کبد چرب غير الکلي با التهاب، تجمع چربي و بافت فيبروز در کبد شناخته مي شود که گاهی باعث دردهاي ناحيه راست و بالاي شکمي مي شود، اگر چه يافته هاي مشابه در افراد وابسته به مصرف الکل ديده مي شود، NASH در افراد بدون سابقه مصرف الکل و يا مصرف بسيار ناچيز ايجاد مي گردد. علت دقيق NASH ناشناخته است.

تجمع چربی درکبد

بيشتر افراد مبتلا بين سنين 40-60 سال مي­باشند، اگر چه اين اختلال مي­تواند در کودکان بالاي سن 10 سال نيز اتفاق بيفتد. شيوع NASH در خانمها بيشتر از آقايان است. پیش بینی رفتار کبد چرب در هر فرد کار مشکلی است.اغلب افرادی که مبتلا هستند هرگز دچار مشکلات جدی در کبدشان نمیشوند اما افرادی نیز وجود دارند که به علت ابتلا به کبد چرب غیر الکلی دچار سیروز میگردند.سیروز اسمی است که نشان دهنده صدمات بسیار شدید کبد و وخامت اوضاع آن است.

درحال حاضر درمان NASH بر کنترل برخی از بیماریهای همراه آن مانند دیابت و چاقی و پیگیری بیمار از نظر پیشرفت بیماری متمرکز است.

چاقي و افزايش وزن، ديابت، افزايش چربي خون و مصرف بعضي داروهايي خاص مثل (کورتيکوستروئيد، متوتروکسات ) از مهمترين علتهاي کبد چرب می باشد.

تجمع چربی درکبد

تجمع چربی درکبد

بيشتر در افرادبا کبد چرب  اختلالات خاصی همراهی دارد :

چاقي

بیش از 70% افراد مبتلا به NASH چاقند و بیشتر آنان 10 تا 40 % سنگین تر از وزن ایده آل خود هستند.

افزايش چربي خون

20 تا 80 % افراد مبتلا به NASH چربی خون بالا دارند (منظور بالا بودن تریگلیسرید و کلسترول است).

ديابت

75% افراد مبتلا به NASHدیابت قندی دارند.

مقاومت به انسولين

منظور از مقاومت به انسولین این است که بدن این افراد قادر به استفاده از انسولین برای سوخت قندها نیست و این خود باعث ایجاد دیابت میشود.مقاومت به انسولین از طرفی خود باعث چاقی و بالا رفتن چربی خون میشود.

برخی از فاکتورهای موثر بر متابولیسم با NASH مرتبطند.مانند تغذیه غیر دهانی , کاهش وزن سریع , گرسنگی بسیار شدید و درمان داخل وریدی گلوکز در بیمارانی که شرایط وخیمی دارند.

جراحي شکم

برخی از جراحی های شکم با NASH ارتباط دارند.مثل برداشتن قسمت وسیعی از روده کوچک و جراحی معده برای درمان چاقی و جراحی کیسه صفرا و لوزالمعده و بای پس قسمتی از روده کوچک.

داروها و سموم

بیماری کبد

بیماری کبد

علائم: اکثر بيماران بدون علامت هستند. بندرت بدنبال علائمي مانند خستگي، ضعف و احساس ناراحتي مبهم در قسمت فوقاني شکم، تشخيص NASH گذاشته مي شود اگر چه رابطه بين اين علائم و NASH کاملاً روشن نيست.

تشخيص: در اغلب موارد NASH در زمان انجام آزمايش هاي روتين تشخيص داده مي شود و تشخيص قطعي با نمونه برداري کبد صورت مي گيرد. جهت رد ساير علل بيماريهاي کبدي و وجود NASH آزمايشات تکميلي کمک کننده خواهد بود.

تاريخچه بيماري: شرح حال بيماري ممکن است بيماري يا اختلالات همراه با NASH را مانند ديابت يا جراحي شکم آشکار سازد. بعلاوه پزشک معالج ممکن است در مورد ريسک فاکتورهاي ديگر بيماريهاي کبدي مانند ويرال، مسموميت دارويي يا هپاتيت الکلي سئوال کند.

معاينه فيزيکي: در معاينه فيزيکي کبد معمولاً نرمال است.

تستهاي کبدي: تستهاي عملکرد کبدي جهت تشخيص NASH و افتراق بين NASH و هپاتيت الکلي کمک کننده است. سطح آنزيمهاي کبدي ALT,AST در 90% افراد مبتلا به NASH افزايش يافته است.

راديوگرافي: آزمايشات تصوير برداري مانند سونوگرافي، CT-scan يا MRI  ممکن است تجمع و چربي در کبد را نشان دهند. تستهاي تصوير برداري بدليل عدم افتراق NASH از ديگر بيماريهاي مشابه کبدي جهت تشخيص NASH مورد استفاده قرار نمي­گيرند.

نمونه برداري کبد: اگر چه تشخيص NASH با آزمايشات ديگر ميسر است اما براي تشخيص قطعي NASH بايد نمونه برداري کبدي صورت گيرد. نمونه برداري کبد براي تعيين شدت بيماري و پروگنوز بيماري نيز کمک کننده خواهد بود.

گاهي اوقات پزشک معالج قبل از انجام بيوپسي کبد کاهش تدريجي وزن را در عرض شش ماه تا يکسال به بيمار توصيه مي کند. در تعدادي از بيماران بعد از کاهش وزن آزمايشات کبدي به سطح نرمال مي رسند.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × دو =