علت وجود خون در مدفوع

علت وجود خون در مدفوع

خون در مدفوع می‌تواند ترسناک باشد چه این خونریزی را در زمان طهارت گرفتن خود ببینید و چه پس از انجام آزمایش‌هایی که پزشک برای شما تجویز کرده است. خون در مدفوع می‌تواند نشانه وجود مشکلات جدی هم در کودکان و هم در بزرگ‌سالان باشد. خون در مدفوع که به آن خونریزی مقعدی هم گفته می‌شود می‌تواند به دلایل متعددی به وجود بیاید.

وجود خون در مدفوع دلایل متعددی دارد که می‌تواند نشان دهنده مشکلات جدی گوارشی، شقاق مقعدی، التهاب کولیت، زخم‌های گوارشی یا حتی سرطان باشد. دلایل بروز خونریزی مقعدی باید توسط پزشک تشخیص داده شود. دکتر مسعود صدرالدینی، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی قبل از شروع هر اقدام و فرایند تشخیصی از شما در مورد سوابق بیماری‌ها و رنگ خون سؤالاتی می‌پرسد. نخست وی سؤالاتی می‌کند تا بیماری‌های زمینه‌ای که باعث خونریزی شده‌اند و نیاز به درمان دارند را مشخص نماید.

علت وجود خون در مدفوع

وجود خون در مدفوع به معنای وجود خونریزی در یک قسمت از دستگاه گوارش است. در برخی موارد مقدار خون بسیار ناچیز است که فقط در آزمایش مدفوع مشخص می‌شود (آزمایش مدفوع برای تشخیص خونریزی مخفی انجام می‌شود) و در برخی دیگر از موارد خون را می‌توان روی دستمال توالت یا در توالت پس از اجابت مزاج به رنگ قرمز کمرنگ دید. خونریزی‌هایی که در قسمت‌های بالاتر دستگاه گوارش اتفاق می‌افتد رنگی سیاه‌تر و قیری شکل دارد.
اغلب کودکانی که خونریزی‌های جزئی مقعدی دارند به بیماری‌های جدی مبتلا نیستند. البته بدون انجام آزمایش نمی‌توان دلیل خونریزی مقعدی را تشخیص داد؛ بنابراین اگر شما متوجه وجود خون در مدفوع کودک شدید باید حتماً وی را نزد پزشک برده تا در صوت نیاز آزمایش‌هایی برای تشخیص بیماری‌های احتمالی تجویز نماید. رنگ مدفوع و غذاها یا داروهای خاصی که کودک مصرف می‌کند می‌تواند به پزشک سرنخ‌هایی برای تشخیص بیماری بدهد. شیر و پروتئین سویا و شقاق مقعدی مهم‌ترین دلایل خونریزی مقعدی در کودکان است.

برخی دلایل وجود خون در مدفوع عبارتند از:

  • بیماری دیورتیکولار: دیورتیکول کیسه‌های کوچکی هستند که از دیواره کولون بیرون می‌زنند. معمولاً دیورتیکول ها باعث ایجاد مشکل نمی‌شوند اما در برخی موارد ممکن است خونریزی کرده و عفونی شوند.
  • شقاق مقعدی: پارگی یا برش بافت پوشاننده مقعد که شبیه به ترک بوده و در لبه‌های مقعد اتفاق می‌افتد. فیشر معمولاً به دلیل دفع مدفوع سخت و بزرگ ایجاد شده و می‌تواند دردناک باشد.
  • التهاب کولیت کولون: این بیماری جزء شایع‌ترین دلایل ایجاد کننده عفونت یا تورم در بیماری‌های مرتبط با روده است.
  • آنژیودیسپالزی. یک بیماری که در آن عروق خونی شکننده و غیرعادی شده و باعث خونریزی می‌شود.
  • زخم و خونریزی معده: یک زخم باز در پوشش معده یا اثتی عشر در قسمت بالایی روده کوچک است. بسیاری از زخم‌های معده به دلیل عفونت باکتریایی که به آن هلیکوباکتر پیلوری گفته می‌شود ایجاد می‌شود. استفاده طولانی مدت یا دوز بالای مصرف داروهای ضدالتهابی مانند آسپیرین، ایبوپروفن و ناپروکسن می‌تواند باعث ایجاد خونریزی شود.
  • پولیپ یا سرطان: پولیپ ها غدد خوش‌خیمی بوده که رشد کرده و باعث خونریزی می‌شوند و به سرطان تبدیل می‌شوند. سرطان روده بزرگ چهارمین نوع سرطان است که در ایالات متحده شیوع دارد. این نوع سرطان باعث نوعی از خونریزی می‌شود که با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیست.
  • مشکلات مری: وریدهای واریسی مری یا ...

علائم

فردی که در مدفوعش خون وجود دارد ممکن است متوجه آن نشود و هیچ علامتی را گزارش نکند؛ به عبارت دیگر ممکن است فرد به دل درد، استفراغ، ضعف (کم خونی)، اختلال تنفسی، اسهال، یبوست، غش و کاهش وزن مبتلا باشد که به علت، محل، طول و جدیت خونریزی بستگی دارد.

تشخیص خون در مدفوع

علت وجود خون در مدفوع

خون سیاه قیری شکل در مدفوع نشان دهنده وجود زخم یا بیماری در قسمت‌های بالایی دستگاه گوارش است. خون با رنگ قرمز کمرنگ یا خون به رنگ شاه توت در مدفوع می‌تواند نشانه وجود مشکل در قسمت‌های پایین‌تر دستگاه گوارش مانند هموروئید یا دیورتیکولیت باشد.

