پولیپ روده

پولیپ روده، همچنین به عنوان پولیپ کولون شناخته می شود، رشد کوچک بافت روی دیواره روده بزرگ (روده بزرگ) یا راست روده است. اکثر پولیپ ها کوچک هستند، معمولاً اندازه آنها کمتر از 1 سانتی متر است، اگرچه می توانند بزرگتر شوند. پولیپ‌ها می‌توانند به اشکال مختلفی ظاهر شوند: ممکن است مانند یک توده کوچک برجسته، یک زگیل، یک انگور یا قارچ روی یک ساقه یا دسته‌ای از بسیاری از برجستگی‌های کوچک به نظر برسند. برخی افراد فقط یک پولیپ دارند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین پولیپ داشته باشند.

اکثر پولیپ ها بی ضرر هستند، اما با گذشت زمان برخی از آنها می توانند به سرطان روده تبدیل شوند. به همین دلیل است که معمولاً در صورت یافتن حذف می شوند.

پولیپ روده بزرگ

بیشتر بخوانید: درمان ورم روده

انواع پولیپ روده بزرگ

2 نوع رایج پولیپ آدنوم و پولیپ هایپرپلاستیک هستند.

آدنوم ها (پولیپ های آدنوماتوز): معمولاً کوچک و کمتر از یک سانتی متر قطر دارند. خطر کمی وجود دارد که آنها به سرطان تبدیل شوند. بیشتر سرطان های روده از آدنومی ایجاد می شوند که برای 5 تا 15 سال وجود داشته است.

پولیپ هایپرپلاستیک: این پولیپ ها بسیار کوچک هستند و معمولا کمتر از نیم سانتی متر قطر دارند. به طور کلی بی ضرر در نظر گرفته می شوند، زیرا معمولاً به سرطان تبدیل نمی شوند، مگر در موارد بسیار نادر.

در ویدیو زیر میتوانید توضیحات دکتر مسعود صدرالدینی درباره پولیپ روده بزرگ را ببینید.

علائم پولیپ روده بزرگ چیست؟

در بیشتر موارد، پولیپ ها هیچ علامتی ایجاد نمی کنند و اغلب به طور تصادفی کشف می شوند (به عنوان مثال در طول غربالگری معمول روده یا تحقیقات دیگر).

با این حال، گاهی اوقات پولیپ های بزرگتر (آنهایی که اندازه آنها بیش از یک سانتی متر است) علائمی ایجاد می کند. اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

خونریزی از رکتوم.

تغییر در عادات روده (مخاط در مدفوع، یبوست یا اسهال که بیش از یک هفته طول بکشد).

تغییر در رنگ مدفوع (مدفوع ممکن است سیاه یا رگه‌های خونی به نظر برسد).

درد کرامپی شکم، حالت تهوع یا استفراغ.

علت پولیپ روده بزرگ چیست؟

تصور می شود که پولیپ روده به دلیل تولید غیر طبیعی سلول ها در پوشش روده ایجاد می شود. این فرآیند ممکن است به دلیل نقص یا جهش در ژن های فرد رخ دهد. منجر به رشد بیش از حد یا سلول ها می شود و باعث تشکیل پولیپ می شود.

بیشتر بخوانید: درمان عفونت روده

چه کسانی به پولیپ روده بزرگ مبتلا می شوند؟

هر کسی ممکن است به پولیپ روده مبتلا شود، اما در افراد بالای 50 سال شیوع بیشتری دارد. حدود یک چهارم استرالیایی ها در طول زندگی خود به پولیپ روده مبتلا می شوند.

پولیپ‌ها می‌توانند در خانواده‌ها ایجاد شوند، بنابراین اگر یکی از اعضای خانواده پولیپ داشته باشد، برخی افراد بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ هستند. افرادی که سابقه خانوادگی سرطان روده دارند نیز بیشتر در معرض ابتلا به پولیپ هستند.

موارد دیگری که ممکن است خطر ابتلا به پولیپ روده را در فرد افزایش دهد عبارتند از:

 • سیگار کشیدن.
 • چاقی.
 • عدم ورزش.
 • مصرف بیش از حد الکل.
 • دیابت نوع 2 ضعیف کنترل شده است.
 • بیماری التهابی روده.
 • پولیپ روده بزرگ در اسکن

آیا پولیپ روده بزرگ به معنای ابتلا به سرطان است؟

بیشتر سرطان روده از پولیپ ایجاد می شود، اما داشتن پولیپ به این معنی نیست که فرد به سرطان مبتلا می شود. تنها درصد کمی از پولیپ ها به سرطان تبدیل می شوند – اغلب آدنوم ها. ممکن است بین 5 تا 15 سال طول بکشد تا پولیپ به سرطان تبدیل شود. خطر می تواند به اندازه، تعداد و ویژگی های پولیپ بستگی داشته باشد. از آنجایی که بیشتر سرطان روده به صورت پولیپ شروع می شود، پس از یافتن همه پولیپ ها باید برداشته شوند. هر چه زودتر برداشته شوند، احتمال اینکه به سرطان تبدیل شوند کمتر می شود. اگر فردی هر گونه آدنوم را برداشته باشد، معمولاً به غربالگری مداوم برای بررسی ایجاد پولیپ بیشتر یا علائم سرطان روده نیاز دارد.

چندین بیماری ژنتیکی نادر می تواند باعث ایجاد پولیپ روده شود و خطر تبدیل آنها به سرطان بسیار بیشتر است. به عنوان مثال، در افراد مبتلا به پولیپ آدنوماتوز خانوادگی (FAP)، صدها یا بیشتر پولیپ های کوچک روی روده بزرگ ایجاد می شود، به طوری که مانند فرشی از توده های کوچک برجسته به نظر می رسد. چند نفر از یک خانواده ممکن است از این عارضه رنج ببرند. اگر FAP تشخیص داده نشود و درمان نشود، تقریباً 100 درصد احتمال دارد که فرد قبل از 50 سالگی به سرطان روده مبتلا شود. بنابراین، همه افرادی که یکی از بستگان مبتلا به FAP دارند باید به طور منظم غربالگری روده را انجام دهند. به اکثر افراد مبتلا به FAP توصیه می شود برای جلوگیری از سرطان روده بزرگ خود را خارج کنند.

پولیپ روده بزرگ چگونه تشخیص داده می شود؟

از آنجایی که اغلب هیچ علامتی وجود ندارد، پولیپ روده معمولاً در طول آزمایش غربالگری سرطان روده یا بررسی روده به دلیل دیگری پیدا می شود. بیشتر پولیپ‌های روده از طریق کولونوسکوپی یافت می‌شوند، که نوعی بررسی است که تمام قسمت‌های روده بزرگ را بررسی می‌کند. کولونوسکوپی شامل قرار دادن یک لوله نازک و انعطاف پذیر در رکتوم است. لوله ای که به عنوان کولونوسکوپ شناخته می شود، دارای یک نور و دوربین است که می توان تصاویر را روی صفحه نمایش پخش کرد و پزشک می تواند پولیپ ها را ببیند. این لوله به اندازه کافی بلند است تا تمام طول کولون را بررسی کند و همچنین به پزشک اجازه می دهد تا نمونه هایی از بافت را برای معاینه یا برداشتن پولیپ بگیرد.

گاهی اوقات، پولیپ روده با آزمایش‌های دیگری مانند سیگموئیدوسکوپی (مانند کولونوسکوپی، اما از یک لوله کوتاه‌تر برای بررسی رکتوم و قسمت تحتانی کولون استفاده می‌شود) تشخیص داده می‌شود. افراد بالای 50 سال و افرادی که در معرض خطر بیشتر ابتلا به پولیپ یا سرطان روده هستند، نیاز به غربالگری منظم روده برای بررسی پولیپ و سایر تغییرات در روده دارند.

پولیپ روده چگونه درمان می شود؟

پولیپ های روده معمولاً برداشته می شوند، حتی اگر علائمی ایجاد نکنند. این به به حداقل رساندن پیشرفت سرطان روده کمک می کند.

پولیپ های روده را می توان در طول کولونوسکوپی برداشت. در طول عمل، پزشک یک حلقه سیم بلند را از طریق کولونوسکوپ و اطراف پایه پولیپ مانور می دهد. حلقه محکم کشیده می شود و پولیپ را قطع می کند. جراحی برای برداشتن پولیپ به ندرت مورد نیاز است، اما اگر پولیپ ها بسیار بزرگ باشند یا نتوان آنها را در طول کولونوسکوپی به طور ایمن به دست آورد، ممکن است لازم باشد.

بیشتر بخوانید: درمان بیماری های روده

پس از برداشتن، پولیپ به آزمایشگاه آسیب شناسی فرستاده می شود تا علائم سرطان را بررسی کند. آزمایشگاه همچنین می‌تواند تشخیص دهد که آیا پولیپ به طور کامل برداشته شده است یا احتمال رشد مجدد آن وجود دارد. در صورت مشاهده علائم سرطان، ممکن است نیاز به درمان بیشتر باشد.

آیا می توان از پولیپ روده بزرگ پیشگیری کرد؟

یک فرد می تواند با انجام معاینات منظم و شرکت در برنامه های غربالگری روده توصیه شده، خطر ابتلا به پولیپ روده را کاهش دهد. همچنین می تواند به موارد زیر کمک کند:

 • از یک رژیم غذایی سالم با فیبر بالا و کم چربی استفاده کنید.
 • سیگار نکش.
 • ورزش منظم انجام دهید و وزن بدن خود را سالم نگه دارید.
 • مصرف الکل را کاهش دهید.