بوتاکس معده

بوتاکس معده چیست و برای لاغری چه میزان موثر است؟

,

استفاده از بوتاکس معده یک روش کاهش وزن نسبتاً جدید است که بر اساس تزریق آندوسکوپی بوتاکس به قسمت‌های خاصی از معده است. در این روش با محدود کردن انقباض عضلات معده، کاهش اشتها را هدف قرار می دهیم. بوتاکس معده برای افرادی که می خواهند وزن کم کنند مناسب است. این روش یک عمل جراحی نیست. بیمارانی که اضافه وزن دارند، گروه بیماران ایده آل هستند. پس از درمان مناسب زخم معده، بهترین گزینه برای شماست. بوتاکس هیچ عارضه جانبی خطرناکی ندارد. علاوه بر این، ما از این اپلیکیشن با هدف کاهش چین و چروک روی پوست استفاده می کنیم.

فهرست مطالب نمایش

به طور خلاصه بوتاکس یک پروتئین عصبی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم و گونه های مربوط به آن تولید می شود. این روش محدودیتی برای انقباض عضلات معده ایجاد می کند. از طریق محدودیت، زمان تخلیه معده به تاخیر می افتد و احساس سیری در بیمار ایجاد می شود. این روش که توسط دانشمندان نروژی در دهه 2000 ابداع شد، در طول سالها در سراسر کشور ما نیز گسترش یافته است. مقدار بوتاکس اعمال شده از فردی به فرد دیگر متفاوت است. با روش بوتاکس معده، معده افراد شروع به کاهش می کند و کاهش وزن برای مدت طولانی اتفاق می افتد. دلیل رایج شدن این روش این است که می توان آن را در مدت زمان کوتاهی بدون نیاز به مداخله جراحی اعمال کرد.

بوتاکس معده برای لاغری

بوتاکس معده چیست؟

این درمان سم بوتولینوم (بوتاکس) است که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم خارج می شود تا به فرد امکان کاهش وزن با روش های آندوسکوپی را بدهد. این پروتئین جریان الکتریکی را در اعصاب ناحیه مورد نظر متوقف می کند و در نتیجه از انقباض عضلانی به مدت 6-4 ماه جلوگیری می کند. این فرآیند حدود 15-20 دقیقه طول می کشد. پس از 20 دقیقه استراحت، بیماران ما به زندگی روزمره خود باز می گردند.

تمام کسانی که اضافه وزن دارند نمی توانند با ورزش لاغر شوند می توانند بوتاکس معده را ترجیح دهند. به ویژه برای افراد دارای اضافه وزن با شاخص توده بدنی بین 27.5 تا 40.0 موثر است. ظرف سه روز پس از اعمال بوتاکس معده، کاهش اشتها و کنترل اشتها امکان پذیر است. پس از انجام عمل مناسب است برای کاهش وزن سالم و موثر به توصیه های متخصص تغذیه عمل کنید. این روش در ده سال گذشته در مبارزه با چاقی در اروپا و آمریکا رایج بوده است. این روش برای افراد مبتلا به بیماری عضلانی و افرادی که به بوتاکس حساسیت دارند مناسب نیست. از آنجایی که بوتاکس معده یک روش آندوسکوپی معده استاندارد است، عوارض جانبی قابل توجهی ندارد. در این روش انقباض عضلات معده محدود شده، مدت تخلیه معده به تاخیر می افتد و اشتهای بیمار از بین می رود. بوتاکس معده را می توان برای هرکسی که می خواهد وزن کم کند اعمال کرد. این روش یک عملیات نیست. از سوی دیگر، انتخاب بیمار بسیار مهم است. لازم به ذکر است که بوتاکس معده برای بیماران با BMI بیش از 40 که می توانند با موفقیت از طریق جراحی چاقی وزن اضافی خود را کاهش دهند بی اثر خواهد بود.

فرآیند بوتاکس معده

 • بوتاکس معده جراحی نیست. این یک روش با کاربرد آندوسکوپی است.
 • این روند به طور متوسط 20 دقیقه بدون برش طول می کشد.
 • بیماران در طول عمل تحت بیهوشی هستند.
 • ممکن است بعد از مدتی بیمارستان را ترک کنید.
 • امکان آسیب دائمی وجود ندارد.

با توجه به کاربردها و مطالعات قبلی، بیماران می توانند بین 3 تا 6 ماه 10 تا 15 درصد وزن کل خود را از دست بدهند. کاهش وزن بستگی به سن، میزان متابولیسم، دفعات ورزش بیماران دارد. طبق مطالعات انجام شده، سه جلسه بوتاکس برای تاثیر کامل کافی است.

بوتاکس معده برای افرادی که اضافه وزن دارند اما به اندازه کافی چاق نیستند که نیاز به جراحی داشته باشند و مایل به کاهش وزن هستند بهترین گزینه است. علاوه بر این، بوتاکس معده را می توان در افرادی که زخم معده یا ورم معده دارند، پس از دریافت درمان مناسب برای این اختلالات استفاده کرد و برای انجام این روش حتما باید به بهترین دکتر بوتاکس معده مراجعه کنید.

جراحی بوتاکس معده چگونه انجام می شود؟

درمان بوتاکس معده یک تکنیک ساده است که نیازی به استفاده از تجهیزات جراحی یا برش ندارد در این روش سموم از باکتری بوتولینوم به معده بیمار تزریق می شود.

بوتاکس معده یک روش جراحی نیست. این یک روش کاهش وزن است که کاملا آندوسکوپی و از طریق دهان انجام می شود. هیچ برشی وجود ندارد. و این فرآیند به طور متوسط حدود 20 دقیقه طول می کشد.

در حین انجام عمل، بیماران آرام بخش می شوند و توسط متخصص بیهوشی تحت نظر هستند. لازم نیست در بیمارستان بمانید.

پس از جراحی معمولاً 1-2 ساعت مشاهده کافی است. علاوه بر این، اثر کلی تزریق بوتاکس مورد استفاده در بوتاکس معده پس از 4-6 ماه از بدن ناپدید می شود. در نتیجه، بعید است که آسیب دائمی ایجاد کند.

بیشتر بدانید : درمان معده درد

بوتاکس معده (معده) برای چه کسانی اعمال می شود؟

از آنجایی که بوتاکس معده بدون جراحی اعمال می شود، روشی است که می تواند برای همه اعمال شود. بوتاکس معده روشی است که برای افرادی که مشکل کاهش وزن دارند یا به دلیل مشکلات ژنتیکی یا سایر مشکلات سلامتی نمی توانند وزن خود را کنترل کنند، اعمال می شود.

این روش را می توان برای افرادی که دارای معیارهای خاص هستند، اعمال کرد. اگرچه هیچ محدودیت سنی برای انجام درمان وجود ندارد، اما متخصصان ترجیح می دهند بیماران بالای 18 سال باشند.

قبل از انجام بوتاکس معده، ابتدا تمرینات و لیست های غذایی با روش های طبیعی و سالم به بیماران داده می شود. بوتاکس معده برای بیمارانی اعمال می شود که با این لیست ها نمی توانند وزن کم کنند و شاخص توده بدنی بالای 25 و زیر 35 دارند.

نکته : برای بیماران چاق شدید، این روش به خوبی جواب نمی دهد، بنابراین پیشنهاد نمی شود.

در بیماری های زخم معده و اثنی عشر ابتدا این بیماری های معده درمان می شود. سپس می توان عمل بوتاکس معده را انجام داد.

عوارض جانبی بوتاکس معده چیست؟

برخی از پزشکان فکر می کنند که بوتاکس معده ممکن است حتی اندکی عوارض جانبی ایجاد کند. عوارض جانبی بوتاکس معده به شرح زیر است: دیس ریتمی قلبی، افسردگی تنفسی، حمله قلبی، اثرات عصبی و سوراخ شدن معده. با این حال، مشاهده می شود که بوتاکس معده هیچ عارضه ای ندارد، زیرا بدون بریدگی جراحی اعمال می شود و فقط بر روی عملکرد ماهیچه صاف معده تأثیر می گذارد.

آیا بوتاکس معده خطرناک است؟

از آنجایی که عمل جراحی وجود ندارد، پس از انجام عمل، بیمار می تواند به راحتی حرکت کند.

“سم بوتولینوم” که به نواحی خاصی از بدن تزریق می شود، پس از 4 تا 6 ماه از بدن خارج می شود. بنابراین، خطر بوتاکس معده که انقباض عضلانی معده را کند می کند، وجود ندارد.

آیا بوتاکس معده باعث آسیب دائمی می شود؟

بوتاکس معده یکی از پرطرفدارترین روش ها در دنیا و کشور ما می باشد. سم بوتولینوم که به نواحی خاصی از بدن تزریق می شود دارویی است که در عرض 6-4 ماه از بدن دفع می شود. هنگامی که دارو از بدن خارج می شود، معده به وضعیت طبیعی خود باز می گردد. بنابراین هیچ آسیب دائمی ایجاد نمی کند.

تاثیر بوتاکس معده چه زمانی شروع می شود؟

مدت 1-2 روز پس از عمل بوتاکس معده یک فرآیند سازگاری است. با گذشت 3 روز از عمل، کاهش احساس گرسنگی شروع شده و کنترل اشتها شروع می شود. وقتی 1 هفته گذشت این احساس ها کاملا کاهش می یابد. این وضعیت تا زمانی که داروی داده شده در بدن وجود دارد ادامه دارد.

از آنجایی که بیمار خود را با برنامه غذایی وفق داده است، پس از پایان اثر دارو به کاهش وزن ادامه می دهد.

چه کسانی نمی توانند بوتاکس معده انجام دهند؟

 • سن بیماران بالای 18 سال است، اگرچه محدودیت سنی برای انجام عمل بوتاکس معده وجود ندارد.
 • علاوه بر این، این عمل برای افراد دارای نمایه توده بدنی 35 به بالا، مادران باردار، شیرده، مبتلا به بیماری های ژنتیکی و بیماران چاق که نیاز به مداخله جراحی داشته یا دارند، اعمال نمی شود.
 • علت عدم مصرف دارو برای افراد باردار یا شیرده این است که داروی «سم بوتولینوم» از طریق شیر مادر یا رحم همراه با سیاهرگ های دیواره معده از مادر به جنین منتقل می شود.
 • از آنجایی که این وضعیتی است که کودک را تحت تاثیر قرار می دهد، به عنوان مناسب پذیرفته نمی شود. همچنین این عمل به گونه ای اعمال می شود که عضلات صاف معده را تحت تأثیر قرار می دهد، بنابراین سیستم عصبی یا گوارشی تحت تأثیر بوتاکس معده قرار نمی گیرد.
 • با این وجود، در افرادی که میوپاتی یا آلرژی به عمل بوتاکس دارند، ممکن است اثرات منفی مشاهده شود. بنابراین برای بیمارانی که چنین مشکلاتی دارند عمل بوتاکس معده انجام نمی شود.

کاهش وزن با بوتاکس معده چقدر است؟

اولین هدف بوتاکس معده، تنظیم عادات غذایی مختل شده است. برای این منظور، یک رژیم غذایی سخت و یک لیست تمرینی برای بیماران تهیه می شود تا پس از انجام عمل، از آنها استفاده کنند. اگر بیمار از لیست رژیم غذایی استفاده نکند، در مدت زمان کوتاهی که دارو از بدن دفع می شود، دوباره وزنی را که بر اثر اثر دارو از دست داده است، افزایش می دهد. به طور کلی در 6-4 ماه پس از مداخله، هدف کاهش وزن 10 تا 20 کیلوگرمی بیماران است. میزان کاهش وزن ممکن است بسته به سن، میزان متابولیسم و دفعات ورزش فرد تغییر کند.

آیا بوتاکس معده تضمینی برای کاهش وزن دارد؟

هیچ تضمینی برای روش های کاهش وزن از جمله بوتاکس معده که در سراسر جهان اعمال می شود وجود ندارد. اعتقاد به کاهش وزن تنها با استفاده از یکی از این روش ها، ایده بسیار اشتباهی است. برای رسیدن به وزن مطلوب، بیماران پس از عمل باید به عادات غذایی خود توجه کنند. برای این منظور، پزشکان بیماران را به متخصصان تغذیه هدایت می کنند و به آنها لیست ورزش می دهند. میزان موفقیت عملیات کاهش وزن با انجام منظم این برنامه ها افزایش می یابد. اگرچه داروی داده شده احساس سیری ایجاد می کند یک واقعیت شناخته شده است، اما زمانی که افراد از لیست رژیم غذایی پیروی نمی کنند و برنامه های ورزشی را انجام نمی دهند، عمل بوتاکس ممکن است با شکست مواجه شود.

عمل بوتاکس معده چقدر طول می کشد؟

استفاده از بوتاکس معده به مدت دو سال به طول انجامید و از آنجایی که بوتاکس معده مداخله ای است که با عمل آندوسکوپی انجام می شود، تقریباً در عرض 20-15 دقیقه انجام می شود. بیماران به مدت 1-2 ساعت تحت نظر قرار گرفتند و پس از درخواست که نیازی به اقامت در بیمارستان نداشت به خانه فرستاده شدند. به این ترتیب بیماران با تنظیم عادات غذایی خود در مدت کوتاهی شروع به کاهش وزن می کنند.

