کبد چرب غیر الکلی NASH

التهاب و تجمع چربی ها در بافت فیبروز کبد نشان دهنده کبد چرب غیر الکلی خواهد بود. از نشانه های ابتلا به این عارضه درد در ناحیه بالای شکم در سمت راست می باشد. تنها دلیل ابتلا به این بیماری مصرف مشروبات الکلی نیست حتی در موارد دیده شده است که افراد بدون سابقه مصرف مشروبات الکلی به این عارضه مبتلا شده اند لذا هنوز علت دقیق NASH ناشناخته است.

تجمع چربی در کبد

تجمع چربی در کبد در سنین مختلف اتفاق می افتد، طبق مشاهدات انجام شده کودکان بالای ده سال و افراد در دوره سنی چهل تا شصت سال بیشتر با این عارضه مواجهه بوده اند. همچنین شیوع NASH در زنان به نسبت مردان بیشتر است.

تشخیص تجمع چربی در کبد بسیار سخت است و اکثریت افرادی که به مشکلات کبدی مبتلا هستند متوجه بیماری خود نخواهند بود، اما افرادی که به علت کبد چرب غیرالکلی دچار سیروز کبدی شده اند با آسیب های بیشتر کبدی مواجهه شده اند.

درمان کبد چرب غیر الکلی NASH

درمان NASH براساس علت زمینه ای متفاوت می باشد. افرادی که به بیماری دیابت، اضافه وزن یا چاقی مواجهه اند بهتر است برای درمان NASH به کنترل و درمان مشکلات خود بپردازند تا بتوان به کنترل و درمان کبد چرب غیر الکلی NASH پرداخت.

به طور معمول مهمترین عوامل و عللی که سبب ایجاد کبد چرب می گردد، اضافه وزن، دیابت، افزایش چربی خون و مصرف برخی داروها می باشد.

کبد چرب غیر الکلی

کبد چرب غیر الکلی

بیشتر در افراد با کبد چرب  اختلالات خاصی همراهی دارد :

چاقی

اکثریت افراد مبتلا به کبد چرب غیر الکلی NASH با چاقی و اضافه وزن مواجهه هستند و اکثریت آنان بیش از ده تا چهل درصد به اضافه وزن دچار هستند.

افزایش چربی خون

افزایش چربی خون تریگلیسیرد و کلسترول از عواملی است که سبب ابتلا به کبد چرب غیر الکلی NASH  می شود.

دیابت

بیماری دیابت از دیگر عواملی است که تا حدود هفتاد و پنج درصد موجب ابتلا به NASH می شود.

مقاومت به انسولین

در صورتی که بدن فرد قادر به استفاده از انسولین، سوخت و ساز قند نباشد به بیماری دیابت مبتلا می گردد. جالب است بدانید که مقاومت به انسولین از عواملی است که سبب اضافه وزن و افزایش چربی خون می شود.

جراحی شکم

انجام برخی جراحی شکم همچون برداشتن قسمتی از روده یا معده جهت کاهش وزن، جراحی کیسه صفرا، لوزه المعده یا بای پس از مواردی هستند که بر روی NASH تاثیر گذار خواهد بود.

داروها و سموم

داروها و سموم از دیگر عواملی است که می تواند بر روی بیماری کبد چرب غیر الکلی NASH تاثیر بگذارد و سبب ابتلا به این عارضه شود.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص گوارش ( معده و روده ) و داخلی، فوق تخصص گوارش کبد و آندوسکوپی با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل فرمایید یا به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید.

علائم کبد چرب غیر الکلی NASH

در اکثریت موارد این بیماری بدون علامت می باشد اما به ندرت با علائمی همچون خستگی، ضعف، احساس ناراحتی در بالای شکم همراه است البته بایستی بدانید که داشتن این علائم تنها به معنای ابتلا این بیماری نیست بلکه تا حدودی می توان از این طریق به ابتلا بیماری کبد چرب غیر الکلی NASH  پی برد.

تشخیص کبد چرب غیر الکلی NASH

روش های متعددی به تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی NASH  کمک می نمایید که در ادامه به شرح آن می پردازیم. اما آنچه بهتر است بدانید اینکه تشخیص قطعی این بیماری با کمک نمونه بردای کبد صورت می گیرد.

بیماری کبد

بیماری کبد

تاریخچه بیماری

شرح حال بیماری کمک بسزایی در آگاهی از شرایط و وضعیت بیمار به متخصص گوارش ارائه می دهد و پزشک با کمک و بررسی آن ها می تواند فاکتورهای بیماری کبدی را ارزیابی نمایید.

معاینه فیزیکی

معاینه فیزیکی یکی دیگر از روش های تشخیصی است که به نرمال بودن یا نبودن کبد می توان از این طریق پی برد.

تستهای کبدی

بررسی تستهای کبدی کمک می نمایند تا عملکرد کبدی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. به طور معمول سطح آنزیم های کبد AST و  ALT در افرادی که مبتلا به این بیماری هستند افزایش یافته است.

رادیوگرافی

انجام سی تی اسکن، ام.آر.آی به تشخیص تجمع چربی در کبد و تشخیص بیماری کبد چرب غیر الکلی NASH کمک بسزایی می نمایید.

نمونه برداری کبد

تشخیص بیماری کبد چرب از طریق ذکر شده امکان پذیر است اما تشخیص قطعی این بیماری از طریق نمونه برداری میسر می باشد. نمونه برداری کبد کمک می نمایید تا شدت بیماری نیز مشخص گردد.

نکته آخر

بیماری کبد چرب غیر الکلی NASH یک بیماری است که تشخیص آن به سختی انجام می شود اما قابل درمان است. در صورت داشتن هر گونه علائم مذکور سعی نمایید به متخصص گوارش مراجعه نمایید تا هر چه سریع تر به تشخیص و درمان بیماری خود بپردازید.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

بیست − 2 =