ورم روده

بیماری‌های التهابی روده (IBD) به گروهی از اختلالات روده‌ای اطلاق می‌شود که باعث التهاب طولانی‌مدت دستگاه گوارش می‌شوند.

دستگاه گوارش مسئول تجزیه غذا، جذب مواد مغذی و دفع هر گونه مواد زائد و ضایعات غیرقابل استفاده می‌باشد. التهاب در هر نقطه‌ای در امتداد دستگاه گوارش این روند طبیعی را مختل می‌کند.

این بیماری می‌تواند بسیار دردناک و برای بدن آسیب‌زا باشد، در برخی موارد حتی ممکن است تهدیدکننده زندگی باشد. بیماری‌های التهابی روده می‌تواند برخی از ناراحتی‌ها را در زندگی روزمره شما ایجاد نماید، اما شما هنوز هم می‌توانید این بیماری را مدیریت کرده و از زندگی سالمی برخوردار باشید و زندگی فعال خود را ادامه دهید.

در صورتی که شما با هر یک از علائم بیماری‌های کرون یا التهاب روده مواجه شدید حتما برای تشخیص و درمان به متخصص گوارش کبد و آندوسکوپی مراجعه کنید.متخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با بررسی علائم ،انجام آزمایشات و معاینه علت بیماری را مشخص و براساس آن برنامه درمانی شامل دارو،رژیم ها و پرهیزهای غذایی تجویز می‌کند.

درمان التهاب ورم روده

درمان‌های مختلفی برای  بیماری‌های التهابی روده (IBD) وجود دارد:

 • داروهای ضدالتهابی: این داروها باعث کاهش التهاب دستگاه گوارش می‌شوند. با این‌ حال، آن‌ها عوارض جانبی زیادی دارند. داروهای ضدالتهابی مورد استفاده برای بیماری‌های التهابی روده می‌تواند شامل مواردی همچون: سولفاسالازین و محصولات جانبی آن و همچنین کورتیکواستروئیدها شود.
 • داروهای سرکوب‌کننده سیستم ایمنی: این داروها از حمله سیستم ایمنی به روده‌ها و ایجاد التهاب جلوگیری به عمل می‌آورند. این گروه از داروها شامل داروهای مسدودکننده TNF (یک ماده شیمیایی تولید شده توسط سیستم ایمنی بدن که باعث التهاب می‌شود) می‌شوند.
 • آنتی‌بیوتیک‌ها: آن‌ها برای کشتن باکتری‌هایی که ممکن است باعث ایجاد یا تشدید علائم IBD شوند، استفاده می‌شوند.
 • داروهای ضد اسهال و مسهل: می‌توانند برای درمان علائم بیماری‌های التهابی روده استفاده گردند.
 • هنگام مبتلا شدن به IBD انتخاب سبک زندگی سالم مهم است. نوشیدن مقدار زیادی مایعات، اجتناب از محصولات لبنی و موقعیت‌های استرس‌زا، ورزش و ترک سیگار، همگی می‌توانند سلامت شما را بهبود بخشند.
 • ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند کمبودهای تغذیه‌ای را جبران نمایند. به‌ عنوان‌ مثال، مکمل‌های آهن می‌توانند کم‌خونی را درمان کنند.

گاهی اوقات برای درمان ورم روده عمل جراحی لازم می‌شود. برخی از این عمل ها شامل موارد زیر می‌شوند:

 • استریکچرپلاستی برای متسع کردن روده تنگ‌شده
 • بستن و یا حذف فیستول
 • حذف بخش‌های آسیب‌دیده از روده‌ها، برای افراد مبتلا به بیماری کرون

انواع اصلی بیماری‌های التهابی روده

بیماری‌های متعددی تحت عنوان IBD طبقه‌بندی می‌شوند. دو بیماری کولیت اولسراتیو و بیماری کرون شایع‌ترین بیماری‌های مربوط به بیماری‌های التهابی روده می‌باشند.  بیماری کرون می‌تواند باعث التهاب در هر بخشی از دستگاه گوارش شود. با این‌ حال، اغلب بخش پایانی روده کوچک را درگیر می‌کند. کولیت اولسراتیو شامل التهاب روده بزرگ می‌شود.

 دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با اینستاگرام و یا شماره تلفن های 22683818_09901414248_77839463 تماس حاصل نمایید.

