بهترین دکتر متخصص تغذیه و رژیم درمانی

انسان برای بقای خود نیازمند غذا است. خوردن یکی از نیازهای ذاتی بشر می باشد. داشتن تغذیه مناسب به طول عمر و سلامت جسمی و روحی افراد کمک زیادی می کند. علم تغذیه افراد را در رسیدن به یک تغذیه مناسب یاری می کند. رژیم‌ درمانی‌، اصول‌ علم‌ تغذیه‌، ارزش‌ مواد غذایی‌ و نحوه‌ تغذیه‌ مناسب‌ از موارد مهم در علم تغذیه می باشند. رژیم‌ درمانی‌ نیز نوع‌ رژیم‌ غذایی‌ لازم‌ در بیماری‌های‌ مختلف‌ را مشخص‌ می‌کند. اصول‌ علم‌ تغذیه‌ بررسی‌ می‌کند که‌ چه‌ فرآیندی‌ روی‌ مواد غذایی‌ خورده‌ شده‌ انجام‌ می‌گیرد تا جذب‌ یا دفع‌ شود. ارزش مواد غذایی، میزان ویتامین ها، املاح و سایر مواد مفید درون خوراکی ها را مشخص کرده و آنها را از نظر ارزش غذایی طبقه بندی می کند. رسیدن به یک برنامه غذایی مناسب را شاید بتوان هدف اصلی علم تغذیه دانست.

تغذیه مناسب در داشتن زندگی سالم و به‌طورکلی سلامت عمومی شما بسیار مهم است. یک متخصص تغذیه، از طریق ارزیابی رژیم غذایی و ارائه مشاوره تخصصی، می‌تواند نقش مهمی در سلامت شما و درمان بیماری ها بدون نیاز به داروهای شیمیایی ایفا نماید. بر اساس اهداف و یا نیازهای درمانی شما، متخصص تغذیه می‌تواند برنامه غذایی شما را تنظیم نماید. متخصصان تغذیه در مراکز متعددی ازجمله بیمارستان‌ها، مدارس، مراکز بهداشتی و مطب‌های خصوصی مشغول به کار هستند.

معرفی متخصص تغذیه


متخصص تغذیه باید به علم تغذیه اشراف کامل داشته و از آخرین اطلاعات و دستاوردهای این حوزه آگاه باشد. او باید در کنار داشتن مهارت های ارتباطی مناسب، تاحدی با روانشناسی افراد آشنایی داشته تا بتواند برخورد مناسبی با مراجعان داشته و متناسب با وضعیت جسمی و روحی آنها، برنامه و رژیم غذایی شان را تهیه کند. کارشناس تغذیه به افراد کمک میکند تا تغذیه ای مناسب داشته باشند. وبرای تندرستی از غذاهای مناسب استفاده کنند. کارشناس تغذیه تمام ارزش غذایی را از لحاظ میزان ویتامین و املاح ویا سایر پروتئین ها بررسی می کنند و در گروه های خاصی طبقه بندی می کنند.متخصص تغذیه باید در زمینه مواد غذایی تجربه کافی به دست آورد تا در هنگام تجویز تمام شرایط  را مدنظر بگیرد. متخصص تغذیه برای گروه سنی مختلف با توجه به شرایطی که دارند چه از لحاظ لاغری و یا چاقی متناسب با وضعیت آنها برنامه غذایی تجویز می کنند.

 

وظایف متخصص تغذیه


متخصص تغذیه برای گروه های مختلف مردم اعم از کودکان، میانسالان، بیماران، افراد چاق و لاغر متناسب با وضعیت و نیاز آنها برنامه غذایی تهیه می کند. او برای آنها تعیین می کند از چه نوع مواد غذایی و به چه میزان روزانه مصرف کنند.

 • ارائه توضیحات کافی در مورد مسائل مربوط به تغذیه و رژیم درمانی به مراجعان
 • شناسایی و ارزیابی نیازهای مراجعان (برای بیماران توصیه های پزشک معالج به متخصص تغذیه بسیار کمک می کند.)
 • تهیه و ارائه برنامه های غذایی مناسب به مراجعان
 • ارزیابی اثرات برنامه های غذایی و تغییر آنها در صورت لزوم
 • صحبت کردن و انگیزه دادن به مراجعان برای دنبال کردن برنامه های غذایی خود
 • تشخیص مشکلات تغذیه ای موجود در جامعه
 • تهیه برنامه های اجرایی برای رفع مشکلات تغذیه در جامعه
 • ارائه برنامه و دستورالعمل برای افزایش ارزش غذایی مواد خوراکی
 • آگاهی از جدیدترین اطلاعات و آخرین تحقیقات مرتبط

