هپاتیت یکی از انواع بیماری هایی است که احتمالاً نام آن را به وفور شنیده اید. به تورم و التهاب کبد بیماری هپاتیت گفته می شود.

بیماری هپاتیت می تواند ناشی از علل و عوامل مختلفی باشد که مهم ترین آن ها: عفونت، انتقال ویروس، مصرف انواع دارو ها و نیز مصرف الکل هستند.

در صورتی که التهابی که در ناحیه کبد ایجاد شده است طولانی مدت ادامه دار باشد به آن هپاتیت مزمن می گویند. بر اساس نوع ویروس هایی که سبب شده اند بیماری هپاتیت ایجاد شود انواع هپاتیت را با علامت گذاری مشخص کرده اند. مثل: هپاتیت آ، هپاتیت ب، هپاتیت سی، و …

یکی از نقطه اخلافات انواع هپاتیت این است که نحوه انتشار و نحوه درمان آن ها با هم تفاوت هایی دارد.

null

انواع هپاتیت

در این بخش به انواع هپاتیت اشاره خواهیم کرد و توضیح کوتاهی در خصوص آن خواهیم آورد.

هپاتیت آ (A)

هپاتیت آ (A) ناشی از مصرف انواع مواد غذایی یا آب آلوده می باشد.

هپاتیت ب (B)

نحوه انتقال این نوع ویروس تماس با زخم، مایعات بدن از جمله منی یا خون و بزاق است. از رفتارهای پرخطر و زمینه ساز بروز هپاتیت ب (B) می توان به رابطه جنسی، مصرف مواد مخدر با وسایل مشترک و نیز استفاده از ریش تراش یا سایر وسایل مشترک با فرد آلوده اشاره کرد.

هپاتیت سی (C)

تماس مستقیم با مایعات بدن سبب انتقال این بیماری می شود. رابطه جنسی و نیز تزریق مواد مخدر با وسایل مشترک سبب ابتلا به بیماری هپاتیت سی (C) می شود.

هپاتیت دی (D)

به این نوع بیماری هپاتیت دلتا نیز می گویند. این نوع از هپاتیت در اثر تماس با خون افراد آلوده یا زخم منتقل می شود. هپاتیت دی (D) از جدی ترین انواع هپاتیت است که با هپاتیت نوع ب در ارتباط است.

هپاتیت ای (E)

این بیماری از ویروس هایی منتقل می شود که در آب آلوده موجودند. این بیماری در نقاطی از بافت شهری یا روستایی شیوع دارد که به لحاظ بهداشتی وضعیت مناسبی ندارند. هپاتیت ای (E) در اثر خوردن مواد غذایی آلوده انتقال می یابد.

هپاتیت-و-انواع-آن

علل غیر ویروسی هپاتیت

علاوه بر ویروس ها علت های دیگری نیز وجود دارد که باعث می شود که این بیماری ایجاد شود مثل:

  • الکل
  • بیماری های خود ایمنی یا اختلالات ایمنی بدن

علائم شایع هپاتیت

مهم ترین نشانه های هپاتیت از این قرارند:

  • علائم مشابه سرماخوردگی
  • احساس خستگی غیر قابل توجیه
  • تیره شدن ادرار
  • مدفوع بی رنگ یا رنگ پریده
  • تجربه درد در ناحیه شکمی و معده
  • بی اشتهایی
  • کاهش وزن غیر قابل توجیه و بدون علت

هپاتیت چگونه تشخیص داده می‌شود؟

معاینه فیزیکی

معاینات فیزیکی و شرح حال گیری از بیمار در زمینه انواع علائمی که تجربه می کند. در معاینات به ناحیه کبد فشاری وارد می شود تا میزان حساسیت و دردناکی بخش کبد مورد بررسی قرار دهند.

بیوپسی (نمونه‌برداری) کبد

در این روش می توانند با برداشت بخشی از کبد میزان التهابات و مشکلات در این ناحیه را تشخیص دهند.

آزمایش عملکرد کبد

با استفاده از آزمایش نمونه خون می‌توان به چگونگی عملکرد کبد پی برد.

سونوگرافی

سونوگرافی شکم به بررسی تجمع مایعات در شکم و تشخیص آسیب های کبدی همچون بزرگ شدن کمک می نماید.

