لوگو دکتر مسعود صدرالدینی
Search
Close this search box.
دستور آمادگی برای کولونوسکوپی

دستورآمادگی برای کولونوسکوپی چیست؟

دستورآمادگی برای کولونوسکوپی شامل مجموعه‌ای از دستورالعمل‌ها و راهنماهایی است که قبل از انجام ایت روش باید به آن‌ها عمل شود. هدف از این دستورالعمل‌ها این است که که تصویربرداری و بررسی دقیق نواحی مختلف روده بزرگ توسط پزشک ممکن شود. در این مقاله، به طور کامل به بررسی دستور آمادگی برای کولونوسکوپی می‌پردازیم.

دستورآمادگی برای کولونوسکوپی چیست؟

چرا رعایت دستور آمادگی کولونوسکوپی اهمیت زیاد دارد؟

آماده سازی مناسب روده برای یک کولونوسکوپی موفق بسیار مهم است؛ زیرا تضمین می کند که پولیپ ها و ضایعات نادیده گرفته نمی شوند. عدم آمادگی کافی ممکن است منجر به نیاز به یک روش طولانی تر یا حتی نیاز به تکرار یا زمان بندی مجدد کولونوسکوپی شود. مراکز پزشکی مختلف توصیه های متفاوتی برای آماده سازی دارند که به طور معمول شامل پیروی از یک رژیم غذایی خاص و مصرف مایعات پاک کننده روده شفاف است.

دستور آمادگی برای کولونوسکوپی شامل چه مواردی می شود؟

آمادگی برای کولونوسکوپی شامل موارد زیر می‌شود:

1) چهار بسته پودر پیدرولاکس (PEG)  Polyethylene Glycolتهیه فرمائید و مطمئن شوید که پودر دیگری نباشد.

2) هر بسته پودر PEG در یک لیتر (تقریبا 5 لیوان) حل شود. چهار بسته پودر PEG را در چهار لیتر آب حل نمائید . از ظهر روز قبل از کولونوسکوپی هر 30-20دقیقه یک لیوان از این محلول میل فرمائید.

3) در طی 36 ساعت قبل از کولونوسکوپی از غذای جامد استفاده نکنید ولی شما می توانید به هرمیزان که تمایل داشتید ازمایعات صاف شده مثل  آب ، چای ، آب میوه، آب مرغ و سوپ صاف شده به هر میزان میل کنید.(سعی کنید حداقل  15-10 لیوان مایعات صاف شده در روز قبل از کولونوسکوپی مصرف نمائید.

4) از شیر، دوغ و لبنیات استفاده نکنید.

5) دو عدد قرص بیزاکودیل صبح و دو عدد قرص بیزاکودیل عصر روز قبل ودو عدد قرص بیزاکودیل صبح روز کولونوسکوپی میل کنید.

6) درصورت بروز تهوع و استفراغ هر 5 ساعت یک قرص متوکلوپرامید Metoclopramid   مصرف شود.

7) اگر فشار خون بالا، آسم ، تشنج ، بیماری قلبی ، دیابت یا بیماری مزمن دیگری دارید حتما به پزشک گوارش که برای شما کولونوسکوپی درخواست کرده اطلاع دهید تا چگونگی مصرف داروهایتان را در طی آمادگی برای کولونوسکوپی برای شما توضیح دهید. قطع داروها در طی آمادگی بدون  نظر پزشک می تواند خطرناک باشد . داروهای فشار خون ، بیماریهای قلبی، تشنج و آسم در طی آمادگی معمولا با همان دوز مصرف می شوند، اما داروهای دیابت (قرص و انسولین ) در طی آمادگی باید تغییر دوز داده شوند.

بیشتر بخوانید: هزینه کولونوسکوپی

چند روز باید دستور آمادگی کولونوسکوپی را رعایت کرد؟

دستورالعمل ها ممکن است متفاوت باشد، اما به طور کلی، شما یک رژیم غذایی کم فیبر برای دو یا سه روز خواهید داشت و به دنبال آن یک رژیم مایع شفاف در روز آخر. بعدازظهر یا عصر قبل از انجام روش، شما شروع به مصرف ملین آماده سازی روده خواهید کرد. همه این موارد در نسخه شما درج خواهد شد.

اگر یک دوز تقسیم شده مصرف می کنید، ممکن است مجبور شوید صبح زود از خواب بیدار شوید تا نوبت دوم خود را در صبح انجام این روش تشخیصی مصرف کنید. اما باید بتوانید در این بین بخوابید. فقط زمان لازم را برای پاکسازی روده قبل از خواب به خود بدهید.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی بعد از کولونوسکوپی

نتیجه‌گیری

در نتیجه، دستور آمادگی برای کولونوسکوپی می‌تواند برای برخی افراد ضروری باشد. این دستورات که شامل مصرف مایعات بیشتر و رژیم غذایی خاص است، به شما کمک می‌کنند تا امکان انجام آزمایش را بهتر کنید. با این کار، روده‌ها تمییزشده و مشاهده آن راحت‌تر می‌شود.

اما لازم به ذکر است که نیاز به دستور آمادگی قبل از کولونوسکوپی بستگی به عوامل مختلفی دارد، از جمله تاریخچه بیماری‌های روده‌ای، سابقه پزشکی و نتایج معاینات قبلی. بنابراین، توصیه می‌شود با پزشک خود مشورت کنید و بر اساس وضعیت شما تصمیم بگیرید که آیا به دستور آمادگی نیاز دارید یا خیر.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + سه =