پیشگیری از ابتلا به اسهال و درمان آن

زمانی که اجابت مزاج فردی شل شود در این مواقع فرد به بیماری اسهال مبتلا شده است . بیماری اسهال موجب کاهش جذب مایعات توسط روده ها و عبور سریع مدفوع از روده ها می شود . یکی از علائم شایع این بیماری درد ها و گرفتگی های شکمی است. در صورت مشاهده هر گونه علائم بهتر است بدون اتلاف وقت سریعا به پزشک مراجعه نمایید زیرا به تعویق انداختن بیماری می تواند موجب بروز عوارض جدی در فرد شود. زمانی که تعداد دفعات اجابت مزاج افزایش یابد یا اینکه مدفوع بیش از حد شل شده باشد در این مواقع می توان گفت فرد به بیماری اسهال مبتلا شده است. شل شدن مدفوع و افزایش تعداد دفعات اجابت مزاج هر کدام به تنهایی می تواند رخ دهد، اما معمولا این دو علائم همزمان با یکدیگر رخ می دهد.

انواع اسهال

دلایلی مختلفی می تواند موجب ابتلا به اسهال شود که این دلایل به پنج گروه تقسیم بندی می شوند که عبارت است از:

اسهال ترشحی

در واقع در این نوع بیماری مایعات بیش از حد به درون روده ها ترشح می شود.


اسهال اسموتیک

در بیماری اسهال اسموتیک مولکول های کوچک هضم نمی شوند و همین امر سبب جذب آب و الکترولیت ها به داخل روده و مدفوع حین عبور از روده ها می شود.


اسهال حرکتی

در این نوع بیماری فعالیت ماهیچه های روده بیش از حد طبیعی خواهد بود و همین امر سبب می شود تا مدفوع با سرعت بیشتری از روده عبور کنند و زمان کافی برای جذب آب و الکترولیت ها وجود نداشته باشد.


اسهال کولیک کلاژنی

زمانی که زخم های گسترده ای در مخاط روده یا ورم روده بزرگ وجود داشته باشد این امر موجب می شود تا مایعات و الکترولیت ها جذب نشوند.


اسهال التهابی

زمانی که آسیب دیدگی ناشی از برخی ویروس ها، باکتری ها و انگل ها در دیواره روده کوچک ایجاد شود می تواند موجب شود افزایش ترشح به درون روده ها شود.

بیماری اسهال به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شود . معمولا اسهال حاد بین چند روز تا یک هفته به طول می انجامد اما اسهال مزمن بیش از سه هفته طول خواهد کشید.

علل متفاوتی موجب بروز بیماری اسهال حاد و مزمن می شود. همچنین تشخیص و درمان این دو نوع با یکدیکر متفاوت خواهد بود.

علائم و نشانه‌ها اسهال

علائم و نشانه های اسهال عبارت است از: نفخ، کاهش قوام مدفوع، نیاز به دفع مدفوع، تهوع و استفراغ می باشد. علائم جدی‌تر عبارت‌اند از: خون در مدفوع، کاهش وزن و تب می باشد

دلایل ابتلا به اسهال

دلایل مختلفی می تواند موجب ابتلا به بیماری اسهال شود که شایع ترین علت آن عبارت است از: عفونت های ویروسی، باکتریایی و انگلی، مسمومیت غذایی و مصرف برخی داروها می باشد.

اسهال مسافرتی

یکی از مواردی که موجب ابتلا به بیماری اسهال می شود، مسافرت است. زمانی که فردی با تغییر آب و هوا و مصرف برخی مواد غذایی مسموم می شود. سموم ایجاد شده در مواد غذایی می تواند موجب ابتلا به اسهال، تهوع و استفراغ شود. معمولا این نوع از اسهال بین سه تا پنج روز به صورت ناگهانی ایجاد می شود و پس از سه روز از گذشت مسافرت فروکش می کند.

اسهال مسافران برای افراد غیر باردار ممکن است بی خطر باشد اما برای بارداران نگران کننده است. اگر مبتلا شدید باید از مایعات فراوان استفاده کنید و طبق نظر پزشک از داروی لازم مصرف کنید. برای جلوگیری از خوردن غذا و آب نامطمئن استفاده نکنید.

بهترین آب آشامیدنی آب شرب است که به مدت یک دقیقه جوشیده باشد. آب بسته بندی از آب شرب نجوشیده بهتر است.
– از یخی که از آب نجوشیده تهیه شده مصرف نکنید و از لیوان و ظروفی که با آب نجوشیده شسته شده استفاده نکنید.

