درمان یبوست در دوران بارداری

دوران بارداری از مهمترین دوران برای مادران و نوزادان می باشد که یکی از مشکلاتی که در دوران بارداری شیوع بسیاری دارد، یبوست می باشد. به طور معمول تا اتمام بارداری نمی توان منتظر ماند تا خود به خود یبوست درمان شود. یبوست بارداری از جمله مشکلی است که به عنوان یک ناراحتی بلند مدت در نظر گرفته می شود. زنان باردار بایستی حتما به منظور درمان یبوست با یک متخصص مشورت نموده و جهت دریافت راه حل اقدام نمایند. یبوست یکی از بیماری های است که پس از توقف و درمان امکان عود مجدد آن وجود دارد.

نکته ای که بایستی به آن توجه نمایید این است که در برخی موارد زمان معمولا این مشکل را حل می کند اما لازم است بدانید که به جای منتظر ماندن به یک متخصص مراجعه نمایید.

بیماری یبوست از مشکلاتی است که اکثریت زنان با آن مواجه می شوند. همان طور که می دانید زنان باردار به دلیل تاثیرات داروها و عوارض آن ها بر روی مادر و جنین محدودیت داشته و همین امر می تواند درمان را کمی دشوار تر نمایید.

دکتر مسعود صدرالدینی، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی، با در نظر گرفتن شرایط خاص دوران بارداری و ریسک استفاده از برخی از داروها، در حل مشکل یبوست در دوران بارداری به شما کمک می‌کنند. دکتر صدرالدینی پس از بررسی دقیق علت یبوست در شما، ابتدا از طریق روش‌های طبیعی و رژیم‌های غذایی مفید و سپس از طریق تجویز داروهای بی خطر به حل مشکل شما می‌پردازند.

درمان یبوست در دوران بارداری

علل یبوست در بارداری

علل متفاوتی می تواند زمینه ساز یبوست در بارداری شود که عبارت است از:

تغییرات هورمونی

در طول دوران بارداری با تغییر هورمون ها مواجهه خواهیم بود که این تغییر هورمون سبب می شود تا حرکت روده کند شود و تخلیه به آهستگی صورت گیرد. با این وجود این عامل سبب می شود تا بدن مواد مغذی بیشتری را جذب نمایید که این امر برای نوزاد مفید ولی برای مادران مضر خواهد بود.

مکمل های آهن

مکمل های آهن یکی از توصیه های پزشکی که عموما زنان باردار بایستی مصرف نمایند اما مکمل های آهن سبب می شود تا حالت تهوع، استفراغ، اسهال و یبوست ایجاد شود. نکته ای که می توان ذکر نمود این است که  برای جذب بیشتر مکمل های آهن می توان به صورت همزمان ویتامین c مصرف نمود. اما لازم است بدانید که اگر آهن در صورتی که با کلسیم و آنتی اکسیدها مصرف شود منجر به کاهش جذب می شود.

همان طور که ذکر شد مصرف مکمل های آهن در این دوران ضروری است در صورتی ابتلا به یبوست بهتر است از پزشک معالج خود بخواهید نوع مکمل آهن شما را تغییر دهد.

کم کاری تیروئید

یکی از بیماری های که منجر به ابتلا به یبوست می شود کم کاری تیروئید می باشد. در صورتی که میزان سطح هورمون تیروئید بالا باشد این امر سبب ابتلا به کم کاری تیروئید اولیه یا واقعی می شود.

کاهش آب بدن

یکی از مهمترین عوامل که سبب ایجاد ابتلا به بیماری یبوست می شود، کاهش آب بدن است زیرا با کم شدن آب بدن حرکت روده به کندی اتفاق می افتد و همین امر سبب دیرتر تخلیه شدن روده ها و تجمع مدفوع در روده شود. لذا برای آنکه از ایجاد ابتلا به یبوست بکاهیم سعی نمایید به میزان کافی آب بنوشید. یکی دیگر از عواملی که سبب می شود تا یبوست تشدید شود مصرف نوشابه های انرژی، کافئین و قهوه که خود می تواند زمینه ساز کاهش آب بدن و تشدید بیماری یبوست شود.

رژیم غذایی

مواد نگهدارنده و مواد غذایی مصنوعی، همچنین رژیم های غذایی سرشار از کربوهیدرات می توانند سبب تغییر محیط روده شوند. لذا مصرف این گونه مواد غذایی به تکثیر باکتری ها کمک می نمایید و منجر به بروز مشکلاتی همچون نفخ، اسهال یا یبوست می شود.

عدم فعالیت های ورزشی

برخی از افراد تصور می کنند در طول دوران بارداری نبایست فعالیت ورزشی داشته باشند در صورتی که این یک بارو غلط است. عدم فعالیت می تواند سبب اضافه وزن، ضعیف شدن عضلات، کند شدن حرکت روده ها، دیابت بارداری، خستگی و در نهایت یبوست شود. لذا سعی نمایید انجام فعالیت های ورزشی را فراموش نکنید.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در شمال تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید .

اثر یبوست دوران بارداری بر جنین

برخی از افراد تصور می کنند که یبوست تاثیر منفی بر روی جنین خواهد داشت در صورتی که این یک باور نادرست است و هیچ گونه تاثیر منفی بر روی جنین نمی گذارد.

تاثیر یبوست بر بارداری

همان طور که ذکر شد از بیماری های شایع در دوران بارداری یبوست است که اگر به موقع درمان نشود منجر به درد می گردد. عملکرد روده ها بدین صورت است که حرکات موجی شکلی دارند و محتویات روده را حرکت می دهند اگر یبوست داشته باشید این امر سبب می شود تا دائما ناحیه خروجی روده مسدود باشد که زمان حرکت روده برخورد با این انسداد موجب ایجاد درد می شود. گاهی اوقات این درد بسیار شدید و همانند درد پره شدن آپاندیس می باشد که برای تسکین بایستی مدفوع خارج شود. به همین منظور برای پیشگیری از تشدید بیماری بایستی تمهیداتی بیاندیشید.

