عفونت روده کوچک و بزرگ: علائم، علت و درمان

null

عفونت روده می‌تواند با توجه به میکروب‌هایی که باعث ایجاد عفونت شده‌اند، برای فرد جدی و مخاطره‌آمیز باشد. در این شرایط تشخیص مشکل بر اساس علائم مشکل انجام شده و پزشک می‌تواند با توجه به این علائم، علت عفونت روده را شناسایی نماید. در صورتی که این علائم برای چند روز ادامه داشته باشند، لازم است بیمار از خدمات درمانی برای رفع مشکل خود استفاده کند.

دکتر مسعود صدرالدینی، متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی در مورد عفونت روده به بیماران توصیه می‌کند به نکات زیر توجه بکنند: «عفونت روده یک مشکل رایج در بین افراد است که می‌تواند عامل ویروسی یا باکتریایی داشته یا مجموعه‌ای از مشکلات باعث ایجاد آن شده باشد. به این ترتیب هرگونه تغییر در دفعات یا علائم حرکت‌های روده می‌تواند نشانه‌ای از ایجاد عفونت یا ابتلا به سایر مشکلات روده باشد. هر چند در اکثر موارد عفونت روده طولانی مدت نیست، این شرایط می‌تواند نشانه‌ای از ابتلا به مشکلات با اهمیت باشد که نیاز به تشخیص و آزمایش جهت درمان آن‌ها وجود دارد».

جهت رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌های ۲۲۶۸۳۸۱۸-۰۲۱ و ۲۲۶۸۳۹۱۹-۰۲۱ تماس حاصل نمایید و یا از طریق تلگرام سوالات خود را با متخصص در میان بگذارید.

عفونت روده


فعالیت ارگانیسم‌های مختلف شامل مخمرها، قارچ‌ها، کپک‌ها، انگل‌ها یا باکتری‌ها می‌توانند با ایجاد عفونت در روده انسان ارتباط داشته باشد. این ارگانیسم‌ها می‌توانند از طریق مواد غذایی مصرفی به بدن وارد شده یا علت ایجاد آن‌ها به خاطر عدم رعایت مناسب بهداشت بوده و در عمل باعث شود عوامل بیماری‌زا از راه دهان به بدن وارد شوند. شدت عفونت در این شرایط به نوع عامل بیماری‌زا بستگی دارد.

علت‌ها و دلایل ایجاد عفونت روده


null

رایج‌ترین دلیل عفونت روده مربوط به ورود عوامل بیماری‌زا از طریق دهان به بدن می‌باشد. این شرایط در حالی است که سایر دلایل همچون تماس با آب آلوده و عدم رعایت مناسب بهداشت می‌توانند با عفونت روده ارتباط داشته باشند.

 • عوامل بیماری‌زا- عفونت روده می‌تواند در نتیجه ورود عوامل بیماری‌زا به بدن و وارد شدن آسیب به بافت‌های مسیر گوارشی آغاز می‌شود. به این ترتیب مسیر گوارش ممکن است ملتهب یا زخم شده و این وضعیت با مشاهده علائم و نشانه‌های جدید از ایجاد آسیب در بدن همراه است. عوامل بیماری‌زا که علت ایجاد عفونت هستند، معمولاً از طریق منابع غذایی آلوده به بدن وارد می‌شوند. مصرف محصولات لبنی فاسد، محصولات لبنی غیر پاستوریزه، گوشت فاسد، صدف آلوده، یا مواد غذایی قرار گرفته در معرض میکروب‌های آلاینده و استریل نشده در فرآیند پختن غذا، در عمل می‌توانند خطر ابتلا به عفونت روده را افزایش دهند.
 • آب آلوده- تماس فرد با آب آلوده نیز می‌تواند باعث ایجاد عفونت روده شود. به این ترتیب منابع آبی به دست آمده از منابع طبیعی همچون دریاچه‌ها نباید تا زمانی که آب جوشانده شده و استریل شود، توسط فرد مصرف گردند. استخرهای شنا نیز می‌تواند در نتیجه عوامل میکروبی آلوده شده و در صورتی که به خوبی برای استفاده یک گروه بزرگ از افراد تصفیه نشود، امکان ابتلای افراد به عفونت روده را به‌طور مشخص افزایش می‌دهد.
 • عدم رعایت مناسب بهداشت- این شرایط همچنین می‌تواند باعث پخش شدن عوامل میکروبی ایجاد عفونت روده در بدن شود. عدم شستشوی مناسب دست‌ها پس از دستشویی رفتن یکی از دلایل اصلی تماس با عوامل بیماری‌زا است. به این ترتیب دست زدن به سطوح، ظروف یا مواد غذایی پس از شستشوی نامناسب دست‌ها می‌تواند باعث افزایش خطر تماس افراد با این عوامل میکروبی شده و خطر ابتلا به عفونت روده را افزایش دهد.

