گذاشتن بالن معده بدون عمل جراحی برای کوچک کردن معده و لاغری

%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%861

بالون معده در حال تبدیل شدن به یک جایگزین مناسب برای کاهش وزن است که به کمک آن دیگر نیازی به رفتن زیر تیغ جراحی نمی‌باشد. بالون معده، یک روش غیر جراحی است که در کوتاه‌مدت می‌تواند موجب کاهش وزن شود. به کمک این روش پس از وعده‌های غذایی کوچک، شما سریع‌تر احساس سیری خواهید نمود. این روش کمک می‌کند تا شما گرسنگی خود را کنترل نمایید و اندازه وعده‌های غذایی خود را تنظیم کنید. بالون معده می‌تواند سنگ بنایی برای کاهش وزن موفقیت‌آمیز شما باشد. با استفاده از مشاوره رژیم غذایی متخصصین، شما می‌توانید عادات غذا خوردن سالم را یاد گرفته و شیوه زندگی خود را تغییر دهد، به‌نحوی‌که وزن خود را به‌سرعت کاهش داده و در درازمدت آن را حفظ نمایید.

متخصص گوارش در خصوص بهترین گزینه درمانی کاهش وزن با شما صحبت خواهد کرد و اگر شما برای درج بالون معده واجد شرایط باشید، به شما توضیحات لازم داده خواهد شد.

ابتدا متخصص گوارش شاخص توده بدنی (BMI) شما را به دست می‌آورد، سپس سایر شرایط پزشکی و عوارض ناشی از اضافه‌وزن شما مانند: دیابت، فشارخون بالا، آپنه خواب (وقفه تنفسی هنگام خواب)، درد مفاصل و افسردگی و غیره به‌دقت مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

شما باید میزان وعده‌های غذایی خود را کاهش دهید، مواد غذایی سالم را برای مصرف انتخاب کرده و به ایجاد تغییرات مناسب در سبک زندگی- به‌نحوی‌که توسط مشاور به شما توصیه می‌گردد - متعهد باشید.

برای دریافت مشاوره و پاسخ به سوالاتتان به لینک تلگرام مراجعه کنید. جهت رزرو نوبت و مراجعه حضوری با شماره‌های ۲۲۶۸۳۸۱۸-۰۲۱ و ۷۷۸۳۹۴۶۳-۰۲۱  تماس حاصل فرمایید.

بالون معده چیست؟

بالون معده یک بادکنک سیلیکونی نرم است که داخل معده شما قرار داده می‌شود. بالون تا حدی حجم معده را پر می‌کند، درنتیجه شما زودتر احساس سیری خواهید نمود. "بالون کپسولی" نوع جدیدی از بالون‌های معده است. شما یک کپسول کوچک را می‌بلعید که یک لوله نازک به آن متصل است. هنگامی‌که کپسول در موقعیت صحیح در معده قرار گرفت، از طریق لوله گاز به داخل بالون تزریق می‌شود و بالون بزرگ می‌گردد. پس‌ازآن لوله برداشته می‌شود. به آرام‌بخش یا بی‌حسی نیازی نمی‌باشد. تا ۳ عدد بالون را می‌توان در معده شما قرار داد تا شرایط برای کاهش وزن شما در طی یک دوره درمانی ۱۲ هفته‌ای فراهم شود. در پایان دوره درمان، بالون از طریق آندوسکوپی برداشته خواهد شد.

آمادگی برای درج بالون در معده

قبل از اینکه بالون در معده قرار داده شود، پزشک در خصوص رژیم غذایی قبل از عمل با شما صحبت می‌کند. همچنین ممکن است برای شما یک برنامه ورزشی در نظر گرفته شود تا به کاهش وزن مؤثر شما کمک نماید. شما باید قبل از عمل، ۱۲ ساعت از خوردن و ۶ ساعت از نوشیدن خودداری نمایید.

فرایند قرارگیری بالون در معده

%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%862

بالون معده از طریق دهان و مری وارد معده شما خواهد شد. این کار توسط یک لوله باریک انعطاف‌پذیر انجام می‌شود که در سر آن یک دوربین و یک منبع نوری تعبیه شده است به این وسیله اندوسکوپ می‌گویند . برای انجام این روش به شما یک آرام‌بخش سبک یا یک داروی بی‌حس‌کننده خفیف داده می‌شود. ممکن است فرایند درمان کمی برای شما ناراحت کنده باشد، اما به‌طورکلی فاقد درد است. فرایند حدود ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و در همان روز قادر خواهید بود به خانه بازگردید. به‌طورمعمول پس از شش ماه بالون تخلیه شده و از معده خارج می‌شود، پس‌ازاین مدت خطر زوال بالون و سوراخ شدن آن افزایش می‌یابد. افراد به‌طور متوسط بین ۲۰ تا ۳۰ در صد از وزن اضافی خود را از دست می‌دهند (اضافه‌وزن شامل وزنی است که بیشتر از BMI 25 باشد). بااین‌حال، مقدار کاهش وزن بسته به شرایط افراد متفاوت خواهد بود.

