لوگو دکتر مسعود صدرالدینی
Search
Close this search box.
درمان انسداد روده

درمان انسداد روده؛ راهنمای کامل روند درمانی

درمان انسداد روده بستگی به علت بیماری دارد، اما به طور کلی نیاز است تا بیمار در بیمارستان بستری شود. ممکن است روند درمان شامل مداخله‌های دارویی، روش‌های جراحی یا روش‌های دیگر مانند مداخلات تغذیه‌ای و تراپی‌های فیزیکی باشد.

هرچند درمان این وضعیت بسته به شرایط متفاوت فردی متغیر است، اما شناسایی سریع و درمان مؤثر این مشکل می‌تواند عوارض جدی را کاهش دهد و سلامتی فرد را حفظ کند.

روش‌های درمان انسداد روده

روش درمان انسداد روده

درمان انسداد روده شامل مجموعه‌ای از روش‌های پزشکی است که برای رفع مسدودیت در جریان مواد غذایی و مایعات در دستگاه گوارش به کار می‌رود. در ادامه به تعدادی از مؤثرترین روش‌های درمان انسداد روده می‌پردازیم.

🔷 درمان درهم‌رفتگی روده

تنقیه باریم یا هوا، فرایندی است که به دو منظور تشخیص و درمان برای کودکان مبتلا به درهم‌رفتگی روده استفاده می‌شود. اگر تنقیه باعث رفع مشکل شود، معمولاً به درمان اضافی دیگری احتیاج نمی‌شود.

🔷 درمان انسداد جزئی

اگر شما دچار انسدادی شده باشید که در آن هنوز قسمتی از مواد غذایی و مایعات توانایی عبور از روده‌ها را داشته باشند (انسداد جزئی) ممکن است پس از تثبیت شرایط شما، درمان دیگری نیاز نباشد. ممکن است پزشک یک رژیم غذایی ویژه کم فیبری را برای شما تجویز نماید تا مواد غذایی بتوانند آسان‌تر از ناحیه انسدادی عبور کنند. اگر انسداد به‌خودی خود برطرف نگردید، ممکن است برای درمان انسداد روده به عمل نیاز باشد.

🔷 درمان انسداد کامل

اگر انسداد کامل باشد و مواد غذایی نتواند به‌طور کامل از روده عبور نماید، بری رفع انسداد معمولاً به عمل جراحی نیاز است. بسته به علت انسداد روده و همچنین موقعیت انسداد، نوع روش جراحی مورد نیاز برای شما متفاوت است. در جراحی معمولاً پس از رفع انسداد، بخش‌های مرده و یا آسیب‌دیده روده نیز برداشته می‌شوند.

ممکن است پزشک برای رفع انسداد، استفاده از \”استنت‌های فلزی\” را توصیه نماید. یک لوله فلزی مشبک به کمک لوله آندوسکوپی از طریق دهان و یا روده بزرگ وارد روده‌ها می‌شود. پس از باز شدن این فنر یا لوله، نیروی ایجاد شده باعث می‌شود انسداد برطرف گردد.

بیشتر بخوانید: درمان انگل روده

🔷 درمان انسداد کاذب

اگر پزشک تشخیص دهد که علائم و نشانه‌های شما در اثر انسداد کاذب (ایلئوس پارالیتیک) ایجاد شده است، ممکن است شرایط شما را برای یک یا دو روز در بیمارستان تحت نظر قرار دهد تا در صورت امکان، علت شناسایی شده و درمان گردد. ایلئوس پارالیتیک خود به خود می‌تواند برطرف گردد.

در این مدت، به احتمال زیاد مواد غذایی از طریق لوله بینی یا داخل وریدی وارد بدن شما می‌شود تا از سوء تغذیه جلوگیری به عمل آید. اگر ایلئوس پارالیتیک به خودی خود بهبود نیافت، ممکن است پزشک دارو‌های انقباض‌کننده عضلات را تجویز نماید. این دارو‌ها می‌توانند به حرکت مواد غذایی و مایعات درون روده کمک نمایند.

درمان انسداد روده چیست؟

اگر انسداد کاذب توسط یک بیماری یا تجویز دارو ایجاد شده باشد، پزشک سعی خواهد کرد تا علت زمینه‌ای را درمان و یا داروی تجویزی را متوقف نماید. به ندرت ممکن است جراحی لازم باشد تا بخشی از روده حذف گردد.

