوارش وجود خواهد داشت.

کولونوسکوپی چیست روش انجام، عوارض و هزینه

نحوه انجام کولونوسکوپی به چه صورت است؟

انجام کولونوسکوپی توسط متخصص و در یک مرکز درمانی یا بیمارستان انجام می شود. در ابتدا بیمار با یک تزریق وریدی در طول انجام این روند آرامش خواهد داشت. سپس بیمار بر روی یک تخت دراز کشیده و لوله کولونوسکوپ از طریق مقعد وارد روده شده و با کمک دستگاه کولونوسکوپ داخل روده پر از هوا شده و با دوربینی که بر لوله کولونوسکوپ تعبیه شده است به مشاهده و بررسی فضای داخلی روده می پردازند.

یکی از بیماری های شایع در بزرگسالان پولیپ روده بزرگ است، که در بسیاری از موارد بدون ضرر خواهد بود و در مواردی دیگر لازم است بدانید که بسیاری از سرطان های روده بزرگ در ابتدا به صورت یک بیماری پولیپ بوده است. لذا بایستی به منظور پیشگیری از ابتلا به بیمار سرطان به حذف پولیپ های روده بپردازید.

انجام نمونه برداری گاهی اوقات با توجه به شرایط بیمار در طول انجام کولونوسکوپی انجام می شود و مدت زمان انجام این روند حدود شصت دقیقه خواهد بود.

مراقبت های بعد از انجام کولونوسکوپی

پس از انجام کولونوسکوپی بستری شدن حدود دو ساعت ضروری خواهد بود. در واقع این مدت زمان برای بررسی وضعیت بیمار و برطرف شدن اثرات بیهوشی است.

داشتن درد های شکمی و نفخ در طول ساعت اولیه یک امر طبیعی است.

در صورتی که همراه با کولونوسکوپی، نمونه برداری یا حذف پولیپ روده را داشته اید داشتن مقدار کمی خونریزی از مقعد یک امر طبیعی خواهد بود.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در شمال تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل فرمایید یا به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید .

خطرات وعوارض ناشی از کولونوسکوپی چیست؟

انجام هر روش درمانی می تواند با عوارض و خطراتی همراه باشد که بروز برخی عوارض جانبی بوده و ظرف مدت زمان بسیار کوتاه برطرف می شود. لازم به ذکر است، داشتن خونریزی و سوراخ شدگی روده ها از شایعترین عوارض این روش خواهد بود. از دیگر عوارض این روش عبارت است از: خونریزی، واکنش به مواد آرام بخش، درد های شکمی، مشکلات قلبی و تنفسی می باشد.

لازم به ذکر است، برای پیشگیری از برخی عوارض که می تواند ناشی از انجام نادرست کولونوسکوپی باشد بهتر است به یک فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید. لذا در انتخاب پزشک خود دقت لازم و کافی را داشته باشید.

هزینه کولونوسکوپی چقدر است؟

هزینه انجام کولونوسکوپی با توجه به برخی عوامل همچون دستمزد پزشک و هزینه های بیمه های درمانی متفاوت خواهد بود. لذا برای کسب اطلاع از هزینه کولونوسکوپی به یک متخصص گوارش مراجعه نمایید.

کلام آخر

کولونوسکوپی یک روش تشخیصی بیماری های دستگاه گوارش است که با حداقل عارضه و درد همراه خواهد بود. در صورتی که می بایست این روش را انجام دهید قبل از اقدام به یک متخصص کولونوسکوپی خبره مراجعه نمایید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .به این پست امتیاز دهید.
کولونوسکوپی چیست: روش انجام، عوارض و هزینه
۴٫۱۹ از ۲۶ رای