لوگو دکتر مسعود صدرالدینی
Search
Close this search box.
درمان سرطان معده

درمان سرطان معده چگونه انجام می‌شود؟ | بهترین روش‌های درمانی

درمان سرطان معده به محل سرطان در معده و مرحله آن بستگی دارد. اگر سرطان معده برای شما تشخیص داده شده است، پزشک گزینه‌های درمانی را با شما در میان می‌گذارد. مهم است که مزایای هر گزینه درمانی را در مقابل خطرات و عوارض جانبی احتمالی آن بسنجید تا با مشورت پزشک بهترین تصمیم را بگیرید که متناسب با نیازهای شما باشد. با توجه به پیشرفت‌های علم پزشکی، این سرطان اکنون با استفاده از روش های مختلف بر اساس محل، مرحله و گسترش سرطان قابل درمان است. معاینات منظم و روش های پیشگیری به تشخیص زودهنگام و درمان کمک می کند. در این مقاله با ما همراه باشید تا درباره روش‌های مختلف درمان سرطان معده صحبت کنیم.

01:18
truncate dir-rtl

آیا سرطان معده درمان دارد؟

آیا درمان سرطان معده امکان پذیر است؟

بله، درمان سرطان معده امکان پذیر است. در ایران سرطان معده یکی از بیماری‌های شایع است که سالانه 10 هزار مورد جدید گزارش می‌شود و بالاترین میزان ابتلا به این سرطان در جهان است. خوشبختانه، این بیماری قابل درمان است، به خصوص زمانی که به موقع تشخیص داده شود. برای تشخیص سرطان معده و درمان موثر آن، به تیمی از متخصصین گوارش و انکولوژیست نیاز است.

مهم است که برای درمان سرطان معده با بهترین فوق تخصص گوارش مشورت کنید .در صورت عدم درمان، بیماری می تواند به سایر اندام ها مانند ریه ها، استخوان ها، کبد و غدد لنفاوی سرایت کند. اهداف اصلی درمان جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی و درمان بیماری در معده است. گزینه های درمانی سرطان معده به عوامل مختلفی از جمله نوع و مرحله سرطان، عوارض جانبی احتمالی، ترجیحات و سلامت کلی بیمار بستگی دارد. به طور کلی تاثیر درمان سرطان معده بر اساس سن و سلامت عمومی فرد و میزان عملکرد برنامه درمانی متفاوت است.

چرا درمان سرطان معده در مراحل اولیه اهمیت زیادی دارد؟

سرطان معده در مراحل اولیه می‌تواند یک تهدید خاموش باشد و اغلب علائم کمی نشان می‌دهد.ربا این حال، پزشکان به لطف ابزارهای پیشرفته آندوسکوپی معده، زودتر و بیشتر از همیشه سرطان معده را تشخیص می دهند و درمان می کنند.

سرطان‌های مراحل اولیه را می‌توان معمولاً با جراحی، با گاسترکتومی ساب توتال (برداشتن بخشی از معده) یا گاسترکتومی کامل (برداشتن کل معده) درمان کرد. غدد لنفاوی مجاور نیز برداشته می شوند البته امروزه رزکسیون آندوسکوپی اکنون درمان استاندارد برای سرطان معده در مراحل اولیه است، زمانی که احتمال گسترش بیماری به غدد لنفاوی بسیار کم است. به طور کلی درمان سرطان معده در مراحل اولیه اهمیت زیادی دارد؛ زیرا احتمال موفقیت در درمان بسیار بالاتر است و چون هنوز سرطان به بخش‌های دیگر بدن گسترش نیافته‌ است و می‌توان آن را از بین برد. اما در مراحل پیشرفته‌تر سرطان ممکن است به نواحی دیگر گسترش پیدا کند.

راه های درمان سرطان معده

راه های درمان سرطان معده

همانطور که گفته شد درمان سرطان معده بسته به مرحله و شدت بیماری متفاوت است. تشخیص زودهنگام نقش مهمی در روند درمان دارد و آزمایش‌های تشخیصی مانند آندوسکوپی، نمونه‌برداری، آسیب‌شناسی و آزمایش‌های خون برای شناسایی سرطان معده حیاتی هستند. گزینه های درمانی برای سرطان معده شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی، درمان هدفمند، ایمونوتراپی و درمان های درمانی است که در ادامه به هر کدام از این روش‌ها می‌پردازیم:

جراحی

هدف از جراحی سرطان معده، حذف تمام سرطان است. برای سرطان های کوچک معده، جراحی ممکن است اولین درمان باشد. اگر سرطان معده عمیق‌تر در دیواره معده رشد کند یا به غدد لنفاوی گسترش یابد، ممکن است ابتدا از سایر درمان‌ها استفاده شود. برای از بین بردن سرطان معده می‌توان از انواع مختلف جراحی استفاده کرد. نوع عمل مورد استفاده بستگی به این دارد که سرطان در چه قسمتی از معده قرار دارد و تا چه اندازه در مناطق مجاور رشد کرده است.

شیمی درمانی

پزشک در شیمی درمانی از داروهای ضد سرطانی استفاده می‌کند که به داخل ورید (از طریق خط IV یا کاتتر ورید مرکزی) تزریق می شوند یا به عنوان قرص تجویز می شوند. این داروها وارد جریان خون می‌شوند و به تمام نواحی بدن می‌رسند و این موضوع درمان را برای سرطانی که به اندام‌هایی فراتر از جایی که شروع شده رفته است، مفید می‌کند.

