آندوسکوپی

اعضای بدن از دو بخش داخلی و ظاهری تشکیل شده اند، تنها بخشی از اعضای بدن قابل مشاهده است و بخشی دیگر غیر قابل مشاهده می باشند . بخشی از اعضای بدن که دیدن آن ها میسر نیست گاهی اوقات به بیماری های مختلف مبتلا می شوند در این زمان است که بایستی به دقت به بررسی آن ها پرداخت . غیر قابل مشاهده بودن آن ها موجب شده که تشخیص بیماری ها و درمان آن ها نیازمند به معاینه و انجام آزمایشاتی باشد. بهترین روش های تشخیص بیماری ها که مورد استفاده قرار می گیرد، روش های تصویربرداری نظیر سی تی اسکن و ام.آر.آی می باشد . اما گاهی اوقات تشخیص بیماری تنها از طریق نمونه برداری میسر می باشد که استفاده از این روش ها کمکی نخواهد کرد در این موارد انجام آندوسکوپی یکی از بهترین روش های تشخیصی و درمانی به شمار می آید .

آندوسکوپی چیست؟

 آندوسکوپی یک روش تشخیصی و درمانی است که در این روش از یک لوله بسیار باریک که بر سر آن دوربینی تعبیه شده است از طریق دهان یا مقعد وارد بدن می شود . آندوسکوپی برای بررسی بخش های مختلف بدن نظیر: مفاصل، ریه ها، مثانه، دستگاه گوارش و آپاندیس مورد استفاده قرار می گیرد .

امروزه از آندوسکوپی های پیشرفته استفاده می شود که تصاویر این نوع آندوسکوپی ها از کیفیت بالاتری برخوردار خواهند بود . به طبع هزینه آن ها کمی بالاتر خواهد بود . این آندوسکوپی ها دارای لوله هایی برای ساکشن یا کشیدن مایع درون معده به خارج، فرستادن هوا به داخل معده و بادکردن آن و عبور وسایل خاصی برای نمونه برداری (تکه برداری یا بیوپسی) نیز می باشد .

آندوسکوپی یکی از دقیق ترین روش ها برای بررسی علل مختلف سوءهاضمه می باشد . در واقع از این روش برای تشخیص زخم ها، سرطان معده، عفونت هلیکوباکترپیلوری استفاده می شود .

آندوسکوپی

آمادگی قبل از انجام آندوسکوپی

قبل از انجام برخی از آندوسکوپی ها نیاز است تا معده و روده پاکسازی شود و به همین خاطر فرد بایستی قبل از انجام آندوسکوپی از داروهای مسهل که توسط متخصص گوارش تجویز می شود مصرف گردد و یا اینکه چیزی نخورد و یا نیاشامد .

قبل از آندوسکوپی استفاده از داروهای آرام بخش جهت کاهش درد و ناراحتی مورد استفاده قرار می گیرد .

نحوه انجام آندوسکوپی معده

زمان انجام آندوسکوپی بهتر است بر روی پهلوی سمت چپ خود دراز بکشید و پس از استفاده داروهای آرام بخش استفاده از قطعه ای کوچک در بین دندان ها ضروری است زیرا امر موجب می شود تا آسیبی به دندان های فرد وارد نشود .

در این زمان متخصص گوارش سر آندوسکوپ را بر روی دهان قرار داده و به سمت گلو برده می شود و از فرد خواسته می شود تا لوله آندوسکوپ قورت داده شود و این کار موجب باز شدن مری و ورود آندوسکوپ به داخل معده می شود .

در طول انجام آندوسکوپی پرستار بزاق دهان بیمار را با کمک ساکشن بیرون می کشد و مراقب او می باشد . سپس معده توسط لوله آندوسکوپ پر از هوا شده تا تصاویر دقیق تری مشاهده شود و در صورت لزوم پزشک اقدام به نمونه برداری می نماید .

  • لوله ای از فیبر نوری

دستگاه آندوسکوپی از چند رشته فیبر نوری تشکیل شده است که فیبر های نوری در لوله های از جنس پلاستیک قرار گرفته است . لوله های پلاستیک همانند یک شلنگ است که بر سر آن یک دوربین عدسی مانند تعبیه شده است که امکان مشاهده به ناحیه مورد نظر را می دهد .

لوله دستگاه آندوسکوپی وارد بدن شده و اطلاعات لازم را از عدسی به عدسی دیگر انتقال می دهد و این امر موجب می شود تا ناحیه مورد نظر توسط عدسی که در دستان پزشک است بر روی یک مانیتور فرستاده و نمایش داده شود .

به دلیل تاریک بدن فضای داخلی بدن و غیر قابل مشاهده بودن، در انتهای داخلی آندوسکوپ یک منبع نوری تعبیه شده تا فضای داخلی بدن روش و قابل مشاهده باشد .

  • نرم یا سخت

آندوسکوپ از دو جنس نرم و سخت می باشد که به طور معمول از آندوسکوپ های نرم برای بررسی های لازم بدن استفاده می شود . لازم است بدانید آندوسکوپ های نرم انعطاف پذیری و طول بیشتری به نسبت آندوسکوپ های سخت دارد . آندوسکوپ های سخت ضخیم تر بوده و کمتر مورد استفاده قرار می گیرند .

انتخاب نوع آندوسکوپ با توجه به شرایط بیمار و بیماری زمینه ای و علت انجام آندوسکوپی توسط متخصص گوارش مشخص می گردد .

  • کدام اعضا

تمامی افراد فکر می کنند که از آندوسکوپی تنها به منظور تشخیص و بررسی بیماری های معده استفاده می شود . در صورتی که چنین نیست امروز از آندوسکوپی استفاده های بیشتری نیز می شود .

آندوسکوپ ها از طریق بینی، دهان و مجرای ادراری وارد بدن می شوند . در حیطه پزشکی به آندوسکوپ های که از طریق بینی وارد بدن می شوند، برونکوسکوپ نیز گفته می شود . همچنین آندوسکوپ های که از طریق مجرای ادراری وارد بدن می شود، سیستوسکوپ می گویند .

همچنین آندوسکوپ های خاصی هستند که از طریق مقعد وارد بدن شده و بررسی بیماری ها و بخش های مختلف روده می پردازد که به این نوع آندوسکوپ ها، کولونوسکوپ گفته می شود که به نوع کوتاه تر آن رکتوسکوپ می گویند  .

در حال حاضر آندوسکوپ های بسیاری وجود دارد که بررسی داخل مفاصل می پردازد . در این روش از طریق بی حسی مفصل را سوراخ نموده و آندوسکوپ را از طریق پوست به داخل مفصل می رسانند تا بتوانند فضای داخل مفصل را بررسی نمود، که به این نوع آندوسکوپ ها آرتروسکوپ می گویند . همچنین از آندوسکوپ هایی برای مشاهده و بررسی های داخل رحم و فضای داخلی شکم وجود دارد  .

آندوسکوپ

چه افرادی نیاز به انجام آندوسکوپی دارند ؟

تشخیص اینکه چه کسی نیاز به انجام آندوسکوپی دارد بسته به شرایط فرد و تشخیص پزشک می باشد . لازم است بدانید تنها پزشک است که مشخص می کند فرد چه نوع آندوسکوپی را انجام دهد . سعی نمایید انجام دادن یا ندادن آندوسکوپی را برعهده پزشک بگذارید و در تصمیم آن دخالت نکنید . برخی از آندوسکوپی ها در زمان های مشخص و به صورت منظم تکرار می شود .

اقدامات قبل از آندوسکوپی

در صورتی که نیاز است شما آندوسکوپی انجام دهید، حتما به موارد ذیل دقت نمایید …

در صورت مبتلا به هر بیماری پزشک خود را مطلع سازید . برخی از بیماری ها همچون ایدز و هپاتیت بایستی به پزشک گفته شود تا در صورت انجام آندوسکوپی اقدامات لازم به منظور پیشگیری از انتقال بیماری به افراد دیگر انجام شود .

در صورت مصرف هر نوع دارویی پزشک خود را مطلع سازید به ویژه داروهای ضد انعقاد زیرا ممکن است پزشک تشخیص دهد که قبل از انجام آندوسکوپی به مدت چند روز مصرف آن ها قطع شود .

در زمان آندوسکوپی از داروهای خواب آور و مسکن استفاده می شود و فرد در این زمان هیچ گونه درد و ناراحتی را احساس نخواهد کرد . بهتر است در زمان آندوسکوپی با یک همراه مراجعه نمایید .

قبل از آندوسکوپی در برخی از موارد ناشتا بودن ضروری خواهد بود .

در برخی از آندوسکوپی نمونه برداری از بافت ناحیه مورد نظر به منظور تشخیص دقیق تر انجام می شود .

آندوسکوپی یکی از بهترین روش های تشخیص بیماری ها به شمار می آید که هیچ گونه درد و ناراحتی برای افراد نخواهد داشت . تنها لازم است بدانید که پس از انجام آن در صورتی که دچار مشکلاتی همچون خونریزی، درد بسیار، تهوع و استفراغ و یا تب شدید بودید حتما به متخصص گوارش مراجعه نمایید و در این خصوص مشورت نمایید .1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

5 + 14 =