آزمایش خون

با بررسی مقادیری از خون افراد می توانند عملکرد کبد را مورد ارزیابی قرار دهند تا مشکلات به وجود آمده بررسی شود.

آزمایش آنتی‌بادی‌های ویروس هپاتیت

از سوی دیگر با آزمایش خون نیز می توانند وجود آنتی بادی های ویروس هپاتیت را تشخیص دهند.

هپاتیت چگونه درمان می‌شود؟

همانطور که در ابتدای این مقاله گفتیم هر کدام از انواع هپاتیت ها روش درمانی خاصی دارند که موجب می شود انواع ویروس های هپاتیت روش درمانی منحصر به فردی داشته باشند.

حقایقی-مربوط-به-انواع-هپاتیت

درمان هپاتیت آ

برای درمان این نوع از هپاتیت اقدامی جدی انجام نمی شود. به نوعی این ویروس درمان نمی شود. صرفاً ارائه برنامه غذایی مشخص و نیز داشتن استراحت کافی در رخت خواب می تواند از علائم این بیماری بکاهد. واکسن نیز می تواند روشی جهت پیشگیری از بروز این بیماری باشد.

درمان هپاتیت ب

هپاتیت ب در صورتی که از نوع حاد باشد درمان خاصی ندارد اما برای درمان هپاتیت ب از نوع مزمن آن باید از دارو های ضد ویرس استفاده کرد.

درمان این نوع هپایت زمان بر است و هزینه های زیادی را برای افراد مبتلا دارد. زیرا که باید سال ها نزد پزشک بروند و تحت نظر باشند.

درمان هپاتیت سی

هپاتیت سی نیز به دو شکل وجود دارد که حاد و مزمن هستند هر دو نوع از هپاتیت ها با دارو های ضد ویروسی قابل درمان هستند.

برخی از افراد در اثر ابتلا به بیماری هپاتیت سی در ناحیه کبد شان دچار سیروز یا زخم کبد می شوند که نیازمند پیوند کبد هستند.

درمان هپاتیت دی

تاکنون هیچ روش درمانی خاصی برای درمان بیماری هپاتیت از نوع دی آن معرفی نشده است. عفونت های ناشی از این نوع هپاتیت معمولا به طور خود به خود درمان می شوند. این افراد باید مایعات زیاد بخورند، استراحت کافی داشته باشند و نیز مواد مغذی به انداز کافی دریافت کنند.

درمان هپاتیت ای

درمان خاصی برای هپاتیت E وجود ندارد و در اغلب موارد این نوع بیماری به صورت حاد خود به خود برطرف می شود و با رعایت تغذیه ای همچون نوشیدن مقدار زیادی مایعات و استراحت می تواند به درمان کمک کند همچنین عدم نوشیدن مشروبات الکی موثر است.

هپاتیت و بارداری

بارداری و هپاتیت A

ویروس هپاتیت آ از طریق دهان و مدفوع منتقل می شود. زمانی که کودک در معرض این ویروس است صرفاً یک عفونت خفیفی را تجربه می کند که باعث می شود تا آخر عمر نسبت به این ویروس مقاوم شود.

بارداری و هپاتیت B

انتقال هپاتیت ب از مادر به کودک در صد شیوع بالایی دارد. به همین دلیل در صورتی که در دوران بارداری مخشص شود مادر به این ویروس مبتلا است داروی ایمنوگلوبین هپاتیت تزریق می شود. بعد از تولد جنین نیز به آن دو دارو تزریق خواهد شد.

بارداری و هپاتیت C

مادران مبتلا به ویروس هپاتیت سی در هنگام تولد این ویروس را به فرزندشان منتقل می کنند. البته شیردهی راهی برای انتقال این ویروس نمی باشد ولی درصد انتقال این ویروس بسیار زیاد است.

کلام آخر

در این مقاله به مهم ترین موضوعاتی که در زمینه بیماری هپاتیت و انواع آن مطرح می شود پرداختیم. امیدواریم که با انجام تست های تشخیصی مختلف و نیز تشخیص بهنگام و شروع سریع روند درمان در صورت ابتلا به انواع این بیماری بتوانید به احتمال موفقیت و نتیجه بخشی روند درمان بیفزایید.

تشخیص بهنگام این بیماری باعث می شود که از انتقال آن به دیگر افرادی که با آن ها در ارتباط هستید جلوگیری کنید.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سه − دو =