لوگو دکتر مسعود صدرالدینی
Search
Close this search box.
عفونت انگلی

آشنایی با عفونت های انگلی؛علائم، عوارض و درمان آن

اکثر مردم با کرم هایی که معمولاً به آنها کرم روده می گویند آشنا هستند. با کمال تعجب، تعداد کمی از مردم با عفونت های تک یاخته ای آشنا هستند، علیرغم اینکه این عفونت ها برخی از شایع ترین انگل های روده ای در انسان هستند. از تک یاخته‌ها گرفته تا کرم‌های گرد، کرم‌های نواری تا فلوک، چهار طبقه‌بندی اصلی از انگل‌هایی هستند که انسان را آلوده می‌کنند و علائم آنها ممکن است خفیف یا شدید باشد. با ما تا آخر همراه این مقاله شوید تا با انواع مختلف عفونت های انگلی، علائم و منابع عفونت ودرمان آن آشنا شوید.

عفونت های انگلی

رایج ترین عفونت های انگلی

برخی از رایج ترین تک یاخته ها عبارتند از:

کریپتوسپوریدیوم

کریپتوسپوریدیوم یک انگل است که اغلب در حیوانات مزرعه یافت می شود. از طریق منابع آب آلوده پخش می شود. کریپتوسپوریدیوم دارای پوسته بیرونی قوی و مقاوم در برابر کلر است. این امر باعث می شود که کشتن بسیار سخت باشد. کریپتوسپوریدیوم شایع ترین علت عفونت انگلی از طریق استخرهای عمومی و پارک های آبی است.

این که افراد مبتلا به بیماری های منتقله از کنه اغلب دچار سرکوب سیستم ایمنی می شوند و این ممکن است آنها را در معرض خطر بیشتری برای عفونت های انگل روده ای و همچنین سایر عفونت های روده و عدم تعادل قرار دهد. از آنجایی که مشخص شده است که کریپتوسپوریدیوم بیشتر در افرادی که دارای نقص ایمنی هستند باعث بیماری مزمن می شود، این فرضیه به خوبی پشتیبانی می شود.

بلاستوسیستیس

بلاستوسیستیس یکی از شایع ترین انگل های روده ای است. از آنجایی که برای همه علائم واضحی ایجاد نمی کند، در ابتدا تصور می شد که غیر بیماری زا و بی ضرر است. ما از آن زمان متوجه شدیم که بلاستوسیستیس می تواند باعث بیماری حاد و مزمن شود.

ارتباط شناخته شده ای بین بلاستوسیستیس و سندرم روده تحریک پذیر وجود دارد. همچنین به شدت با خستگی مزمن و درد مفاصل مرتبط است.سویه های متعددی وجود دارد، و محققان هنوز در حال بررسی هستند که کدام یک بیشتر باعث بیمار شدن افراد می شود. اما یک چیز قطعی است که همه سویه های بلاستوسیستیس آنطور که قبلا تصور می شد هیچ خطری ندارند، نیستند.

لامبلیا ژیاردیا

مانند کریپتوسپوریدیوم، ژیاردیا لامبلیا نیز در برابر کلر مقاوم است و آب را دوست دارد. این انگل در روده کوچک زندگی می کند و علائم ژیاردیازیس شامل خستگی، حالت تهوع، اسهال، گاز، نفخ و گرفتگی شکم است. عفونت های شدید می تواند باعث کم آبی و سوء تغذیه شود.

ژیاردیا در مقایسه با سایر انگل ها دارای برخی از ناتوان کننده ترین اثرات طولانی مدت است. التهاب روده مرتبط با ژیاردیا می‌تواند شدید باشد، پوشش روده را مختل کرده و باعث افزایش نفوذپذیری روده شود. (همچنین به عنوان «روده نشت‌کننده» شناخته می‌شود) تا سال‌ها پس از آن. 12 ژیاردیا همچنین می‌تواند باقی بماند و مشکلات طولانی‌مدتی مانند بیماری چشم و آرتریت ایجاد کند. مشخص شده است که ژیاردیا درمان نشده باعث عدم تحمل لاکتوز با شروع ناگهانی می شود.

از آنجایی که کودکان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت ژیاردیا هستند، یکی از شایع ترین دلایل شیوع انگلی در مراکز مراقبت از کودکان است.

توکسوپلاسما گوندی

توکسوپلاسما گوندی باعث بیماری معروف به توکسوپلاسموز می شود. T. Gondii اغلب از طریق آب آشامیدنی آلوده و گوشت نیم پز منتقل می شود. از آنجایی که گربه‌ها می‌توانند میزبان انگل باشند، اگر دست‌ها پس از تمیز کردن جعبه‌های زباله‌شان به‌خوبی شسته نشود، انتقال ممکن است.