 هدف از انجام مشاوره تغذیه


در افراد چاقی که نیازمند جراحی نیستند، آشنایی با غذاهای کم کالری و روش زندگی است که میزان کالری مصرفی را در افراد دچار اضافه وزن کاهش دهد. اضافه وزن ناشی از مصرف مواد پرکالری در گذشته است، به صورتی که بدن فرد چاق بیش از مقداری که سوزانده، انرژی دریافت کرده است. افراد چاق معمولا علاقه به مصرف مواد پر کالری دارند و این مازاد انرژی به صورت چربی در بدنشان ذخیره می شود. اضافه وزن تمایل به انجام حرکات و فعالیت بدنی را کم می کند که خود باعث سوخت کمتر مواد غذایی در بدن می شود. در بسیاری از افرادی که قصد لاغری از طریق رژیم غذایی را دارند، شرط اول انتخاب وعده های غذایی سالم به همراه برنامه و در مرحله بعدی ورزش مناسب است.

متخصص تغذیه چگونه به مراجعه کنندگان کمک می کند؟


در اولین جلسه مشاوره ، پزشک متخصص تغذیه سوالاتی در مورد تغذیه فرد در حال حاضر و میزان فعالیت و تحرک بدنی تان و به طور کلی سبک زندگی روزانه تان را می پرسد دریافت این اطلاعات می تواند به پزشک برای تنظیم برنامه مفیدتر یاری کند.همچنین اگر نیاز باشد آزمایشات لازم را برای بیمار می نویسد که در جلسه بعد نتایج هماتولوژی و بیوشیمایی بیماررا ببیند
پزشک پس از دریافت این اطلاعات توصیه های غذایی را که فرد باید رعایت کند به صورت مکتوب در اختیار فرد قرار می دهد تا در خانه آن را رعایت کند.در جلسه بعدی ویزیت روند پیشرفت فرد بررسی می شود و با توجه به نتیجه به دست آمده در انجام ادامه رژیم و بهبود آن تصمیم گیری کند.
هدف اصلی متخصص تغذیه این است که بتواند دانش خود را در اختیار فرد بگذارد تا فرد بتواند در انتخاب تغذیه خود بهترین تصمیم گیری را داشته باشد

مردم باید با چه اهدافی به کارشناسان و متخصصان تغذیه مراجعه کنند؟


در حال حاضر، آن گروه از فارغ‌التحصیلانی که دفاتر مشاوره دارند، کار پیشگیری و ارتقای سلامت جامعه را انجام می‌دهند و می‌توانند به تمام گروه‌های سنی و جنسی از جمله خانم‌های باردار،‌ کودکان و سالمندان،‌ مشاوره و توصیه تغذیه‌ای برای داشتن الگوی غذایی سالم و بهره‌مندی از زندگی سلامت‌ بدهند؛ یعنی همکاران ما از مقطع کارشناسی تا دکترا می‌توانند مشاوره‌های تغذیه‌ای لازم و مناسب را به مراجعان خود بدهند. از طرف دیگر، این افراد می‌توانند به بیماران مختلف مانند بیماران قلبی، دیابتی، گوارشی، افراد چاق یا لاغر و… که مشکلات تغذیه‌ای دارند هم مشاوره تغذیه‌ای بدهند تا کمبودهای احتمالی ریزمغذی‌ها در بدن این بیماران برای کنترل بهتر بیماری آنها جبران شود..

آیا شما هم به متخصص تغذیه مراجعه خواهید کرد؟


صرف نظر از وزن و ویژگی های جسمانی، عوامل چندی امکان مراجعه افراد به دکتر متخصص تغذیه یا استفاده از رژیم های غذایی خاص را افزایش می دهد که از جمله آنها می توان به عوامل اجتماعی، روانشناختی و بیولوژیک اشاره کرد. در این مطلب به بیان مهمترین دلایل روانشناختی مراجعه به متخصصان تغذیه می پردازیم. شاید شما با خواندن این مطلب متوجه شوید مشکل تان از جای دیگری آب می خوردت و مراجعه به متخصص تغذیه به شما کمکی نمی کند، بلکه می بایست از منبع مناسبی یاری بگیرید.

براساس پژوهش های انجام شده، مهمترین عوامل روان شناختی موثر در این باره عبارتند از:

 1. ابتلا به اختلال پراشتهایی عصبی
 2. ابتلا به بی اشتهایی عصبی
 3. تصویر بدنی غلط
 4. عزت نفس پایین
 5. کمال گرایی
 6. همرنگی با جماعت
 7. احساس نداشتن کنترل بر وقایع زندگی


به این پست امتیاز دهید.
هیچ رای ثبت نشده است