انواع عمل جراحی بواسیر یا هموروئید (با لیزر و بدون آن)، مزایا، عوارض و هزینه

73b70a83ca0c7bb5167adbc875127445

هموروئید، تورم رگ‌های خونی است که بسیار دردناک بوده و سوزش زیادی دارد. بسیاری از مردم نیازی به انجام عمل جراحی برای درمان هموروئید ندارند اما در موارد حاد که این بیماری با درمان‌های خانگی بهبود نمی‌یابد باید از مداخلات پزشکی برای برداشتن آن استفاده کرد. دو روش درمانی وجود دارد؛ یک روش، انجام عمل جراحی است و روش دیگر برداشتن هموروئید با استفاده از لیزر و باندینگ است.

با اینکه عمل جراحی هموروئید بی‌خطر و مؤثر است اما در بیشتر موارد استفاده از لیزر باعث آسیب کمتری شده و عوارض کمتری هم به دنبال خواهد داشت. دکتر مسعود صدرالدینی متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی معتقد است که با کمک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم می‌توان از ابتلا به هموروئید یا بواسیر پیشگیری کرد. حتی پس از درمان، شما باید از مواد غذایی که فیبر بالایی دارند در رژیم غذایی خود استفاده کنید و از خود مراقبت نمایید تا هموروئید شما دوباره عود نکند. در مورد روش‌های پیشگیری و درمان مناسب می‌توانید با ما تماس گرفته و یا از مشاوره‌ی رایگان با دستیاران دکتر در تلگرام بهره‌مند شوید.

هموروئید


تورم عروق خونی در کانال مقعد باعث ایجاد هموروئید یا بواسیر می‌شود. کانال مقعد دو اینچ طول دارد و از رکتوم تا خروجی مقعد ادامه می‌یابد. هموروئید به دلایل متعددی ممکن است ایجاد شود و در بین و زنان و مردان به طور مساوی شایع است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در مورد انواع بیماری هموروئید اینجا کلیک کنید.

هموروئید داخلی و هموروئید خارجی

z2

هموروئید داخلی، درون رکتوم شکل می‌گیرد و معمولا نمی‌توان آن را دید یا احساس کرد. این هموروئیدها معمولا آزاردهنده نیستند زیرا عصب‌های کمی در آن ناحیه وجود دارد که می‌توانند درد را احساس کنند. تنها علامت این نوع بواسیر، خونریزی است. هموروئید خارجی در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد می‌شود، در جایی که عصب‌های زیادی وجود دارد، بنابراین این نوع بواسیر هم باعث خونریزی می‌شود و هم بسیار آزاردهنده است.

هموروئیدها شایع‌ترین علل خونریزی مقعدی هستند. این هموروئیدها به ندرت خطرناک بوده و معمولا پس از چند هفته خوب می‌شوند. با این حال دکتر صدرالدینی، متخصص گوارش، کبد و آندوسکوپی با انجام آزمایش‌هایی بیماری را تشخیص داده و در صورت اطمینان از آن، هموروئیدهایی که بسیار دردناکند و یا خود به‌ خود از بین نمی‌روند را با کمک روش‌های مناسب با حال بیمار، برطرف می‌کنند. به منظور مراجعه و معاینه با ما تماس حاصل فرمایید.

درمان هموروئید


نخست، مهم است بدانید که برای درمان بیشتر هموروئیدها نیازی به انجام عمل جراحی نیست. عمل جراحی فقط زمانی توصیه می‌شود که بیماری حاد بوده و روش‌های درمانی دیگر برای درمان آن افاقه نکرده باشد. البته جراحی به عنوان مؤثرترین روش برای درمان هموروئید داخلی است. هموروئیدکتومی، روشی متداول برای درمان هموروئید خارجی است. برای هموروئیدهای داخلی، معمول‌ترین روش جراحی، لیگاسیون با استفاده از باندهای لاستیکی و تزریق اسکلروتراپی است.

استفاده از باندینگ

z3

روش باندینگ عملی است که در مطب قابل انجام است و به آن لیگاسیون به وسیله باند لاستیکی هم گفته می‌شود. در این روش، یک باند سفت در اطراف محل هموروئید بسته می‌شود تا جریان خون به آن قطع شود. روش باندینگ معمولاً حداقل به دو عمل نیاز دارد.

اسکلروتراپی

در این روش، برخی مواد شیمیایی درون هموروئید تزریق می‌شود. این مواد شیمیایی باعث می‌شود که هموروئید جمع شده و خونریزی آن قطع شود.

انعقاد درمانی (فوتوکوآگولاسیون مادون قرمز)

z4

در این روش از پرتو مادون قرمز، گرما برای جمع شدن و تورفتن هموروئید استفاده می‌شود. این عمل نیز می‌تواند در مطب پزشک و معمولاً همراه با آندوسکوپی انجام شود.

