علل درد معده

معده درد نوعی درد است که در ناحیه شکم احساس می شود. همچنین ممکن است به آن درد شکم یا معده درد نیز گفته شود. درد در شکم می تواند از عضله شکم، اندام های داخل شکم یا اندام های نزدیک به شکم باشد. هر گونه عفونت یا آسیب به این اندام ها می تواند باعث درد معده شود. برای درد معده که از بین نمی رود، توجه داشته باشید که ناراحتی از کجا می آید و اگر علائم دیگری دارید.

دلایل درد معده

بیشتر بدانید: علائم رفلاکس اسید معده به مری

برای اطلاعات بیشتر میتوانید توضیحات دکتر مسعود صدرالدینی را در ویدیو زیرمشاهده کنید.

علل درد معده

در اینجا به برخی از علل شایع درد معده اشاره می کنیم:

یبوست: اگر از یبوست رنج می برید، با معده درد بسیار آشنا خواهید شد. یبوست به صورت مشکل در دفع مدفوع یا عدم اجابت مزاج برای بیش از سه روز متوالی تعریف می شود. هنگامی که بدن شما نمی تواند مواد زائد را دفع کند، مدفوع شما در روده بزرگ شما تاثیر می گذارد. پایین معده شما ممکن است به سمت بیرون کشیده شود و نفخ دردناکی داشته باشید. یبوست می تواند افراد در هر سنی را تحت تاثیر قرار دهد.

برای جلوگیری از یبوست، باید مقدار زیادی آب بنوشید و مطمئن شوید که فیبر زیادی در رژیم غذایی خود دارید. ورزش منظم همچنین می تواند به حرکات روده کمک کند.

اسهال: درد معده همچنین می تواند ناشی از اسهال شدید باشد که شامل مدفوع شل و آبکی است. داشتن اسهال به معنای دفع مدفوع شل حداقل سه بار در روز است. اسهال حاد یک مشکل شایع است که معمولا یک یا دو روز طول می کشد و خود به خود برطرف می شود. اگر اسهال شما بیش از دو روز طول بکشد، به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نشانه عفونت معده یا بیماری جدی دیگری باشد. اسهال می تواند باعث کم آبی بدن و از دست دادن الکترولیت های ضروری شود.

برای جلوگیری از کم آبی، مقدار زیادی آب همراه با الکترولیت بنوشید. گاستروانتریت گاستروانتریت، همچنین به عنوان آنفولانزای معده شناخته می شود، یک بیماری بسیار شایع است که باعث اسهال و استفراغ می شود. معمولاً در اثر عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می شود.

سایر علائم و نشانه ها عبارتند از:

  • تب
  • تهوع
  • سردرد

اگر هر یک از این علائم را دارید باید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است برای درمان عفونت و کم آبی احتمالی به مراقبت های پزشکی نیاز داشته باشید.

آپاندیسیت: اگر در قسمت پایین سمت راست شکم درد دارید، ممکن است آپاندیسیت داشته باشید که التهاب آپاندیس شماست. آپاندیس شما کیسه کوچکی از بافت است که از روده بزرگ شما خارج می شود. عملکرد آپاندیس ناشناخته باقی مانده است. آپاندیسیت زمانی رخ می دهد که آپاندیس شما توسط مدفوع یا ماده خارجی مسدود شود.

در صورت عدم درمان، آپاندیس می تواند ترکیده و باعث گسترش عفونت در سراسر بدن شود. علائم و نشانه های غیر از درد معده عبارتند از تب بالا، از دست دادن اشتها، حالت تهوع و استفراغ. اگر هر یک از این علائم را دارید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید.

عفونت دستگاه ادراری: عفونت دستگاه ادراری می تواند باعث درد معده، تب و درد در هنگام ادرار شود. معمولاً در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود. عفونت ادراری در زنان بیشتر از مردان است. در صورت داشتن علائم عفونت ادراری باید به پزشک خود اطلاع دهید. ممکن است برای درمان عفونت به یک دوره آنتی بیوتیک نیاز داشته باشید.

سوء هاضمه: درد ناشی از سوء هاضمه اغلب توسط برخی غذاها ایجاد می شود. درد معمولاً به شکل ناراحتی در بالای معده احساس می شود. سوء هاضمه می تواند ناشی از غذاهای پرچرب و وعده های غذایی زیاد باشد. وقتی معده شما نتواند به درستی غذا را نگه دارد و هضم کند، می تواند سرریز شود و باعث ناراحتی دردناک شود. ممکن است احساس آروغ مکرر داشته باشید و طعم ترش و اسیدی در دهان خود داشته باشید. درد می تواند چند ساعت طول بکشد و ممکن است با استرس بدتر شود.

بیماری ریفلاکس معده: بیماری رفلاکس معده (GERD) وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که غذا در معده شما به زور به مری برگردد. غذا در طول هضم با اسید در معده مخلوط می شود. هنگامی که به مری برگشت می کند، احساس سوزش ایجاد می کند. به این درد دل درد می گویند. شما می توانید با پرهیز از غذاهای تند، وعده های غذایی پرچرب و غذاهای پرچرب، ریفلاکس را مدیریت کنید.

سندرم روده تحریک پذیر: سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یک بیماری شایع و طولانی مدت است که بر سیستم گوارشی تأثیر می گذارد. این می تواند باعث اپیزودهای گرفتگی معده، نفخ، اسهال ویا یبوست شود. IBS زنان را بیشتر از مردان تحت تأثیر قرار می دهد. شما می توانید علائم IBS را با اجتناب از غذاهای خاصی که باعث درد معده می شوند، مدیریت کنید. این غذاها می توانند شامل پنیر، غذاهای شیرین و غذاهای فرآوری شده باشند. شما باید میوه و سبزیجات بیشتری بخورید و مقدار زیادی آب بنوشید. ورزش منظم نیز توصیه می شود.

بیشتر بدانید: بیماریها و امراض مقعدی در زنان و مردان

بیماری کرون: بیماری کرون باعث التهاب پوشش داخلی دستگاه گوارش شما می شود که می تواند منجر به درد شکم، اسهال شدید، خستگی، کاهش وزن و سوء تغذیه شود. بیماری کرون می تواند دردناک و ناتوان کننده باشد و می تواند منجر به عوارض تهدید کننده زندگی شود.

عدم تحمل لاکتوز: عدم تحمل لاکتوز یک مشکل گوارشی رایج است که در آن بدن قادر به هضم لاکتوز، نوعی قند که عمدتاً در شیر و محصولات لبنی یافت می‌شود، نیست. علائم عدم تحمل لاکتوز شامل نفخ شکم، اسهال، نفخ معده و گرفتگی معده است.

سنگ های صفراوی: رسوبات سختی هستند که در کیسه صفرا تشکیل می شوند در حالی که سنگ های کلیه سنگ های کلسیفیه سختی هستند که در کلیه ها تشکیل می شوند. پزشک ممکن است برای حل کردن سنگ‌ها دارو تجویز کند یا ممکن است از بدن خارج شوند. دفعه بعد که درد معده داشتید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید و بررسی کنید که آیا هر یک از این شرایط رایج را دارید یا خیر. تشخیص زودهنگام به شما کمک می کند تا به درمان بهتر پاسخ دهید.

سنگ کیسه صفرا یا سنگ کلیه سنگ کلیه و سنگ کیسه صفرا هر دو می توانند باعث درد معده شوند.