بواسیر-(هموروئید)-و-شقاق-مقعدی-(فیشر)

بواسیر (هموروئید) و شقاق مقعدی (فیشر) دو علت شایع درد و خونریزی هنگام دفع مدفوع به شمار می روند.

بواسیر-(هموروئید)-و-شقاق-مقعدی-(فیشر)

بواسیر-(هموروئید)-و-شقاق-مقعدی-(فیشر)

بواسیر یا هموروئید

بواسیر در ناحیه کانال مقعد و در قسمت انتهایی روده بزرگ قرار دارد، در واقع بواسیر بالشتک های عروقی طبیعی هستند که در داخل و خارج کانال مقعد قرار گرفته اند.

بواسیر در اثر فشار هنگام یبوست و اسهال متورم و پر خون می شود، زمانی که این موارد تکرار شود سبب می شود تا عروق بواسیر دچار التهاب، پارگی و زخم شود و در نهایت به صورت خونریزی و بیرون زدگی همراه با درد در زمان دفع مدفوع خود را نشان دهد.

انواع هموروئید یا بواسیر

بواسیر یا هموروئید شامل چهار نوع می باشد که هر کدام از آن ها شدت درجه و علائم متفاوتی دارند، که عبارت است از:

خونریزی بدون بیرون زدگی جز بواسیر درجه اول بوده و خونریزی همراه با بیرون زدگی به صورت ناخودآگاه در جای خود قرار می گیرد، جز خونریزی های درجه دوم به شمار می آید. همچنین خونریزی به همراه بیرون زدگی که با کمک دست می توان آن را در جای خود قرار داد، جز بواسیر درجه سه و خونریزی همراه با بیرون زدگی که با دست نمی توان آن را در جای خود قرار داد جز بواسیر درجه چهارم می باشد که شدت این نوع بواسیر به نسبت دیگر نوع های آن شدید تر می باشد.

انواع هموروئید یا بواسیر

انواع هموروئید یا بواسیر

علل و عوامل موثر در ابتلا به بواسیر

علل متعددی می تواند منجر به بروز بیماری بواسیر یا هموروئید شود که عبارت است از:

 • یبوست مزمن
 • اسهال مزمن
 • افزایش سن
 • ژنتیک
 • کم تحرکی
 • مصرف غذاهای فاقد فیبر
 • عدم مصرف سبزیجات و میوه ها
 • مصرف مشروبات الکلی
 • بارداری
 • یبوست مزمن
 • اسهال مزمن
 • نشستن های طولانی مدت در توالت

علائم و نشانه های بواسیر یا هموروئید

خونریزی

اولین و شایع ترین علائم بیماری بواسیر خونریزی است. به طور معمول خونریزی در زمان دفع مدفوع که با سختی انجام می شود اتفاق می افتد. به طور معمول خونریزی در اکثر مواقع پس از دفع مدفوع رخ می دهد و از مدفوع جدا می باشد، در صورتی که اگر خون در مدفوع دیده شود این عارضه خود می تواند نشان دهنده ی بسیاری از بیماری ها همچون سرطان، پولیپ و کولیت باشد که این مشکل نیاز به بررسی بیشتری خواهد داشت.

بیرون زدگی

جالب است بدانید که دومین نشانه ابتلا به بیماری بواسیر بیرون زدگی بالشتک ها می باشد. زمانی که بیماری بواسیر شدت یابد با بیرون زدگی بالشتک ها همراه خواهیم بود که این عارضه با دست در جای خود قرار نمی گیرد، در صورتی که این بیرون زدگی بالشتک ها با دست میسر نباشد حتما بایستی بدون اتلاف وقت به درمان بواسیر بپردازید.

درد

سومین علت بیماری بواسیر یا هموروئید درد خواهد بود که درد در زمانی که بیماری تشدید پیدا کرده باشد و در مرحله یا درجه سوم و چهارم باشد، اتفاق می افتد.

درمان بواسیر یا هموروئید

درمان با توجه به برخی عوامل همچون؛ نوع هموروئید، علت ایجاد آن و صلاح دید فوق تخصص گوارش متفاوت می باشد. اما روش های درمانی متعددی جهت درمان بواسیر وجود دارد که عبارت است از:

درمان های طبی

در صورتی که بواسیر بسیار شدید نباشد می توان این بیماری را با کمک رژیم غذایی، کنترل یبوست، استفاده از آب گرم و پماد های ضد هموروئید به درمان این عارضه پرداخت.