  • فقط از سبزیجات و میوه های پخته شده و یا پوست کنده شده مصرف کنید.
    – از گوشت و ماهی خام یا نیمه پز مصرف نکنید.

داروها

گاهی اوقات مصرف برخی از داروها می تواند موجب ابتلا به بیماری اسهال شود. معمولا پس از شروع مصرف آن ها فرد مبتلا به اسهال می شود.

اسهال

تشخیص بیماری اسهال

به منظور تشخیص بیماری اسهال حاد بهترین متخصص گوارش برای شما آزمایشاتی را برای شما تجویز می کند که عبارت است از:

  • میزان فشار خون
  • بررسی مدفوع توسط میکروسکوپ

اما در صورتی که فرد به بیماری اسهال مزمن مبتلا باشد. معمولا بیماری از طریق کاهش آب بدن، عفونت و بر تشخیص علل غیر عفونی اسهال متمرکز می شود. تشخیص قطعی این نوع از بیماری از طریق تصویربرداری از روده ها و یا آندوسکوپی امکان پذیر است.

چگونگی درمان اسهال

داروهای خانگی

یکی از روش های درمان بیماری اسهال مصرف داروهای خانگی است که مصرف متعددی از این نوع داروها می تواند موثر باشد همانند: پکتین، موز سبز پخته‌شده و پروبیوتیک‌ها.

همچنین داروهایی متعددی برای درمان اسهال وجود دارد که در ادامه به شرح آن می پردازیم.

ترکیبات بیسموت

ترکیبات بیسموت حاوی دو ماده فعال بیسموت و سالیسیلات می باشد که در واقع تاثیر ترکیبات بیسموت بر اسهال کاملا مشخص نشده است اما این ترکیب بر روی عفونت باکتری پیلوری معده و اسهال های مسافرتی نیز تاثیرات مشخصی داشته است.

داروهای کاهش دهند حرکت روده‌ها

داروهای ضد تحریک در واقع موجب کند شدن حرکت روده ها و جذب آب بیشتر می شود. لازم به ذکر است، این داروها نباید برای کودکان زیر دو سال تجویز شود و یکی از تاثیرات این دارو گرفتگی شکم یا کرامپ خواهد بود.

جاذب‌ها

جاذب ها داروهایی هستند که به صورت خوارکی مورد استفاده قرار می گیرد و به مولکول های آب در روده کوچک و بزرگ متصل می شود و در درمان بیماری موثر خواهد بود.

رژِیم غذایی برای پیشگیری از اسهال

رژیم غذایی یکی از روش های خانگی درمان اسهال است. در ادامه مواد غذایی که به درمان و پیشگیری از اسهال کمک می کنند را برای شما شرح می دهیم:

میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر هستند که باعث سرعت بخشیدن به روند دفع می شود به خصوص زمانی که به صورت خام مصرف می شوند. بنابراین بهتر است از مصرف میوه‌های تازه و سبزیجات خام بپرهیزید. در صورتی که اسهال شدیدتر باشد بهتر است تا حد ممکن از مصرف سبزیجات پخته شده نیز خودداری کنید. این پرهیزهای غذایی به شدت علائم بستگی دارد و بدون شک چند روز بیشتر طول نمی‌کشد. به محض اینکه مشکل برطرف شود می‌توانید دوباره مصرف میوه و سبزیجات را از سر بگیرید. بهتر است به مدت چند روز غذاهایتان را بدون سبزیجات میل کنید. مواد غذایی نشاسته ای کم فیبر مانند سیب زمینی کاملا پخته شده، سیب زمینی شیرین و برنج سفید به صورت کته می‌تواند موثر باشد. زمانی که علائم بیماری بهبود پیدا می‌کند می‌توانید برنامه ی غذایی تان را دوباره گسترده کنید و میوه ها و سبزیجات خام و پخته شده را به برنامه ی غذایی تان برگردانید.

گوشت‌های قرمز

گوشت‌های قرمز، چرب و همچنین حاوی عضلات، عصب ها و مواد دیگری هستند که به سختی هضم می شوند. علاوه بر این زمانیکه مشکل بیرون روی بروز می‌کند بدن زمان کافی برای هضم کامل و درست چربی ها پیدا نمی‌کند. در حالت کلی بهتر است در این دوره از مصرف مواد غذایی خیلی چرب به ویژه محصولات غذایی فراوری شده که باعث تحریک روده ها می شوند بپرهیزید.