مزایا

%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%863

یکی از مزایای اصلی استفاده از بالون معده اجتناب از عمل جراحی و خطرات مرتبط با آن است. ازآنجاکه عمل تنها ۱۵ دقیقه طول می‌کشد و فقط از یک آرام‌بخش ملایم استفاده می‌شود، شما می‌توانید همان روز به خانه بازگردید. این بدان معناست که  روش بالون معده، بسیار ارزان‌تر از سایر روش‌های جراحی می‌باشد. استقرار بالون در معده موقت است و به شما کمک می‌کند در عین حفظ سطح فعالیت‌های روزمره خود به کاهش وزن بپردازید. به‌طورمعمول بیماران با بالون معده، حدود ۲۰ الی ۳۰ درصد کاهش وزن را تجربه می‌کنند. بااین‌حال، مقدار کاهش وزن بسته به شرایط افراد در هر بیماری متفاوت خواهد بود.

عوارض و خطرات بالون گذاری

اکثر افراد هیچ‌گونه عوارضی را تجربه نخواهند کرد، اما شما باید از عوارض احتمالی آگاه گردید. خونریزی یا سوراخ شدن جداره دستگاه گوارش می‌تواند در هنگام درج بالون و یا برداشت آن صورت بپذیرد. ناراحتی معده، تهوع و استفراغ برای چند روز اول پس از قرار دادن بالون رایج است اما به‌ندرت ممکن است بیشتر طول بکشد. ممکن است شما یک احساس سنگینی در شکم خود داشته باشید. ممکن است دچار درد پشت یا شکم شوید. ممکن است دچار ریفلاکس (بازگشت اسید معده به مری) و یا سوءهاضمه شوید. اگرچه نادر است، اما ممکن است گاز بالون تخلیه شده و حجم آن کوچک گردد. لیست کامل خطرات و عوارض احتمالی این روش، هنگام مشاوره توسط پزشک به شما گفته خواهند شد.

پرسش و پاسخ

آیا استفاده از بالون معده برای من مناسب است؟

%d8%a8%d8%a7%d9%84%d9%864

بالون معده برای بیمارانی که به‌منظور کاهش خطر جراحی، قبل از عمل نیاز به کاهش وزن دارند و یا برای کسانی که می‌خواهند به‌صورت یک درمان مستقل و بدون انجام جراحی وزن خود را کاهش دهند، مناسب است. کاهش وزن با بالون معده ممکن است کمتر و کندتر از روش‌های جراحی دیگر باشد. اگر شما برای انجام جراحی لاغری، واجد شرایط نباشید، این روش برای کاهش وزن می‌تواند کمک مفیدی برای شما باشد. اگر BMI شما بین ۲۷ الی ۳۵ باشد، گزینه بالون می‌تواند برای شما مفید باشد.

پس از بالون گذاری معده چه مواردی باید رعایت شود؟

هنگامی‌که بالون وارد معده شما گردید، باید رژیم غذایی توصیه‌شده توسط جراح و همچنین برنامه ورزشی ارائه‌شده کامل رعایت گردد. این کار باعث می‌شود بهترین نتیجه ممکن را از این روش درمانی به دست آورید.

چگونه بالون برداشته می‌شود؟

قبل از حذف بالون، ابتدا بالون تخلیه می‌شود. سپس از طریق دهان به کمک لوله اندوسکوپ بالون تخلیه شده، برداشته می‌شود. لازم است بدانید، زمانی که بالون معده برداشته شود، معده شما دوباره به‌اندازه و شکل خود بازخواهد گشت.

آیا پس از برداشت بالون، دوباره وزن من اضافه خواهد شد؟

ازآنجاکه بالون برای مدت طولانی در معده باقی نمی‌ماند، مهم است که شما رژیم غذایی سالم و سبک مناسب زندگی خود را حفظ نمایید. بدون بالون فضای معده شما افزایش خواهد یافت، بنابراین پس از حذف بالون شما قادر خواهید بود وعده غذایی حجیم‌تری بخورید. موفقیت این روش وابسته به این است که فرد استفاده‌کننده از بالون بتواند پس از برداشت بالون، عادت مناسب غذایی خود را حفظ نماید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است