لوگو دکتر مسعود صدرالدینی
Search
Close this search box.
تزریق بوتاکس معده

بوتاکس معده؛ تاثیرات، مراحل و فواید

استفاده از بوتاکس معده یک روش کاهش وزن نسبتاً جدید است که بر اساس تزریق بوتاکس به قسمت‌های خاصی از معده انجام می‌شود. در این روش با محدود کردن انقباض عضلات معده، کاهش اشتها را هدف قرار داده می‌شود. بوتاکس معده برای افرادی که می‌خواهند وزن کم کنند مناسب است. این روش یک عمل جراحی نیست. بیمارانی که اضافه وزن دارند، گروه بیماران‌ایده‌آل هستند. پس از درمان مناسب زخم معده، بهترین گزینه برای شماست. بوتاکس هیچ عارضه جانبی خطرناکی ندارد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به بررسی روش بوتاکس معده بپردازیم.

00:49
truncate dir-rtl

بوتاکس معده

بوتاکس معده چیست؟

این درمان سم بوتولینوم (بوتاکس) است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم خارج می‌شود تا به فرد امکان کاهش وزن با روش‌های آندوسکوپی را بدهد. این پروتئین جریان الکتریکی را در اعصاب ناحیه مورد نظر متوقف می‌کند و در نتیجه از انقباض عضلانی به مدت ۶-۴ ماه جلوگیری می‌کند. این فرآیند حدود ۱۵-۲۰ دقیقه طول می‌کشد. پس از ۲۰ دقیقه استراحت، بیماران به زندگی روزمره خود باز می‌گردند.

تمام کسانی که اضافه وزن دارند و نمی‌توانند با ورزش لاغر شوند می‌توانند بوتاکس معده را انجام دهند. این روش به ویژه برای افراد دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی بین ۲۷. ۵ تا ۴۰. ۰ مؤثر است. ظرف سه روز پس از اعمال بوتاکس معده، کاهش اشتها و کنترل اشتها امکان‌پذیر است. پس از انجام عمل باید برای کاهش وزن سالم و مؤثر به توصیه‌های متخصص تغذیه عمل کنید.

این روش در ده سال گذشته در مبارزه با چاقی در اروپا و آمریکا رایج بوده است و برای افراد مبتلا به بیماری عضلانی و افرادی که به بوتاکس حساسیت دارند مناسب نیست. از آنجایی که بوتاکس معده یک روش آندوسکوپی معده استاندارد است، عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. در این روش انقباض عضلات معده محدود شده، مدت تخلیه معده به تأخیر می‌افتد و اشتهای بیمار از بین می‌رود.

لازم به ذکر است که بوتاکس معده برای بیماران با BMI بیش از ۴۰ که می‌توانند با موفقیت از طریق جراحی چاقی وزن اضافی خود را کاهش دهند بی‌اثر خواهد بود.

بوتاکس معده چیست؟

بوتاکس معده چگونه انجام می شود؟

بوتاکس معده یک روش درمانی است که به منظور کاهش سایز معده و کنترل وزن انجام می‌شود. این روش با استفاده از تزریق بوتاکس به دیواره معده انجام می‌شود. اجرای این فرآیند توسط یک پزشک متخصص و با تجربه انجام می‌شود. پزشک با استفاده از سوزن، بوتاکس را به نقاط مشخص در دیواره معده تزریق می‌کند. این مواد باعث کاهش فعالیت عضلات معده می‌شود.

باید توجه داشت که بوتاکس معده به عنوان یک راهکار موقت برای کاهش وزن و کنترل سایز معده در نظر گرفته می‌شود و نتایج آن ممکن است متفاوت باشد. همچنین، این فرآیند ممکن است با عوارض جانبی مانند درد، تورم، یا مشکلات گوارشی همراه باشد. بنابراین، قبل از تصمیم به انجام بوتاکس معده، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بدانید : کولونوسکوپی

ویژگی های روش بوتاکس معده چیست؟

روش بوتاکس معده ویژگی‌های خاصی دارد که در زیر به آن اشاره می‌شود:

  • بوتاکس معده جراحی نیست و یک روش با کاربرد آندوسکوپی است.
  • این روند به طور متوسط 20 دقیقه بدون برش طول می کشد.
  • امکان آسیب دائمی وجود ندارد.

با توجه به کاربردها و مطالعات قبلی، بیماران می توانند بین 3 تا 6 ماه 10 تا 15 درصد وزن خود را از دست بدهند. کاهش وزن بستگی به سن، میزان متابولیسم، دفعات ورزش بیماران دارد. طبق مطالعات انجام شده، سه جلسه بوتاکس برای تاثیر کامل کافی است.