هموروئیدکتومی لیزری

z5

استفاده از لیزر برای درمان هموروئید، یک عمل سرپایی محسوب می‌شود. به بیمار مقادیر کافی از داروهای آرامش‌بخش وریدی تزریق می‌شود تا در هنگام عمل به خواب رفته و دردی را احساس نکند. هموروئیدهای بزرگ به وسیله لیزر برش داده می‌شوند. لیزر ناحیه بریده شده را مسدود می‌کند و به همین دلیل به ندرت از بخیه استفاده می‌شود. سپس هموروئیدهای کوچک‌تر بخار شده و زخم‌های بدون درد و کوچکی از خود باقی می‌گذارند که به سرعت بهبود می‌یابد.

هموروئیدکتومی

عمل هموروئیدکتومی برای هموروئیدهای بزرگ خارجی یا هموروئیدهای پرولاپس شده داخلی به کار برده می‌شود. این عمل معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود. پس از تصمیم‌گیری در مورد مناسب‌ترین روش بیهوشی برای شما و اجرای آن، جراح، هموروئید بزرگ شما را بریده و برمی­دارد. پس از پایان عمل به مدت کوتاهی شما در اتاق ریکاوری تحت نظارت قرار می‌گیرید. وقتی که تیم پزشکی مطمئن شد که تمام علائم حیاتی شما تثبیت شده است، به شما اجازه داده می‌شود تا به منزل مراجعت کنید.

هموروئیدپکسی

به این روش استپلینگ هم گفته می‌شود. این روش، عملی یک روزه است که معمولاً در بیمارستان انجام می‌شود. این عمل نیاز به بیهوشی عمومی، منطقه‌ای یا موضعی دارد. استپل، هموروئید پرولاپس شده را به محل خود در رکتوم باز می‌گرداند و جریان خون را به آن قطع می‌کند، در نتیجه بافت متورم جمع شده و دوباره جذب می‌شود.

مراقبت‌های پس از عمل


مراقبت‌های پس از عمل برای عمل‌های جراحی و درمان به کمک لیزر مشابه هستند. شما پس از انجام عمل جراحی هموروئید، در ناحیه مقعد احساس درد خواهید داشت. پزشک احتمالاً برای شما داروهای ضد درد تجویز خواهد کرد.

شما می‌توانید با رعایت نکات زیر به تسریع روند بهبود خود کمک کنید:

 • پیروی از رژیم‌های غذایی پر فیبر و نرم‌کننده مدفوع
 • حفظ آب بدن با نوشیدن ۸ تا ۱۰ لیوان آب در روز
 • اجتناب از فعالیت‌هایی که نیاز به بلند کردن یا کشیدن اجسام سنگین دارد.
 • استفاده از وان آب گرم (سیتز بث)
 • استفاده از دستمال توالت‌های نرم

capt

مزایا و معایب


 • باندینگ: این روش ارزان‌ترین روش جراحی است و احتمال عود بیماری در آن کم است. البته روشی بدون درد و کاملا مؤثر است. باید به این نکته توجه داشت که دکتر صدرالدینی مهارت زیادی در روش‌های باندینگ و مادون قرمز داشته و تمامی بیماران انجام شده از آن راضی بوده‌اند و بدون درد در مطب دکتر انجام می‌شود.
 • اسکلروتراپی: این عمل یک روش ارزان، سریع و بدون درد است.
 • انعقاد درمانی (فوتوکوآگولاسیون مادون قرمز): این عمل  می‌تواند هر بار برای یک هموروئید انجام شود. مزایای این روش این است که بدون درد و کاملا مؤثر است و همانطور که در مورد بالا اشاره نمودیم دکتر صدرالدینی مهارت زیادی در انجام روش‌های باندینگ و مادون قرمز دارند.
 • هموروئیدکتومی: میانگین زمان بهبودی در این عمل بین ۲ تا ۳ هفته است. برخی اشکالات که به این روش وارد است عبارتند از هزینه بالای انجام آن، دردناک بودن آن نسبت به روش‌های دیگر و عوارض جانبی بیشتری که به دنبال خواهد داشت. درد و عفونت از شایع‌ترین خطرات احتمالی است که ممکن است همراه با این عمل اتفاق بیفتد.
 • هموروئیدپکسی: دوران بهبودی پس از انجام عمل استپلینگ کوتاه است و درد کمی هم به دنبال خواهد داشت.
 • هموروئیدکتومی لیزری: این عمل، روشی کم‌تهاجمی، گران و دردناک است. روند بهبود آن پس از عمل نسبت به روش‌های دیگر سریع‌تر است. البته احتمال بازگشت بیماری وجود دارد.

هزینه‌ها


هزینه‌های انجام عمل به بیمار و مشکل او بستگی دارد. پزشک بر اساس علائم و ویژگی‌هایی که هموروئید دارد یک روش درمانی مناسب را پیشنهاد می‌دهد. همچنین ممکن است پزشک هزینه‌ای را هم به عنوان حق مشاوره اولیه از شما دریافت کند. عمل جراحی لیزری نسبت به روش‌های متداول دیگر گران‌تر بوده اما لزوماً مؤثرتر نبوده و درد کمتری هم ندارند. احتمال عود در همه روشهای غیر جراحی با جراحی یکسان بوده و ارتباطی با روش درمان ندارد و تابع شرایط دفع بیمار می‌باشد.