مهم ترین علل بروز بیماری ورم روده

علت دقیق بیماری‌های التهابی روده ناشناخته است. با این‌ حال، ژنتیک و اختلال در سیستم ایمنی بدن با بیماری‌های التهابی روده (IBD) در ارتباط است.

ژنتیک

اگر خواهر و برادر یا پدر و مادر شما به این بیماری‌ها مبتلا شده باشند، احتمال بروز (IBD) در شما افزایش می‌یابد.

سیستم ایمنی

سیستم ایمنی بدن نیز می‌تواند در بروز بیماری‌های التهابی روده (IBD) نقش داشته باشد. در صورت وجود یک عفونت باکتریایی یا ویروسی در دستگاه گوارش، پاسخ ایمنی بر علیه آنها آغاز می‌شود. از آنجا که بدن سعی می‌کند به مبارزه با مهاجمان بپردازد، دستگاه گوارش ملتهب می‌شود. با این‌ حال، در افراد مبتلا به (IBD)، حتی زمانی که هیچ عفونتی وجود نداشته باشد، التهاب دستگاه گوارش می‌تواند رخ دهد.

در این افراد سیستم ایمنی بدن خودش به سلول‌های بدن حمله می‌کند. این فرایند تحت عنوان” پاسخ ایمنی” شناخته می‌شود. همچنین ممکن است پس از درمان عفونت همچنان التهاب در دستگاه گوارش باقی بماند، در نتیجه فرد به (IBD) مبتلا می‌شود. التهاب ممکن است برای ماه‌ها یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد.

 عوامل خطر برای ابتلا به بیماری التهابی روده

شایع‌ترین عوامل خطرساز برای ابتلا به بیماری کرون و کولیت اولسراتیو عبارت‌اند از:

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به‌ عنوان عامل اصلی مبتلا شدن به بیماری کرون، تشدید درد و علائم دیگران محسوب می‌شود. با این‌ حال، کولیت اولسراتیو در درجه اول افراد غیرسیگاری و سیگاری‌های سابق را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

نژاد

در حال حاضر در همه اقوام بیماری (IBD) یافت می‌شود. با این ‌حال، در میان برخی از نژادهای خاص مانند سفیدپوستان و یهودیان اشکنازی خطر بالاتری دارند.

سن

بیماری‌های التهابی روده (IBD) می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در اکثر موارد، قبل از سن 35 سالگی شروع می‌شود.

منطقه جغرافیایی

افرادی که در مناطق شهری و کشورهای صنعتی زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های التهابی روده قرار دارند، علت این امر می‌تواند مربوط به شیوه زندگی، رژیم غذایی و کار آن‌ها باشد. IBDدر میان افرادی که در آب‌وهوای شمالی زندگی می‌کنند شایع‌تر است، شاید به دلیل سردی این مناطق باشد.

جنسیت

به‌طور کلی، IBD در هر دو جنس تقریباً به یک نسبت مشاهده می‌شود. با این‌ حال کولیت اولسراتیو در میان مردان شایع‌تر است، در حالی ‌که بیماری کرون در میان زنان شایع‌تر است.

روش های پیشگیری از بیماری التهاب روده

نمی‌توان از علل ارثی بیماری‌های التهابی روده جلوگیری کرد. با این ‌حال، شما می‌توانید با رعایت موارد زیر، خطر ابتلا به بیماری التهابی روده و یا عود مجدد آن را کاهش دهید:

 • دنبال کردن رژیم غذایی سالم
 • ورزش منظم
 • ترک سیگار

علائم بیماری‌های التهابی روده

علائم (IBD) بسته به محل و شدت التهاب متفاوت است، اما ممکن است شامل موارد زیر گردد:

 • اسهال
 • درد معده، دل‌درد، و با توجه به انسداد روده نفخ
 • کاهش وزن و کم‌خونی

افراد مبتلا به بیماری کرون ممکن است در دهان خود به آفت یا زخم‌های دهانی مبتلا شوند. گاهی اوقات در اطراف ناحیه تناسلی و یا مقعد زخم و شقاق نیز ظاهر می‌شود. IBD همچنین می‌تواند مشکلاتی خارج از سیستم گوارشی ایجاد نماید، مانند:

 • التهاب چشم‌ها
 • اختلالات پوستی
 • آرتریت

عوارض احتمالی بیماری‌های التهابی روده

عوارض احتمالی بیماری‌های التهابی روده عبارت‌اند از:

 • سوءتغذیه و درنتیجه کاهش وزن
 • سرطان روده بزرگ
 • فیستول (زخمی که در دیواره روده ایجاد می‌شود و بین بخش‌های مختلف دستگاه گوارش حفره ایجاد می‌کند.)
 • پارگی روده (یا ایجاد سوراخ)
 • انسداد روده

در موارد نادر، (IBD) می‌تواند باعث ایجاد شوک در بیمار شود. این امر می‌تواند زندگی فرد را تهدید کند. شوک معمولاً با از دست دادن خون در طول یک اسهال خونی مزمن یا ناگهانی ایجاد می‌شود.

تشخیص بیماری التهاب روده

برای تشخیص بیماری‌های التهابی روده، پزشک ابتدا در مورد سابقه پزشکی خانواده و نحوه اجابت مزاج شما سؤالاتی خواهد پرسید. پس ‌از آن ممکن است معاینه فیزیکی انجام‌ شده و در ادامه یک یا چند تست تشخیصی تجویز شود:

 • آزمایش نمونه مدفوع و خون
 • آزمایش باریم انما
 • تصویربرداری از طریق سیگموییدوسکوپی و کولونوسکوپی
 • آندوسکوپی از طریق کپسول
 • فیلم ساده و یا اشعه ایکس
 • سی تی اسکن (CT) و تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI)

نتیجه گیری

عوامل متعددی در التهاب روده تأثیر گذار هستند. درمان ورم روده بسته به عامل به وجود آورنده آن، به شیوه های متفاوتی صورت می گیرد. شما می توانید به منظور تشخیص و درمان این بیماری به پزشک متخصص گوارش خوب در تهران مراجعه نمایید.4 پاسخ
 1. اکبربرزگر
  اکبربرزگر گفته:

  باسلام،آقای دکتربنده بمدت چندساله که جهت اجابت مزاج تنقیه میکنم،طوریکه احساس میکنم درناحیه کشاله سمت چپ تنگی روده دارم،بی اشتهایی ندارم،کم خونی دارم،لاغرهستم،تمام داروهای مسهل رااستفاده کردم،متاسفانه تاثیری نداشت چون بنده یبوست ندارم،
  متشکرمیشم راهنمایی فرمایید

  پاسخ
 2. نگار
  نگار گفته:

  کیسه صفرا جراحی کردم سمت راست شکم بزرکتر از سمت چپ است کبد چربه قسمت بالاشکم بزرک سمت راست شکم درد دارد شکم نفخ زیادی دارد هر داوری که مربوط به روده معده دکترها تجویز کردند خوردم در طول درمان خوب بود ولی بعد از تمام شدن دارو باز تمام ناراحتیها برگشت لطفا راهنمایی کنید سن ۵۸

  پاسخ
 3. بهمن نجفی
  بهمن نجفی گفته:

  سلام،اگر دفع مدفوع راحت ولی حالت تکه تکه و متلاشی با رنگ غیر طبیعی یا کمرنگ همراه با تب مزمن بدن درد و خستگی مداوم و کاهش وزن،خشکی دهان در شبها وآفت دهانی نشانه چیست؟با تشکر

  پاسخ
 4. N.m
  N.m گفته:

  سلام،خسته نباشید،من حدود دو ماه پیش ناگهانی دچار اسهال شدید،حالت تهوع،معده درد و درد اطراف ناف شدم،دکتر عمومی رفتم گفتن که عفونت روده است و شایع شده،قرص مترونیدازول نوشتن مصرف کردم و حالم بدتر شد،همون علائم رو داشتم به علاوه لرز شدید،آزمایش خون،آزمایش مدفوع و سونوگرافی هم رفتم ولی دکتر چیزی تشخیص نداد،یک ماهه که کلیدینیوم سی و پنتوپرازول مصرف میکنم اما جدیدا تاثیری نداره مثل قبل،الان هنوز درد ناحیه پایین و سمت راست شکم و نفخ و اسهال رو هنوز دارم اما بقیه علائم از بین رفته تقریبا،آیا بدون کلونوسکپی میشه بیماری رو تشخیص داد؟

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 − 1 =