درمان دارویی

داروهای هدفمند متفاوت از داروهای استاندارد شیمی درمانی عمل می‌کنند. آنها گاهی اوقات زمانی که داروهای شیمی درمانی استاندارد این کار را انجام نمی دهند، کار می کنند و اغلب عوارض جانبی متفاوتی دارند. درمان های دارویی هدفمند برای مهار رشد رگ های خونی جدید در تومورها استفاده می شود که به جلوگیری از گسترش سلول های سرطانی و توقف رشد تومور کمک می‌کند. این داروها را می توان به تنهایی یا همراه با شیمی درمانی برای بیماران مبتلا به سرطان معده پیشرفته تجویز کرد.

ایمونوتراپی

ایمونوتراپی در واقع استفاده از داروها برای کمک به سیستم ایمنی خود فرد است که سلول های سرطانی را به طور موثرتری پیدا کرده و از بین می‌برد. برای افراد مبتلا به سرطان معده پیشرفته HER2 منفی و PD-L1 مثبت، درمان با ایمونوتراپی نیولوماب همراه با شیمی درمانی را توصیه می‌شود. نیولوماب نوعی ایمونوتراپی به نام مهارکننده ایمن است که به سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا سلول های سرطانی را هدف قرار داده و از بین ببرد.

پرتودرمانی

پرتودرمانی با استفاده از اشعه ایکس با انرژی بالا یا ذرات دیگر برای از بین بردن سلول های سرطانی عمل می‌کند. افراد مبتلا به سرطان معده معمولاً پرتودرمانی با پرتو خارجی دریافت می کنند که که از دستگاهی خارج از بدن دریافت می‌شود. پرتودرمانی ممکن است قبل از جراحی برای کوچک کردن اندازه تومور یا بعد از جراحی برای از بین بردن سلول های سرطانی باقیمانده استفاده شود.

بهترین روش درمان سرطان معده چیست؟

جراحی در درمان سرطان معده به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد و درمان اصلی معمولاً شیمی درمانی است. توجه به این نکته ضروری است که مطالعات نشان می دهد که استفاده از شیمی درمانی برای سرطان معده می تواند طول و کیفیت زندگی را بهبود بخشد. گاهی اوقات ممکن است صحبت با بیماران دیگر از طریق یک گروه حمایتی یا سایر برنامه های حمایت از افراد مبتلا به سرطان، در روند درمان سرطان معده موثر باشد.

بیشتر بخوانید: بهترین دکتر بوتاکس معده

بهترین درمان سرطان معده

درمان سرطان معده توسط چه تیمی انجام می‌شود؟

سرطان معده اغلب توسط تیمی از پزشکان با تخصص های مختلف درمان می شود. به احتمال زیاد، تیم درمانی شما شامل موارد زیر خواهد بود:

1. متخصص گوارش: پزشک متخصص در درمان بیماری های دستگاه گوارش

2. انکولوژیست جراحی: پزشکی که سرطان را با جراحی درمان می‌کند.

3. انکولوژیست پزشکی: پزشکی که سرطان را با داروهایی مانند شیمی درمانی، درمان هدفمند و ایمونوتراپی درمان می‌کند.

4. انکولوژیست پرتو: پزشکی که سرطان را با پرتودرمانی درمان می‌کند.

علاوه بر متخصصینی که در بالا ذکر شد ممکن است بسیاری از متخصصان دیگر را نیز در تیم درمان خود داشته باشید، از جمله پرستاران، روانشناسان، مددکاران اجتماعی، متخصصان تغذیه، متخصصان توانبخشی.

نتیجه‌گیری

در حالی که در بیشتر موارد پیشگیری از سرطان معده دشوار است، تشخیص و درمان به موقع سرطان معده می‌تواند در مدیریت این بیماری موثر باشد؛ بنابراین اگر سرطان معده به موقع تشخیص داده شود و بتوان تومور را  خارج کرد، احتمال بهبودی بالایی وجود دارد. درمان سرطان معده می‌تواند شامل جراحی، شیمی درمانی، پرتودرمانی و دارودرمانی باشد. اگر بتوان تومور سرطان را با جراحی برداشت، جراحی درمان اولیه است.

اگر سرطان را نمی‌توان با جراحی برداشت و فقط در بافت های اطراف معده یافت می شود، ممکن است ترکیبی از شیمی درمانی و پرتودرمانی یا گاهی اوقات فقط جراحی به تنهایی استفاده شود. پس از جراحی، بسته به اثربخشی جراحی، ممکن است به درمان های اضافی مانند پرتودرمانی و شیمی درمانی نیاز باشد.

سوالات متداول درمان سرطان معده

چه نکاتی بعد از درمان سرطان معده باید برای روند بهتر بهبودی رعایت شوند؟

؟ پیگیری مداوم با پزشک و تغذیه سالم می‌تواند روند بهبودی را سریعتر کرده و به پیشگری از عود بیماری کمک کند.

آیا درمان‌های هورمونی نیز در روند درمان سرطان معده نقشی دارند؟

در برخی موارد از درمان‌های هورمونی برای کنترل رشد سرطان معده استفاده می‌شود.

آیا درمان سرطان معده در مراحل پیشرفته سختتر است؟

بله. از آنجایی که سرطان معده معمولا در مراحل بعدی تشخیص داده می شود، پس از بروز علائم، سرطان معده پیشرفته در نظر گرفته می شود و بنابراین درمان آن دشوار است.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 1 =