علائم و نشانه‌های ابتلا به عفونت روده


null

در صورت مبتلا شدن به عفونت روده، احتمالاً با برخی علائم زیر مواجه خواهید شد:

 • مشکلات سینوسی- عوامل بیماری‌زای روده اغلب می‌توانند بر سایر نقاط بدن نیز تاثیرگذار باشند. در این شرایط فرد ممکن است به عفونت سینوسی، آب‌ریزش بینی یا سرفه در نتیجه عفونت مبتلا شود.
 • بی‌اشتهایی- سیستم گوارش با التهاب روده به تدریج دچار مشکل شده و این شرایط ممکن است باعث بی‌اشتهایی فرد شود. در حقیقت بی‌اشتهایی یکی از علائم رایج عفونت روده و نیز سایر مشکلات گوارشی است.
 • حالت تهوع- از دست دادن اشتها اغلب با حالت تهوع و احساسات مربوط به آن همراه است.
 • درد در ناحیه شکم- با پیشرفت عفونت، فرد به‌طور معمول با احساس درد یا ورم در ناحیه شکم خود مواجه می‌شود. در این شرایط شدت درد به موقعیت و علت ایجاد عفونت بستگی دارد.
 • دل‌پیچه- عفونت باکتریایی معمولاً باعث ایجاد احساس دل‌پیچه در ناحیه شکم می‌شود. علائم دل‌پیچه در فرد معمولاً ۳ تا ۴ دقیقه در هر بار ادامه پیدا کرده و می‌تواند به تدریج تشدید گردد.
 • یبوست- در صورتی که فرد به‌طور منظم غذا نخورد، احتمال مواجه شدن وی با یبوست افزایش می‌یابد. این شرایط به صورت عادی در هنگام ابتلای فرد به کرم روده نیز مشاهده می‌شود.
 • سندرم روده تحریک‌پذیر- اگر عامل بیماری‌زا در ناحیه روده به دیواره آن متصل شود، احتمال ابتلای فرد به سندرم روده تحریک‌پذیر به‌طور مشخص افزایش می‌یابد.
 • اسهال- با پیشرفت عوامل بیماری‌زا در مسیر گوارش، فرد ممکن است با اسهال به خاطر تلاش بدن برای خلاص شدن از دست این عوامل بیماری‌زا مواجه شود. علاوه بر این فرد ممکن است در هنگام اسهال با مشکل کم آب شدن بدن نیز روبرو گردد.
 • افسردگی- افرادی که از عفونت قارچی رنج می‌برند، ممکن است با افزایش خطر ابتلا به افسردگی مواجه گردند.
 • مشکلات خواب- ناراحتی‌های همراه با عفونت روده می‌تواند باعث ایجاد مشکلات خواب برای فرد شوند. علاوه بر این مشکلات خواب می‌تواند نشانه‌ای از پرکاری کبد بوده که این شرایط به خاطر تلاش بدن برای خلاص شدن از دست عفونت ایجاد می‌شود.
 • دندان‌قروچه- در موارد نادر، افرادی که دچار عفونت روده می‌شوند ممکن است در هنگام خواب شبانه دندان‌های خود را به یکدیگر فشار بدهند.
 • سردرد- کم آب شدن بدن یا وجود عوامل التهابی همچون عفونت قارچی در سیستم گوارشی می‌تواند خطر ابتلا به سردرد مداوم را افزایش دهد.
 • جوش‌های پوستی- بعضی افراد ممکن است با احساس خارش یا سوزش در پوست خود با پخش شدن عفونت در بدن مواجه شوند.

درمان عفونت روده


دکتر مسعود صدرالدینی، متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی برای جلوگیری از دچار شدن به عفونت روده، ایجاد تغییراتی در سبک زندگی را پیشنهاد می‌کند. تغذیه مناسب عامل اصلی در حفظ سلامت سیستم گوارشی است. به این منظور لازم است مواد غذایی سرشار از فیبر به رژیم غذایی اضافه شده و مقدار زیاد آب و مایعات هر روز نوشیده شود. علاوه بر این لازم است فرد به مقدار کافی ورزش کرده و با حفظ سطح فعالیت خود از وضعیت سلامت عمومی بدن خود مراقبت کند. کاهش سطح استرس و خوابیدن و استراحت کردن به مقدار کافی نیز می‌تواند در پیشگیری از ایجاد این مشکل نقش موثر داشته باشد.

در صورت عدم پاسخگویی روش‌های خانگی برای درمان با شماره ۷۷۸۳۹۴۶۳-۰۲۱ و ۰۹۹۰۱۴۱۴۲۴۸ تماس گرفته و نوبت مراجعه دریافت کنید.

null

ابتلا به عفونت روده می‌تواند برای فرد بسیار دردناک و ناراحت کننده باشد. به همین خاطر در این بخش روش‌های متعدد برای درمان این مشکل و تسریع فرآیند ریکاوری آن مورد بررسی قرار گرفته است.

 • رعایت مناسب بهداشت- در هنگامی که دچار عفونت روده شده‌اید، لازم است مراقبت کافی از وضعیت خود داشته باشید تا به این ترتیب عفونت از بدن شما به سایر افراد منتقل نشود. به این منظور لازم است دست‌ها به صورت منظم به خصوص قبل از غذا خوردن و پس از دستشویی رفتن شستشو داده شوند. همچنین تمام مواد غذایی می‌بایست به دقت شسته و قبل از مصرف به‌طور کامل پخته شوند.
 • اصلاح رژیم غذایی- همراه با تلاش بدن برای بهبودی از عفونت مهم است که سطح فشار وارد شده به اندام‌های گوارشی تا حد ممکن کاهش یابد. به این منظور به افراد بیمار توصیه می‌شود از یک رژیم غذایی مبتنی بر مایعات برای اطمینان از حفظ سطح آب بدن و تامین الکترولیت‌های لازم برای حفظ هماهنگی اندام‌ها استفاده کند. با بازگشت توانایی فرد در ارتباط با مصرف مواد غذایی جامد، پزشک ممکن است به بیمار توصیه کند از میوه‌ها و سبزی‌های دارای سطح بالای مواد مغذی برای بازیابی ویتامین‌ها و مواد معدنی از دست رفته در هنگام ایجاد محدودیت در رژیم غذایی استفاده کند. در این زمان لازم است از مصرف مواد غذایی مانند گوشت قرمز که تجزیه و هضم آن‌ها برای بدن دشوار است، تا زمان ریکاوری سیستم گوارش خودداری شود. علاوه بر این معمولاً به افراد توصیه می‌شود از مصرف مواد لبنی یا مواد غذایی تند تا زمان بهبود به مقدار کافی خودداری نمایند، زیرا مصرف این مواد غذایی نیز می‌تواند به سیستم گوارشی فشار وارد کند.
 • استفاده از روش‌های درمان مناسب- در صورتی که فرد با علائم جدی شامل حالت تهوع، اسهال خونی، ضعف، یا علائم کم‌آبی بدن مواجه شود، لازم است بلافاصله برای بررسی مشکل ایجاد شده از خدمات درمانی استفاده کند. علاوه بر این لازم است در صورتی که این علائم برای مدت بیش از سه روز بدون کاهش در آن‌ها ادامه یابد، بیمار به مطب پزشک برای بررسی شرایط خود مراجعه نماید. در این زمان پزشک احتمالاً از بیمار ‌می‌خواهد آزمایش‌های خاص بر روی نمونه مدفوع خود انجام دهد تا به این ترتیب نوع عفونت ایجاد شده در سیستم گوارشی مشخص گردد. در صورتی که علائم مشکل جدی باشد، پزشک احتمالاً مصرف برخی داروهای خاص برای کمک به توقف اسهال و حالت تهوع را برای بیمار تجویز می‌کند. توجه داشته باشید نباید از این داروها بدون نظارت پزشک استفاده شود. در ادامه بدن احتمالاً به فعالیت خود برای از بین بردن عامل میکروبی علت ایجاد عفونت ادامه خواهد داد. علاوه بر این در مواردی که مشکل جدی باشد، احتمالاً برای بیمار از تزریق سرم برای جلوگیری از کم‌آبی بدن استفاده خواهد شد.


به این پست امتیاز دهید.
عفونت روده کوچک و بزرگ: علائم، علت و درمان
۴٫۰۷ از ۱۴ رای