علائم شامل تورم غدد لنفاوی، تب، گلودرد و درد عضلانی است. T. Gondii می تواند باعث التهاب مغز شود که منجر به سردرد، تغییرات بینایی و حتی تشنج می شود. همچنین می تواند در ریه ها جمع شود و باعث تب، سرفه و تنگی نفس شود.

همه کسانی که به T. Gondii آلوده می شوند بیمار نمی شوند، اما برای کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بسیار خطرناک است. زنان باردار باید به ویژه محتاط باشند، زیرا کودکان متولد نشده مستعد ابتلا به نقایص مادرزادی از جمله هیدروس هستند.

علت عفونت های انگلی چیست؟

عفونت های انگلی توسط سه دسته ارگانیسم ممکن است بوجود بیاید:

 • پروتوزوآ
 • کرم های حلقوی
 • انگل های خارجی

علائم عفونت های انگلی

انگل های مختلف علائم مختلفی را ایجاد می کنند و برخی می توانند بیماری های عفونی دیگر را تقلید کنند. خواه مقصر کرم کرم باشد یا تک یاخته، قابل تشخیص ترین علائم انگل عبارتند از:

 • ناراحتی گوارشی : از آنجایی که انگل ها در روده ها ساکن می شوند، بیشترین آسیب در اینجاست. اسهال، یبوست، گاز، نفخ و حالت تهوع همگی از علائم شایع انگل ها هستند.
 • کاهش وزن: انگل ها می توانند باعث تهوع و جذب ضعیف مواد مغذی شوند که می تواند منجر به کاهش وزن شود.
 • سندرم خستگی مزمن : انگل ها مواد مغذی شما را می دزدند و میکروبیوم روده شما را مختل می کنند و در نتیجه باعث خستگی و مه مغزی می شوند.
 • کم خونی : برخی از انگل ها از گلبول های قرمز خون تغذیه می کنند که می تواند باعث کم خونی شود
 • درد مفاصل : ارتباط شناخته شده ای بین عفونت های انگلی و آرتریت وجود دارد که باعث درد و تورم مفاصل می شود.
 • دندان قروچه : فشردن و ساییدن دندان ها، علامت کمی شناخته شده انگل است که بیشتر در بین کودکان شایع است.
 • تب : چندین انگل مختلف می توانند باعث تب شوند. در حالی که در زمان عفونت اولیه شایع‌تر است، اما می‌تواند نشانه‌ای از عفونت مزمن یا درمان نشده نیز باشد.

انگل های روده ای نیز از علل شناخته شده برخی بیماری های التهابی و خودایمنی هستند. در واقع، بسیاری از بیماری های خودایمنی می توانند یک محرک عفونی به عنوان علت اصلی داشته باشند، از جمله انگل ها، باکتری ها، ویروس ها یا قارچ ها.

بیشتر بدانید: درمان عفونت روده

چگونه مبتلا به عفونت انگلی می شویم؟

اکثر مردم نمی دانند که چقدر آسان است که به یک عفونت انگلی آلوده شوند. کیست های سخت و محافظی که انگل را احاطه کرده اند، چرخه عمر طولانی و انتقال آسان را امکان پذیر می کنند. تک یاخته‌ها به‌ویژه از طریق دهان به راحتی قابل برداشت هستند، زیرا تنها یک کیست لازم است تا آن را به داخل دهان وارد کند تا عفونت ایجاد شود. برخی از رایج ترین راه های ابتلا به انگل عبارتند از:

 • آب – کشورهایی با سیستم های بهداشتی توسعه نیافته و آب آشامیدنی بی کیفیت یکی از راه های مبتلا به عفونت انگلی است.
 • شنا – برخی از انگل ها در آب رشد می کنند و کلر همه آنها را از بین نمی برد. تنها چیزی که لازم است یک بلع تصادفی آب از یک استخر عمومی، جکوزی یا رودخانه است.
 • غذا – محصولات شسته نشده و غذاهای دریایی نیم پز، مکان مناسبی برای مخفی شدن انگل ها هستند.
 • مراقبت از دیگران – کمک به دیگران در بهداشت شخصی مانند حمام کردن و تعویض پوشک شما را در معرض خطر قرار گرفتن در معرض انگل قرار می دهد. این امر مهدکودک‌ها و خانه‌های سالمندان را به آسان‌ترین مکان‌ها برای گرفتن انگل تبدیل می‌کند.
 • فعالیت های خارج از منزل – اگر بعد از فعالیت های خارج از منزل مانند باغبانی یا اسب سواری دست های خود را نشویید، می توانید خود را با یک انگل آلوده کنید.
 • نوشیدن آب آلوده – آلودگی آب آشامیدنی عمومی در ایالات متحده رایج نیست، اما اتفاق می افتد. طبق گفته CDC، اگر آب خود را از چاه تامین کنید، در معرض خطر بسیار بیشتری قرار دارید. این امر به ویژه پس از سیل، که می تواند رواناب های آلوده را به چاه های خصوصی شستشو دهد، صادق است.

