رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده: نکات مهم

رژیم غذایی پس از بوتاکس معده جزء مواردی است که متخصصین در مورد آن هنوز به توافق نرسیده‌اند و مقالات علمی زیادی در این مورد به چاپ نرسیده است. با این وجود اکثر پزشکان پس از بوتاکس معده دستورالعمل‌های غذایی خاصی را به بیماران خود می‌دهند که رعایت آنها می‌تواند در لاغری موثر باشد. در ادامه‌ی این مقاله به تعدادی از مهمترین نکاتی که در رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده باید رعایت کنید اشاره می‌شود.

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده چیست؟

چرا رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده مهم است؟

جهت بررسی اهمیت رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده باید کمی با مکانیسم تاثیر بوتاکس معده در کاهش وزن آشنا شویم.

 • کاهش حرکات معده باعث می‌شود که غذا مدت بیشتری در معده باقی بماند و ورود آن به روده کوچک با سرعت کمتری انجام شود.
 • تزریق بوتاکس در قسمتی به نام فوندوس انجام می‌شود که باعث می‌شود ترشح هورمون گرسنگی کاهش بیابد و احساس گرسنگی کمتر شود.
 • غذا برای مدت طولانی‌تری در معده باقی می ماند و احساس سیری باعث می‌شود فاصله‌ی بین وعده‌های غذایی طولانی‌تر شود.

با توجه به این موارد، احساس سیری که پس از مصرف غذاهای جامد و دیر هضم مانند غذاهای سرشار از پروتئین و فیبر ایجاد می‌شود برای مدت طولانی‌تری باقی می‌ماند و به طور کلی غذاهای جامد برای مدت بیشتری در معده باقی می‌مانند. در نقطه‌ی مقابل غذاهای مایع به سرعت از معده به روده‌ی کوچک منتقل می‌شوند و در این قسمت جذب می‌شوند. به همین دلیل رژیم غذایی که پس از بوتاکس معده انتخاب می‌شود باید رژیمی باشد که این موارد در آن لحاظ شده باشد. در غیر این صورت ممکن است مشکلات سلامتی ایجاد شود و یا کاهش وزن طبق برنامه حاصل نشود.

بیشتر بخوانید: کولونوسکوپی

رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده چگونه باید باشد؟

با توجه به مواردی که در قسمت پیشین اشاره شد، توصیه می‌شود رژیم غذایی پس از بوتاکس معده بدین صورت باشد:

1. رژیم غذایی مایع از روز اول تا سوم پس از بوتاکس

در روش بوتاکس معده، ماده‌ای به نام بوتاکس در مجموع 40 بار به سطح معده تزریق می‌شود. بنابراین بهتر است از روز اول پس از تزریق به مدت حداقل سه روز از یک رژیم غذایی خاص پیروی نمائيد تا اثرات تزریق التیام بیابند.

توصیه می‌شود رژیم غذایی این دوره مایع، نرم و کم کالری باشد.

2. شروع دوره‌ی رژیم غذایی جامد

پس از اتمام دوره‌ی رژیم غذایی مایع، رژیم غذایی جامد را می‌توانید آغاز نمائید. در واقع سه روز زمان مناسبی است تا نقاط تزریق در سطح معده بهبود بیابند. همان طور که در ابتدای مقاله اشاره شد رژیم غذایی جامد با ایجاد حالت سیری برای مدت طولانی باعث لاغر شدن در طی دوره‌ی مدت تاثیر بوتاکس می‌شود.

مواد غذایی که پس از تزریق بوتاکس می‌توانید مصرف نمائید بدین صورت است:

 • نان سبوس دار منبع خوبی از ویتامین B12 است. مصرف یک برش نان در وعده‌ی صبحانه توصیه می‌شود.
 • مصرف سبزیجات سرشار از فیبر در کنار وعده‌های غذایی و یا میان وعده توصیه می‌شود.
 • انواع پروتئین‌ها مانند گوشت، لوبیا، عدس را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 • مصرف لبنیات مانند شیر، ماست، دوغ، کفیر و مواد مشابه در رژیم غذایی پس از بوتاکس معده مفید است.
 • روزانه حداقل 8 لیوان آب مصرف نمائيد. آب باعث دفع سموم شده و احساس سیری را افزایش می‌دهد. همچنین از یبوست که یکی از عوارض جانبی تزریق بوتاکس معده است جلوگیری می‌نماید.

به طور کلی رژیم غذایی پس از بوتاکس معده باید حاوی فیبر و پروتئین بالا باشد. تعداد وعده‌های غذایی بین 2 تا 3 وعده باشد و تا جایی که می‌توانید از مصرف میان وعده پرهیز نمائید.

بیشتر بخوانید: آندوسکوپی معده

از چه مواردی در رژیم غذایی بعد از بوتاکس معده باید اجتناب کرد؟

پس از تزریق بوتاکس جهت دستیابی به نتایج مطلوب لازم است از مصرف برخی مواد غذایی پرهیز نمائید. تعدای از این مواد غذایی عبارتند از:

تغذیه بعد از بوتاکس معده
 • از مصرف کربوهیدرات‌های ساده مانند شکر سفید، شکر قهوه‌ای، انواع شیرینی جات با شکر فراوان مانند باقلوا، شکلات، بستنی و نوشابه‌های گازدار خودداری نمائيد.
 • میوه‌ها منبع ویتامین هستند اما مصرف آنها پس از تزریق بوتاکس باید در طی روز انجام شود و از مصرف آنها در هنگام عصر باید اجتناب شود. قنده میوه به نام فروکتوز به سختی هضم می‌شود و گاهی اوقات به شکل چربی به نام تری گلیسرید فروکتوز ذخیره می‌شود.
 • مصرف برنج بهتر است قطع شود.
 • مصرف تنقلات تا جایی که امکان دارد باید قطع شود.
 • از مصرف غذاهای فرآوری شده که دارای چربی و شکر فراوان هستند خودداری نمائید.
 • از مصرف غذاهای حاوی چربی بالا و نمک که می‌توانند باعث نفخ و ادم شوند خودداری کنید.

نتیجه گیری

به طور کلی رژیم غذایی بعد از بوتاکس از همان دستورات رژیم غذایی سالم در حالت کلی پیروی می‌نماید که به تعدادی از آنها در این مقاله اشاره شد. توصیه می‌شود رژیم غذایی این دوره سرشار از پروتئین، فیبر و غذاهایی با کربوهیدرات اندک باشد و دستورالعمل‌های بهترین دکتر بوتاکس معده را به طور کامل دنبال نمائید.

در صورتی که دارای بیماری مزمن مانند دیابت، فشار خون بالا و یا سایر مشکلات سلامتی هستید توصیه می‌شود رژیم غذایی پس از بوتاکس خود را مطابق دستورالعمل‌هایی که متخصص تغذیه به شما اعلام می‌نماید دنبال نمائید تا بتوانید به نتایج دلخواه لاغری دست پیدا نمائید.0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *