درمان و رفع سریع و قطعی یبوست شدید و مزمن

درمان قطعی و رفع سریع یبوست شدید و مزمن

فردی که اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته را داشته باشد به بیماری یبوست مبتلاست . معمولا افراد مبتلا به این بیماری مدفوع خشک، با اندازه های کوچک دارند که دفع به سختی انجام می شود . اکثر افرادی که به بیماری یبوست مبتلا هستند معمولا دفع دردناک همراه با نفخ، فشار زیاد و حساسیت روده تجربه کرده اند .

به طور معمول اکثریت افراد در زندگی خود یک دوره این بیماری را تجربه کرده اند . در واقع این عارضه موقتی است و ظرف مدت زمانی برطرف خواهد شد . زبق تحقیقات انجام شده علت اصلی ابتلا به بیماری یبوست داشتن رژیم غذایی نامناسب است .

بیماری یبوست یک بیماری قابل کنترل و موقتی است اما تنها به این دلیل نباید نسبت به آن بی تفاوت بود بلکه بایستی علت اصلی آن را یافته و به فکر  راه  حلی برای درمان آن عارضه باشیم . لازم به ذکر است، در صورتی که درمان این بیماری به تعویق افتد روده بزرگ گشادتر شده و روند درمان دشوارتر خواهد شد .

دکتر مسعود صدرالدینی، فوق تخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی با بررسی دقیق علت عارضه‌ی یبوست به ارائه‌ی بهترین برنامه‌ی درمانی برای رفع علت‌ آن می پردازد و هدف از درمان بازگشت عملکرد طبیعی دستگاه گوارش است . برای دریافت اطلاعات بیشتر و رزرو نوبت می‌توانید با ما تماس بگیرید .

درمان قطعی و رفع سریع یبوست شدید و مزمن

چه چیز باعث یبوست می‌شود؟

عوامل بسیاری می تواند موجب بروز ابتلا به بیماری یبوست شود که عبارت است از:

رژیم غذایی نامناسب: در واقع عدم مصرف برخی مواد غذایی نظیر فیبر یا مصرف شیر و کم نوشیدن آب

مصرف داروها: مصرف برخی از داورها و استفاده از ناصحیح از داروهای مسهل

سابقه داشتن بیماری ها: سکته های مغزی، سندرم روده‌ی تحریک پذیر (IBS)، مشکلات روده، کولون و رکتوم

تغییر در روال زندگی نظیر بارداری، کهولت سن، مسافرت

مصرف برخی داروها

مصرف برخی داروهای می تواند موجب ابتلا به بیماری یبوست شود که این داروها عبارت است از: داروهای ضد افسردگی، داروهای فشار خون، مکمل های آهن، داروهای ادرار آور، داروهای ضد تشنج، داروی حاوی کلسیم، داروهای ضد درد به ویژه مواد مخدر و داروهای ضد پارکینسون می باشد .

بیماری خاص

برخی از بیماری ها موجب ابتلا به این عارضه می شود  که این بیماری ها شامل، اختلالات عصبی، اختلالات متابولیک و مشکلات سیستماتیک می باشد .

درمان قطعی یبوست

علائم و نشانه های یبوست

  •  فشار آوردن در زمان دفع
  • مدفوع سخت و منقطع
  • احساس دفع ناکامل
  • احساس انسداد مقعد
  • اجابت مزاج کمتر از سه بار در هفته

آزمون های تشخیص بیماری یبوست

انجام تست های تشخیصی بسته به شدت بیماری، سن و و ضعیت بیمار انجام می شود در ادامه به برخی از این آزمون های تشخیصی می پردازیم با ما همراه باشید ...

سابقه ی پزشکی بیمار

در ابتدا متخصص گوارش از بیمار شرح حال بیماری خود را می خواهد . بازگو و شرح وضعیت جسمی بیمار می تواند به تشخیص کمک نماید .

معاینات فیزیکی

معاینه فیزیکی از مقعد با استفاده از دستکش و انگشتان دست به منظور بررسی اسفنکتر مقعد و تشخیص میزان حساسیت، انسداد و وجود خون انجام می شود . حتی در برخی موارد انجام آزمایش خون و تیروئید جهت تشخیص بیماری های تیروئید، التهاب و اختلالات متابولیک یا سیستمیک صورت می گیرد .

از دیگر روش های تست های تشخیص عبارت است از:

  • مطالعه ی تزانزیت روده ی بزرگ
  • تست های عملکرد
  • دفکوگرافی
  • رادیولوژی Barium enema X-ray
  • اندوسکوپی یا کولونوسکوپی پولیپ
دکتر مسعود صدرالدینی متخصص داخلی، فوق تخصص گوارش در شمال تهران با بروز ترین تکنیک ها اقدام به تشخیص و درمان بیماری های معده، کبد، دستگاه گوارش و .. می نماید. جهت کسب اطلاعات بیشتر شما می توانید به اینستاگرام دکتر مسعود صدرالدینی مراجعه نمایید .

درمان قطعی یبوست

رژیم غذایی

یکی از روش های درمان بیماری یبوست داشتن رژیم غذایی مناسب است . گنجاندن بیست تا سی گرم فیبر در مواد غذایی می تواند موجب رفع بیماری کمک نماید . مصرف غذاهایی حاوی فیبر نظیر حبوبات، غلات، دانه ها، سبوس، میوه های تازه و سبزیجات مفید خواهد بود . افراد مستعد ابتلا به یبوست بهتر است کمتر از خوراکی های کم فیبر در رژیم غذایی خود استفاده نمایند .

تغییر در سبک زندگی

یکی دیگر از عواملی که می تواند در درمان بیماری یبوست موثر واقع شود تغییر سبک زندگی است . مصرف آب کافی، انجام فعالیت های ورزشی و اختصاص زمان کافی برای اجابت مزاج در پیشگیری و درمان یبوست بسیار مفید خواهد بود .

مصرف داروهای ملین

زمانی که داشتن رژیم غذایی مناسب و تغییر سبک زندگی در درمان بیماری یبوست فرد موثر نباشد متخصص گوارش داروهای ملین را برای فرد تجویز می نماید در واقع این نوع داروها می تواند برای تحریک روده تنبل موثر باشد . نوع دارویی ملین بسته به شدت بیماری و تشخیص متخصص گوارش مشخص می گردد .

سایر روش های درمانی

درمان بیماری یبوست پس از تشخیص علت اصلی آن مشخص می گردد . در صورتی که علت بیماری ناشی از اختلال عملکرد مقعد باشد می توان برای تحریک ماهیچه های کنترل کننده حرکات روده از بیوفیدبک استفاده شود . همچنین جراحی برداشتن روده بزرگ می تواند در در مان افراد مبتلا به تنبلی روده ی بزرگ موثر باشد .

آیا بیماری یبوست یک مشکل جدی است ؟

بیماری یبوست در صورتی که درمان نشود می تواند منجر به بروز عوارضی شود که این عارضه ها شامل هموروئید، شقاق مقعدی، اختلال و مشکلات اسفنکتر مقعدی می باشد . این عوارض ممکن است باعث خونریزی مقعد شوند که بصورت رگه‌هایی از خون برروی مدفوع ظاهر می‌شوند .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بهترین فوق تخصص گوارش در تهران مراجعه نمایید.به این پست امتیاز دهید.
درمان و رفع سریع و قطعی یبوست شدید و مزمن
۳٫۸۳ از ۲۴ رای