پس از ارائه سوابق پزشکی و انجام معاینات بالینی، پزشک ممکن است آزمایش‌هایی را برای تشخیص خونریزی تجویز کند. این آزمایش‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

• شستشوی معده: این آزمایش برای پزشک مشخص می‌کند که خونریزی در قسمت بالایی دستگاه گوارش است یا در قسمت پایینی آن. این فرایند از طریق تخلیه محتویات معده با ارسال یک لوله از طریق بینی انجام می‌شود. اگر معده حاوی چیزی که وجود خون را اثبات کند نباشد، احتمالاً خونریزی قطع شده و یا مربوط به قسمت‌های پایینی دستگاه گوارش می‌شود.

• ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی: در این فرآیند، آندوسکوپی یا یک لوله انعطاف پذیر که سر آن یک دوربین کوچک تعبیه شده است از طریق دهان وارد مری و معده و اثنی عشر می‌شود. پزشک می‌تواند محل خونریزی را از طریق این دستگاه مشاهده کند. آندوسکوپی می‌تواند برای جمع‌آوری بافت‌های کوچک نمونه برای آزمایش میکروسکوپی (بایوپسی) مورد استفاده قرار گیرد.

• کولونوسکوپی: این یک آزمایش مشابه ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی است با این تفاوت که اسکوپ از طریق مقعد وارد کولون می‌شود و روده بزرگ را مورد بررسی قرار می‌دهد؛ مانند ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی، کولونوسکوپی هم می‌تواند برای نمونه‌برداری بایوپسی مورد استفاده قرار گیرد.

• انتروسکوپی: این عمل نیز مشابه ازوفاگوگاسترودئودنوسکوپی و کولونوسکوپی بوده و برای آزمایش روده کوچک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در برخی موارد کپسول کوچکی که یک دوربین کوچک در آن تعبیه شده است خورده شده و به آن وسیله عکس‌ها و ویدئوهایی از دستگاه گوارش ارسال می‌شود.

• عکس‌برداری باریوم به وسیله اشعه ایکس: عملی است که دران از ماده‌ای به نام باریوم برای مشخص کردن دستگاه گوارش در عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس استفاده می‌شود. باریوم ممکن است خورده شود یا از طریق مقعد وارد روده شود.

• اسکن رادیونوکلئید: در این عمل مقادیر کمی از مواد رادیواکتیو در سیاهرگ تزریق شده و سپس دوربین مخصوصی برای دیدن عکس‌هایی از جریان خون در دستگاه گوارش تزریق می‌شود تا محل خونریزی کشف شود

• آنژیوگرافی: در این عمل رنگ مخصوصی در ورید تزریق می‌شود تا عروق در عکس‌های گرفته شده به وسیله اشعه ایکس یا در سی تی اسکن قابل رویت شوند. در این عکس‌ها با ردیابی رنگ نشتی از عروق می‌توان محل خونریزی را پیدا کرد.

لاپاراتومی: این یک عمل جراحی است که در آن پزشک شکم را باز کرده و آن را معاینه می‌کند. این عمل زمانی لازم است که به کمک آزمایش‌های دیگر محل خونریزی پیدا نشود.

علت وجود خون در مدفوع

درمان خونریزی مقعدی

پزشک از روش‌های مختلفی برای جلوگیری از خونریزی‌های حاد مقعدی استفاده می‌کند. پزشک ممکن است بر اساس تشخیص خود روش‌های درمانی مختلفی را تجویز یا توصیه نماید.

آندوسکوپی

در این روش مواد شیمیایی در محل خونریزی تزریق می‌شود، خونریزی به کمک جریان الکتریکی یا لیزر، یا استفاده از باند و گیره برای بستن عروق درمان می‌شود. اگر آندوسکوپی نتواند خونریزی را کنترل کند، پزشک از آنژیوگرافی برای تزریق دارو در عروق خونی و کنترل خونریزی استفاده می‌کند.

دارودرمانی

در صورت نیاز، علاوه بر جلوگیری فوری از خونریزی باید دلیل خونریزی برای پیشگیری از وقوع مجدد آن درمان شود. داروهایی مانند آنتی‌بیوتیک‌ها برای درمان اچ پیلوری، داروهای کاهش دهنده اسید معده یا داروهای ضدالتهابی برای درمان کولیت ها به کار برده می‌شوند.

دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید با اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی یا با شماره های ۲۲۶۸۳۸۱۸_۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸_۷۷۸۳۹۴۶۳ تماس حاصل نمایید.

عمل جراحی

برای برداشتن پولیپ ها یا قسمت‌های آسیب دیده کولون به دلیل ابتلا به سرطان، دیورتیکولیت ها یا بیماری‌های التهابی روده از عمل جراحی استفاده می‌شود.

درمان‌های خانگی

متناسب با علت خونریزی، درمان‌های خانگی شامل مواردی می‌شود که شما می‌توانید شخصاً در منزل انجام دهید. برخی از این موارد عبارتند از مصرف غذاهای پر فیبر در رژیم غذایی برای کاهش یبوست که می‌تواند باعث تشکیل هموروئید و شقاق مقعدی شود و نشستن در وان آب گرم برای درمان شقاق.

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است