در مواردی که روده بزرگ متسع یا گشاد شده باشد، به کمک یک روش درمانی به نام\”رفع فشار\” بیمار تحت درمان قرار می‌گیرد. درمان رفع فشار را می‌توان از طریق کولونوسکوپی انجام داد، روشی که در آن یک لوله نازک به داخل مقعد وارد شده و در روده تا موقعیت مورد نظر هدایت می‌شود. همچنین روش درمانی رفع فشار می‌تواند از طریق عمل جراحی نیز برای درمان انسداد روده انجام شود.

بیشتر بخوانید: پولیپ روده بزرگ

آیا تغذیه می‌تواند در درمان انسداد روده مفید باشد؟

از طریق تغییر رژیم غذایی و اصلاح سبک زندگی خود شما قادر هستید تا خطر ابتلا به انواع انسداد‌های روده‌ای را کاهش دهید و به درمان انسداد روده کمک کنید، مانند:

✔ برای کمک به جلوگیری از مبتلا شدن به سرطان روده بزرگ، رژیم غذایی شما باید متعادل باشد، مصرف چربی‌ها را کاهش داده و از سبزیجات و میوه‌جات فراوان استفاده نماید، سیگار نکشید و برای غربالگری سرطان کولورکتال، سالی یک بار بعد از ۵۰ سالگی به پزشک متخصص گوارش خود مراجعه نمایید.

✔ برای کمک به جلوگیری از ایجاد فتق، از بلند کردن اجسام سنگین، که باعث افزایش فشار داخل شکم می‌شود، اجتناب ورزید. در اثر نیروی وارده ممکن است بخش از روده در ناحیه ضعیف دیواره شکمی، بیرون بزند. اگر با توده‌های غیرطبیعی در زیر پوست شکم خود مواجه شدید، به خصوص در نزدیکی کشاله ران و یا در نزدیکی جای زخم جراحی، با متخصص گوارش خود تماس بگیرید.

✔ هیچ راه اثبات‌شده‌ای برای جلوگیری از انسداد ناشی از بیماری دیورتیکولی (کیست‌های رود‌ای) وجود ندارد، اما برخی از پزشکان بر این باورند که افراد مبتلا به بیماری دیورتیکولی باید از یک رژیم غذایی با فیبر بالا پیروی کنند و از مصرف غذا‌هایی که ممکن است در کیست‌ها لانه گزینی کنند (مانند دانه‌ها و ذرت بوداده شده)، اجتناب ورزند.

بیشتر بخوانید: درمان ورم روده

برای درمان انسداد روده، مشورت با متخصص و اجتناب از درمان عجولانه ضروری است. روش‌های درمان این بیماری بسته به نوع آن و شرایط بیمار متفاوت است که در این مقاله بررسی شدند.

اگر بیماری خفیف باشد و ناشی از ایلئوس باشد، درمان شامل استراحت دادن به روده با پرهیز از غذای جامد و مصرف مایعات شفاف و همچنین دریافت مایعات داخل وریدی است. اگر دلیل بیماری عدم تعادل الکترولیت باشد، درمان شامل تجویز سرم مایع و قرار دادن سوند برای خارج کردن ادرار از مثانه است.

◀ آیا درمان انسداد روده خود به خود می‌تواند انجام شود؟

بیشتر اوقات، انسداد کامل نیاز به بستری در بیمارستان و احتمالاً جراحی دارد. اما اگر روده شما تا حدی مسدود شده باشد، ممکن است پزشک به شما بگوید صبر کنید تا خود به خود از بین برود و بتوانید گاز و مدفوع را دفع کنید. اگر چنین است، کار‌هایی وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید تا احساس بهتری داشته باشید.

◀ آیا امکان برگشت بعد از درمان انسداد روده وجود دارد؟

این اتفاق ممکن است تقریباً در ۲۰٪ از بیماران رخ دهد. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که درمان غیر جراحی ممکن است با خطر عود بیشتری نسبت به درمان جراحی همراه باشد.

◀ از کجا بفهمیم آیا درمان انسداد روده مؤثر بوده است یا خیر؟

اکثر افراد مبتلا به انسداد روده پس از درمان بهبود می‌یابند. توانایی دفع مجدد گاز، احساس نفخ کمتر و اجابت مزاج مجدد همه نشانه‌هایی هستند که انسداد روده شما از بین می‌رود. از سوی دیگر، اگر یک انسداد باعث پارگی شود، این وضعیت می‌تواند خطرناک باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =