تشخیص کبد چرب و درمان آن

تشخیص کبد چرب و درمان آن

تجمع بیش از حد چربی در کبد سبب ابتلا به بیماری کبد چرب غیر الکلی می شود  . این بیماری به دلایل مختلف نظیر مصرف الکل، برخی از داروها، اختلالت متابولیک، سندرم ها و … ایجاد می گردد . معمولا این بیماری مرتبط با بیماری چاقی، بالا بودن کلسترول خون، دیابت و پیش دیابت می باشد . شدت این بیماری با توجه به میزان تجمع چربی در بدن متغیر بوده و میزان آسیب به بافت نیز بر همین اساس متفاوت می باشد .

دکتر مسعود صدرالدینی، متخصص گوارش و کبد، یک برنامه‌ی درمانی جهت درمان مشکل تجمع چربی اضافه در کبد که به علت مصرف زیاد الکل نبوده و تحت عنوان بیماری کبد چرب غیر الکلی نیز نامیده می‌شود، ارائه می‌نماید. وی امر تشخیص و کنترل بیماری شما را بهبود می‌بخشد . علاوه بر این، ایشان با افزایش دانش علمی خود درباره‌ی بیماری کبد چرب، همواره روش‌های درمانی بهتری را ارائه داده و در نتیجه نتایج رضایت‌بخشی حاصل می‌گردد .

گاهی اوقات احتمال اینکه بیماری کبد چرب، به نوعی پیشرفت کند و موجب التهاب و فیبروز کبد می گردد . در واقع یک فوق تخصص گوارش سعی می نماید به منظور پیشگیری از بروز عوارض ناشی از فیبروز پیشرفته و مرحله نهایی بیماری کبد می تواند در نتیجه کمک نماید .

تشخیص کبد چرب و درمان آن

کبد چرب چیست؟

کبد چرب به معنای تجمع بیش از حد چربی در کبد می باشد، در صورتی که در کبد سالم هیچ گونه چربی اضافه وجود نخواهد داشت . داشتن میزان درصد کمی از چربی با توجه به شرایط برخی از افراد مشکلی را برای آن ها به وجود نخواهد آورد . نوعی از چربی بدن که تری گلیسیرید نامیده می شود، معمولا با مصرف مواد غذایی جذب بدن می گردد .

گاهی اوقات علت ابتلا به بیماری کبد چرب به دلیل مصرف الکل نخواهد بود که در این زمان به این بیماری کبد چرب غیر الکلی گفته می شود که می تواند منجر به استئاتوهپاتیت غیر الکلی گردد.

در گذشته بیماری کبد، یک بیماری بی ضرر و نادر بوده است و پیشرفت بیماری به اندازه امروز نبوده است و به یک بیماری جدی و خطرناک تبدیل نمی شد . بیماری کبد چرب در بسیاری از افراد می تواند بدون التهاب و علائم باقی بماند .

بیماری کبد چرب چه تاثیری بر کبد می‌گذارد؟

مرحله اولیه بیماری کبد چرب معمولا علامت خواهد بود و فرد هیچ گونه التهاب یا زخمی را در این ناحیه نخواهد داشت . زمانی که بیماری پیشرفت بسیار زیادی کرده باشد، می تواند منجر به بیماری استئاتوهپاتیت غیر الکلی گردد .

بیماری استئاتوهپاتیت غیر الکلی یک بیماری شدید کبدی است که می تواند منجر به سیروز کبدی شود . سیروز کبدی بیماری است که آسیب بسیار زیادی به کبد وارد می کند و شدید ترین نوع بیماری است .

مراحل (گریدهای) کبد چرب

کبد چرب یک بیماری است به سه گرید مختلف تقسیم بندی می شود که عبارت است از:

 •  گرید ۱
 •  گرید ۲
 •  گرید ۳

عوامل خطر بیماری کبد چرب

با پیشرفت علم و تکنولوژی عوامل خطری که تا به امروز شناخته شده است؛ عبارت است از: اضافه وزن، عدم فعالیت های جسمی، مقاومت به انسولین، سندرم متابولیک و … می باشد . معمولا افرادی که به عواملی همچون ذیل باشند بیشتر در معرض این بیماری قرار خواهند داشت .

 • مصرف دخانیات از جمله سیگار
 • ابتلا به بیماری دیابت نوع دو
 • فشار خون بالا
 •  ابتلا به چربی خون
 • تنبلی تخمدان یا تخمدان پلی کیستیک
 •  مبتلا به هپاتیت بی و سی
 • مصرف برخی داروهای خاص
 • کاهش وزن سریع
دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی یا با شماره های 22683818_09901414248_77839463 تماس حاصل نمایید.

نشانه‌های بیماری کبد چرب

در ابتدایی بیمار افراد هیچ گونه علائمی را نخواهند داشت و تنها ممکن است برخی علائمی همچون خستگی و درد در ناحیه ی کبد را داشته باشند .

گاهی اوقات ممکن است بیماری به قدری پیشرفت نماید که فرد متوجه بیماری نباشد و کبد چرب تبدیل به استئاتوهپاتیت غیر الکلی، فیبروز و سیروز کبدی گردد . بهتر است افرادی که به این بیماری مبتلا هستند در صورت داشتن هر گونه علائم سریعا بدون هیچ گونه اتلاف وقت به متخصص ارتوپدی مراجعه نمایند .

 •  زردی چشم‌ها و پوست
 •  کبودی پوست
 •  تیرگی رنگ ادرار
 •  تورم در ناحیه‌ی پایین شکم (آسیت یا آب‌آوردگی شکم)
 •  استفراغ خونی (هماتمز)
 •  مدفوع قیری رنگ و سیاه (ملنا)
 •  گیجی و ضعف حافظه (انسفالوپاتی)
 •  خارش پوست

تشخیص کبد چرب

روش های تشخیصی بسیاری به منظور بیماری ها وجود دارد اما آنچه به تشخیص این بیماری کمک می نماید ابتدا ارائه شرح حالی از بیماری خود به پزشک که می تواند شامل عواملی همچون مصرف داروها، انجام فعالیت های ورزشی، مصرف الکل و نوع رژیم غذایی می باشد . در نهایت آنچه در تشخیص بیماری کبدی میسر است انجام آزمایش خون می باشد .

تشخیص کبد چرب و درمان آن

درمان کبد چرب

برای بیماران مبتلا به کبد چرب یا استئاتوهپاتیت غیر الکلی، رژیم غذایی مناسب (رژیم غذایی کبد چرب)، کاهش وزن، کنترل دیابت و کنترل کلسترول و تری‌گلیسیرید هم به منظور درمان و هم پیشگیری از پیشرفت بیماری از مرحله‌ی کبد چرب به استئاتوهپاتیت و از استئاتوهپاتیت به سیروز کبدی بسیار مهم می‌باشد.

درمان پزشکی بیماری کبد چرب

بهترین روش درمانی بیماری کبد چرب تغییر در سبک زنگی فرد و داشتن یک رژیم غذایی مناسب، انجام فعالیت های ورزشی و در صورت نیاز مصرف برخی از داروها منظور درمان و کنترل کلسترول و قندخون می تواند عوامل خطر بیماری را کاهش دهد و موجب درمان بیماری گردد .

درمان دارویی جهت بیماری کبد چرب

با وجود پیشرفت های بسیار ولی هنوز داروهای به منظور درمان بیماری کبد چرب وجود ندارد، اما می توان جهت کنترل و کاهش میزان کلسترول داروهایی همراه با داشتن رژیم غذایی سالم و مناسب مصرف نمود.

عمل جراحی جهت بیماری کبد چرب

جراحی چاقی (bariatric surgery) یکی از بهترین روش های کاهش اضافه وزن می باشد؛ زیرا کاهش اضافه وزن می تواند در کنترل و کم کردن التهاب کبد موثر باشد .

پیشگیری از ابتلا به کبد چرب

برنامه غذایی برای کبد چرب
، انجام فعالیت های ورزشی و داشتن وزن مناسب می تواند در پیشگیری از ابتلا به بیماری کبد چرب موثر باشد . اضافه وزن خطرات و مشکلات بسیاری را برای افراد به وجود می آورد و بر وضعیت جسمی، اجتماعی و احساسی تاثیر می گذارد . به دلیل وجود برخی عوامل از جمله ژنتیک همیشه امکان جلوگیری از بروز بیماری کبد چرب وجود ندارد، اما با انجام ورزش و مصرف غذاهای سالم به منظور کنترل وزن می‌توان بطور قابل ملاحظه‌ای خطر ابتلا به این بیماری را کاهش داد.

کلام آخر

بیماری کبد چرب یک بیماری بدون علامت است و با داشتن رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی می توان تا حدی از ابتلا به این بیماری پیشگیری نمود . در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص این بیماری می توانید به متخصص گوارش مراجعه نمایید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید .4 پاسخ
 1. حامد از چالوس
  حامد از چالوس گفته:

  سلام من در روز ناگهان دچار یه گرمای شدید در بدن و عرق زیاد بدن بخصوص سرو صورت میشم و این تعرق در زمان حدود ۵ دقیقه طول میکشه و بعد اروم میشم و تمام بدنم خیس عرق میشه لطفا راهنمایی کنین پیش متخصص داخلی هم رفتم و ازمایشات کامل بهم داد و گفت مشکلی نیست و قرص ضد استرس داد

  پاسخ
 2. حسین
  حسین گفته:

  با سلام و احترام
  در سنوگرافی پزشکم متوجه کبد چرب با گرید 1 شده اما گفت جای نگرانی نیست. بعد از یک سال به منظور بررسی آخرین وضعیت کبد، چند آزمایش ( خون، ادرار و مدفوع) نوشت. با مطالعه نتیجه آزمایش گفت مشکلی وجود ندارد. حالا سوالم این است که با آزمالش میشه وضعیت کبد را به دست بیاریم یا باید دوباره سونوگرافی کنم. در آزمایش کدام آیتم به کبد مربوط میشه؟
  با سپاس فراوان… .

  پاسخ
 3. msadri
  msadri گفته:

  مسعود صدرالدینی:
  با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
  مطب شماره 1-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک 153 طبقه 2 واحد5- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (16-20) 22683919- 22683818 نوبت دهي:09901414248
  مطب شماره 2-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک 120 يکشنبه وسه شنبه عصر (16-20) 77839463 نوبت دهي:09901414248
  http://www.govaresh-zanan.ir

  پاسخ
 4. msadri
  msadri گفته:

  با سلام وعرض احترام اظهار نظر بدون معاينه پسنديده نيست وممکن است منجر به صدمه به بيمار شود
  مطب شماره ۱-تهران (ايستگاه متروقيطريه) بلواراندرزگو-انتهاي خيابان سليماني غربي (حکمت) نبش چهارراه اسدي-خيابان کريمي-پلاک ۱۵۳ طبقه ۲ واحد۵- شنبه، دوشنبه وچهارشنبه عصر (۱۶-۲۰) ۲۲۶۸۳۹۱۹- ۲۲۶۸۳۸۱۸ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸
  مطب شماره ۲-تهران (ايستگاه مترو فدک) نارمک-خيابان ثاني -اول خيابان سمنگان- پلاک ۱۲۰ يکشنبه وسه شنبه عصر (۱۶-۲۰) ۷۷۸۳۹۴۶۳ نوبت دهي:۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸

  پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + چهار =