آزمایش های تشخیصی برای شناسایی عفونت انگلی در بدن

 • آزمایش مدفوع برای بررسی علائم عفونت
 • آزمایش خون برای تشخیص
 • انواع خاصی از کولونوسکوپی انگل، که از یک دوربین نازک برای بررسی روده برای آزمایش‌های تصویربرداری انگل استفاده می‌کند تا سایر اندام‌ها را برای علائم آسیب ناشی از آزمایش‌های نوار انگل بررسی کند.
 • آزمایش نوار مجرای شامل قرار دادن یک تکه نوار چسب بر روی مقعد در حالی که فرد خواب است برای بررسی علائم تخمک است.

درمان عفونت های انگلی

برای از بین بردن عفونت های انگلی ترکیبی از مکمل‌های گیاهی و تغییرات رژیم غذایی است که با هدف کشتن و از بین بردن ارگانیسم‌های ساکن در روده یا جاهای دیگر در بدن یا روی بدن شما انجام می‌شود. یک رویکرد طبیعی ممکن است جذاب باشد، اما شواهد علمی محدودی برای حمایت از استفاده از این رژیم ها وجود دارد.

گیاهان و مکمل ها در پاکسازی عفونت انگلی

متخصصان طیف وسیعی از گیاهان و مکمل های مختلف را برای پاکسازی انگل توصیه می کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • رازیانه
 • زرشک
 • گردوی سیاه
 • روغن گل میخک
 • روغن نارگیل
 • نعناع نخ طلایی
 • مهر طلایی
 • عصاره دانه گریپ فروت
 • روغن پونه کوهی
 • انگور اورگان

تغییرات رژیم غذایی پاکسازی عفونت انگلی

متخصصان می گویند اسید معده ممکن است به محافظت از شما در برابر انگل های موجود در غذا کمک کند. آنها به شما توصیه می کنند که موارد زیر را رعایت کنید:

 • اجتناب از قهوه شکر، الکل و غلات تصفیه شده.
 • سیر بیشتری را در وعده های غذایی خود بگنجانید
 • مقدار هویج، سیب زمینی شیرین و کدو را که می خورید افزایش دهید. این غذاها سرشار از بتاکاروتن هستند که در بدن شما به ویتامین A تبدیل می شود. ویتامین A به بدن شما کمک می کند تا در برابر کرم ها و لاروهای انگلی مقاومت کند.
 • با غذاهای غنی از پروبیوتیک مانند ماست، باکتری های “خوب” را در روده خود بازسازی کنید
 • غذاهای غنی از ویتامین C و ویتامین B بخورید.
 • از گوشت یا ماهی خام خودداری کنید.

برخی از پزشکان متخصص داروهای طبیعی نیز پاکسازی روده یا سم زدایی را پیشنهاد می کنند. این شامل ترکیب یک رژیم غذایی با فیبر بالا با مکمل ها برای پاکسازی روده است. این مکمل ها شامل پسیلیوم، چغندر و بذر کتان است.

بیشتر بخوانید: درمان انگل روده

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

پزشک خانواده می تواند شما را به متخصص گوارش ارجاع دهد. اگر کرم ها روده ها را مسدود کرده اند، ممکن است لازم باشد به پزشک مراجعه کنید. آنچه می توانید انجام دهید قبل از قرار ملاقات، ممکن است بخواهید پاسخ سوالات زیر را یادداشت کنید:

علائم شما از چه زمانی شروع شد؟ آیا چیزی بهبود می یابد یا علائم شما را بدتر می کند؟ آیا متوجه وجود کرم در مدفوع خود شده اید یا استفراغ کرده اید؟ آیا اخیراً به کشورهای در حال توسعه سفر کرده اید؟ چه داروها و مکمل هایی مصرف می کنید؟

کلام آخر

استفاده از هرگونه روشی برای از بین بردن عفونت های انگلی بدون صحبت با بهترین فوق تخصص گوارش در تهران می تواند عواقب ناخواسته ای برای سلامتی شما داشته باشد.اگر انگل دارید، ممکن است پاکسازی به تنهایی برای از بین بردن آن کافی نباشد. عفونت انگلی که درمان نشود ممکن است عواقب طولانی مدت جدی داشته باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 3 =