جالب است بدانید سرعت دفع و تعداد دفع در افراد مختلف متفاوت می باشد، اما اگر فاصله بین دو دفع زیاد شود این امر سبب ایجاد درد و فشار در ناحیه کم می گردد.

درمان یبوست در بارداری

روش های درمانی متعددی وجود دارد که می توان برای بهبود این بیماری به کار برد که در ادامه به شرح آن ها می پردازیم، اما قابل توجه است که اگر درمان یبوست با این گونه روش ها موثر باشد در نهایت با تشدید بیماری جراحی صورت می گیرد . لذا سعی نمایید نسبت به این بیماری بی تفاوت نباشید و به یک متخصص گوارش مراجعه نموده تا با مشورت ها و راه کارهای درمان ایشان به بهبود بیماری خود بپردازید.

نوشیدن آب: یکی از بهترین روش ها که می تواند به درمان کمک نمایید نوشیدن آب است، هر چه قدر بر اهیمت آب تاکید نماییم باز هم کم خواهد بود، لذا نوشیدن آب را فراموش نکنید.

water

رژیم غذایی سرشار از فیبر: آنچه می تواند در بهبود بیماری یبوست مثمر ثمر باشد تغییر سبک زندگی و داشتن رژیم غذایی سالم است. به این نکته توجه نمایید مصرف مواد غذایی، میوه و سبزیجات حاوی فیبر بسیار موثر خواهد بود.

a2

ورزش منظم: برخی از افراد تصور می کنند در زمان بارداری فعالیت های ورزشی برای آن ها و جنین مضر خواهد بود در صورتی که این باور بسیار نادرست است. عدم تحرک می تواند منجر به کنر شدن حرکت روده ها و در نهایت ابتلا به یبوست شود. لذا انجام فعالیت های ورزشی سبک نظیر پیاده روی در این دوران را فراموش نکنید.

a3

مکمل‌ها: همان طور که ذکر شد مکمل های آهن یکی از دلایل ابتلا به یبوست در این دوران می باشد در صورت و ابتلا به این بیماری با پزشک خود مشورت نمایید تا فرمولاسیون متفاوتی را برای شما تجویز نمایید، تا میزان یبوست کاهش یابد.

متاموسیلدر صورتی که یبوست با رعایت عواملی که ذکر شد برطرف نگردید در این زمان بهتر است با پزشک معالج خود صحبت نموده تا از ملین ها برای درمان و بهبود حرکت روده ها استفاده شود. اما نکته ای بسیار مهم که بایستی به آن دقت نمایید به مادران باردار توصیه می شود از مصرف خودسرانه ملین ها در این دوران بپرهیزند زیرا مصرف آن ها سبب انقباض رحم می شود که این خود می تواند مشکلاتی را برای آن ها به همراه داشته باشد لذا سعی نمایید در صورت عدم درمان با روش های فوق با پزشک مشورت نمایید.

a4

پروبیوتیک: پروبیوتیک از مواردی هستند که کمک می نمایید تا باکتری های روده در وضعیت مناسبی قرار بگیرند و موجب سلامت روده شود. لذا مصرف روزانه پروبیوتیک نظیر ماست را فراموش نکنید.

مصرف ملین در دوران بارداری

ملین ها دارای انواع مختلفی می باشند که مصرف خودسرانه آن ها مشکلاتی را برای فرد به همراه خواهد داشت و حتی می تواند خطرساز شود. چون مصرف آن ها سبب کاهش آب بدن، بر هم خوردن تعادل سطح نمک و مواد معدنی شود. لذا مشورت با متخصص و سپس مصرف آن ها لازم خواهد بود.

اما ملین ها به چند صورت خواهند بود که عبارت است از: ملین های حجیم کننده مدفوع، لاکتولوز، شیاف گلیسیرین، بیزاکودیل، سنا، دوکوزات سدیم، پیکوسوفلات سدیم و ماکروگل

کلام آخر

بیماری یبوست را جدی بگیرید. بی تفاوت بودن به این بیماری و عدم درمان به موقع می تواند زمینه ساز مشکلات بیشتری برای فرد شود. لذا اگر سبک زندگی خود را تغییر داده اما همچنان به یبوست مبتلا هستید در چنین مواقعی مشورت با یک فوق تخصص گوارش توصیه می شود که می تواند کمک کننده باشد. در صورت داشتن هر گونه سوال می توانید به انتهای صفحه مراجعه نموده و سوالات خود را از ما بپرسید یا برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸تماس گرفته و یا از مشاوره‌ی رایگان در تلگرام بهره‌مند شوید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.3 پاسخ
 1. صادقی
  صادقی گفته:

  بجز شیاف بیزاکودیل، برای یبوست بعد از بارداری از چه داروی دیگر می شود استفاده کرد که در شیر مادر و نوزاد تاثیر منفی نداشته باشد.

  پاسخ
 2. موسوی
  موسوی گفته:

  با سلام
  من ۵ ماهه باردارم
  آیا مصرف منیزیم هیدروکساید ۸٪ در بارداری مجاز است؟
  ای بی اس نوع سی دارم. قبل از بارداری متافلور و کلوسن استفاده میکردم اما بعد از اینکه فهمیدم باردارم فقط لاکسمل یا لاکسی ژل استفاده میکنم. شبی یک تا دو قاشق. آیا مضر است؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − یازده =