بوتاکس معده برای افرادی که اضافه وزن دارند اما به اندازه کافی چاق نیستند که نیاز به جراحی داشته باشند و مایل به کاهش وزن هستند بهترین گزینه است. علاوه بر این، بوتاکس معده را می توان در افرادی که زخم معده یا ورم معده دارند، پس از دریافت درمان مناسب برای این اختلالات استفاده کرد و برای انجام این روش حتما باید به بهترین دکتر بوتاکس معده مراجعه کنید.

روش بوتاکس معده

بوتاکس معده برای چه کسانی مناسب است؟

از آنجایی که بوتاکس معده بدون جراحی اعمال می شود، روشی است که می تواند برای همه استفاده شود. بوتاکس معده روشی است که برای افرادی که مشکل کاهش وزن دارند یا به دلیل مشکلات ژنتیکی یا سایر مشکلات سلامتی نمی توانند وزن خود را کنترل کنند، اعمال می شود.

اگرچه هیچ محدودیت سنی برای انجام درمان وجود ندارد، اما متخصصان ترجیح می دهند بیماران بالای 18 سال باشند. قبل از انجام بوتاکس معده، ابتدا تمرینات و لیست های غذایی با روش های طبیعی و سالم به بیماران داده می شود. بوتاکس معده برای بیمارانی اعمال می شود که با این لیست ها نمی توانند وزن کم کنند و شاخص توده بدنی بالای 25 و زیر 35 دارند.

نکته : برای بیماران چاق شدید، بوتاکس معده به خوبی جواب نمی دهد، بنابراین پیشنهاد نمی شود.

در بیماری های زخم معده و اثنی عشر ابتدا این بیماری های معده درمان می شود. سپس می توان عمل بوتاکس معده را انجام داد.

تاثیر بوتاکس معده چه زمانی شروع می شود؟

تاثیر بوتاکس معده ممکن است از نظر زمانی متفاوت باشد و بستگی به واکنش فرد به درمان دارد. اغلب، افراد بعد از چند هفته تا چند ماه از تزریق بوتاکس به دیواره معده، تاثیرات ابتدایی را احساس می‌کنند. این تاثیرات شامل کاهش سایز معده، کاهش اشتها و کنترل بهتر وزن می‌شوند.

با گذشت 3 روز از عمل، کاهش احساس گرسنگی شروع شده و کنترل اشتها شروع می شود. وقتی 1 هفته گذشت این احساس ها کاملا کاهش می یابد. این وضعیت تا زمانی که داروی داده شده در بدن وجود دارد، ادامه دارد. از آنجایی که بیمار خود را با برنامه غذایی وفق داده است، پس از پایان اثر دارو به کاهش وزن ادامه می‌دهد.

چه کسانی نمی توانند بوتاکس معده انجام دهند؟

انجام بوتاکس معده ممکن است برای برخی افراد مناسب نباشد. شرایط زیر می‌تواند موجب محدودیت در انجام این روش درمانی شود:

  • سن بیماران بالای 18 سال است، اگرچه محدودیت سنی برای انجام عمل بوتاکس معده وجود ندارد.
  • علاوه بر این، این عمل برای افراد دارای نمایه توده بدنی 35 به بالا، مادران باردار، شیرده، مبتلا به بیماری های ژنتیکی و بیماران چاق که نیاز به مداخله جراحی داشته یا دارند، اعمال نمی‌شود.
  • علت عدم مصرف دارو برای افراد باردار یا شیرده این است که داروی «سم بوتولینوم» از طریق شیر مادر یا رحم همراه با سیاهرگ های دیواره معده از مادر به جنین منتقل می‌شود.
  • از آنجایی که این وضعیتی است که کودک را تحت تاثیر قرار می‌دهد، افراد باردار برای این روش مناسب نیستند. همچنین این عمل به گونه ای اعمال می‌شود که عضلات صاف معده را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین سیستم عصبی یا گوارشی تحت تأثیر بوتاکس معده قرار نمی‌گیرد. با این وجود، در افرادی که میوپاتی یا آلرژی به عمل بوتاکس دارند، ممکن است اثرات منفی مشاهده شود. بنابراین برای بیمارانی که چنین مشکلاتی دارند عمل بوتاکس معده انجام نمی‌شود.

کاهش وزن با بوتاکس معده چقدر است؟

این اثر بلافاصله پس از تجویز سم معده رخ می دهد. بوتاکس ماهیچه های معده را شل می کند و هضم غذای خورده شده و عبور غذا از معده به روده را به تاخیر می اندازد. معمولا ۴ تا ۶ ساعت طول می کشد تا غذا از معده به سیستم روده برود.