درمان بواسیر یا هموروئید

درمان بواسیر یا هموروئید

جراحی

جراحی آخرین مرحله درمانی است، در صورتی که هموروئید همراه با لخته خون باشد درمان به صورت جراحی خواهد بود.

سایر روش های درمانی

در صورت وجود خونریزی های مکرر و دردناک بودن بیماری می توان اقدام به برداشتن هموروئید به صورت سرپایی نمود که این روش های درمانی می تواند شامل: لیزر، کوتر کردن، اشعه مادون قرمز و بستن هموروئید با حلقه پلاستیک انجام گردد.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در شمال تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل فرمایید یا به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید .

شقاق مقعدی یا فیشر چیست؟

فیشر یا شقاق یک بیماری است که در ابتدای مقعد یا رکتوم ایجاد می شود به طور معول در این ناحیه زخم یا ترکی ایجاد می گردد که همراه با درد خواهد بود و گاهی در زمان دفع با میزان کمی خونریزی همراه می باشد.

علل ابتلا به شقاق مقعدی

دلایل مختلفی می تواند منجر به بروز شقاق مقعدی شود که طبق آنچه دیده شده علت اصلی این بیماری ابتلا به یبوست و اسهال مزمن می باشد.

انواع شقاق مقعدی

شقاق مقعدی به دو نوع حاد و مزمن تقسیم بندی می شود، که هر کدام از این نوع ها با علائم متفاوتی همراه می باشند.

شقاق مقعدی مزمن

این نوع از فیشر یا شقاق مقعدی با علائم طولانی مدتی همراه است که گاهی اوقات حالت عود خواهد داشت و در اکثریت مواقع به صورت یک زایده پوستی در لبه کانال مقعد ایجاد می گردد که درمان آن به صورت جراحی خواهد بود.

شقاق یا فیشر مقعدی

شقاق یا فیشر مقعدی

شقاق مقعدی حاد

شقاق مقعدی حاد با زخم و درد در هنگام مدفوع همراه است که درمان این نوع از فیشر به صورت مراقبتی و سرپایی می باشد. تغییر سبک زندگی و تغییر عادات غذایی می تواند سبب درمان شقاق مقعدی (فیشر) شود.

درمان خانگی شقاق مقعدی

تغییر سبک زندگی و داشتن رزیم غذایی مناسب می تواند عامل اصلی ابتلا به این بیماری یعنی یبوست را بهبود بخشد و سبب درمان یبوست گردد.

استفاده از آب گرم و قرار گرفتن در لگن آب گرم می تواند کمک کننده باشد. پس از استفاده از آب گرم فرد می تواند به آرامی خود را خشک نمایید و از پماد های تجویز شده توسط متخصص گوارش را استفاده نمایید.

به منظور تسکین درد می توانید از مسکن استفاده نمایید، اما نکته ای که باید به آن توجه نمایید این است که درد منجر به تشدید گرفتگی عضلات مقعد و زخم می گردد.

درمان شقاق مقعدی یا فیشر

درمان شقاق مقعدی یا فیشر

درمان پزشکی شقاق مقعدی

درمان با توجه به شدت بیماری و صلاح دید پزشک متفاوت می باشد. یکی از روش های درمان تزریق بوتاکس می باشد، در حقیقت تزریق سم بوتولینوم به عضله داخل مقعد به رفع گرفتگی عضله کمک می نمایید. این روش درمان می تواند منجر به بهبود خونرسانی و ترمیم زخم های شقاق شود و درصد موفقیت این روش درمانی بسیار بالا و با اقدامات تکمیلی صددرصد می رسد.

درمان شقاق با بوتاکس به صورت سرپایی توسط فوق تخصص گوارش انجام می گردد و یک روش آسان و معجزه گر خواهد بود. این روش درمانی یک روش بدون عارضه است و بهترین و اولین روش درمان شقاق مقعدی به شمار می آید.

در نهایت روش درمان بیماری شقاق مزمن جراحی است که در این عمل قسمتی از اسفنکتر داخلی مقعد قطع و اقدامات برداشتن زائد پوستی انجام می شود.

کلام آخر

بیماری بواسیر و فیشر با علائم متفاوتی که ذکر گردید همراه خواهد بود. لذا در صورت داشتن هر گونه از این علائم بهتر است بدون اتلاف وقت به فوق تخصص گوارش مراجعه نمایید تا از پیشرفت بیماری و بروز عوارض جبران ناپذیر بپرهیزید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + 12 =