تفاوت بین جراحی بوتاکس معده با بالون معده چیست؟

بالون معده یکی از مداخلات آندوسکوپی چاقی برای درمان کاهش وزن است. بنابراین حجم بالون معده باید متناسب با بیمار تنظیم شود که هر بار نیاز به آندوسکوپی دارد. از طرف دیگر، درمان بوتاکس معده تنها با یک بار استفاده، اشتها را به مدت 3 تا 6 ماه کاهش می دهد.

وجود جسم خارجی در معده با بالون معده باعث تهوع می شود. علاوه بر این، بسیاری از بیماران گزارش می دهند که پس از برداشتن بالون معده، اشتهای آنها به طور ناگهانی باز می شود و از آنجایی که اثر بوتاکس معده به تدریج از بین می رود، به این ترتیب افزایش ناگهانی اشتها ایجاد نمی شود، اشتها به تدریج به حالت عادی باز می گردد. در صورت عدم مشاهده عارضه، بیمار تحت درمان بوتاکس معده همان روز در منزل خواهد بود. پس از تجویز، بیمار با یک متخصص تغذیه مشورت می کند و یک برنامه غذایی متناسب با نیازهای خاص او ارائه می کند. کاهش وزن سریع با این رویکرد رژیم غذایی به بیماران تضمین می شود.

بیشتر بخوانید : فلج معده

هزینه جراحی بوتاکس معده چقدر است؟

در حالی که تزریق بوتاکس معده یک درمان غیر جراحی است که با کمک تجهیزات جراحی از طریق آندوسکوپ انجام می شود. این روش نیازی به آماده سازی ندارد. این فرآیند در مدت 20-15 دقیقه با آرام کردن بیمار و تزریق سم بوتولینوم انجام می شود. با این حال، هنگام تعیین قیمت بوتولینوم معده یا بوتاکس معده، عوامل زیر باید در نظر گرفته شوند:

 • محل بیمارستان یا درمانگاه
 • تخصص دکتری که بوتاکس معده را اعمال می کند
 • بیمه درمانی دولتی یا خصوصی ممکن است درمان بوتاکس معده را پوشش دهد

پروسه بوتاکس معده چقدر طول می کشد، آیا بستری شدن در بیمارستان ضروری است؟

بوتاکس معده جراحی برای چاقی نیست. این روشی است که در آن دسترسی از طریق دهان کاملا آندوسکوپی است. بدون برش. این فرآیند به طور متوسط 20 دقیقه طول می کشد. بیماران در طول این عمل با همراهی متخصص بیهوشی اتانیز می شوند. بستری شدن در بیمارستان ضروری نیست. پس از عمل، معمولاً 1-2 ساعت مشاهده کافی است. کاهش اشتها و کنترل کنترل اشتها تقریباً در عرض 3 روز پس از استفاده از بوتوکسین معده حاصل می شود.

آیا بوتاکس معده باعث آسیب دائمی به معده می شود؟

مشخص شده است که اثر کامل داروهای مورد استفاده برای بوتاکس معده در عرض 6-4 ماه از بدن ناپدید می شود. بنابراین احتمال آسیب دائمی وجود ندارد.

اثر بوتاکس معده از چه زمانی شروع می شود؟

احساس گرسنگی در عرض 3-2 روز پس از استفاده از بوتاکس معده کاهش می یابد. کاهش وزن بعد از 2 هفته شروع می شود. هدف کاهش وزن 10-20 پوندی است.

روش بوتاکس معده فقط برای ماهیچه های صاف معده اعمال می شود، هیچ تاثیری بر سلول های عصبی و حرکت روده ندارد. بنابراین تاثیری در افزایش تنبلی روده ندارد. در رژیم غذایی که مخصوص شما بعد از بوتاکس معده تهیه شده است (لطفاً به متخصص تغذیه خود اطلاع دهید)، بهبود تنبلی روده نیز از طریق افزودن غذا برای کار روده قابل مشاهده است.

انتظار برای استفاده از بوتاکس معده چیست؟

انتظار می رود که بیماران در عرض 3-6 ماه 10-15 درصد از وزن خود را از دست بدهند. میزان کاهش وزن؛ ممکن است بسته به سن، میزان متابولیسم و دفعات ورزش از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد.