گوشت‌های کم چرب از نوع گوشت‌های سفید و گوشت پرندگان را دریابید. چون حاوی پروتئین بوده و در عین حال چربی کمتری دارند. می‌توانید از ماهی به غیر از ماهی های چرب مانند ماهی آزاد و دودی استفاده کنید. ماهی ها در حین گوارش ضایعات کمی از خود به جا می گذارند.

میوه ها و سبزیجات سرشار از فیبر هستند که باعث سرعت بخشیدن به روند دفع می شود به خصوص زمانی که به صورت خام مصرف می شوند. بنابراین بهتر است از مصرف میوه‌های تازه و سبزیجات خام بپرهیزید

غلات و حبوبات سرشار از فیبر

مصرف جودوسر، دانه ی کینوا، گندم سیاه، نان سبوس دار و همچنین عدس، نخود و غیره در حین بیرون روی توصیه نمی شود. در واقع لازم است به دلیل فیبر زیاد موجود در این مواد غذایی از مصرف آن ها پرهیز شود. چون در غیر این صورت باعث تشدید مشکل خواهند شد. فیبرهای موجود در غلات و حبوبات در مواجهه با آب حجیم می شوند و کار دفع را راحت تر می سازند. مواد غذایی نشاسته ای از نوع پاستا و برنج سفید را دریابید. سس پاستاها را چرب نکرده و روغن زیادی به برنج تان نزنید. در عوض به میزان قابل توجهی ادویه به غذاهایتان اضافه کنید.

رژیم غذایی سالم

مواد غذایی سرشار از لاکتوز

لاکتوز زیاد به طور طبیعی باعث ایجاد اسهال می شود. علاوه بر این آنزیم هایی از نوع لاکتاز که مسئولیت هضم لاکتوز را بر عهده دارند معمولا در صورت بروز مشکل به درستی به وظایف خود عمل نمی‌کنند؛ در نتیجه لازم است که از مصرف محصولات لبنی به دلیل دارا بودن لاکتوز زیاد بپرهیزید. توصیه می کنیم در صورت بیرون روی مصرف شیر، پنیر، خامه، بستنی و غیره را محدود کرده و در صورت شدت مشکل از مصرف آن ها خودداری کنید. البته لازم نیست تمام محصولات لبنی را از برنامه ی غذایی به طور کامل حذف کنید. می‌توانید از محصولاتی که لاکتوز کمی دارند و به میزان کم، استفاده کنید؛ مانند ماست یا پنیر سفید یا پنیرهایی مانند پارمزان یا پنیر گوسفند.

قهوه، چای، الکل و آب میوه ها

چای، قهوه و الکل به طور طبیعی باعث تحریک کار روده ها می شود. آب میوه ها حاوی فیبر هستند که باید مصرف آن ها را کاهش داد. علاوه بر این ها لازم است که مصرف سوپ ها و آب سبزیجات را به دلیل دارا بودن فیبر محدود کرد.

به جای این نوشیدنی ها از مایعاتی که باعث هیدراته شدن بدن می شوند و حاوی املاح معدنی هستند استفاده کنید. آب معدنی های حاوی کمی سدیم به شرطی که حاوی منیزیم زیادی نباشند مفید است. کولاهای بدون گاز و البته غیر رژیمی نیز برای کاهش اسهال مفید هستند.

بهتر است به مدت چند روز غذاهایتان را بدون سبزیجات میل کنید. مواد غذایی نشاسته ای کم فیبر مانند سیب زمینی کاملا پخته شده، سیب زمینی شیرین و برنج سفید به صورت کته می‌تواند موثر باشد. زمانی که علائم بیماری بهبود پیدا می‌کند می‌توانید برنامه ی غذایی تان را دوباره گسترده کنید و میوه ها و سبزیجات خام و پخته شده را به برنامه ی غذایی تان برگردانید.

اگر به بیماری اسهال مبتلا شده اید و روزانه نیاز به دفع مدفوع بیش از سه بار را دارید در این مواقع بهتر است به اندازه کافی مایعات بنوشید زیرا در صورت ابتلا به این بیماری بدن دچار کم آبی می شود . در صورت مشاهده هر گونه علائم بهتر است بدون اتلاف وقت به پزشک مراجعه نمایید زیرا با به تعویق انداختن درمان امکان بروز عوارض خطرناک وجود خواهد داشت .0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

چهار × چهار =