رفلاکس اسید معده

بیماری رفلاکس اسید معده به مری یکی از شایعترین بیماری های می باشد که امروزه گریبان گیر بسیاری از افراد شده است. GERD یا همان Gastroesophageal reflux disease، رفلاکس (ترش کردن) اسید معده به مری است

به طور تقریبی بیش از ۶۰ درصد افراد به نوعی به این بیماری مبتلا شده اند اما قابل توجه است که شیوع این بیماری در سال های اخیر بسیار افزایش یافته است.

رفلاکس اسید معده

علت رفلاکس اسید معده به مری یا ترش کردن چیست؟

اسفنکتر کاردیا دریچه ای ماهیچه ای شکل است که در انتهای مری در ناحیه ای که مری به معده اتصال دارد، قرار گرفته است. این دریچه در حالت عادی منقبض بوده و بسیار محکم خواهد بود اما از برگشت اسید به معده پیشگیری می نمایید.

در واقع زمانی که این اسفنکتر بنا به دلایلی ضعیف شود، انقباض و حالت طبیعی خود را از دست می دهد و باز خواهد ماند و این امر سبب بازگشت مواد غذایی و اسید از مری به معده می شود. اما چه عواملی سبب می شود تا انقباض این ماهیچه از بین رود؟ استعمال دخانیات، مشروبات الکلی، اضافه وزن و برخی بیماری های جسمی از عواملی هستند که سبب شل شدن دریچه ی کاردیا می شود.

علامت های رفلاکس اسید معده به مری

علائم و نشانه های بیماری رفلاکس معده به مری در افراد مختلف با توجه به شدت بیماری از خفیف تا شدید متفاوت می باشد، اما شایعترین علامت های رفلاکس اسید معده به مری کدامند؟ در ادامه به شرح برخی نشانه های شایع این بیماری می پردازیم که عبارت است از:

سوزش معده

شایعترین نشانه بیماری رفلاکس اسید معده به مری سوزش معده می باشد. در حقیقت بازگشت مواد غذایی و اسیدی معده به مری سبب احساس درد و سوزش در ناحیه بالای شکم می شود که حتی میزان اسیدیته محتویات معده به قدری بالاست که در مواردی منجر به زخم شدن مری می گردد. بازگشت اسید معده به مری عاملی است که سبب ایجاد سوزش سر دل و تهوع می شود که این سوزش با خوابیدن بدتر خواهد شد.

مزه ترشی در دهان

یکی دیگر از علائم بیماری رفلاکس اسید معده به مری ترشی مزه دهان می باشد، همچنین احتمال احساس سوزش و درد در ناحیه گلو و انتهاب حلق وجود خواهد داشت.

علائم رفلاکس معده به مری

برگشت محتویات معده به دهان

برگشت محتویات معده به دهان از مواردی است از دیگر نشانه های این بیماری است که بسیار آزاردهنده می باشد که در مواقعی منجر به استفراغ می گردد.

سوء هاضمه

سوء هاضمه یک بیماری نیست بلکه نشانه ای از بیماری رفلاکس معده به مری است که می تواند منجر به سوزش سردل، احساس سیری، تهوع و استفراغ، نفخ معده و احساس پری شکم گردد. به طور معمول اگر سوء هاضمه خفیف باشد جایی هیچ گونه نگرانی نخواهد بود ولی اگر این عارضه بیش از دو هفته به طول انجامد حتما بایستی جهت بررسی به متخصص گوارش مراجعه نمایید.

 

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص گوارش ( معده و روده ) و داخلی، فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل فرمایید یا به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید .

قورت دادن غذاها به سختی

یکی از نشانه های دیگر این بیماری گیرکردن غذا یا دیسفاژی می باشد که طبق تحقیقات انجام شده افرادی بالای پنجاه سال حداقل هفت درصد به این عارضه مبتلا شده اند. قورت دادن غذا به سختی به دلایل مختلفی ایجاد می شود که این عارضه می تواند ناشی از رفلاکس اسید معده به مری، بیماری MS، بیماری پارکینسون و بسیاری از سرطان ها باشد.

گلودرد

بازگشت اسید معده به مری از عواملی است که سبب تحریک گلو و درد در این ناحیه می شود که از علامت های شایع بیماری رفلاکس اسید معده به مری می باشد. درد در ناحیه گلو، احساس برجستگی و گرفتگی صدا از علامت های شایع تحریک گلو می باشد.

طبق تحقبقات انجام شده اکثریت افرادی که مشکلات مربوط به صدا را دارند معمولا به بیماری رفلاکس اسید معده به مری مبتلا هستند.

ارتباط بیماری آسم با رفلاکس اسید معده به مری

بیماری GERD با بیماری آسم با یکدیگر ارتباط بسیار قوی دارند و معمولا با هم بروز می کنند. به طور معمول افرادی که به بیماری آسم مبتلا هستند به نسبت سایر افراد احتمال ابتلا به بیماری رفلاکس اسید معده به مری در آن ها دو برابر خواهد بود. علت ارتباط بسیار نزدیک این دو بیماری هنوز به طور دقیق مشخص نشده است اما طبق بررسی های انجام شده دریافتند که بازگشت اسید و مواد غذایی به مری سبب آسیب به مجاری تنفسی و ریه ها می شود که معمولا افراد مبتلا به این عارضه تنفس سخت تری خواهند داشت.

کلام آخر

بیماری رفلاکس معده به مری جز دومین بیماری های شایع دستگاه گوارش به شمار می آید. بسیاری از افراد این عارضه را با نام ترش کردن معده می شناسند. بازگشت مواد غذایی و اسید معده به مری سبب احساس ناراحتی در فرد می شود که منجر به بروز علائمی در افراد می شود.

برخی از عوامل همچون خوردن غذا قبل از خواب، استعمال دخانیات، مصرف مشروبات الکلی، مصرف قهوه، خوردن مواد غذایی چرب و مصرف برخی داروها می تواند سبب تشدید عارضه رفلاکس اسید معده به مری شود. اما در صورتی که به بیماری رفلاکس اسید معده به مری یا ترش کردن معده مواجهه هستید سعی نمایید بدون اتلاف وقت به متخصص گوارش مراجعه نمایید زیرا اگر درمان را به تعویق اندازد این عارضه می تواند خطرات بسیار زیادی را برای فرد به همراه داشته باشد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + نه =