پس از اعمال بوتاکس، عبور غذا از معده به روده بین 10-12 ساعت طول می کشد. این باعث می شود که فرد در مدت زمان طولانی احساس زیادی کند. پس از استفاده از سم معده به طور متوسط 15 کیلوگرم کاهش وزن در ماه های اول بیشتر می شود، اما وزن قبلی و متابولیسم فرد نقش مهمی دارد. مثلاً فردی که 60 سانتی متر قد و 150 کیلوگرم وزن دارد و فردی که 60 سانتی متر قد دارد و 100 کیلوگرم وزن دارد، نمی توانند با همان سرعت و وزن کم کنند. با افزایش وزن، وزنی که می توان از دست داد افزایش می یابد.

کاهش وزن با بوتاکس معده

آیا بوتاکس معده تضمینی برای کاهش وزن دارد؟

هیچ تضمینی برای روش‌های کاهش وزن از جمله بوتاکس معده که در سراسر جهان اعمال می‌شود وجود ندارد. اعتقاد به کاهش وزن تنها با استفاده از یکی از این روش‌ها، ‌ایده بسیار اشتباهی است. برای رسیدن به وزن مطلوب، بیماران پس از عمل باید به عادات غذایی خود توجه کنند. برای این منظور، پزشکان بیماران را به متخصصان تغذیه هدایت می‌کنند و به آن‌ها لیست ورزش می‌دهند.

میزان موفقیت عملیات کاهش وزن با انجام منظم این برنامه‌ها افزایش می‌یابد. اگرچه داروی داده شده احساس سیری ایجاد می‌کند یک واقعیت شناخته شده است، اما زمانی که افراد از لیست رژیم غذایی پیروی نمی‌کنند و برنامه‌های ورزشی را انجام نمی‌دهند، عمل بوتاکس ممکن است با شکست مواجه شود.

بوتاکس معده چقدر طول می کشد؟

این روش معمولاً حدود 20 دقیقه طول می کشد و شامل بیهوشی بیمار می شود. پس از تزریق، اثر دارو معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می کشد. این رویکرد مستلزم تزریق یک سم به عضلات معده است و به عنوان یک روش جدید برای کاهش وزن اضافی شناخته می شود. اثر درمان بوتاکس معده معمولاً در عرض چند روز پس از عمل شروع می شود و می تواند تقریباً 3-6 ماه ادامه یابد.

کلام آخر


هیچ روشی از جمله بوتاکس معده نمی‌تواند به شما تضمین کاهش وزن بدهد. درست نیست که با آن به عنوان یک درمان معجزه‌آسا برخورد کنیم. اگرچه اثر کاهش اشتها دارد و در رژیم غذایی به شما کمک می‌کند، اما این احتمال وجود دارد که در بیمارانی که کربوهیدرات زیاد تغذیه می‌کنند شکست بخورد. مهمترین مسأله‌ای که بیماران تحت درمان باید به آن توجه کنند این است که از لیست‌های غذایی که توسط متخصص تغذیه چاقی که در این درمان‌ها ارائه می‌شود خارج نشوند؛ زیرا بوتاکس معده بر اساس محدودیت کالری فرد را لاغر می‌کند.

سوالات متداول بوتاکس معده

1. بعد از بوتاکس معده به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مصرف فست فودها مانند فست فود و مصرف نوشیدنی های اسیدی مضر است. بیمارانی که بوتاکس تزریق شده اند دیرتر گرسنه می شوند، با نوبت های کمتری سیر می شوند و زودتر احساس سیری می کنند.

2. انتظار برای استفاده از بوتاکس معده چیست؟

انتظار می رود که بیماران در عرض 3-6 ماه 10-15 درصد از وزن خود را از دست بدهند. میزان کاهش وزن؛ ممکن است بسته به سن، میزان متابولیسم و دفعات ورزش از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

3. آیا بوتاکس معده باعث آسیب دائمی به معده می شود؟

مشخص شده است که اثر کامل داروهای مورد استفاده برای بوتاکس معده در عرض 6-4 ماه از بدن ناپدید می شود. بنابراین احتمال آسیب دائمی وجود ندارد.

4. تاثیر بوتاکس معده چه زمانی شروع می شود؟

احساس گرسنگی در عرض 3-2 روز پس از استفاده از بوتاکس معده کاهش می یابد. کاهش وزن بعد از 2 هفته شروع می شود. هدف کاهش وزن 10-20 پوندی است.
روش بوتاکس معده فقط برای ماهیچه های صاف معده اعمال می شود، هیچ تاثیری بر سلول های عصبی و حرکت روده ندارد. بنابراین تاثیری در افزایش تنبلی روده ندارد. در رژیم غذایی که مخصوص شما بعد از بوتاکس معده تهیه شده است (لطفاً به متخصص تغذیه خود اطلاع دهید)، بهبود تنبلی روده نیز از طریق افزودن غذا برای کار روده قابل مشاهده است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − یازده =