تشخیص آسیب ها و بیماری های کبدی

تشخیص آسیب ها و بیماری های کبدی

کبد از بزرگترین اعضا بدن است که سمت راست بالای شکم را اشغال می کند . این عضو وظایف بسیار زیادی برعهده دارد ولی آن وظایفی که اکثر عموم با آن آشنا هستند تصفیه خون می باشد، اما وظیفه کبد تنها به تصفیه خون محدود نمی شود . کبد عضو اصلی است که اکثر سموم بدن را خنثی می کند و بسیاری از مواد زائد بدن، متابولیک های دارویی را از بدن دفع می کند.

تشخیص آسیب ها و بیماری های کبدی

چه عوامل موجب آسیب بافت کبد می شود ؟

آنچه در مورد این عضو حائز اهمیت است با توجه به اینکه اکثر این مواد از کبد رد می شوند، به راحتی کبد می تواند درگیر این مواد سمی شود و آسیب ببیند . بنابراین صدمه کبدی را در بسیاری از داروها و موادی که ناخواسته یا خواسته مصرف می کنیم به طور اختصاصی با بعضی از عوامل بیماری زا داریم .

مانند هپاتیت های ویروسی، مصرف الکل که خود یک سم است و بیشترین تاثیر خود را اول بر روی کبد می گذارد . تجمع چربی در بدن، از آنجایی که وظیفه اصلی کبد دفع چربی های بدن و تبدیل چربی بد به چربی خوب است خود می تواند به وسیله این چربی ها زائد در بدن آسیب ببیند .

علائم بیماری کبدی

مشکل اساسی که ما در بیماری های کبد با آن مواجه هستیم، این است که کبد عضوی است که میزان ذخیره زیادی دارد یعنی تا زمانی که قسمت عمده ای از آن درگیر بیماری و یا آسیب نشود علائمی را به وجود نمی آورد .

بنابراین علائم بیماری کبدی، علائم بسیار دیررسی هستند و وقتی پیش می آیند که کبد قسمت عمده ای از عملکرد خود را از دست داده است . بنابراین ما با توجه به علائم یا نشانه های که به وجود می آید نمی توان در مورد کبد قضاوتی داشت و کبد باید توسط آزمایش و یا وسایل مخصوص بررسی شود و مشخص شود که در آیا در مراحل اولیه صدمه است یا خیر .

چه شیوه ای موجب آگاهی از سلامت کبد می شود ؟

یکی از راه های که به ما کمک می کند تا از سلامت کبد خود تا حدودی آگاه شویم، انجام چکاپ های سالیانه خون  است که توسط پزشک تجویز می شود و می تواند راه گشایی تشخیص به موقع بیماری های کبدی باشد .

علاوه بر این پرهیز از موادی که می تواند برای کبد سمی باشد، که در راس آنها مصرف الکل است که برای کبد مضر می باشد و همین طور آلودگی هایی که می تواند به وسیله مصرف داروهای که انرژی زا هستند و به خصوص غیر مجاز ممکن است فروخته شوند، پرهیز از این داروها می تواند موجب شود تا آسیبی به کبد وارد نشود .

تشخیص بیماری و آسیب کبد با فیبرو اسکن

یکی از وسایلی که به پزشکان کمکی بسیاری کرده است، که در مراحل اولیه می تواند آسیب های کبدی را تشخیص دهد دستگاهی به نام فیبرو اسکن است که در طی سال های اخیر اختراع شده است و کمک بسیاری در این مورد داشته است و به خصوص مانع از انجام نمونه برداری کبدی به منظور تشخیص بیماری های کبدی انجام می شد .

کلام آخر

بیماری کبد چرب یک بیماری بدون علامت است و با داشتن رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی می توان تا حدی از ابتلا به این بیماری پیشگیری نمود . در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص این بیماری می توانید به متخصص گوارش مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

هفت − سه =