رژیم غذایی پس از بوتاکس معده چگونه باید باشد؟

اولا از هیچ درمانی نباید انتظار معجزه داشت. بعد از تزریق بوتاکس باید به رژیم غذایی توجه کرد. پس از بوتاکس معده، به خصوص فست فود، چربی و کربوهیدرات بیش از حد نباید اضافه شود. با پیروی از یک برنامه غذایی سالم تا حد امکان می توان حداکثر سود را از استفاده از بوتاکس به دست آورد.

بعد از بوتاکس معده به چه نکاتی باید توجه کرد؟

مصرف فست فودها مانند فست فود و مصرف نوشیدنی های اسیدی مضر است. بیمارانی که بوتاکس تزریق شده اند دیرتر گرسنه می شوند، با نوبت های کمتری سیر می شوند و زودتر احساس سیری می کنند.

آیا بوتاکس معده عوارضی دارد؟

بوتاکس سالهاست که در پزشکی استفاده می شود و هیچ آسیب شناخته شده ای ندارد، زیرا توسط متخصص در دوز صحیح استفاده می شود. از آنجایی که استفاده از سم معده یک روش استاندارد آندوسکوپی است، ادبیات آسیب قابل توجهی را به معده ناشی از بوتاکس گزارش می کند. این روش برای افراد مبتلا به بیماری های عضلانی و حساسیت به بوتاکس مناسب نیست.

هیچ تضمینی برای کاهش وزن با هیچ روشی حتی با سم معده وجود ندارد. درمان بوتاکس معده به عنوان یک درمان معجزه آسا درست نیست. اگرچه مشخص است که بوتاکس معده اثر کاهش اشتها دارد و به تغذیه کمک می کند، اما در بیمارانی که پس از تزریق بوتاکس با رژیم غذایی پر کربوهیدرات تغذیه می شوند، احتمال شکست وجود دارد.

کاهش وزن با بوتاکس معده چقدر است؟

این اثر بلافاصله پس از تجویز سم معده رخ می دهد. بوتاکس ماهیچه های معده را شل می کند و هضم غذای خورده شده و عبور غذا از معده به روده را به تاخیر می اندازد. معمولا ۴ تا ۶ ساعت طول می کشد تا غذا از معده به سیستم روده برود.

پس از اعمال بوتاکس، عبور غذا از معده به روده بین 10-12 ساعت طول می کشد. این باعث می شود که فرد در مدت زمان طولانی احساس زیادی کند. پس از استفاده از سم معده به طور متوسط 15 کیلوگرم کاهش وزن در ماه های اول بیشتر می شود، اما وزن قبلی و متابولیسم فرد نقش مهمی دارد. مثلاً فردی که 60 سانتی متر قد و 150 کیلوگرم وزن دارد و فردی که 60 سانتی متر قد دارد و 100 کیلوگرم وزن دارد، نمی توانند با همان سرعت و وزن کم کنند. با افزایش وزن، وزنی که می توان از دست داد افزایش می یابد.

کلام آخر

هیچ روشی از جمله بوتاکس معده نمی تواند به شما تضمین کاهش وزن بدهد. درست نیست که با آن به عنوان یک درمان معجزه آسا برخورد کنیم. اگرچه اثر کاهش اشتها دارد و در رژیم غذایی به شما کمک می کند، اما این احتمال وجود دارد که در بیمارانی که کربوهیدرات زیاد تغذیه می کنند شکست بخورد.مهمترین مسئله ای که بیماران تحت درمان باید به آن توجه کنند این است که از لیست های غذایی که توسط متخصص تغذیه چاقی که در این درمان ها ارائه می شود خارج نشوند زیرا عمل بوتاکس معده بر اساس محدودیت کالری لاغر می شود. تقلب کنید و همانطور که در رژیم غذایی ذکر شده است به درستی غذا بخورید. موضوع دیگری که نباید فراموش کرد این است که اگر بیماران تحت درمان از قوانین خارج شوند، بسته به غذای مصرفی ممکن است میزان نوشیدگی و احتقان افزایش یابد. این ممکن است بر میزان کاهش وزن بین دوره های پیگیری تأثیر بگذارد. در نهایت، عمل بوتاکس معده به شرطی که توسط دستان مناسب و با تکنیک های صحیح انجام شود و قوانین تغذیه بعدی رعایت شود، یک روش درمانی کاملا موفق و رضایت بخش است.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *